X

UPS do zasilania pompki CO i pieca

09 Sep 2006 22:43 DZdziki31
  • #1 09 Sep 2006 22:43
    dziki31
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Zastanawiam się czy przy pomocy UPS komputerowego można by w razie awari sieci 230v podtrzymać pracę pompki CO oraz pieca. Piec w czasie pracy pobiera ok 80W + pompka to gdzieś też ok 80W. Czy można w takim UPS wymienić baterie na akumulator samochodowy 12v. Ile przy takim poborze prądu ok 180W pracowałby taki sprzęt przy założeniu że akumulator będzie ok 70Ah. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
  • #2 09 Sep 2006 23:08
    milosz47
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Przerabiałem ten temat i zbudowałem przetwornicę na 220V z wyjściem sinusa. UPS daje na wyjściu prostokąt i silniki nie bardzo to lubią. Niektórzy twierdzą ,że się nic nie dzieje ale silnik stuka i niekorzystnie odbija się to na jego ułożyskowaniu.
  • #3 10 Sep 2006 00:06
    Paweł W.
    Level 15  
    Helpful post? (+1)
    Witam.

Zdecydowanie lepsza jest przetwornica napięcia 12/230 lub 24V/230V.
    Z tego co się orientuję kilka osób zainwestowało w to rozwiązanie.
    Przetwornica musi mieć na wyjściu przebieg jak najbardziej zbliżony do sinusa, aby zasilać silniczek pompy. Oczywiście jeżeli chcemy aby układ taki był jak najdłużej sprawny czyli odpowiednio długo podtrzymywał zasilanie trzeba zainwestować w akumulator o określonej pojemności. Dodając trochę automatyki można zbudować niezły bajer podtrzymujący zasilanie CO, nie martwiąc się przy okazji, że zmarzniemy podczas mrozów.

Pozdrawiam.
  • #4 10 Sep 2006 08:27
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    1. UPS musi dawać sinus na wyjsciu, przy prostokącie pompa może wogule nie ruszyć, albo bedzie chodzić głośno - "buczeć" i grzać się. Trzeba uważać przy zakupie, bo część producentóe/sprzedawców twierdzi że sprzedaje UPS z sinusem, a tak faktycznie nie jest.
    2. Czas działania. Przetwornica w UPS ma sprawność rzędu 50-70%. Przyjmijmy 60%. Moc na wyjściu 160W, moc z akumulatora 266W, przy napieciu 12,5V daje to prąd 21A. Akumulator 70Ah rozładuje sie po 3 godzinach.
    3. Inna sprawa to grzanie się UPS'a. Takie tanie "maleństwa" po 300-400W z akumulatorkami 7-10Ah w przypadku braku napięcia pracują 5-10 minut. Jeśli będzie pracował parę godzin, może się przegrzać. Sprawę można rozwiązać przez dołożenie wentylatora, większe radiatory itd.
  • #5 11 Sep 2006 05:57
    DonRomano
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    Od kilku lat robię przetwornice do zasilania kotłów i pomp C.O. dające na wyjściu prostokąt i nie ma żadnych problemów i reklamacji.
    Nie nadają się jedynie do zasilania nowoczesnych kotłów gazowych, do takich musi być idealny sinus.
  • #6 11 Sep 2006 09:27
    sp5wcx
    Level 33  
  • #7 17 Sep 2006 14:30
    dziki31
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dzięki wszystkim za pomoc trochę rozjaśniło mi temat.
    Pozdrawiam
  • #8 10 Sep 2014 07:12
    gruniu
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Odkopie temat, żeby nowego nie zakładać.

Mam kominek z płaszczem wodnym i tam 3 pompy grundfos. Dwie przy maksymalnym obciązeniu pobieraja 60 W jedna, a trzecia to pompa ALPHA i pobiera niewiele prądu (około 10W), poniewaz ustawiłem ją na minimalnych obrotach i pracuje cały czas.
    Czy taki UPS bedzie dobry: http://www.ceneo.pl/11380122#tab=click,, do potrzymania ich pracy w razie braku prądu?
    A może coś tańszego?
    Idzie sezon grzewczy i muszę się jakoś zabezpieczyć.
  • #9 10 Sep 2014 12:17
    jekab
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    gruniu wrote:
    Odkopie temat, żeby nowego nie zakładać.

Mam kominek z płaszczem wodnym i tam 3 pompy grundfos. Dwie przy maksymalnym obciązeniu pobieraja 60 W jedna, a trzecia to pompa ALPHA i pobiera niewiele prądu (około 10W), poniewaz ustawiłem ją na minimalnych obrotach i pracuje cały czas.
    Czy taki UPS bedzie dobry: http://www.ceneo.pl/11380122#tab=click,, do potrzymania ich pracy w razie braku prądu?
    A może coś tańszego?
    Idzie sezon grzewczy i muszę się jakoś zabezpieczyć.

Istnieją pompy np. DC 24V. Obroty można zmniejszyć obniżając napięcie.
    Można je zasilić bezpośrednio z akumulatora.

Może w przyszłości się rozpowszechnią.
  • #10 10 Sep 2014 13:01
    gruniu
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Ale ja już mam całą instalacje zrobioną.
    Pytam tylko czy ten UPS bedzie dobry.
  • #11 16 Sep 2014 20:01
    gruniu
    Level 18  
  • #12 24 Sep 2014 13:56
    orwell
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Jeśli masz częste braki prądu w miejscu gdzie mieszkasz. Dobrym rozwiązaniem jest inwerter 3000 PSW marki PowerWalker
    http://www.ceneo.pl/28482196

Model ten ma czystą sinusoidę na wyjściu.
    Czas podtrzymania jest nieograniczony, ogranicz nas jedynie wyobraźnia  do podtrzymania jednej godziny potrzebujesz akumulator 60Ah. W przupadku użycia tego inwertera.
  • #13 24 Sep 2014 16:41
    gruniu
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Fajne, ale cena zawrotna.
    Może coś tańszego.
  • #14 06 Jan 2015 01:10
    striker997
    Level 2  
    Helpful post? (+3)
    Lepiej zakupić używany UPS firmy APC wersji SMART (pełny sinus) na All...pl i do tego akumulatory głębokiego rozładowania. Ja mam APC SAMRT 3000 plus cztery akusy 100Ah JENOX Hobby. Zasilam tym w domu oświetlenie (całe włączone pobiera 130W - wszystko LED - średnio 40W/h), lodówkę klasy A+++ ( około 50W/h) kotłownię (kocioł na ekogroszek podajnik +dmuchawa plus trzy pompy razem średnio 200W/h) oraz pompę głębinową 820W (włącza się kilka razy na dzień po 2 minuty). Pomimo zamieszkiwania pod Wawą mam dość często przerwy w dostawie prądu ( jedna raz na dwa tygodnie) oraz kilka razy w roku zaplanowane 10h do 12h (np. od 8 do 18-tej) i żaden zanik napięcia na razie "nie pokonał" mojego podtrzymania a zdarzały się wyłączenia w sezonie zimowym gdzie kotłownia pracowała pełną parą.
    Tak duży ups jak mój potrzebuje 48V na wejściu (4*12V) ale UPS-y np. APC SMART 1400 potrzebują tylko 24V na wejściu czyli dwa akumulatory co minimalizuje koszty.
  • #15 12 Jan 2015 18:54
    Paweł W.
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    orwell wrote:
    Jeśli masz częste braki prądu w miejscu gdzie mieszkasz. Dobrym rozwiązaniem jest inwerter 3000 PSW marki PowerWalker
    http://www.ceneo.pl/28482196

Model ten ma czystą sinusoidę na wyjściu.
    Czas podtrzymania jest nieograniczony, ogranicz nas jedynie wyobraźnia  do podtrzymania jednej godziny potrzebujesz akumulator 60Ah. W przupadku użycia tego inwertera.

Witam.

Fajne cacko tylko ciut drogie, w to miejsce można alternatywnie kupić jakiś agregat.
  • #16 18 Jan 2016 23:45
    tropas
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Tu lajkonik z pytaniem ;)
    Czy upsa który ma wbudowane 2 baterie po 12V da się awaryjnie zasilić z innego większego akumulatora?
    Chodzi mi o to że planuję zrobić awaryjne zasilanie do pompki C.O. i w tym przypadku wystarczy mi to co jest na tych dwóch bateriach, ale gdyby była dłuższa przerwa w dostawie prądu to chciałbym też wykorzystać go do awaryjnego zasilania lodówki (ma pełną sinusoidę) z akumulatora wyciągniętego z auta. Da się jakoś to zrobić, czy nie?
  • #17 19 Jan 2016 02:03
    Drzeń Rafał
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Witam

Ja mam u siebie UPS i podłączone do niego 6 akumulatorów samochodowych. Nowych nigdy nie podłączałem tylko używane które do samochodu na zimę się już nie nadają ;-), ale jeszcze nie są totalną padliną. Piec na ekogroszek czyli pompa wody, podajnik groszku, dmuchawa i sterownik podtrzymywało mi 2 dni. Ale jak akumulatory już dokańczają swojego życia to 2 godziny i dziękuję. Wpadłem na pomysł aby z odpalonego samochodu przez przetwornicę DC-DC w razie braku prądu ładować te akumulatory (UPS potrzebuje 24V) . Zastanawiam się tylko czy UPS'a przez taki zbieg nie uśmiercę ;-(...

Wpadł mi w ręce na 12V. Działa dużo ciszej od poprzedniego i osprzęt pieca też ciszej pracuje. Czy mój pomysł z awaryjnym doładowywaniem 6 akumulatorów podczas pracy z instalacji elektrycznej odpalonego samochodu to dobry pomysł czy raczej uszkodzę UPS??? Podczas pracy jak napięcie spadnie do 10V to się wyłącza więc trzeba by było go doładowywać powiedzmy przy 11V ale wtedy dostanie z instalacji samochodu 14,4V. Może by puścić to awaryjne doładowywanie przez jakieś mocne 2 czy 3 diody żeby obniżyć trochę napięcie? Co myślicie o takim patencie ;-)
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products