X

Kamera cofania - odwracanie obrazu

Lukrecjusz 25 Sep 2006 01:07
  • #1 25 Sep 2006 01:07
    Lukrecjusz
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Ojciec prosił mnie, żebym rozejrzał się za takim wynalazkiem jak kamera cofania. Urządzenie ma zostać zamontowane na przyczepie campingowej a monitor zastąpi lusterko wsteczne podczas jazdy z przyczepą. Ceny takich zestawów (kamera+monitor) to około 850 złotych więc zacząłem kombinować jakby tu rozwiązać problem trochę taniej.
    Przeciętną kamerę przemysłową w wodoszczelnej obudowie można kupić za 120-200 złotych. Jako monitor można zastosować maleńki 2" telewizorek LCD Casio, choć ja myślałem o zastosowaniu przenośnego odtwarzacza DVD z ekranem o przekątnej około 6". No i w zasadzie układ jest kompletny, ale ma jeden problem. Jeżdżąc autem osobowym jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że obraz w lusterku wstecznym jest "odwrócony", a w układzie kamera+monitor będzie "prosty". Jak się to może skończyć chyba nie muszę opisywać.
    Stąd moje pytanie - w jaki sposób odwrócić obraz ze zwykłej analogowej kamery video w osi poziomej?

Właśnie namierzyłem kamerę z funkcją odwracania obrazu:
    http://allegro.pl/item126985315_kamera_kolorowa_samochodowa_cofania_wodoszczelna_.html
    zastanawiam się jednak, czy nie byłoby lepiej gdyby ta kamera miała dodatkowy reflektor podczerwieni - często podróżujemy nocą i podejrzewam że dodatkowe źródło światła mogłoby się przydać.
  • #2 25 Sep 2006 13:32
    -RoMan-
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Przecież masz białe światła cofania...
  • #3 26 Sep 2006 09:29
    Lukrecjusz
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Quote:
    Przecież masz białe światła cofania...

1. W przyczepie nie mam :-(
    2. Myślałem o doświetleniu również podczas jazdy w przód i na postoju - chciałbym, aby układ działał stale (zastępując lusterko) a nie tylko podczas cofania. Teoretycznie auta jadące w nocy powinny mieć włączone światła, ale już np. rowerzysty albo pieszego (np. złodziejaszka który skrada się do przyczepy od tyłu :-) ) można nie zauważyć.
  • #4 26 Sep 2006 11:12
    -RoMan-
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    O ile mnie skleroza nie myli, na złączu przyczepy, nawet najuboższym jest przewidziany styk dla światła cofania - jaki problem dodać światło, jeśli fabrycznie nie było?
    Podczas jazdy masz włączone światła co najmniej 2*5W pozycyjne + oświetlenie tablicy rejestracyjnej. I emitują one znacznie więcej w podczerwieni niż w zakresie widzialnym. LEDami IR lepiej nie oświetlisz.
    Co do złodziejaszka - będziesz całą noc patrzył w monitor?
  • #5 26 Sep 2006 22:21
    qrdel
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Co do odwracania proponuję kamerę skierować w bok (płasko na tylnej ścianie) i małe lusterko pod kątem 45°, albo pryzmat z lornetki. Wyjdzie coś jak pół peryskopu.
  • #6 26 Sep 2006 23:50
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Już widzę, jak dumnym posiadaczom nowej S-klasy wysiada system Night Assist od takiej lampy podczerwieni ;)

Rowerzyste jak zauważysz z tyłu to już nie ma co się przyglądać, można się jedynie martwić czy jego kolega z przodu nie jedzie. Światła samochodowe będą oślepiały kamerkę do tego stopnia że nie zobaczysz nic poza białymi punktami/pasami/ekranem, zależnie od jakości kamery.

Złodziejaszka skradającego się w czasie jazdy jakbym zobaczył to bym zahamował - powinien zabić się o przyczepę (chyba że ma ABS w trampkach).

Innymi słowy, nie ma praktycznego zastosowania oświetlania tyłu przyczepy w czasie jazdy, przy cofaniu zdecydowanie łatwiej niż knuć z lampami podczerwieni wyjdzie zainstalować zwykłą lampe, a na postoju, może i byłby jakiś sens, ale tak samo sprawdziłaby się zwykła lampa, która na dodatek odstrasza złodzieja.
  Search 4 million + Products
Browse Products