X

Prosty podwajacz napięcia

28 Oct 2006 12:18 SPsp5gof
  • #1 28 Oct 2006 12:18
    sp5gof
    Level 12  
    Helpful post? (+1)
    Potrzebuję z 12V zrobić 24V. Obciążalność ok. 6A (typ tranzystorów w urządzeniu będzie inny, symbole są tylko dla przykładu) Po przejrzeniu noty katalogowej ICL7660 narysowałem coś takiego.

Prosty podwajacz napięcia

W związku z tym kilka pytań.

1. Ogólnie ma szansę działać?

2. W jaki sposób obliczyć częstotliwość sterowania push-pullem? Teraz jest na oko.

3. Sygnał sterujący będzie miał amplitudę zbliżoną do napięcia zasilającego, ale mimo wszystko troszkę mniejszą. W związku z tym dla fazy "1" tranzystor Q1 też będzie trochę przewodził i powodował straty. Da się temu jakoś zaradzić? Zastosować dwa tranzystory NPN i inwerter czy zrobić jakoś inaczej?

Pozdrawiam.
  • #2 28 Oct 2006 12:31
    Dar.El
    Level 40  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Ogólnie ten układ nie będzie działać. Gdyby można w ten sposób uzyskać 6A to nikt by nie robił przetwornic na dławikach tylko takie prostsze układy.
  • #3 28 Oct 2006 12:32
    sp5gof
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (0)
    Nie będzie działać w ogóle czy nie wyciągnę z niego 6A?
  • #4 28 Oct 2006 13:26
    Dar.El
    Level 40  
    Helpful post? (0)
    Coś tam będzie działać o ile tranzystory się nie spalą ale 6A jest trudno uzyskać. W tym układzie jest dużo błędów jak na tak małą komplikację.
  • #5 28 Oct 2006 13:33
    Loker
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    W ktoryms numerze Elektronik Elektor byla przetwornica 12->24V na TDA2030, dwoch diodach Shottky'ego i dwoch kondensatorach. Nie pamietam niestety obciazalnosci, ale uklad byl bardzo prosty i podobno nawet dzialal ;)
  • #6 28 Oct 2006 13:50
    Dar.El
    Level 40  
    Helpful post? (0)
    Pamiętam też taki schemat i nawet miał wydolność parę amper, nie pamiętam dokładnie. Chcę zwrócić uwagę że nie uzyska się taką metodą podwojenia zasilania, myślę że w najlepszym razie z 12V można uzyskać 22V i przy większym prądzie napięcie będzie spadać.
  • #7 28 Oct 2006 14:30
    sp5gof
    Level 12  
    22V też dobrze - to ma zasilać silnik, oprócz tego będzie kluczowane PWMem i rzadko będzie pracowało na pełnych obrotach, więc nie będzie tak źle. Ma ktoś namiar na ten numer Elektora albo mógłby zrobić skan artykułu?

Dzięki.
  • #8 28 Oct 2006 21:15
    dwpl
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    W powyższym schemacie pierwsze co się stanie, to tranzystory wylecą z hukiem. Zwarte bazy! Zwarte kolektory, a emitery na zasilaniu.
  • #9 29 Oct 2006 00:29
    sp5gof
    Level 12  
    Ok. Możecie mnie w takim razie nakierować na schematy jakichś przetwornic impulsowych DC-DC, które wytrzymają taki prąd? Szukałem na maxim-ic.com, ale niewiele - albo prąd albo napięcie :(
  • #10 29 Oct 2006 01:08
    Dar.El
    Level 40  
    Helpful post? (0)
    Tu na ELEKTRODZIE są opisy przetwornic impulsowych o takiej mocy. Są to konstrukcje Irka i są do nich do kupienia KITy. Użyj szukaj.
  • #11 30 Oct 2006 03:54
    sp5gof
    Level 12  
    Nie mogę znaleźć :(

Za to znalazłem układ LM2577-ADJ i PDFa do niego. Jest tam ładny schemat co i jak (znalazłem też posta RoMana, w którym jest napisane, że układ ma czasem problemy ze startem i trzeba wstawić rezystor 22 ohm między + i 5 pin).

Pytanie. Jeżeli uda mi się zdobyć dławik 100µH, który wytrzyma 3A, to wystarczy odpowiednio dobrać rezystory (R1=39kΩ, R2=2kΩ) i resztę zrobić zgodnie ze schematem z PDFa, czy na coś trzeba uważać?

Drugie pytanie. Żeby wyciągnąć z tego 6A chciałbym zrobić dwie takie przetwornice i połączyć je równolegle (wyjście każdej z nich przez diodę prostowniczą do punktu wspólnego, którym byłby kondensator np. 2200µF, przy okazji rezygnując z kondensatora wyjściowego każdej z przetwornic). To dobry pomysł?
  • #12 30 Oct 2006 09:40
    -RoMan-
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    To nie jest dobry pomysł.
  • #13 30 Oct 2006 13:25
    sp5gof
    Level 12  
    Więc jak inaczej to rozwiązać? Poleciłbyś jakiś układ, który wytrzymałby taki prąd?
  • #14 30 Oct 2006 15:06
    woytekp
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    No to z co tam narysowałeś to na pewno nie zadziała bo ci przez bazy tych tranzystorów popłynie sobie prąd jaki tylko będzie chciał - zwarcie tam będzie przez złacza BE tranzystorów.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products