Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kamera cofania - odwracanie obrazu

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Kamera cofania - odwracanie obrazu
Autor
Wiadomość
Lukrecjusz
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Fajne

Post#1 Post autora tematu 25 Wrz 2006 01:07   

Kamera cofania - odwracanie obrazu

Witam
Ojciec prosił mnie, żebym rozejrzał się za takim wynalazkiem jak kamera cofania. Urządzenie ma zostać zamontowane na przyczepie campingowej a monitor zastąpi lusterko wsteczne podczas jazdy z przyczepą. Ceny takich zestawów (kamera+monitor) to około 850 złotych więc zacząłem kombinować jakby tu rozwiązać problem trochę taniej.
Przeciętną kamerę przemysłową w wodoszczelnej obudowie można kupić za 120-200 złotych. Jako monitor można zastosować maleńki 2" telewizorek LCD Casio, choć ja myślałem o zastosowaniu przenośnego odtwarzacza DVD z ekranem o przekątnej około 6". No i w zasadzie układ jest kompletny, ale ma jeden problem. Jeżdżąc autem osobowym jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że obraz w lusterku wstecznym jest "odwrócony", a w układzie kamera+monitor będzie "prosty". Jak się to może skończyć chyba nie muszę opisywać.
Stąd moje pytanie - w jaki sposób odwrócić obraz ze zwykłej analogowej kamery video w osi poziomej?

Właśnie namierzyłem kamerę z funkcją odwracania obrazu:
http://allegro.pl/item126985315_kamera_kolorowa_samochodowa_cofania_wodoszczelna_.html
zastanawiam się jednak, czy nie byłoby lepiej gdyby ta kamera miała dodatkowy reflektor podczerwieni - często podróżujemy nocą i podejrzewam że dodatkowe źródło światła mogłoby się przydać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Wrz 2006 01:07   

Powrót do góry

-RoMan-
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Opole

Post#2 25 Wrz 2006 13:32   

Re: Kamera cofania - odwracanie obrazu

Przecież masz białe światła cofania...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Wrz 2006 13:32   

Powrót do góry

Lukrecjusz
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Fajne

Post#3 Post autora tematu 26 Wrz 2006 09:29   

Cytat:
Przecież masz białe światła cofania...

1. W przyczepie nie mam :-(
2. Myślałem o doświetleniu również podczas jazdy w przód i na postoju - chciałbym, aby układ działał stale (zastępując lusterko) a nie tylko podczas cofania. Teoretycznie auta jadące w nocy powinny mieć włączone światła, ale już np. rowerzysty albo pieszego (np. złodziejaszka który skrada się do przyczepy od tyłu :-) ) można nie zauważyć.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Wrz 2006 09:29   

Powrót do góry

-RoMan-
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Opole

Post#4 26 Wrz 2006 11:12   

O ile mnie skleroza nie myli, na złączu przyczepy, nawet najuboższym jest przewidziany styk dla światła cofania - jaki problem dodać światło, jeśli fabrycznie nie było?
Podczas jazdy masz włączone światła co najmniej 2*5W pozycyjne + oświetlenie tablicy rejestracyjnej. I emitują one znacznie więcej w podczerwieni niż w zakresie widzialnym. LEDami IR lepiej nie oświetlisz.
Co do złodziejaszka - będziesz całą noc patrzył w monitor?
Powrót do góry

qrdel
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Otwock

Post#5 26 Wrz 2006 22:21   

Co do odwracania proponuję kamerę skierować w bok (płasko na tylnej ścianie) i małe lusterko pod kątem 45°, albo pryzmat z lornetki. Wyjdzie coś jak pół peryskopu.
Powrót do góry

McRancor
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Wrocław

Post#6 26 Wrz 2006 23:50   

Już widzę, jak dumnym posiadaczom nowej S-klasy wysiada system Night Assist od takiej lampy podczerwieni ;)

Rowerzyste jak zauważysz z tyłu to już nie ma co się przyglądać, można się jedynie martwić czy jego kolega z przodu nie jedzie. Światła samochodowe będą oślepiały kamerkę do tego stopnia że nie zobaczysz nic poza białymi punktami/pasami/ekranem, zależnie od jakości kamery.

Złodziejaszka skradającego się w czasie jazdy jakbym zobaczył to bym zahamował - powinien zabić się o przyczepę (chyba że ma ABS w trampkach).

Innymi słowy, nie ma praktycznego zastosowania oświetlania tyłu przyczepy w czasie jazdy, przy cofaniu zdecydowanie łatwiej niż knuć z lampami podczerwieni wyjdzie zainstalować zwykłą lampe, a na postoju, może i byłby jakiś sens, ale tak samo sprawdziłaby się zwykła lampa, która na dodatek odstrasza złodzieja.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Kamera cofania - odwracanie obrazu
Strona 1 z 1