Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

myjka ultradźwiękowa - robił ktoś ?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> myjka ultradźwiękowa - robił ktoś ?
Autor
Wiadomość
Costek
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 09 Lip 2003 22:18   

myjka ultradźwiękowa - robił ktoś ?

Witajcie !

Pojawiła się potrzeba posiadania myjki ultradźwiękowej... Można kupić, ale cena póki co mnie powala. tak sobie myślę, przecież wystarczy wanienka (tak ok 1l ) i generator ultradźwięków w środek powinno działać...
I właśnie - nigdzie jakoś nie mogę znaleźć łopatologicznego projektu budowy generatora ultradźwięków... Może któryś z kolegów pomoże ?

Pozdrawiam
Piotrek
Powrót do góry

wojtek12345
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Olsztyn

Post#2 09 Lip 2003 22:38   

Re: myjka ultradźwiękowa - robił ktoś ?

Witam!
Generator ultradźwięków nie jest najważniejszy w myjce. Najważniejszy jest odpowiedni przetwornik! Zrobienie działającej myjki, nawet takiej małej z wanienką o poj. 1l, w warunkach amatorskich bez odpowiedniego doświadczenia jest bardzo trudne. Wiem coś o tym, bo kilka lat temu projektowałem generatory dla znajomego, który produkuje małe myjki i duże myjnie. Koszty także nie będą takie małe jak może się wydawać, ale jesli wystarczy Ci zapału możesz próbować. Tak jak napisałem wcześniej zacznij od zdobycia przetwornika.
Powrót do góry

Costek
Poziom 13
Poziom 13

Post#3 Post autora tematu 09 Lip 2003 23:06   

wojtek12345 napisał:
Witam!
Generator ultradźwięków nie jest najważniejszy w myjce. Najważniejszy jest odpowiedni przetwornik! Zrobienie działającej myjki, nawet takiej małej z wanienką o poj. 1l, w warunkach amatorskich bez odpowiedniego doświadczenia jest bardzo trudne. Wiem coś o tym, bo kilka lat temu projektowałem generatory dla znajomego, który produkuje małe myjki i duże myjnie. Koszty także nie będą takie małe jak może się wydawać, ale jesli wystarczy Ci zapału możesz próbować. Tak jak napisałem wcześniej zacznij od zdobycia przetwornika.

no właśnie przetwornik--- gdzieś czytałem coś o przetworniku na rdzeniu ferrytowym, ale pamiętam piąte przez dziesiąte. A współczesnego przetwornika to gdzie szukać ?
Powrót do góry

wojtbad
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Chojnice

Post#4 11 Lip 2003 12:09   

robiłem generator ultradźwieków dużej mocy do badania zjawiska sonoluminescencji, wbrew pozorom sprawa jest prosta. Wystarczy potraktowac przetwornik piezo jako kondensator w szeregowym układzie rezonansowym. obliczyc cewkę szeregową do określonej czestotliwosci.
Uwaga na przepiecia na pretworniku nawet 1kV . Przetworniki /www.sonomed.com.pl/
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lip 2003 12:09   

Powrót do góry

In
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Opole

Post#5 11 Lip 2003 13:42   

Nareszcie ktoś zają się tematem !!
dwa lata temu byłem tym bardzo zainteresowany ale nikt nic nie wiedzial w tym temacie.
Dzisiaj mam pewne doświadczenie i efekty .
Zbudowałem 3 maszyny największa 250 l
moc generatora ok 300 W. Jeśli jesteś zainteresowany to bardzo chętnie podziele się swoimi doświadczeniami ale nie dziś - muszę przynieśćz firmy materiały, w domu ich nie mam.
Pozdrowienia
Powrót do góry

gromson
Poziom 2
Poziom 2

Post#6 11 Lip 2003 14:02   

In napisał:
Nareszcie ktoś zają się tematem !!
dwa lata temu byłem tym bardzo zainteresowany ale nikt nic nie wiedzial w tym temacie.
Dzisiaj mam pewne doświadczenie i efekty .
Zbudowałem 3 maszyny największa 250 l
moc generatora ok 300 W. Jeśli jesteś zainteresowany to bardzo chętnie podziele się swoimi doświadczeniami ale nie dziś - muszę przynieśćz firmy materiały, w domu ich nie mam.
Pozdrowienia

Ze tak spytam co mozna umyc taka myjka ?

Na codzien napelniam tusze do drukarek myslicie ze by mi sie przydala taka myjka ?
Powrót do góry

zenek1
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Pabianice

Post#7 11 Lip 2003 18:46   

Ja również jestem bardzo zainteresowany konstrukcją i efektami pracy. Chętnie coś poczytam.
Powrót do góry

wojtek12345
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 11 Lip 2003 21:17   

:arrow: In
Jestem pod wrażeniem! 250 l i 300W!
Według mojej wiedzy przy takiej pojemności myjni moc ultradźwięków jaka powinna być dostarczona do przetworników to około 3 kW! Oczywiście można użyć mniejszej mocy, ale efekty będą cieniuuuutkie.
Niedowiarków oraz zainteresowanych odsyłam na strony producenta
http://www.ultron.pl/katalogowe.htm

:arrow: wojtbad
Jest to jeden ze sposobów sterowania przetwornikiem, ale niestety nie stosowanym nawet w prostych myjkach. Jedną z właściwosci przetwornika jest to, że w czasie pracy jego częstotliwość rezonansowa nieco rozstraja się. Aby uzyskać jak największą sprawność należy korygować częstotliwość generatora w trakcie pracy. Obecnie stosowane generatory sterowane są przez procesor, który co jakiś czas przeprowadza test częstotliwości rezonansowej przetwornika i dostraja się na maks. sprawność kontrolując pobór prądu (min. prąd maks. sprawność).

Jeszcze raz powtórzę - podstawa to zdobyć przetwornik o mocy około 50-70W dla małej myjki.
Powrót do góry

In
Poziom 14
Poziom 14

Post#9 13 Lip 2003 15:24   

Płuczka ultradzwiękowa

:arrow: Wojtek12345 Przepraszam tam miało być 1300W ! 8O
:arrow: Gromson Pracuję dla firmy zajmującej się regeneracją sprzętu elektronicznego sprowadzonego ze świata - najczęściej z UE lub USA.
I urządzenie wielkości np. maszyny do pisania trzeba oczyścić z zaschniętych środków konserwujących, wnioski pozostawiam zainteresowanym.
:arrow: Wszyscy zainteresowani w/w płuczka jest przeznaczona do mycia "większych" elementów.
Posiada obiegowy podgrzewacz cieczy myjącej, filtr, napowietrzacz ( wymywanie sprężonym powietrzem ) oraz 6 przetworników ceramicznych
Wszystkim zarządza prosty programator -4 programy

Załączniki:
Powrót do góry

Poziom 23
Poziom 23

Miasto: NYC

Post#10 13 Lip 2003 15:32   

moze jakis shemacik generatorka ultradzwiekowego ?:) ktoś podzruci :)

Moje artykuły: (Dodaj)
08 Luty 2014 Słuchawkowy OTL'ek z elektrody
Powrót do góry

wojtek12345
Poziom 19
Poziom 19

Post#11 13 Lip 2003 22:39   

:arrow: In teraz to co innego. To ma prawo już działać. Wygląd też niczego sobie.

:arrow: avart
Jak pisałem wcześniej kiedyś projektowałem takie generatory, ale było to w czasach, kiedy nie miałem jeszcze komputera (ok. 10 lat temu) i wszelkie schematy były na papierze. Jak znam życie to już pewnie ślad po nich zaginął. Teraz musiałbym odtwarzać wszystko z pamięci, lub opracować coś nowego. Chyba, że któryś z kolegów ma coś sprawdzonego i zechce się tym podzielić.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2003 22:39   

Powrót do góry

chaka
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Wrocław

Post#12 13 Lip 2003 23:18   

a moze pomozecie w czyms prostszym?. moj post to dymek z ultradzwieku/
Powrót do góry

trebol1
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Gorzów Wlkp

Post#13 14 Lip 2003 22:57   

Dla mnie wystarczy jak zmieszczą się talerze i szklanki. Ach to kawalerskie życie mnie wykańcza.
A tak serio to ciekawy temat - myślę że możliwości spore.
Powrót do góry

wojtbad
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Chojnice

Post#14 17 Lip 2003 11:57   

Do wojtek12345 : to prawda że nie zostanie uzyskana najwyższa sprawnosc i moc. Podałem jeden z wielu sposobów wysterowania przetwornika. sposób ten jest wg mnie najłatwiejszy do zrealizowania. W aplikacji jakiej pracowałem bardziej istotna była stała czestotliwosc niż moc. Nikt jeszcze nie zwrócił uwagi na bardzo istotną ceche ultradzwieków, mianowicie odbijają sie od powierzchni wody, co przy złym obliczeniu czestotliwosci może dac taki efekt, fala sie zniesie i 1300W pójdzie w gwizdek!!!
Powrót do góry

In
Poziom 14
Poziom 14

Post#15 24 Lip 2003 23:02   

Ultradzwieki

Znalazłem chemat .
Opis i metody strojenia cdn.
Generator oparty na przetwornikach ceramicznych prod polskiej z nieistniejącego zakładu "CERAD" w Warszawie

Załączniki:
Powrót do góry

Pirat
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Bartoszyce

Post#16 27 Lip 2003 09:32   

efekt mgiełki możesz uzyskać za pomocą generatora samowzbudnego
( transformator elektroniczny do halogenów przeróbka to zwiększenie napięcia na transformatorze ok.150v i dołożenie dławika) rezonans do przetwornika uzyskasz przez dobór szczeliny dławika
W kilku firmach w Polsce jest to stosowane rozwiązanie ,zachód stosuje od dawna Elma itd
wadą jet to że nie chce chodzić na niskich częstotliwościach.Problemem jest istotnie przetwornik. (problem tkwi w czymś innym jak w warunkach domowych zamocujesz go do wanny problem przyklejenia falowodu alu do wanny nierdzewka.Firmy w polsce używają 2 metod 1.klejenie na "zimno"specjalny klej koszt ok 350zł za puszkę 2.metoda na "gorąco"uzyskanie tem.180 stopni( specjalny klej. Do 1 przetwornika dostarczasz ok 50 w mocy niestety żadne poxsipole ani super glue nie wchodzą w rachubę
Powrót do góry

In
Poziom 14
Poziom 14

Post#17 30 Lip 2003 18:58   

Płuszka ultradzwiękowa

Ta mgiełka to całkiem fajny bajer :D popracuję nad tym .
Tymczasem podaję metodę strojeniqa i opis (fragmęt) do wcześniej zamieszczonego schematu- przepraszam , że to tyle trwało.
Jest to niejako "wstępne"do rozwiązania jakie opracowałem na kąkretne zamówienie ( zamieszczone zdjęcia na forum ).
jak Ktoś z forum jest zainteresowany to mogę podzielić się doświadczeniem.

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Lip 2003 18:58   

Powrót do góry

maniek128
Poziom 4
Poziom 4

Post#18 24 Maj 2006 13:26   

witam czy mogl bys przeslac te materialki na maila?
maniek128(malpa)tenbit.pl
z góry dziękuje
Pozdrawiam
Powrót do góry

Tomasz.W
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Gdańsk - Nordkapp

Post#19 25 Maj 2006 18:41   

A czemu by nie ? Już poszły .
Powrót do góry

malinowskimarek
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Wrocław

Post#20 22 Wrz 2006 00:02   

In :
Cytat:
jak Ktoś z forum jest zainteresowany to mogę podzielić się doświadczeniem

In - chętnie "posłucham" co wiesz na ten temat :D , bo widzisz posiadam już całą myjkę ultradźwiękową jednak często wywala mi generator - już 3 raz musiałem wzywać serwis z Warszawy w tym roku... jest to raczej nieopłacalne... na szczęście sam na miejscu mam grupę elektryków i elektroników, którzy naprawiliby mi to, jednak firma nie dala schematu.
No więc wpadłem na pomysł ze sam im opracuje schemat takiego generatora, który podłącze później do mojej myjki i tyle - serwis mam na miejscu. Mój stary generator miał max. moc 4 kW... i coś podobnego potrzebuje zbudować.

A co do przetworników to u mnie w myjce zastosowane są przetworniki firmy Sandwich - może to coś komuś pomoże...
Powrót do góry

gufer-posepny
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Katowice

Post#21 25 Wrz 2006 19:30   

In ... mam pytanie ... nie "pierzesz" czasem czujek przeciwpożarowych izotopowych ? Bo mam tego całe mnówstwo do wyprania ( regeneracji ).
Powrót do góry

kaaktus
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Chełm

Post#22 26 Wrz 2006 21:22   

a jak zrobic mala wanienke do czyszczenia aerografu (mikro pistolet do malowania) czy nie wystarczy kilka plytek piezoceramicznych no i wlasciwie jaka czestotliwosc jest odpowiednia do tego
Powrót do góry

danlancher
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: 50°846''' N 04°302''' E

Post#23 03 Lis 2006 23:16   

Oj, odkopie temacik :D I dolanczam sie do zapytania przedmowcy. Czy wystarczy pare plytek piezo? i Na jakiej f to ma pracowac??
Powrót do góry

petione
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Jasło

Post#24 03 Lut 2007 23:42   

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3523697

Tutaj zamiescilem schemat myjki i oczywiscie me zapytanie
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> myjka ultradźwiękowa - robił ktoś ?
Strona 1 z 1