Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik ruchu

daniel.sz 18 Wrz 2006 22:14 7539 10
  • #1 18 Wrz 2006 22:14
    daniel.sz
    Poziom 21  

Witam Panowie mam do zrobienia następujący obwodzik mianowicie zasilam ok 50 diod led wmontowanyh w kostke brukową i zalanych pistoletem glu. Zasilacz zrobiony na LM317 diody łączone równolegle zasilane trzema woltami. zasilanie trafa załączane włącznikiem zmierzhowym i teraz pasuje mi jakiś czujnik ruchu zasilany trzema woltami ktury zamykał by obieg i jednocześnie załączał diody na czas ok 3 minut. układ ma pracować na zewnątrz jeśli macie jakiś pomysł to prosze piszcie. Najprościej było by wykożystać czujnik ruchu z lampy halogenowej ale chce uniknąć ciągnięcia ziemią 220v.

P

• #2 18 Wrz 2006 22:25
    marik_te
    Poziom 22  

A może stara czujka ruchu na 12V. W miare proste rozwiązanie. Czy to ma byś oświetlenie chodnika gdzie należy iść? Jeśli tak to prosimy o fotki jak to wygląda.

• #3 18 Wrz 2006 22:31
    daniel.sz
    Poziom 21  

Marik fotki zamieszcze jak to zrobie, robiłem to już u klientów ale bez czujnika ruchu wygląda fajnie pamiętaj że w momęcie wykrycia ruchu układ musi pozostać zasilany jeszcze przez ok 3 minuty w tym przypadku jest to oświetlenie drogi wjazdowej zdarzało mi sie to nawet mątować w krawężnikach powiec coś więcej o tyej "starej czujce"

• Pomocny post
    #4 18 Wrz 2006 22:36
    bogdan_p
    Poziom 39  

elektronika czujnika ruchu pracuje na znacznie niższym napięciu tak wiec pozbywając się zasilacza beztransformatorowego z czujnika i zastępując przekaźnik oryginalny na niskonapięciowy np 5V masz układ zasilany napięciem DC , jutro sprawdzę jakie jest napięcie zasilania samej elektroniki
    przy takiej ilości diod led nie wiem czy dobrym rozwiązaniem jest połączenie ich wszystkich równolegle

• #5 18 Wrz 2006 22:47
    daniel.sz
    Poziom 21  

Bogdan wic polega na tym że goście kładą kostke wiercą dziury i wyprowadzają kabelek do góry ja tylko wpadadam lutuje diody i zalewam glu trudno było by odnich wymagać żeby łaczyli to szeregowo sekcjami a ja nie widze nawet jak puszczają kabel więc tak jest łatwiej. Mam prośbe powiec mi czy taki układ jak w linku poniżej da sobie radę a może proponujecie inne rozwiązanie. Dziękuję koledzy za szybka reakcje z waszej strony jak zwykle jesteście niezastąpieni
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=995618#995618

• #6 19 Wrz 2006 00:47
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czujnik ruchu - sensor PIR, można wybebeszyć z aplikacji w fotokomórce i zastosować dla własnych potrzeb.

Na wyjściu takiego czujnika, zasilanego z 5V jest sygnał analogowy.

Wykrywanie należy zrealizować poprzez pomiar pochodnej sygnału po czasie i kiedy osiągnie ona wartość progową - załączyć światło.

Sam pomiar i liczenie pochodnej to prosta sprawa dla elektroniki, nie wymaga wielkiego poboru prądu.

Zamiast LM317 radziłbym zastosować LM2576, lub 75 (zależnie od maksymalnego prądu) z tego względu, że po pierwsze to przetwornica i straty energii mniejsze, a po drugie ma wejście on/off umożliwiające jej włączanie i wyłączanie, pod to wejście podłączamy elektronikę fotokomórki, zasilanej osobnym stablilizatorem (choćby tanim i popularnym LM7805) i gotowe.

Jeśli coś jest niejasne pisz - bawiłem się czujnikami PIR i postaram się pomóc

• #7 19 Wrz 2006 09:23
    marik_te
    Poziom 22  

Można przerocić właśnie starą czujke ruchu od alarmu. W miejscu gdzie jest tranzystor załączający przekaźnik wystarczy dać kondensator i rezystor(taki prosty układ opóźniający). A przekaźnik podpiąć pod zasilanie diod. Jest to niestety rozwiązaniae proste i czas należałoby obliczyć eksperymentalnie. Ewentualnie można zastosować już jakieś elektroniczne układy opóźniające, typu jakiś timer. A czujki ruchu z alarmu są zasilanie napięciem 12V i nie ma potrzeby ich wybebeszania. Inną metodą zamiast takiej czujki mogłaby być dioda w podczerwieni i odbiornik po drugiej stronie bramy. Do tego jakiś układ podtrzymujący i po przerwaniu wiązki światła będzie się zalączał.

• #8 26 Wrz 2006 21:49
    daniel.sz
    Poziom 21  

Witam Panowie nie wiem co jest grane złożyłem przetwornicę na płytce uniwersalnej uz 17v DC przewaliłem wszystko posprawdzałem 100 razy aż wstyd przecież to tylko kilka elementów 5 pin do masy zmieniłem wartość rezystora 3.09k Ohm na 1.4 wszystkie elementy sprawne scalak z końcówką T niestety na wyjściu nul piąty pin 1.4 v nawet jeśli jest w powietrzu to radiator delikatnie się grzeje czyżby nowy scalak był uszkodzony ? przetwornice przed załączeniem obciązyłem tylko jedną diodą led i tu włąsnie pytanie czy to możliwe że trafiło scalak ze względu na zbyt małe obciązenie?

• Pomocny post
    #9 27 Wrz 2006 14:40
    bogdan_p
    Poziom 39  

to fakt że przetwornice impulsowe nie lubią pracy bez obciążenia , ta jedna dioda to ok 20 mA trochę mało , jeżeli jesteś pewien za połączenia to faktycznie układ mógł ulec uszkodzeniu , sprawdź diodę impulsową bo od niej bardzo dużo zależy i nie może to być zwykła dioda prostownicza w dokumentacji jest tabelka z wykazem odpowiednich diod
    na początek zmontuj układ według podstawowej aplikacji i sprawdź zachowanie potem dodaj dzielnik w celu otrzymania odpowiedniego napięcia
    nie wiem czy w Twoim przypadku nie prościej do zasilania diod przewinąć transformator o mocy ok 5-10 VA , bez problemów obliczysz sobie ilość zwoi i masz po sprawie

• #10 05 Lis 2006 14:31
    daniel.sz
    Poziom 21  

Witam Panowie zrobiłem zgodnie z radą Bogdana i odwinąłem trafo. Odnośnie załączania całego układu zastosowałem dwie czujki ruchu na 220V. Dodatkowo zmuszony byłem założyć włącznik czasowy ponieważ jeden z czujników musiał być skierowany na drzwi wejściowe gdzie świecił halogen i czujce” wydawało się” że jest dzień natomiast w momencie kiedy zmieniłem jej czułość (dzien-noc) załączała się w dzień , włącznik czasowy rozwiązał ten problem. Do całości zastosowałem kabel głośnikowy 0.75 dioda zalana glue tak jak widać na zdjęciu. Niestety nie byłem w stanie zrobić zdjęć w nocy ale efekt jest super całe obrzeże jest podświetlone co dwa metry dodatkowo kółko w środku i bramie wjazdowej. Dziękuje wszystkim za pomoc szczególnie koledze Bogdanowi za dobre rady i czas który mi poświęcił miedzy innymi na PW

• #11 05 Lis 2006 15:54
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Gdybyś kiedyś miał możliwość, zrób fotki w nocy, bo niedługo też będe przed domem kostkę układał i rozwiązanie jest bardzo interesujące, może też coś takiego zrobie...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme