X

Jak naprawić klawiaturę???

Dydzio 22 Oct 2006 20:46
  • #1 22 Oct 2006 20:46
    Dydzio
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    Dziś przez przypadek zalałem klawiaturę mineralką :(
    Efekt po wysuszeniu: część klawiszy nie działa.
    Już zlokalizowałem uszkodzenie, przepaliła się jedna ze ścieżek :(

Klawiatura jest z rodzaju tych, które mają dwie folie z pajenczynką połączeń i jedną po środku, izolującą pozostałe, z dziurkami.
    Połączenia (ścieżki) wykonane są z jakiegoś napylonego przewodnika.

Próbowałem uszkodzony fragment zamazać ołówkiem (tak jak mostki w procesorze), ale nie pomogło :(

Jakie są jeszcze inne, w miarę domowe, sposoby na naprawienie takiej klawiatury???

Pozdrawiam
    Dydzio
  • #2 22 Oct 2006 20:49
    KaW
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    W LODZI JEST KLEJ SREBROWY -ale cena i robocizna mowia .ze lepiej kupic nową-...
  • #3 22 Oct 2006 20:54
    mariann
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Są "lakiery" przewodzące do naprawy ścieżek w pilotach. Może pomalować czymś takim. Lub jakimś klejem elektroprzewodzącym.
    Pozdrawiam
  • #4 22 Oct 2006 23:00
    Dydzio
    Level 30  
    Topic author Helpful post? (0)
    mariann, nie orientujesz się, ile taki lakier kosztuje???
    A wracając do domowych sposobów - nie można użyć czegoś "z domowej apteczki" jak ołówek, tylko, że u mnie to nie zadziałało :(
  • #5 23 Oct 2006 00:52
    HaJot46
    Level 15  
    Helpful post? (-1)
    Przyłączam się do KaW, lepiej kupić nową.
    Chyba nie jest to Logitech za 200 zł.
    Ja mam A4Tech za 54 zł (kilka lat temu), była zalana kawą z mlekiem, herbatą z cukrem i wystarczyło przemyć delikatnie czystą wodą na wacikach kosmetycznych i działa bez zarzutu.
  • #6 23 Oct 2006 04:32
    SaraniS
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    HaJot46 wrote:
    Przyłączam się do KaW, lepiej kupić nową.
    Chyba nie jest to Logitech za 200 zł.
    Ja mam A4Tech za 54 zł (kilka lat temu), była zalana kawą z mlekiem, herbatą z cukrem i wystarczyło przemyć delikatnie czystą wodą na wacikach kosmetycznych i działa bez zarzutu.

Witam
    Bo chodzi o to, zeby jak najszybciej usunac z folii ciecz, jaka folie zalala - sciezki na folii szybko wchodza w reakcje chemiczne z ciecza, i wtedy trzeba ratowac sie wymiana klawiatury. Ja niedawno zalalem kawa klawiature w laptopie (cale szczescie, ze w miare szczelna byla i na plyte glowna nic nie pocieklo) - momentalnie go wylaczylem, i rozebralem klawiature na czesci pierwsze :D Po wyplukaniu kawy i wysuszeniu klawiatura dziala do dzis :D No, poza prawym Shiftem, ale nie wiem, czy to od tego zalania ;) Troszke problemu mialem z ponownym zatapianiem wyrwanych nitow (klawiatury w laptopach z natury sa nierozbieralne), ale jakos sobie poradzilem :)
    Ale jesli to klawiatura "Made In China" za 15pln, to faktycznie, drozej jest ja rozbierac, suszyc i skladac, niz isc do sklepu po nowa :D Takie czasy, panie... ;)
    Pozdrawiam i powodzenia :)
  • #7 23 Oct 2006 09:08
    Dydzio
    Level 30  
    Jest to zestaw bezprzewodowy Trusta... już się z nią oswoiłem i na razie ani nie chcę, ani nie mam za co jej wymienić :(
  • #8 23 Oct 2006 15:54
    mariann
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Dawno nie kupowałem takich specyfików, ale lakier grafitowy kosztuje ok. 10zł tylko nie pamiętam ile tego w tym pojemniczku jest. Coś koło 40ml. Natomiast klej elektroprzewodzący, który służy min. do naprawy ścieżek na szybach samochodowych (grzałek) kosztuje chyba dwa razy więcej. Też nie pamiętam ile go w pojemniczku jest, ale maluśko . On jest dwuskładnikowy. Być może są mniejsze pojemniczki i mniej kosztują. Jeśli nie masz takiego specyfiku i nie używasz do naprawy innych urządzeń to kupowanie tylko do jednej klawiatury nie bardzo ma sens. Prawdopodobnie nie masz w okolicy takiego sklepu z wyżej wymienionymi preparatami więc musisz to zamówić drogą wysyłkową. A to kosztuje. W sumie wyjdzie Cię to więcej niż nowa tania klawiatura. Chyba, że ktoś w Twojej oklicy posiada taki specyfik i zrobi Ci to, tak po znajomości. Jeśli jednak upierasz się przy naprawie tej klawiatury to - hmm... Nie wiem w którym miejscu jest ta przerw ścieżki. Może by się dało przyłożyć jakiś pasek folii aluminiowej i docisnąć go do ścieżek, ale to partyzantka i na dłuższy okres nie spełni swojego zadania.
    Pozdrawiam
  • #9 23 Oct 2006 15:59
    Dydzio
    Level 30  
    No właśnie o taką partyzankęby mi chodział, spróbuję jeszcze dzś.
    Mieszkam prawie w centrum Katowic, więc myślę, że nie miałbym problemu z zakupem tych zabawek, o których wspomniałeś.
  • #10 23 Oct 2006 16:24
    mariann
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Skoro chodzi Ci o takie sposoby, to podam Ci jeszcze jeden. Jeśli przerwa między ścieżkami jest niewielka, a masz gumki do pilotów to też możesz spróbować docisnąć ją do ścieżek i powinno działać. Jednak nie możesz nakładać kleju między ścieżkę a gumkę przewodzącą, tylko po dołożeniu gumki docisnąć ją czymś z tyłu. Podłożyć coś między gumkę a obudowę tak by gumka była cały czas dociskana.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  • #11 23 Oct 2006 17:10
    Dydzio
    Level 30  
    Właśnie piszę naprawiona klawiaturą :)
    Pomógł patent z folią aluminiową przyklejoną zwykłą taśmą klejącą i dociśniętą zwiniętym kawałkiem papieru :)
    Jak widać działa, nie dziłający przedtem klawisz O oraz shift i alt :)

Wielkie dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
  Search 4 million + Products
Browse Products