Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log in

Kamera cofania - odwracanie obrazu

Main Page -> Forum Index -> Electronic Design ->Kamera cofania - odwracanie obrazu Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
Lukrecjusz
Level 9
Lukrecjusz
Level 9
Post#1 25 Sep 2006 01:07  Topic author   

Kamera cofania - odwracanie obrazu

Witam
Ojciec prosił mnie, żebym rozejrzał się za takim wynalazkiem jak kamera cofania. Urządzenie ma zostać zamontowane na przyczepie campingowej a monitor zastąpi lusterko wsteczne podczas jazdy z przyczepą. Ceny takich zestawów (kamera+monitor) to około 850 złotych więc zacząłem kombinować jakby tu rozwiązać problem trochę taniej.
Przeciętną kamerę przemysłową w wodoszczelnej obudowie można kupić za 120-200 złotych. Jako monitor można zastosować maleńki 2" telewizorek LCD Casio, choć ja myślałem o zastosowaniu przenośnego odtwarzacza DVD z ekranem o przekątnej około 6". No i w zasadzie układ jest kompletny, ale ma jeden problem. Jeżdżąc autem osobowym jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że obraz w lusterku wstecznym jest "odwrócony", a w układzie kamera+monitor będzie "prosty". Jak się to może skończyć chyba nie muszę opisywać.
Stąd moje pytanie - w jaki sposób odwrócić obraz ze zwykłej analogowej kamery video w osi poziomej?

Właśnie namierzyłem kamerę z funkcją odwracania obrazu:
http://allegro.pl/item126985315_kamera_kolorowa_samochodowa_cofania_wodoszczelna_.html
zastanawiam się jednak, czy nie byłoby lepiej gdyby ta kamera miała dodatkowy reflektor podczerwieni - często podróżujemy nocą i podejrzewam że dodatkowe źródło światła mogłoby się przydać.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
-RoMan-
Level 42
Helped: 765
Post rating: 46
-RoMan-
Level 42
Post#2 25 Sep 2006 13:32    

Re: Kamera cofania - odwracanie obrazu

Przecież masz białe światła cofania...

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
Lukrecjusz
Level 9
Lukrecjusz
Level 9
Post#3 26 Sep 2006 09:29  Topic author   

Quote:
Przecież masz białe światła cofania...

1. W przyczepie nie mam :-(
2. Myślałem o doświetleniu również podczas jazdy w przód i na postoju - chciałbym, aby układ działał stale (zastępując lusterko) a nie tylko podczas cofania. Teoretycznie auta jadące w nocy powinny mieć włączone światła, ale już np. rowerzysty albo pieszego (np. złodziejaszka który skrada się do przyczepy od tyłu :-) ) można nie zauważyć.

Helpful post? + 0
Back to top
-RoMan-
Level 42
Helped: 765
Post rating: 46
-RoMan-
Level 42
Post#4 26 Sep 2006 11:12    

O ile mnie skleroza nie myli, na złączu przyczepy, nawet najuboższym jest przewidziany styk dla światła cofania - jaki problem dodać światło, jeśli fabrycznie nie było?
Podczas jazdy masz włączone światła co najmniej 2*5W pozycyjne + oświetlenie tablicy rejestracyjnej. I emitują one znacznie więcej w podczerwieni niż w zakresie widzialnym. LEDami IR lepiej nie oświetlisz.
Co do złodziejaszka - będziesz całą noc patrzył w monitor?

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
qrdel
Level 28
Helped: 100
Post rating: 22
qrdel
Level 28
Post#5 26 Sep 2006 22:21    

Co do odwracania proponuję kamerę skierować w bok (płasko na tylnej ścianie) i małe lusterko pod kątem 45°, albo pryzmat z lornetki. Wyjdzie coś jak pół peryskopu.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
McRancor
VIP Zasłużony dla elektroda
Helped: 479
Post rating: 28
McRancor
VIP Zasłużony dla elektroda
Post#6 26 Sep 2006 23:50    

Już widzę, jak dumnym posiadaczom nowej S-klasy wysiada system Night Assist od takiej lampy podczerwieni ;)

Rowerzyste jak zauważysz z tyłu to już nie ma co się przyglądać, można się jedynie martwić czy jego kolega z przodu nie jedzie. Światła samochodowe będą oślepiały kamerkę do tego stopnia że nie zobaczysz nic poza białymi punktami/pasami/ekranem, zależnie od jakości kamery.

Złodziejaszka skradającego się w czasie jazdy jakbym zobaczył to bym zahamował - powinien zabić się o przyczepę (chyba że ma ABS w trampkach).

Innymi słowy, nie ma praktycznego zastosowania oświetlania tyłu przyczepy w czasie jazdy, przy cofaniu zdecydowanie łatwiej niż knuć z lampami podczerwieni wyjdzie zainstalować zwykłą lampe, a na postoju, może i byłby jakiś sens, ale tak samo sprawdziłaby się zwykła lampa, która na dodatek odstrasza złodzieja.

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Electronic Design -> Kamera cofania - odwracanie obrazu
Page 1 of 1

Similar topics to kamera cofania - odwracanie obrazu

Kamera cofania - problem z podłączeniem (14)
Telefon jako kamera cofania.. (5)
Kamera Cofania Jak podłączyć. (6)
Kamera cofania z pomiarem odległości (8)
Artemis + kamerka internetowa = kamera cofania (6)
Kamera cofania - właczanie na dwa sposoby (13)
Kamera cofania. Jaka by laby cena? Jaką polecacie? (3)
Kamera cofania - nie włącza się sama nocą (1)
Kamera cofania 12V pod 24V czy stabilizator wystarczy? (6)
Kamera IR oraz przesyłanie obrazu. (14)

Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.09 seconds