Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejna konstrukcja na stx

Stanley121 05 Paź 2006 22:04 4060 14
  • Witam. Przedstawiam swą pierwszą konstrukcje.

Założenia
    Ma to być w miare tania a przyzwoita konstrukcja przeznaczona do techno i małych domowych prywatek.

PRZETWORNIKI
    Niskotonowy: GDN 22-120-4 SC
    Średniotonowy: GDM 14-100-8 SC
    Wysokotonowy: GDWT 8-150-8 SC
    Zwrotnica: STX 3D-12

OBUDOWA
    -bassreflex około 40l.
    -wykonana jest z płyty wiórowej 18mm
    -oddzielna komora na średnie i wysokie tony
    -całość skręcona i sklejona
    -gąbka na tylnej ściance
    -strojona na 40Hz

Wymiary:
    24x92x28 (szer,dł,wys)

WRAŻENIA
    Jestem jak najbardziej zadowolony z tej konstrukcji jak na taki przedział cenowy. Kolumny potrafia zrobic niezły zamet. Nie chodziło mi o stworzenie kolumn wysokiej klasy lecz tanich dobrze grających i myśle że to osiągnałem.

KOSZTY
    Głośniki i zwrotnice: 343 zł z przesyłką
    Płyty: free (flaszka dla kumpla;-P)
    Terminale 10 zł
    BR: 10 zł
    wkręty, silikon, itp. 20 zł

W sumie: ok 383 zł za 2 sztuki

Parę fotek ;-D
    Przepraszam za jakoś- robione telefonem bo cyfrówki nie mam ;(

Fajne!
  • #2 05 Paź 2006 22:28
    elektronik_lol
    Poziom 16  

No ładnie ładnie. Podobaja mi sie nawet ale jakbyś mogł zapodać lepszej jakości foty to było by gitara.
    Pozdro

• #3 05 Paź 2006 22:30
    Stanley121
    Poziom 16  

No postaram się dorwać aparat od kumpla i zrobić lepsze :D

• #4 05 Paź 2006 22:33
    oleczek1988
    Poziom 21  

surowqy opis :) a po za tym t nawrt nawet ci wyszlo. Szkoda ze nie masz mozliwsoci zrobienia lepszysz zdjec.

• #5 05 Paź 2006 22:36
    Stanley121
    Poziom 16  

Jak już wspomniałem postaram się zrobić lepsze foto.

Jutro wezme cyfrówkę od kumpla i zrobię parę fotek normalnej jakości, bo ta z telefonu jest do niczego nie podobna.

Pozdro

• #6 06 Paź 2006 01:07
    marek1024
    Poziom 16  

Hmm wygląda cakiem przyzwoicie 5/6. Mechanika 4/6 (nie daje szóstki poniewaz głośniki są prawie równo z krawędzią ściaknki przedniej a ja takiego czegoś nie lubie. Co do wyboru gośników to sekcja niskotonowa moim zdaniem jest zamknieta w troszke małej skrzynce "piszesz że ma około 40l. Ja bym dał 45-47L. Średnica może być, ale sekcja wysoka to już obciach. Dla takiego zestawienia to jak najbardziej tonsil gdwk, a nie skrzeczące tuby. Pozdrawiam

• #7 06 Paź 2006 03:44
    Stanley121
    Poziom 16  

marek1024 napisał

Cytat:
    Hmm wygląda cakiem przyzwoicie 5/6. Mechanika 4/6 (nie daje szóstki poniewaz głośniki są prawie równo z krawędzią ściaknki przedniej a ja takiego czegoś nie lubie. Co do wyboru gośników to sekcja niskotonowa moim zdaniem jest zamknieta w troszke małej skrzynce "piszesz że ma około 40l. Ja bym dał 45-47L. Średnica może być, ale sekcja wysoka to już obciach. Dla takiego zestawienia to jak najbardziej tonsil gdwk, a nie skrzeczące tuby. Pozdrawiam

Jak już wspomniałem wyżej miała to być tania w miarę grająca konstrukcja. Propozycje ulepszeń mile widziane. Wiem że tym gwizdkiem w szczególności nie ma się co chwalić.

Jeżeli o głośniki chodzi to mają 0.7mm odstepu od krawędzi z każdej strony. To była przemyślana decyzja zrobić odstęp w taki sposób bo osobiście mi się nie podoba za duży odstęp i chciałem wmiarę przyzwoity zrobić.

Litraż sekcji niskotonowej mogę zwiekszyc o te pare litrów dając przegrodę na wysokiego i średniego pod kątem. Tylko Pytanie co da mi takie rozwiązanie?

Wymieniając tego stx'a na GDWK Tonsila muszę pewnie zwrotnice nową zrobić a nie mam jeszcze wystarczającej wiedzy żeby się za to zabrać.
    Jakieś propozycje schemat nowej?

• #8 08 Paź 2006 09:57
    Urban88
    Poziom 10  

He he fajna konstrukcja prawie jak moja :)
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=62d65b3442cc2081e3fe074de2c680b6

Też miałem 40 l ale zostało to zmienione na jakies 45-48 nie wiem dokoładnie. Przegrode wywaliłem a na głośnik średniotonowy dałem taką kopułe podobna do doniczki z bardzo twardego plastiku.

Ale wydaje mi sie ze duzo to nie zmienilo. Może mi sie tak tylko wydaje.

POZDRO

• #9 09 Paź 2006 18:40
    Stanley121
    Poziom 16  

hehe co tu wiele kryć ta konstrukcja jest wzorowana na Twoim projekcie:D:D:D

Tylko dla własnego gustu troche modyfikacji wprowadziłem...

• #10 10 Paź 2006 13:46
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wyjaśnijmy to sobie, popełniłeś tę konstrukcję, ponieważ nie przeczytałeś słów krytyki odnośnie pierwowzoru.
    O ile niskie są niezłe (cena/jakość) to GDWT to okrutny krzykacz nie do domu, i chyba nie na estradę, a średnich tonów nie możesz słyszeć gdyż efektywność GDM 14-100-8 SC jest koszmarnie niska.
    Więc jeśli chodzi o cenę to w przyszłości wymień średniaki
    na coś z tesli (ja lubię dźwięk arp ale trzeba ciąć poniżej 4.7kHz) i tweeter spróbuj wyciszyć tłumikiem, strzelam jakieś 5-8 dB, musisz popróbować, może coś to da, albo wymień na arv, lub sc10n8 :D .

• #11 17 Paź 2006 11:57
    Arkadyo
    Poziom 29  

Cytat:
    Jak już wspomniałem wyżej miała to być tania w miarę grająca konstrukcja. Propozycje ulepszeń mile widziane. Wiem że tym gwizdkiem w szczególności nie ma się co chwalić.

Jeżeli o głośniki chodzi to mają 0.7mm odstepu od krawędzi z każdej strony. To była przemyślana decyzja zrobić odstęp w taki sposób bo osobiście mi się nie podoba za duży odstęp i chciałem wmiarę przyzwoity zrobić.

Litraż sekcji niskotonowej mogę zwiekszyc o te pare litrów dając przegrodę na wysokiego i średniego pod kątem. Tylko Pytanie co da mi takie rozwiązanie?

Wymieniając tego stx'a na GDWK Tonsila muszę pewnie zwrotnice nową zrobić a nie mam jeszcze wystarczającej wiedzy żeby się za to zabrać.
    Jakieś propozycje schemat nowej?

Jeżeli chcesz poprawiać to przygotój się na wydatki bo kosmetycznie niewiele tu poprawisz, chyba że wszystko zmulisz do efektywności średniaka co moim zdaniem jest nonsensem. Żeby to miało ręce i nogi ja bym robił coś takiego:
    wymiana średniaka na arp 150 tesli
    wymiana tubki na gdwk tonsila, wystarczający będzie 9/80 bo ma efektywność jak Twoje dwa niskotonowe i odpada zabawa z tłumikami.
    Jeżeli zdecydujesz się na powyższe to zwrotka bęzwzględnie do wymiany bo ta stx,a to kawał syfa i zapinać na nią tesle i tonsila to poprostu profanacja. Niestety raczej nic nie dokupisz gotowego do tego zestawu więc zwrotkę musisz zrobić sam :P i moim zdaniem tania nie będzie, bo gdn,y powinieneś ciąć około 500hz max 700hz a to już ceweczka w cenie 40zł sztuka, a to tylko cewka, chociaż tu 1-szy rząd wystarczy. Powyżej tej wartości strasznie rośnie im impedancja i stracisz na efektywności no chyba że dasz korektor impedancji ale bez pomiarów trochę ciężko zrobić to dobrze. Wysokiego chlastać 18db na oktawę i wypadałoby dać kondy Janzena co również nie będzie tanie. Ja podział ustawiłbym na 4,5 Khz i arpa od góry też walnął 18db na oktawę a od dołu 12db. Do arpa od góry też dałbym Janzeny. Nie mam doświadczeń z arp,em dlatego tłumik do niego dobierałbym na słuch.

Litraż przy arpie możesz sobie zmieniać bo arp jest zabudowany i wogóle nie potrzebujesz przegrody, wysokiemu to też nie szkodzi.

Litraż powinien być jak największy bo to gwarantuje niskie zejście ale trzeba pamiętać o odpowiedzi impulsowej w br - staraj się nie przekraczać 15ms ale warto powalczyć o impuls trochę niżej tak 12 -13 ms to się zawsze odwdzięczy przy szybkiej stopce a zaryczeć dwie dwudziestki i tak potrafią.

• #12 17 Paź 2006 20:00
    Stanley121
    Poziom 16  

Arkadyo czy mogłbyś przybliżyć koszty takiego przedsiewziecia?
    Byłbym wdzieczny

• #13 18 Paź 2006 10:28
    Arkadyo
    Poziom 29  

Przetworniki arp 150-00-8 45,- pln sztuka, tonsil gdwk 9/80/1,8 39,- pln sztuka. Wszystkie razem z przesyłkami około 200,- pln.
    Zwrotka. Żeby określić koszty trzeba ją najpierw zaprojektować ale tak na oko z cewkami powietrznymi i kondami jatzena w sekcji wysokiej to będzie około 200 stówek za komplet i to z tendencją powyżej tak do 250,-
    i nie będzie ona łatwa do zaprojektowania.
    Zajrzałem do gotowców firmy Janbo bo projektuje ona zwrotki pod czeską tesle a przy zastosowaniu arp w 3 drożnej konstrukcji od niego powinienieś wyjść. Trzebaby do nich zadzwonić i pogadać którą najlepiej podebrać - ponoć fajni ludzie i chętnie pomogą. Ja zwróciłem uwagę na Janbo J-3A (niestety za cholerę nie widzę nigdzie ceny tej zwrotki) bo podziały ma na 600/4500 a to by Ci pasowało. Zwrotka ta posiada korektory impedancji w sekcji niskiej i średniej i piszą że pod arp,a natomiast z sekcji niskiej korektor trzeba wywalić bo wątpię żeby dobrze zadziałał z szeregowymi stx'ami (pewnie jest liczony pod jakiegoś arn'a) a przy cięciu na 600hz prawdopodobnie wogóle nie potrzebujesz korektora bo z wykresu na stronce producenta wynika iż w tym zakresie impedancja jest w okolicach 4 ohm więc filtr powinien zadziałać poprawnie ale i tak warto go policzyć i wstawić w miejsce tamtego żeby mieć pewność że wyciszniesz max efektywności z tych stx'ów bo w zestawie sa najsłabsze. Zostaje jeszcze do sprawdzenia podział średniaka od góry i wysokiego bo wg info od jambo arp jest cięty 6 db/okt a widać na wykresach producenta że ma dosyć silny rezonans w okolicach 5khz, ciekawe jak sobie z tym poradzili? Pewnie wcale bo chrka leci w dół więc nie będzie jej słychać. Wysoki tną 12 db/okt to dla gdwk tonsila powino być ok ale może lepiej dobrać coś z tesli, niestety nie słyszałem nigdy wysokich tesli i trudno mi coś powiedzieć. Na koniec zostanie Ci dobranie tłumika do arp'a ale to prosta sprawa dwa rezystory i możesz je dolutować bezpośrednio do głośnika. Proponowałbym Ci najpierw posłuchać bez tłumika bo średnie będą minimalnie w przodzie około 1 db i może Ci się to podobać, jedni lubią tak a inni inaczej, kwestia gustu :D
    Znalazłem Janbo J-3a na allegro za 90 pln sztuka. To niemało więc warto robić samemu przyjmując wartości z tej j-3a

• #14 18 Paź 2006 17:49
    Stanley121
    Poziom 16  

heh zawrót głowy. Bedą fundusze to się coś pomyśli.

• #15 18 Paź 2006 21:54
    Arkadyo
    Poziom 29  

Zrobiłem przybliżony kosztorys gdybyś chciał sam robić zwrotkę. Niestety nie mam dobrego kalkulatora do filtrów więć wszystko jest na oko i ma Ci mniej więcej pokazać koszt zwrotki. Ceny brane z firmy Polink Wilkowo bo maja chyba najtaniej, ceny netto bez vat.
    GDN (6db/oktawe) -cewka 2,5mH drut 1,2mm (500Hz) cena 27,-pln
    GDM (12/6db okt) - filtr gp - cewka 1,2 mH drut 0,8mm (750Hz) cena 7,- plus kondensator 18uF i tu może być jakiś tani zwykły elektrolityczny bo pchanie janzena za 14,- pln to bezsens. Filtr dp cewka 0,28mH (4,5khz) drut 0,7 cena 3,- pln
    GDWK (12db/okt) - cewka 0,2 mH dr 0,7 (4,75khz)jakieś 2,50,- plus kondzio 2,9uF i tu obowiązkowo Janzen albo coś tej klasy około 3,- pln

Do tego korektory impedancji na pasmo niskie i średnie czyli dwa rezystory w cenie max 4,- pln obydwa i do tego dwa zwykłe kondensatory po kilka pln'ów sztuka
    Razem będzie około 60 pln brutto (bez kosztów przesyłek)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME