Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer ekstremalnie budżetowy, ze śmieci

gier85 13 Paź 2006 14:46 9177 36
  • Decyzja o budowie zapadła z dnia na dzień, niszczyłem starą kanapę i miałem duże ilości gąbki, postanowiłem coś z nią zbroić a nie miałem nigdy suba. Nie chciałem przeznaczać na to dużych funduszy ponieważ nie sądziłem że będzie to fajnie grało. Na początek...:

Przetwornik: Tesla ARN 6613, 20cm, 4Ω, 140/70W

Mój znajomy właśnie go wyrzucał, był całkowicie zniszczony, właściwie nie wiem jak mam to opisać, na zawieszeniu tesli koleś przykleił drugi głośnik na dodatek z grilem, jak to zobaczyłem myślałem że padne :) może pokażę:

Głośnik naprawiałem sam (to mój drugi raz) ale nie polecam temu nikomu jeśli ktoś nie ma cierpliwości ani praktyki.
    Koszt membrany z kopułką 12zł
    Cewki nie udało mi się kupić więc użyłem starej, była w dobrym stanie.
    Membrane przyklejałem elastycznym butaprenem :) Na początku cewka minimalnie ocierała o magnes, ale gdy pograła z godzinę o dziwo sama się ułożyła i gra czyściutko.

Obudowa
    Obliczana na ok 38l po odjęciu wytłumienia myślę że ok 33l. Materiał: wiór ze starej szafki kuchennej. Boczki grubość 13mm, ściana przednia i tylna 18mm, dół z głośnikiem 13mm, ściana górna najpierw 13mm ale strasznie drżała więc dołożyłem jeszcze płytę 18mm w sumie góra ma 31mm. Te ścianki 13 mm moga wydawać się cieniutkie ale nie miałem materiału żeby zrobić inaczej, ale są wzmocnione i są naprawdę sztywne.

Wytłumienie
    Góra to 10 cm gąbki, boki 4 cm, a dół 2 cm

Wszystko stoi na gumowych ogranicznikach otwierania drzwi :)

Wzmocnienie
    Na początku miał to być sub pasywny, ale dorwałem za friko starą popaloną parę razy Unitrę 311D więc miałem trafo 90W 2x19V i filtr 2x4700µF (co się okazało wyschnięty) więc zrobiłem jeszcze do tego TDA 7294 i aktywny filtr z Altrona.

Koszt
    Płytki pod TDA7294 i aktywny filtr 2x6zł= 12zł
    Elementy elektroniczne w tym elektrolity w sumie 2x10.000µF ok 50zł (mam zniszkę 10% :) )
    Membrana 12zł
    BassReflex 6cmx18cm 4 zł
    Okleina 16zł
    40 wkrętów 4zł
    Wikol i szpachla 5zł
    Czyli koszt całkowity ok 100zł

Jak już mówiłem gąbki było pod dostatkiem (to tylko połowa)

Jak widać narzędzia też prymitywne :)

Przedni panel jest z kawałka zwykłej blachy, wypolerowany druciakiem na wiertarce, gałki z Unitry.

Sub służy do słuchania muzyki z kompa czasami też z tunera FM, podłączony jest do wieży (kupionej na Allegro za 69zł z uszkodzonym CD 2x50W, gra świetnie):
    Sub włącza się automatycznie gdy w wieży włączę funkcję dźwięku ala 3D Disco.Live.Hall ( za pomocą przekaźnika) Sub jest podłączony do wyjść głośnikowych za pomocą rezystorów 2x200Ω/5W, dodatkowo do wieży podłączone są dwie kolumny z innej wieży (100W RMS/6Ω):

Jak to wszystko razem gra? Naprawdę świetnie, w życiu bym się nie spodziewał, na sygnale testowym 31,5Hz trzęsie całym domem, a drzwi balkonowe po drugiej stronie pokoju aż trzeszczą pod warunkiem że sub stoi pod ścianą na podłodze, gdy stoi na środku pokoju na dywanie traci się połowę efektu. Z czym porównywałem? Ze sprzętem który mam w drugim pokoju, i od czasu zrobienia suba prawie z tego sprzętu nie korzystam, te drugie kolumny też robiłem własnoręcznie lecz było to 4 lata temu, miałem 17 lat, i zero pojęcia wiec nie wyszły najlepiej i nie ma sensu pokazywać ich w osobnym wątku, gdy powiem że są na alpierdach to już chyba wszystko jasne :) Może tu przy okazji je pokażę:
    Napędzane świetnym sprzętem Pioneer a-502r 2x100W 500W z sieci do tego korektor cyfrowy Uniwersum, i wieża sony (ze względu na odtwarzanie MP3):

Pioneera kupiłem na Allegro za 100zł jako uszkodzony, troche w nim pogrzebałem i gra świetnie... tylko za bardzo nie mam co do niego podłączyć, na tych Alphardach LW 1200 30cm 150W Rms hałasu trochę narobi ale to przecież nie o to chodzi. wieża sony kosztowała 800zł

Fajne!
  • #2 13 Paź 2006 14:50
    Gibon007er
    Poziom 22  

sprzet jak dla dresa :!: :lol: :lol: :lol:

Subwoofer nie powiem bo wykonanie jest fajne ...

nie podobaja mi sie tylko te panele wzmacniaczy z przodu ... :(

no i ten glosnik...szkoda ze nic lepszego tam nie siedzi bo byloby duuuzo lepiej ;)

Pozdrawiam

• #3 13 Paź 2006 15:00
    gier85
    Poziom 12  

Jak dla dresa? hehe Faktycznie głośnik słaby, gdybym kupował napewno kupił bym lepszy, ale chodziło o to żeby wykożystać to co jest pod ręką. Za jakiś czas będę zmienał te kolumny na alphardach na coś lepszego, też raczej DIY w granicach 1tyś porzody + sub na min 30cm, wtedy będe prosił o pomoc w doborze przetworników :)

• #4 13 Paź 2006 15:05
    gucio.
    Poziom 22  

no no sub nawet nawet ale te kolumny to porażka chociarz z daleka wyglądają bardzo fajnie ale z bliska "fui"

Dodano po 2 [minuty]:

powiadasz w granicach 1tyś to ja bym zrobił tak 2xstx 42/300/4/sc + gdwt 12-19-150 tonsila i w całym domu szyby leca

• #5 13 Paź 2006 18:07
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

gucio. napisał:
    powiadasz w granicach 1tyś to ja bym zrobił tak 2xstx 42/300/4/sc + gdwt 12-19-150 tonsila i w całym domu szyby leca
    Z ta konfiguracja to raczej na estrade niz do domu....

• #6 13 Paź 2006 19:08
    djsebartus17
    Poziom 15  

:arrow: Gucio >> respect dla Ciebie,

chciałeś dobrze, ale jak widać popełniłeś straszną gafe <lol2>

a wracając do konstrukcjii, bardzo kreatywna i pomysłowa konstrukcja, mnie osobiście nie chciało by się tego wszystkiego regenerowaćl;]

pozdrawiam

Bartosz Klich

• #7 13 Paź 2006 19:35
    gier85
    Poziom 12  

gucio. napisał:

Mnie się najlepiej widzi przody Lewy 2x np 22cm + średniak + (i tym razem jakaś dobra góra) Prawy tak samo. Wole 2x22cm żeby było troche szybkiego wyższego basu niż ze frontach takie duże głośniki, to ma być do domu do słuchania przez dwie w porywach do 6 osób, a nie przez kilkadziesiąt :) I do tego duuży mocny subik 15-18 cali i mostek 2xTDA7294 i trafo min 300W, chociaż był bym za mosfeetami.
    Ma to sens? 4x22cm + sub 42cm zamiast 2x32cm? bo 2x42cm to już odpada. Takie duże kolumny mi się nie podobają :/ Fronty napędzał bym tym pioneerem. I mysle o czymś lepszym niż zamienniki Tonsila

• #8 13 Paź 2006 20:49
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak chcesz duzego suba to daruj sobie wielgasne basy w kolumnach. Daj po 2 arn 188, arp 150 i jakas arv 104. Konstrukcja sprawdzona i bardzo chwalona. Tda sobie daruj do napedzania basu bo to kiszka. Zloz cokolwiek byleby na tranzystorach.

• #9 14 Paź 2006 12:58
    foxik000000
    Poziom 28  

gucio. napisał:
    no no sub nawet nawet ale te kolumny to porażka chociarz z daleka wyglądają bardzo fajnie ale z bliska "fui"

Dodano po 2 [minuty]:

Gorszej konfiguracji nie słyszałem , kto bedzie odtwarzał całe średne pasmo ?? Ja bym Ci polecał Ravemastera BSW 154 II i do tego jakies kolumny.

• #10 14 Paź 2006 15:27
    gier85
    Poziom 12  

chaka napisał:
    Daj po 2 arn 188, arp 150 i jakas arv 104. Konstrukcja sprawdzona i bardzo chwalona.

Ten ARN 188 ma słabą skuteczność, ja bym wolał coć koło 92 bB no i żeby te 20-22cm miały min 100W. Ten ARN 188 kosztuje 40zł... ja na 4 basy na fronty mogę dać po 100zł ewentualnie 120zł za sztukę i szukam jakiegoś sklepu gdzie bym się mógł w coś takiego się zaopatrzyć. 800zł-1000zł planuje wydać na fronty, suba się zrobi z czasem swoją drogą. liczyć 250zł obudowy, 100zł zwrotnice, 4xniskotonowce 4x100zł=400zł, średniaki 2x50zł, wysokie 2x50zł, i 50zł na piwo :)

• #11 14 Paź 2006 17:39
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

a glosniki wmontujesz w karton po piwie:P

• #12 14 Paź 2006 22:40
    Armosus
    Poziom 26  

No to jak chcesz duze glosnosci to dajesz 2x Tonsil 20/80/2 (ok.120zl) i masz bardzo glosno :) Na srednie GDM 12 tez tonsila + kopulka np polecam ci GDWK 8-12/120 i masz super kolumny na lata. Hohoho 4x GDN 20/80 to bedzie baaardzo glosno.

• #13 14 Paź 2006 23:02
    gier85
    Poziom 12  

No ok, może za dużo wymagam z tą skutecznością, widzę że nie ma żadnych propozycji, więc ostateczne pytanie Stx, TVM czy Tonsil? Chodzi o niskotonowce 20-22cm, i czy jest sens stosować dwa w kolumnie zamiast jednego.
    GDN 22 jest dużo tańszy, niżej schodzi ma większy Qts (to chyba dobrze?) GDN 20 ma tylko o 1dB większy SPL. Natomiast Tonsil ma 90dB i Qts 0,51.. to już kosmos w porównaniu do Stx.
    Pytanie do osób kompetentnych:
    Opcja 1. Czy warto dołożyć i kupić 2x STX Gdn 20, zamiast 2x Stx Gdn 22
    Opcja 2. Zagryść zęby i zapomnieć o tanich Stx, i skupić się na Tonsilach? I czy końcowy efekt będzie godny zwiększeniu kosztów 2-3 razy?

I jeszcze raz czy jest sens dawać po dwa nisko tonowce (dodam że podobają mi się takie wysokie konstrukcje). Gdy mi ktoś konkretnie odpowie i ze dwie osoby to potwierdzą to już nie będę męczył, nie chce żeby potem ktoś powiedział że żle dobrane głośniki bądz przepłacone. Za pomoc odwdzięczę się tak jak tylko mogę. Chcę zrobić jakiś projekt, obliczenia, symulacje, wszystko 5 razy przemyśleć, zanim coś kupię

Dodano po 2 [minuty]:

Armosus napisał:
    No to jak chcesz duze glosnosci to dajesz 2x Tonsil 20/80/2 (ok.120zl) i masz bardzo glosno :) Na srednie GDM 12 tez tonsila + kopulka np polecam ci GDWK 8-12/120 i masz super kolumny na lata. Hohoho 4x GDN 20/80 to bedzie baaardzo glosno.

Zobacze jak będzie z funduszami, jak wystarczy to chyba to będzie to. Dzięks

• #14 15 Paź 2006 10:31
    Armosus
    Poziom 26  

Jesli dasz po 2 niskotonowce na kolumne to uzyszkasz 2xwiecej bassu - proste. Wszystko zalezy od tego czy lubisz miec trzesienie czy nie.

Czy kupic STX czy Tonsil. Moim zdanie lepiej "Zagryść zęby i zapomnieć o tanich Stx, i skupić się na Tonsilach" bo efekt powali STX na ziemie. Tzn moze przy STX'ach bedzie tego bassu troszke wiecej ale niezaleznie czy bedzie to stopa w perkusji czy gitara basowa bedzie to gralo tak samo, a w Tonsilu zauwazysz roznice i bedziesz mial bardzo dobra jakosc dzwieku :)

Osobiscie co do GDN tonsila chodzilo mi o tego

http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=53

146zl za sztuke to nie jest malo, ale gdybym budowal teraz od nowa kolumny to zbieralbym kase przez rok ale zrobil wlasnie taka konfiguracje. Ale jesli uzyjesz Tonsila 20/60 to tez bedzie bardzo dobrze :) Wszystko zalezy od tego czy potrzebujesz bardzo dobrej jakosci dzwieku czy po prostu duzego natezenia.

Ciekawa opcja moze byc rowniez STX GDN-20-120-4 AW, ladny SPL i cena nie az taka duza. Ale jesli 4xTosnil 20/80 = 584zl a 4x STX 20-120=328 - decyzja nalezy do ciebie...

• #15 15 Paź 2006 14:57
    gier85
    Poziom 12  

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam

• #16 15 Paź 2006 21:42
    krychuM
    Poziom 14  

(...)"GDN 22 jest dużo tańszy, niżej schodzi ma większy Qts (to chyba dobrze?(...)
    To zależy na czym ci zależy. Jak chcesz mieć te wasze "trzęsienie" to lepiej, ale im większe Qts tym gorzej wychodzi charakterystyka impulsowa(większe opuźnienia, bardziej buczący bas-niewyraźny). Do konstrukcji z bass-reflexem najlepiej stosować głośniki z Qts w okolicach 0,3. wprawdzie bass nie schodzi tak nisko, ale jest wyraźny. Pozdrawiam

• #17 16 Paź 2006 13:26
    gier85
    Poziom 12  

Hmm ale Tonsil GDN 20/60 ma Qts aż 0,5... no ale nie ważne. Mam kolejne głupie pytanie które nie daje mi spokoju. Dlaczego te tonsile są takie dobre? Czym różnią się w budowie od np Stx czy Tesli, niby z wyglądu takie same, STX nawet mają ładniejsze membrany, te Tonsila są okropne, a na magnesie nawet naklejki nie mają tylko tradycyjna niewyraźna pieczątka. W czym tkwi sekret? Lepsze materiały? czy jakieś inne rozwiązania konstr. zastosowane? Strasznie mnie to ciekawi

• #19 16 Paź 2006 17:35
    Caleb_
    Poziom 33  

tonsil sam robi membrany celulozowe. sa one duzo lzejsze od ich chinskich "odpowiednikow" - np stxa. magnesy sa lepiej namagnesowane. linki solidne i przyczepione do membrany, a nie wiszace w powietrzu - latwo o zwarcie w przypadku np stxow... glosnik nie ma wygladac tylko grac - mozna go zawsze przeciez odpowiednio ozdobic jakimis piercieniami...

• #20 17 Paź 2006 14:50
    Q-mac
    Poziom 22  

"po prostu głośniki Tonsila sa dopracowane , a nie to co stx robiony na odpie.... byly było , ładne wygladał i sie sprzedał , a potem to tak jest ze cewka stuka o nadbiegunnik."

Podam trzy przykłady:

Tonsil GDN 16/15
    Tonsil GDN 20/40
    Tonsil GDN 25/60

Tak sie składa że te głosniki też stukają o nabiegunnik. Jak sie przesterowywuje wzmacniacz, umieszcza głośniki w złych obudowach to takie są efekty i nie jest to wina głosnika. Co do linek to się zgodze są zbyt cienkie i długie. Ale długość zawsze można poprawić (a po za tym nie widziałem żeby w większości tonsilów linki były mocowane do membran...) Chociaż i tak w głosnikach 120 W grubszych nie trzeba te wytrzymają w zupełności. Mam głośniik z cewką STX i spokojnie przyjmuje 160W długotrwale i linki sie jakoś nie palą. Złe wykonanie to źle poskładany głośnik itp. I to sie STX-owi czasem zdarza. Choć przewineło się przez moje ręce sporo GDN-ów 22-120 i żaden nie miał wad. Głośnik jest dobry do muzyki elektronicznej. Nie przęciąga i wcale nie jest taki wolny, jednak do perkusji się zbytnio nie nadaje (nie oddaje całej mocy uderzenia i trochu ją zmiękcza). Jednak generuje przyjemny dla ucha bas.

• #21 17 Paź 2006 16:05
    gier85
    Poziom 12  

Jak widać nie ma dziedziny żeby zdania nie były podzielone, dzięki wszystkim za opinie.

Q-mac napisał:
    " GDN-ów 22-120 i żaden nie miał wad. Głośnik jest dobry do muzyki elektronicznej"... "generuje przyjemny dla ucha bas."

Masz na myśli stx tak?

Chyba jednak nie będę mógł sobie pozwolić aby wydać 300% więcej za głośnik, decydując się na Tonsila, dodam że głównie słucham muzyki z mp3 (z wieży sony, która je bardzo ładnie odtwarza, dużo lepiej niż DVD/DivX LG), więc nie jest ona już taka szczegółowa

Jeszcze małe pytanko, też bardzo ważne dla mnie, gdzieś wyżej widać dwie takie duże "paskudne" kolumny na 2xAlphard LW1200 (może się ktoś o nich wypowiedzieć?) + jakieś tesle w środku i jakieś badziewie na wysokie. Gdybym to zamianił na 4xstx GDN 22-120, na średnio tonowe jeszcze nie wiem (gdzieś widziałem że te z stx nie są zbyt dobrze oceniane), i na wysokie może coś z tonsila + sub na stx 32 (i do tego wzm. na tranzystorach ok. 150-200W), uzyskał bym trochę przyjemniejszy dzwięk? Odczuło by się jakąś różnicę? Bo te alpierdy strasznie męczą uszy, a wysokie tony to koszmar. Napewno też te obudowy całkowicie do nich nie pasują.

Dodano po 14 [minuty]:

Miało by to wyglądać mniejwięcej tak:
    Chodzi o sam układ głośników, czyli klasyczny ale obudowa była by wyższa z większą komorą na GDNy i głębsza

• #22 18 Paź 2006 20:11
    Q-mac
    Poziom 22  

"Masz na myśli stx tak?"

Tak mam na myśli STX.

Co do tych kolumn nie słyszałem ich osobiście, ale słyszałem LW 800 i LW 1000. Te głosniki grają troche kiepsko. O iel LW jest jeszcze godzien uwagi to LW 1000 jest już dnem. Ten sam układ magnetyczny co LW 800 i dużo większa membrana. W rezultacie mulasty, a wcale nie niski bas. Powiedziałbym nawet że trochy twardy. Wysokie piezoelektryczne to tragedia. Głośnik dynamiczny przewyższy pod każdym względem (poza mocą). Ja bym Proponował taki zestaw. 2x STX GDN 22-120-4 SS (SC) 1x ARP 150 Tesli i ARV (lub STX GDWK 11-200-8 AJ). Chyba ze masz kase na Visation SC 10n. W kazdym razie uważam, ze warto zainwestować w średnie i wysokie tony bo tam jest najwrażliwiej. Kolumny napewno zagrają delikatniej niż te co posiadasz. A sam wzmacniacz powinien być dobry do nich.

• #23 21 Paź 2006 00:31
    krychuM
    Poziom 14  

A ja chce teraz wrócić do tej gąbki co to ją na rowerze ładnie zawiniętą oglądaliśmy. Może niewiele wiem na temat elektroakustyki, ale z tego co tam jednak wiem to nie wygłusza się zbyt mocno bass-reflexu. W dodatku ta gąbka służy do wygłuszania woofera, czyli mamy doczynienia z niskimi częstotliwościami o znacznych długościach fali, które nie uegną wygaszeniu w doś jakby nie było gęstej strukturze gąbki. O ile wiem jedynym sposobem wygłuszenia niskich częstotliwości (nie mówie o komorze bezechowej) jest zapewnienie maksymalnie sztywnej obudowy głośnika. Dlaczego więc ta gąbka w Subwooferze?

• #24 22 Paź 2006 15:38
    gier85
    Poziom 12  

Faktycznie 10cm gąbki na ściance po przeciwległej stronie głośnika na mało się zdało gdy ta ścianka początkowo miała grubość 13mm.. dość mocno drżała, pomogło dopiero doklejenie i przykręcenie drugiej ścianki o grubości 18mm, co razem z klejem dało ok 32mm, dopiero to zapewnoło sztywność.

Więc po co gąbka?
    Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, przynajmniej narazie dopiero się uczę. Nie wyobrażam sobie kolumny bez wytłumienia, jak nie watą to gąbką, to akurat miałem.. Bez wytłumienia napewno nie było by to samo, napewno zmniejsza to dudnienie, czy jakieś niepożądane odgłosy powstałe przez np. ruch powietrza, czy przypadkowe odbicia

Po przeczytaniu tego artykułu: http://diyaudio.pl/portal.php?show=10 faktycznie zrobił bym to trochę inaczej, już bym tak bardzo nie tłumił. Wyszło jak wyszło, następnym razem będzie lepiej :) jeszcze tylko potrzeba funduszy :)

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [h]

• #25 22 Paź 2006 16:17
    wiezlak
    Poziom 35  

Jeśli sklecisz sobie nowe kolumny, to możesz spróbować wykorzystać oba LW1200 do zrobienia subwoofera w tandemie w obudowie zamkniętej. 12 calowiec powinien uzupełnić niski bas z 2 głośników 8 calowych, lub pracować jako element kina domowego. Na próbę możesz przykręcić do jednej kolumny LW z drugiej (membranami do siebie, szczelnie, zamieniając oczywiście biegunowość połączenia) i zatkać port BR. Ciekaw jestem efektu - myślę, że powinno to dać całkiem niski bas bez większego przeciągania. Jeśli dźwięk będzie zbyt rozwlekły, możesz zasymulować mniejszą obudowę przez włożenie do środka np. napełnionych butelek PET lub worków cukru :)

Co do pomysłu kolumn na 2xSTX GDN-22-120, to radzę dać obudowę w okolicach 50L - ja upchnąłem swoje 22-120-8 w ok 37L @ 33Hz i nie jestem zbyt zadowolony (w moim przypadku podwyższanie strojenia nie wnosi nic dobrego).

• #26 22 Paź 2006 20:50
    gier85
    Poziom 12  

wiezlak napisał:
    ...Co do pomysłu kolumn na 2xSTX GDN-22-120, to radzę dać obudowę w okolicach 50L - ja upchnąłem swoje 22-120-8 w ok 37L @ 33Hz i nie jestem zbyt zadowolony (w moim przypadku podwyższanie strojenia nie wnosi nic dobrego).

Wielkie dzięki za zainteresowanie, ale tych LW 1200 chce się już pozbyć, mam jakiś uraz do nich, na dodatek jeden gra ciszej :/ i to chyba od nowości hehe wystawiłem je na allegro za 200-250zł bo potrzebuje teraz kasy :) tego suba też wystawie za 160zł.
    Gdy bym coś sprzedał mógł bym już ruszyć z robotą, mam narazie tylko 200zł.

No więc planuje obudowę taką: (sub w przyszłości na STX GDN 32-300 SS

Komora na GDNy wychodzi 58 litrów, mam zamiar dać dosyć sporo wzmocnień więc zostanie ok 55 L, i jeszcze troszke wytłumić górną cześć tej komory więc ok 53 litrów. W WinISD tak to się przedstawia:

Chyba ok? a ten impuls jest w granicach normy? bo w tym akurat jeszcze się nie orientuję. Jeśli widzicie jakieś rażące błędy proszę pisać. (dla dwuch głośników 4Ω, dla 8Ω jako tako wygląda dopiero przy 80L i 33Hz)

Dodano po 13 [minuty]:

Jeszcze jedno ten ARP 150 jest w puszce, nie lepiej go wymontować z tej puszki żeby sobie swobodnie śmigał skoro jest oddzielna komora?

No i główkuje jak podłaczyć te dwa GDN 22 bo nie wiem czy kupić 4 czy 8Ω. Naczytałem się że najczęściej łączy się równolegle ( http://diyaudio.pl/portal.php?show=3 ), bo z szeregowym połączeniem są problemy gdy głośniki nie są idealnie jednakowe.
    No ale łącząc szeregowo 2 głośniki 8Ω dostaje 4Ω, i to by mi pasowało ale skąd wziąść arp 150 i kopułkę tonsila 4Ω??
    Niskotonowe 4Ω a reszta 8Ω? ma to ręce i nogi? Zwrotnicę i tak będę robił sam to by się to uwzględniło, co prawda góra będzie miała SPL 90-91dB, a dół chyba 86dB, i gdyby zastosować górę 8Ω to SPL spadł by o 3dB w stosunku do niskottonowców 4Ω??, wtedy SPL był by bardziej wyrównany?? Czy już całkiem głupoty gadam? A jak to odczuje wzmacniacz? nie będzie to dla niego problem?

• #27 23 Paź 2006 12:18
    Q-mac
    Poziom 22  

"No ale łącząc szeregowo 2 głośniki 8Ω dostaje 4Ω,"

Łącząc szeregowo 2 głośniki 8r dostajesz 16r. Jesli połączysz dwa rówoleglr 8r to uzyskasz 4r. Jeśli chcesz łaczyć równolegle to lepiej wygląda wtedy STX GDN 22-120-8 SC. Ma mniejsze Qts i lżeszą membrane. Lepiej by było gdyby wszystkie głośniki miały jednakową rezystacje. Niektóre wzmacniacze słabo sobie radzą z takimi kolumnami.

• #28 23 Paź 2006 14:50
    gier85
    Poziom 12  

tak tak to mój błąd. Okazało się że te arp-150 są też 4Ω, w sklepie Tonsila 500m od mojego domu, mają nawet tam mieć te stx gdn 22, wiec kupie wszystko na miejscu :) tylko tych kopułek tonsila nie ma 4Ω, więc chyba będe się wahał do samego końca jak to rozwiązać. Boję się że jak zrobie kolumny 8Ω strace za dużo mocy.

• #29 23 Paź 2006 18:04
    wiezlak
    Poziom 35  

Uważam, że w Twoim przypadku nie jest złym pomysłem dać średnie i wysokie 8 ohm oraz 2 niskotonowce 8 ohm równolegle. Z 2xGDN 22-120-8 SS/SC będziesz miał SPL ok 88/89dB a ARP i ARV stracą na tym samym napięciu po ok 2dB i może się obyć bez tłumików. Co o tym sądzicie?

• #30 23 Paź 2006 20:29
    gier85
    Poziom 12  

Jak pisałem mam możliwość kupienia arp-150 w 4Ω, lubie jak dobrze słychać środek, ale podobno jest bardzo krzykliwy więc chyba zrobie tak jak pisał kolega wyżej. Niskotonowce 8Ω równolegle, co da 4Ω, a reszte 8 Ω. W tych alphardach średniaka też miałem 8Ω a niskiego 4Ω, i żaden wzmacniacz nie nażekał.

Ale mam jeszcze pytanie co do symulacji w WinISD, dla głośników 4 i 8Ω wykresy przedstawiają się całkowicie inaczej.
    W programie ustawiam głośniki GDN 22-120, sztuk dwie, tylko jaką impedancję? Dajmy na to każdy po 8Ω, dla programu nie ma znaczenia jak je podłacze? równolegle czy szeregowo? w końcu będą grały jako 4Ω.

Dodano po 36 [minuty]:

Poszukuję też schematów zwrotnic do 2xGDN 22-120 (w sumie 4Ω), ARP 150 8Ω, i GDWK Tonsila 8Ω, albo chociaż info przy jakich częstotliwościach je ciąć.

Czyli jakie cięcia i jakie tłumienia temat trzeba powoli kończyć bo główny zapomniany bohater już powoli się sprzedaje :)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme