Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh Af 650- pobiera za duzo tonera/Ricoh Af 551-SC495

jaro76 19 Paź 2006 20:45 4134 21
  • #1 19 Paź 2006 20:45
    jaro76
    Poziom 12  

1. Posiadam Ricoha AF 650. Po wymianie bębna ze zużytego orginalnego na nowiutki Katun, maszyna bierze strasznie dużo tonera-stosuję toner orginalny. Developer tez jest prawie nowy. TD-sensor inicjalizowałem. Maszyna potrafi zjeść toner w 10-12 tys. kopii. Co dziwne kopie robi dosyć czyste, ale maszyna w środku jest cała zakopcona tonerem. Jest na to jakaś rada ???
    2. I drugi problem: W Aficio 551, notorycznie pojawia się kod SC 495, zapchany jest ślimak z tyłu maszyny pchający "recyclingowy toner" do gumowej rurki która prowadzi do jednostki developera. Rozbieram ten moduł dokładnie czyszczę ślimak i gumową membranę, odkurzam rurki i po 2 tys. kopii znowu dzieje się to samo. Silnik i czujnik na pewno jest ok bo wszystko działa aż do momentu gdy znowu się nie zapcha na wylocie do rurki. Wiem że często zdaża się że z tyłu ten ślimak się zapycha np. z powodu wilgoci, ale z reguły czyszczenie pomaga i po problemie. Pierwszy raz zdażyło mi się tak że usterka powtarza się notorycznie. Proszę o pomoc kolegów serwisantów !!!

• #2 20 Paź 2006 00:04
    Calculus
    Poziom 25  

Co do 650 to wyczyść maszyne - szczególnie ID sensor i zainicjuj przede wszystkim ID sensor - maszyna robi z niego korekcję napięcia Vtref. Chwilowo możesz zwiększyć wartość "toner supply rate" na większą niż 650. Czasem klei sprzęgło dozowania - wystarczy niewielkie zabrudzenie i kręci prawie na okrągło - trzeba je rozebrać i dokładnie wyczyścić.

• #3 20 Paź 2006 12:37
    mmcinek
    Poziom 16  

Jeżeli chodzi 551 sprawdź pompę powietrza ( idż za czarną rurką )
    W tych pompach lubi pęknąć membrana.
    Po wymianie pompy wprowaź modyfikacje napędu układu recyklingu( duże czarne koło zamiast białego i dłuższy pasek żębaty)
    Napisz czy pomogło.
    Pozdrawiam

• #4 20 Paź 2006 21:15
    jaro76
    Poziom 12  

"Toner supply rate" ustawiłem właśnie na mniejszą wartość, bo większa niz standardowa 650 powoduje większe pobieranie tonera nieprawdaż ??

Dodano po 18 [minuty]:

Calculus mówiąc o "sprzęgle dozowania" masz na mysli bushingi znajdujace się z tyłu pojemnika na toner, przykręconego do jedn. developera czy napęd w uchwycie do którego wkładamy toner?

• #5 20 Paź 2006 21:45
    Calculus
    Poziom 25  

Nie, większa wartość to wbrew pozorom mniejsze dozowanie, a sprzęgło dozowania - odkręć tył maszyny, ściągnij koło zamachowe bebna, odkręć i wyjmij zespół 2 sprzęgieł modułu wywoływania (taki z silnikiem), rozkręć go - sprzęgo z dużym białym kółkiem i przezroczystym żółtym kółkiem z dwoma ząbkami - można je wymienić lub rozebrać i dokładnie wyczyścić np benzyną techniczną (sprzęgło teoretycznie nierozbieralne)

• #6 22 Paź 2006 11:23
    ontario_ab
    Poziom 9  

AF650 ogólnie jest urządzeniem problematycznym jeśli chodzi o dozowanie tonera. Jedne z ważniejszych rzeczy to: nowy firmware, wprowadzenie zmian zgodnie z biuletynem technicznym (wiele zmian w stosunku do pierwotnie wydanej dokumentacji) oraz stosowanie oryginalnego bebna, developera i tonera.
    Ponad to kwestia zużytego tonera spod listwy czyszczącej bęben - niestety wraca on do wywoływaczki i powoduje koszmarne komplikacje wpływające na proces dozowania - co ciekawe szczególnie w tej lini modeli, a już naprawdę często gdy urządzenie ma rzadko przeglądy i panuje duże zapylenie pomieszczenia, duża wilgotność oraz niedrożność tzw. airflow w kopiarce.

• #7 22 Paź 2006 17:52
    Escopy
    Poziom 15  

Witajcie.
    Wszystko zgoda. Ale tak:
    Jeśli 650 chodziła na oryginałach, a Ty do oryginalnego nośnika i toneru zastosujesz bęben Katuna, to zapomnij - nic Ci się nie zgodzi i napytasz sobie biedy, według mnie aby maszyna robiła znów normalnie i oszczędnie to albo nowy bęben Oryginał, albo nowy nośnik Katun(choć w Arbiko piszą że jest oryginalny to im nie wierz!) i takaż sama farba. Nic innego Ci nie zadziała, przetestowałem to już wielokrotnie i czasem boleśnie od strony użytkownika.
    Problemy ustąpią
    Co do 551, dlaczego się ten ślimak zatyka? Albo pompka powietrza, jak wspomniano (rozbierz, wymień zaworki, które zrobisz z termicznej folii laminacyjnej i kawałka dobrej taśmy dwustronnej ((nie może być biała, do dywanów)), gładkim przyklej do otworu), pęknięta membranka,silniczek, albo zatkane przewody odprowadzające toner, sprawdzałeś je? Sprawdź też, czy (już w tym momencie) ta ślimacznica odprowadzająca toner nie jest ukręcona. Sprawdź element po elemencie, sprzęgła czyste, czujniki, silniczek pompki czy kręci etc. To brudna robota, dobrze zacząć ją na świeżym worku w odkurzaczu i po pracy go wyrzucić, by nie zepsuć odkurzacza dla odmiany.
    Powinno również zadziałać.
    Pozdrawiam - Escopy

• #8 22 Paź 2006 21:56
    Calculus
    Poziom 25  

Jest jeszcze jedna ważna rzecz - musi być sprawny i czysty mechanizm obracania butelką, jeżeli tak nie jest i użytkownik np. 10 razy otwiera i zamyka drzwi kserokopiarki aby zadozowała toner, (przyczyną może być również przy załadaniu tonera otwarcie go o niepełne 90°) to za każdym razem maszyna wykonuje obrót ślimakiem, równocześnie wsypując toner do dewelopera - przedozowuje się i przy kilkudziesięciu pierwszych kopiach wychodzi szare tło.
    Natomiast jeżeli blokuje się sprzęgło dozowania, to maszyna więcej wysypuje tonera do dewelopera, niż zdąży pociągnąć z butelki - miałem ten problem w wielu kopiarkach, nawet z przebiegiem zaledwie 1000 000 kopii

• #9 22 Paź 2006 22:15
    Escopy
    Poziom 15  

W zupełności się z Tobą zgadzam...

Calculus napisał:
    Jest jeszcze jedna ważna rzecz - musi być sprawny i czysty mechanizm obracania butelką, jeżeli tak nie jest i użytkownik np. 10 razy otwiera i zamyka drzwi kserokopiarki aby zadozowała toner, ... itd

Wypadałoby zapytać Kolegę Jara76, czy to się stało stricto po zmainie bębna, czy działo się podobnie wcześniej, albo, czy nadmierne zużywanie toneru miało tendencję nasilającą się? Kolego Jarku, czy Kolega to uchwycił, zbadał, przeanalizował?

• #10 23 Paź 2006 14:48
    jaro76
    Poziom 12  

Panowie nad maszyną pracuję. Tylko że mam kilka innych maszyn AF650 do których wsadziłem bęben KATUN i wszystko jest raczej ok. Maszyny się nawet prawidłowo ustawiają. Trochę szybciej toner się zużywa ale maszyny nie pylą i są czyste. I ogólnie nie mogę raczej narzekać na Katunowskie bębny, tym bardziej że są o przeszło połowę tańsze niż oryginał. Tylko ta jedna jak na razie "świruje". Będę szukał usterki. a co do waszych komentarzy to wydaje mi się że toner inny niż orginał powoduje większe problemy niż nieorginalny bęben. Nastepny kupię ten AEG i sprawdzę jak chodzi. Ale znowu słyszałem że dużo szybciej się zciera po bokach niż Katun i po 150 tysiącach jest do wyrzucenia. Chyba że polecimy z kaset A4R he he he...

Dodano po 6 [minuty]:

Pytanie z innej beczki: macie jakieś doswiadzenia z maszynami AFICIO 1085/1105 ?? Jak się sprawują przy naprawdę dużych obciążeniach ??

• #11 24 Paź 2006 21:07
    Escopy
    Poziom 15  

jaro76 napisał:
    ....

Pytanie z innej beczki: macie jakieś doswiadzenia z maszynami AFICIO 1085/1105 ?? Jak się sprawują przy naprawdę dużych obciążeniach ??....

Witaj.
    Osobiście wolę Katuna, czy McSolida, chodzi tylko o to, że gdy pracuję na podróbach, to nie mieszam ich z oryginałami. Jak nośnik i farba Katuna to bęben obowiązkowo Katuna, inny układ (mieszany) nie działa, coś się gdzieś fajda! Niedawno własnie miałem takie doswiadczenie, że zabrakło farby, oczywiście katunowskiej. Nośnik i bęben w kopiarce katunoeskie, chłopaki z.."zaprzyjaźnionej" firmy mieli tylko oryginał, jedna flaszeczka, 1200g, a narobiło tyle szkody, że teraz i nośnik i bęben trzeba zmienić , choć przebiegi mają nieduże!

Pytasz o Afficio 1085 i 1105 - heh! To moje ulubione kopiareczki, pieszczochy. Uwielbiam je - poczciwe konstrukcje, jeśli umiesz je zrobić, to przez 200K kopii nie wtykasz w nie nosa! Na mój gust, to jedyne maszyny, które znoszą naprawdę duże obciążenia - rzędu 150K kopii tygodniowo!!! Mam wiele różnych fajnych pomysłów wdrożonych przez siebie związanych z exploatacją tych maszyn. Żadne inne ni sprawują się tak dobrze przy naprawdę dużych obciążeniach jak one!!! Polski do nich masz? A jakiego suftu używają te machiny u Ciebie? 8.10 czy starsze? Przy starszym sofcie występuje problem z poprawnym dozowaniem farby. W 1085 stosowano nawet specjalny, hardwarowy upgrade, aby rozwiązać problem farby. W 1105 już jest to montowane fabrycznie i hula pięknie. Możnaby godzinami o nich pisać.... Ważne dla serwisanta jest to z jakim typem 1085 czy 1105 ma do czynienia, bo i tu i tam są dwa typy 294I/294II i 295I/295II, zależnie od typu występują pewne nieznaczne, ale dość istotne różnice w ustawieniach tych potworów. Mam też dość dużo używanych i nowych części do nich. Jeśli z czymś będzie problem, daj znać w miarę możliwości i umiejętności pomogę! Jedna wypraktykowana rada - możesz zastosować ją na moją świadomą 100% odpowiedzialność - jeśli chcesz znacznie obniżyć koszty produkcji kopii - zastosuj nośnik z Afficio 700 i o połowę tańszą farbę z Afficio 700. Wydajność z opakowania jest może o 5K kopii niższa, ale wagowo farby jest o 300g mniej. Niedogodność polega tylko na tym, że trzeba ją przesypać do oryginalnej butelki. Ale mieć 100zł więcej w kieszeni z jednej butelki, jest wystarczającą motywacją. Poza tym, ostatnio zmieniałem nośnik w kopiarce, w której ten z 700tki wytrzymał 780K kopii !!!! Niesamowite! Nie zmieniłym go pewnie jeszcze, ale zaczynał własnie już sypać. Nie było rady! Acha przy agitacji (sp2-801) nośnika z 700tki, Vcont ustawia się dużo powyżej wartości wzorcowej 9,7 - czasem i wyświetli 15, być może to jest przyczyną tego, że ten nośnik tak dużo wytrzymuje! W każdym razie, niczemu to nie przeszkadza. Bo im bardziej nośnik zużyty, tym wartość ta jest niższa. Zasada jest jeszcze taka jeśli oryginały to tylko oryginały, jeśli Katun to tylko sam katun, żadnych hybryd!

Pozdrawiam - Escopy

• #12 24 Paź 2006 23:24
    jaro76
    Poziom 12  

Tonery do 1105 orginalne kupuję po 179 zł netto, a do 700 po 163 netto. Tylko orginały stosuję i wszystko jest ok. Niewielkia różnica w cenie. 100 zł różnicy chyba że stosuje Pan katun.

Dodano po 32 [minuty]:

A czym tak faktycznie różnią się AF 850/1050 od 1085/1105. Bo z tymi starszymi jakoś nie miałem do czynienia a miałem możliwość kupienia AF 850 na części. Materiały eksploatacyjne są chyba inne ale inne części chyba takie same. Od niedawna mam 2 szt AF 1105 ale chyba kupię więcej tych maszyn, choć boję się żeby w przyszłości nie wyniknęły uciążliwe problemy takie jak w AF 650/700 np. z tym dozowaniem toneru.
    Wydaje mi się że takie maszyny powinny być naprawdę dopracowane i bezawaryjne.

• #13 25 Paź 2006 21:19
    jaro76
    Poziom 12  

Na dzień dzisiejszy w AF 650 padł chyba TD sensor bo po wyczyszczeniu wszystkiego i po ustawieniu VSG maszyna pokazuje 3,98 V i 0,03 V i po kilku kopiach wyskakuje kod SC 390. Na dodatek pojemnik na toner przy jednostce dev jest pełny a maszyna pokazuje brak toneru i ciągle jest głodna. Kopie zrobiłem dopiero po odpięciu kabelka czujnika ilości tonera. Więc chyba też i ten czujnik padł. Czyżby taki zbieg okoliczności by padły oba razem ???

• #14 25 Paź 2006 22:08
    Calculus
    Poziom 25  

Rozumiem, że chodzi o SC 390-1, przy takich odczytach z ID sensora, a wyglądają na zupełnie prawidłowe, ale maszyna mocno zadozowana, to TD sensor ma prawo już nie łapać napięcia Vt, a jeżeli jest poniżej 0,5 V to wywala po 10 kopiach błąd. Wygląda to na uszkodzony czujnik ilości tonera lub uszkodzona sprężynka zbierająca toner z czujnika - jeżeli faktyczne toner całkiem przykrywa ślimak.
    Jeżeli:

Cytat:
    pokazuje brak toneru i ciągle jest głodna

1. odpowiada za to wyłącznie czujnik ilości tonera w hopperze
    2. patrz moja wcześniejsza wypowiedź, stąd mogą być kłopoty z TD sensorem
    Sprawdź czy na pewno obraca się ślimak w hopperze
    Spróbuj zrobić TD sensor initial setting SP 2-801 i jeżeli pokaże odczyty 0V i drugi 0V (lub poniżej 2,5V np 1,7V) to trzeba ją chwilowo ustawić na Pixel Count SP 2-208, rozdozować - zrobić np. 10 czarnych kopii) i znowu TD sensor initial setting. Powtórzyć kilka razy i jak napięcie Vt ustawi się na około 2,5V to przestanie wywalać kod

• #15 25 Paź 2006 22:27
    jaro76
    Poziom 12  

Dokładnie tak: Td sensor initial pokazało 0,0 i 1,38V. TD sensor więc może być ok tylko przedozowana jednostka i się nie umie maszyna ustawić tak ??

• #16 26 Paź 2006 00:00
    Calculus
    Poziom 25  

Dokładnie tak. Rób czarne kopie, aż nie uzyskasz przy inicjacji TD sensora 2,5V i jak opisywałem wyżej. Możesz dla oszczędzenia pieca robić to w trybie SP 5-802 ale można zapchać pompkę i mechanizm powrotu zużytego tonera i zasypać ID sensor. Poźniej sprawdź ID sensor. No i sprawdź czujnik ilości tonera w hopperze

Co do pobierania tonera, to jeżeli jest zapchana rurka powrotu tonera, to maszyna będzie brała więcej tonera z butli i dużo wyrzuci do pojemnika na zużyty toner. Teoretycznie maszyna odzyskuje 90% zużytego tonera

A wracając do początku, to przy wymianie bębna robi się inicjację ID sensora a nie TD

• #17 26 Paź 2006 09:09
    marcin34
    Poziom 16  

Oczywiście są to tylko moje typy:):

- developery tylko oryginalne, bez kombinacji i zamian;
    - tonery do AF-550 i 700 Tomegawa lub Mc Solid, o połowe tańsze od oryginałów, a nie miałem z nimi żadnych kłopotów;
    - tonery do AF-850 i 1105 - zamienniki ACM, sprawdzone bezproblemowe,
    na upartego można do AF-1105 stosować te od AF-850 (przesypywać),
    są tańsze, a waga prawie identyczna;
    - bębny tylko AEG, katunowskie niestety wysiadają przy tych
    szybkościach;
    - o ile jeszcze na upartego mogą wytrzymać w AF-650/700 (ale nie przy
    częstych, jednorazowych dużych nakładach) to do AF-850/1105,
    według mnie; bębny katun to bardzo duuuuuuuuże nerwy :);

Wiadomo, dla świętego spokoju można używać wszystko oryginalne, również wałki grzejne i dociskowe - ale nie wiem, czy każda kieszeń to wytrzyma, a jak wytrzyma, to czemu ma nie być pełniejsza ?:)

pozdrawiam

• #18 26 Paź 2006 11:52
    jaro76
    Poziom 12  

Calculus, wiem że przy wymianie bębna ID sensor. Napisałem w skrócie że gdy maszyna zaczęła po jakimś czasie przesypywać i pokazywać błędne napięcia to puściłem TD sensor. Muszę wymienić tylko czujnk tonera bo ten świruje na pewno. Jest ten sam co w ubotach 66/76 tak że nie ma problemu.

• #19 26 Paź 2006 21:32
    Calculus
    Poziom 25  

A to przepraszam, napisałem tak dla pewności, bo podejrzewałem że to skrót myślowy.

• #20 26 Paź 2006 21:53
    kopier
    Poziom 13  

Witam! Mam 2 takei maszyny na serwisie ale nie jestem w nich tak oblatany (robie raczej mniejsze ricoh'y) jak moi przedmowcy wiec przy okazji przedstawie swoj problem (nie chce zakladac nowego tematu bo problem jest podobny).
    Otoz u mnie w jednej z tych maszyn jest taka sytuacja ze kopia traci na jakosci (jasnieje) po kiludziesieciu kopiach. Po recznym dodozowaniu jest ok ale pozniej ten sam problem. Wyglada to tak jakby nie pobierala tonera, tak jakby nie widziala potrzeby. Wymienialem czujnik tonera (nawet cala wywolywaczke cala podstawialem) i bez zmian. Hopper chodzi bez zarzutow jesli zrobie Forced ale inaczje jest problem. Coz to moze byc??

• #21 26 Paź 2006 23:44
    Calculus
    Poziom 25  

Kopier, jeżeli hopper podmieniałeś i jest to samo to ja bym sprawdził czy maszyna nie jest w trybie dozowania Pixel Count, czy jest czysty ID sensor, jakie są odczyty z ID i TD, jeżeli Vsp masz około np. 0,8V to hopper nie wydala albo jest Pixel Count. Zmniejsz wartość Toner Supply Rate na dużo niższą wartość niż 650 i sprawdź. Poza tym sprawdź styk biasu.

• #22 27 Paź 2006 22:04
    jaro76
    Poziom 12  

SZUKAM łącznika do banku papieru RT 37 (tego modułu z rolkami i silnikiem) do AF 650/551/700 oraz tylnej-górnej klapy oraz górnej części pokrywy (tego kawałka dookoła szyby). Jeśli ktoś taką maszynę posiada z przeznaczeniem na części i może mi te części odsprzedać to chętnie kupię lub zamienię na inne części lub np tonery orginalne.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme