Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

co otwiera pliki z rozszerzeniem .bin???

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Mikrokontrolery Ogólne -> co otwiera pliki z rozszerzeniem .bin???
Autor
Wiadomość
krzyk26
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: D.g

Post#1 Post autora tematu 18 Lip 2003 23:26   

co otwiera pliki z rozszerzeniem .bin???

co otwiera pliki z rozszerzeniem .bin i gdzie mozna dorwac ten program?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Lip 2003 23:26   

Powrót do góry

elektryk
Poziom 26
Poziom 26

Post#2 18 Lip 2003 23:43   

Re: co otwiera pliki z rozszerzeniem .bin???

Plik bin jak nazwa mówi zawiera dane binarne BEZ żadnego opisu o jakie dane chodzi. Prawdopodobnie jest to program do mikroprocesora gotowy do zaprogramowania.
Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bydgoszcz

Post#3 18 Lip 2003 23:47   

każdy edytor tekstu. Pliki bin jak wskazuje rozszerzenie są zapisywane binarnie. Każdy bajt informacji jest zapisywany jako 8bitów.
Powrót do góry

zibolak
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: gdynia

Post#4 18 Lip 2003 23:48   

M.innymi Icprog ,leży pod http://www.ic-prog.com/ .Są też spolszczenia do niego.
Powrót do góry

frohme
Poziom 17
Poziom 17

Post#5 19 Lip 2003 08:16   

Ja używam winhex'a http://www.winhex.com. Mimo, że jest on shareware to może naprawdę wiele - są wersje językowe do wyboru (polskiej na razie brak).
Powrót do góry

jano2300
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Starogard Gd

Post#6 19 Lip 2003 10:42   

:arrow: krzyk26 . Jeżeli nie "czujesz" problemu - nie wiesz jak otworzyć plik *.bin to myślę iż powinieneś być rozważny.Plik to najmniejsza porcja informacji ,która może być zapisana na "nośniku danych"(FDD,HDD,CDROM,CF i wielu wielu innych ).Formatów plików jest ogrom.KAŻDY jednak można czytać "jako bin".Skutki jakichkolwiek zmian mogą być różne - włącznie z SYSTEM HALTED :)
W załączniku coś co pozwala podglądać pliki (tylko podglądać).

Załączniki:
Powrót do góry

john_doe
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Bielsko-Biala

Post#7 19 Lip 2003 11:46   

nierozumiem was, przeciez plik bin mozna otworzyc zwyklym notatnikiem wingrozy, a najlepiej podgladem pliku z NC lub DN, do tego pliku i tak nie ma co zagladac bo raczej z niego sie nic nie odczyta (sa w nim binarne wartosci), pliki bin najczesciej wykorzystuje sie do programowania ukladow typu mikrokontrolery, pramieci (jak np. hex i jed)
Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 19 Lip 2003 12:58   

idzie odczytać i to dużo, przecież na jego podstawie można odtworzyć program procka
Powrót do góry

jano2300
Poziom 15
Poziom 15

Post#9 19 Lip 2003 13:41   

:arrow: john_doe - gdybyś pamiętał czasy kiedy nie było NC ,DN (DOSShell pojawił sie dopiero w wersji 5.0) to wiedziałbyś o czym piszemy.
Ciekawe ,że wielu z was czujących się "mocno" w komputerach - to jak wam zabrać Windows ,albo NC i temu podobne to nie potraficie stworzyć nawet pliku ( za pomocą prostej komendy copy con plik.roz ) ,a edycja bez tych gadżetów to przerasta już wogóle możliwości wielu.Każdy plik można potraktować jako "bin" - tylko często jest to bez sensu (bo nic nie da podejrzenie plików np graficznych w ten sposób),ale już np pliki *.exe ... to wyższa szkoła jazdy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lip 2003 13:41   

Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Post#10 19 Lip 2003 14:40   

:arrow: jano2300
To chyba Ty nie wiesz o czym piszemy. Przecież tematem jest podglądanie pliku z rozszerzeniem *.bin a nie tryb binarny. Ponieważ jest to w tym dziale to pewnie chodzi o zawartość pamięci np w radiu samochodowym.
Jeśli krytykujesz john_doe to czemu sam dałeś załącznik, nie pamiętasz czasów kiedy było polecenie TYPE
A co do podglądania plików w trybie binarnym to pozwala na nowe możliwości. Grafika służy nie tylko do oglądania, ale ma wiele zastosowań: rozpaznawanie obrazu, szyfrowanie, znaki wodne itd.
Więc nie wywyższaj się ponad innych bo w ten sposób można długo ciągnąć. Na świecie jest wiele systemów i programów i nie można naśmiewać się z innych że dokładnie nie znają jakiegoś systemu, rzadko zdarza się aby ktoś miał w małym paluszku Windę, Linuxa, DOS i OS2/WARPA. Podobnie jest z prockami ktoś zna PIC a ktoś Atmela i który jest mądrzejszy.
Nie trzeba znać DOSa aby być dobrym programistą, jeśli ktoś miałby znać wszystko co było wcześniej to musielibyśmy cofnąć do MArka jeden lub elektronowej budowy pólprzewodnika. A możg eksplodowałby z przegrzania.
Powrót do góry

elektryk
Poziom 26
Poziom 26

Post#11 19 Lip 2003 14:48   

Acula napisał:
jeśli ktoś miałby znać wszystko co było wcześniej to musielibyśmy cofnąć do MArka jeden lub elektronowej budowy pólprzewodnika. A możg eksplodowałby z przegrzania.
ale ten MARK byłby całkiem dobry modelem komputera, bo nie posiada "śmieci" w stylu BIOS, ISA, PCI, AGP, MMX, SSE, LPT, COM...............
A co do plików BIN to doświadczonemu informatykowi wystarczy rzut okiem na zawartośc w hex aby odróżnić program od danych, określić ilość danych, odróźnić dane binarne np od graficznych itp.
Acula napisał:
Windę, Linuxa, DOS i OS2/WARPA
Ten kto nie idzie do przodu ten się cofa, a ten kto nie zna podstaw nie zrozumie trudniejszych zagadnień. Nie wspominając już o sytuacji na rynku pracy.
Powrót do góry

jano2300
Poziom 15
Poziom 15

Post#12 19 Lip 2003 21:53   

:arrow: Acula nie wiem dlaczego Cię tak poniosło,jeśli john_doe poczuł się urażony to przecież może się odezwać i go przeproszę jeśli go uraziłem !.Prawda jest niestety gorzka i nie zawsze łatwo się ją przełyka.
Nie tu miejsce polemizowac na temat programistów (zgadzam się że i czasami dobrych) ,którzy nie potrafią uruchomić dostępu do CD jak się system wyłoży.Zaczęlo się banalnie chociaż temat wcale nie jest uważam banalny.Podglądać pliki w przeglądarce NC ,czy nawet za pomocą notepada w Windowsie to jeszcze daleko do tego co faktycznie zawiera plik.Jeśli ktoś próbował przerabiać plik exe w edytorze NC (F4) to wie,że kicha z tego wychodzi ..dlaczego to już trudniej wielu osobom wytłumaczyć.
P.S.
Bynajmniej nie próbuję się wywyższać ,jedynie czasami żenuje mnie poziom wiedzy "fachowców".Każdy bajt jest zapisywany jako 8 bitów-czy bajt można zapisać jako 7 bitów :?: :( Jeżeli ktoś jeszcze uważa ,że wnoszę więcej zamentu niż pomocy to proszę śmiało pisać .Krytyka nigdy nie szkodzi ..przynajmniej ta prawdziwa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lip 2003 21:53   

Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Post#13 19 Lip 2003 22:31   

:arrow:
jano2300 napisał:
:arrow: Acula nie wiem dlaczego Cię tak poniosło,jeśli P.S.
Bynajmniej nie próbuję się wywyższać ,jedynie czasami żenuje mnie poziom wiedzy "fachowców".Każdy bajt jest zapisywany jako 8 bitów-czy bajt można zapisać jako 7 bitów :?: .

No właśnie co do tak prostego pytania od pseudofachowca jano2003
Z grzeczności zgodzę się z nim: "jako fachowiec jest żenujący" :wink:
Bajt może mieć inną liczbę bitów niż 8.
"Słownik encyklopedyczny-Informatyka" Zdzisław Płoski oraz encyklopedia onetu
Definicja Bajtu jednostka informacji złożona z ośmiu (najczęściej) bitów.

Czyli rzadziej występuje inna liczba wielkości bajtu.
Liczba 8 jak wskazuje encyklopedia jest najbardziej rozpowszechnioną wielkością bajtu ale nie jedyną.

Drugie hasło z powyższego:
Oktet (angielskie octet), podstawowa jednostka reprezentacji danych w postaci 8-bitowego bajtu. O Terminu oktet używa się zamiast terminu bajt w definicjach wielu protokołów sieciowych, ponieważ niektóre maszyny używają bajtów o innych długościach.

Niby czemu 8-bitowego bajtu przecież Ty uważasz że to oczywiste. Popraw Płoskiego i innych bo widocznie nie zna się na rzeczy.

O ile nie mylę się to 8 bitów wzięło się z możliwości zapisania kodu ASCII.
256 była optymalną liczbą potrzebnych znaków.

PS Nie poniosło mnie tylko jak ktoś pyta o podgląd pliku *.bin a Ty mu walisz coś o *.exe.
a zwrot " wielu z was czujących się "mocno" w komputerach - to jak wam zabrać Windows ,albo NC i temu podobne to nie potraficie stworzyć nawet pliku ( za pomocą prostej komendy copy con plik.roz ) ,a edycja bez tych gadżetów to przerasta już wogóle możliwości wielu".
chyba nie odnosił się tylko do john_doe chyba że jest towarzyszem :wink:
dlatego odpisałem specjalnie dla Ciebie :)
Powrót do góry

jano2300
Poziom 15
Poziom 15

Post#14 19 Lip 2003 23:28   

:arrow: Acula OK i o to chodzi !! Forum to wymiana doświadczeń,wiedzy ,czasem i poglądów.Chyba właśnie o to chodzi co nie ?
Tylko czy musimy jak wszyscy (gdzie dwóch Polaków tam trzy różne zdania) ?
Napewno nie będę poprawiał autorytetów na które się powołujesz .Jestem zapewne w tym temacie za cienki :).Odbiegliśmy jednak oboje od tematu wiodącego.Chyba zgodzisz się ze mną ,że sam pusty DOS ,czy Windows nie ma wystarczających narzędzi do obróbki plików binarnych.
Zaczęliśmy rozmowy od czytania plików z rozszerzeniem bin ,jak rozumiem autora postu w komputerach klasy PC.
Proszę nie mów mi ,że potrafisz zapisać na swoim kompie pliki składające się z bajtów o długości innej niż 8 bitów.Zatem całe wywody na temat mnemoniki i nazewnictwa to puste dywagacje.
Myślę ,że wiedza którą tu przytoczyłeś jest napewno ciekawa i dla wielu nowa (sam przyznam nigdy się nad tym nie zastanawiałem).Toteż częsciowo zwracam honor .Dopełnie całości jak przyślesz mi plik z bajtami np 7-dmio bitowymi .
P.S.
Szacunek dla wszystkich i zapraszam do dyskusji.
Powrót do góry

tzok
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#15 20 Lip 2003 00:17   

Ostatecznie celem wyjaśnienia:
NC ma tryb hex-view i można go użyć do podglądu pilku bin.
Podstawowe ASCII (American Standard Code for Information Interchange) jest (było) 7mio bitowe (128 znaków) i specyfikacja powstała w 1968 roku, 8 bitów dało możliwość tworzenia semigrafiki (Extended ASCII).
http://www.jimprice.com/jim-asc.htm napisał:

(...)the ASCII character set only includes values up to 127 decimal (7F hex). However, when the IBM PC was developed, the video card contained one byte for each character in the 80x25 character display. Gee...what to do with that extra bit per character? Why not invent 128 new characters, for line-drawing and special symbols? The result, of course, was the extended ASCII character set for the IBM PC.(...)Microsoft Windows ® has a different notion about what the high-order (upper 128) characters are(...)

W terminologii PC bajt oznacza 8 bitów, słowo (word) 16 bitów a długie słowo (long word) 32 bity. Tak się przyjęło i już, nie potrafię znaleźć na to uzasadnienia (pierwsze komputery były 8-mio bitowe, ale dzisiaj są zazwyczaj 32 lub 64 bitowe, więc bajt powinien mieć dla nich 32 lub 64 bity... ale to wprowadziło by niepotrzebne zamiesznie).
Powrót do góry

elektryk
Poziom 26
Poziom 26

Post#16 20 Lip 2003 00:24   

tzok napisał:
pierwsze komputery były 8-mio bitowe
Pierwsze procesory ogólnego zastosowania były 4bit (np intel 4004 z 1971r)
Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Post#17 20 Lip 2003 00:42   

"O ile nie mylę się to 8 bitów wzięło się z możliwości zapisania kodu ASCII.
256 była optymalną liczbą potrzebnych znaków".

Chodziło mi o zapisanie kodu ASCII na 7 bitach oraz zgodnie z zasadą dawać o jeden więcej, czyli 8 bitów . Już wtedy przewidzieli, że samo ASCII może niewystarczyć (znaki narodowe).
A po drugie to prawdopodobnie kierowali się zasadą że 8 jest wielokrotnością 2, a 7 nie jest i może to być wykorzystane w przyszłości.
Chyba te dwa fakty zdecydawały o większym rozpowszechnieniu 8 bitowych bajtów.

:arrow: Tzok Nie wiadomo czego doczekamy w związku z szybkim rozwojem i uniwersalnością , wszystko najwidoczniej zmierza do tego np UNIKOD. Kiedyś musi nastąpić rewolucja :wink:
Powrót do góry

john_doe
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Bielsko-Biala

Post#18 20 Lip 2003 09:40   

:arrow: jano2300
przeginasz, kolega pyta sie czym mozna otworzyc plik bin wiec chyba raczej nawet nie wie o czym ty mowisz (a co dopiero jak rozpoznac jego zawartosc), do tego celu swietnie nadaje sie DN i NC (dzieki tzok za obrone)
a co do twioch wypowiedzi "gdybyś pamiętał czasy" to pamietam, bo DOS`a sie uczylem samemu ale do poziomu ktory potrzebowalem (wtedy na kompach interesowaly mnie tylko i wylacznie gry), nie wymadrzaj sie jak z pod dosa mozna otwierac takie pliki, osobiscie uwazam ze skoro teraz sa takie bardzo dobre programy typu DN to dlaczego ich nie uzywac ??
PS. nie odezwalem sie orazu bo mam modem a to tlumaczy moja stala obecnosc online ;)
Powrót do góry

jano2300
Poziom 15
Poziom 15

Post#19 20 Lip 2003 09:42   

No i chyba poradziliśmy sobie z emocjami (aż dziwne co nie ?).
Każdy tutaj pisze w oparciu o encyklopedie ,coby się nie wygłupić .. no i b.dobrze.Skoro wiemy już wszyscy o ASCII (i chyba trudno zaprzeczyć że wiedza ta jest niezbędna ) to może dokończymy dyskusję .Myślę ,że konsensus (czy jak to się naukowo nazywa) jest tu wskazany.
Zgadzam się ,że zwykły edytor z NC radzi sobie z podglądem plików.Jednak tylko z podglądem - w większości przypadków nie radzi sobie z edycją plików .Problem oczywiście z bajtami o wartości kodu ASCI poniżej 31 (kody sterujące drukarki - LF CR itp),ale może to nie aż takie istotne.
Nadal mimo naszej (w sumie jako Forum) - dużej wiedzy (i to cały czas podkreślam) nie odpowiedzieliśmy tak do końca autorowi postu .
Czym ma on w końcu otwierać pliki *.bin :?: .
Prawda jest chyba taka ,że każdy sobie w jakiś tam sposób radzi , bo np wiele programatorów (oprogramowanie do nich) potrafi pomóc w temacie otwarcia i edycji pliku.Jednak tak naprawdę trudno spotkać jakiś porządny niezależny program ,który potrafi czytać i edytować pliki *.bin ,*.hex ,*.s19 itd .O poprawnej konwersji tych wszystkich formatów to już często trzeba tylko pomarzyć.
Może każdy przejrzy swoje oprogramowanie i wymienimy się,albo uzupełnimy swoje narzędzia.Kolega frohme zaproponował dobry programik (winhex) .Osobiście kiedyś znalazłem coś innego (program w załączniku) i używam do dziś .Program dobry ,chociaż ma kilka drobnych wad .
P.S.
Staram się nie wrzucać zbyt dużych załączników ,ale nigdzie nie znalazłem linku do tego programu . Pozdrówka !.

Załączniki:
hw32v25.zip
hw32v25.zip
Download (1.05 MB)
Punkty: 0.84 dla użytkownika
Powrót do góry

elektryk
Poziom 26
Poziom 26

Post#20 20 Lip 2003 11:43   

jano2300 napisał:
nie radzi sobie z edycją plików .Problem oczywiście z bajtami o wartości kodu ASCI poniżej 31 (kody sterujące drukarki - LF CR itp),ale może to nie aż takie istotne.
Jak to sobie nie radzi? np jak chcesz wstawić znak o kodzie 0x00 trzeba wcisnąć CTRL-Q (na górnym pasku pojawi się znak " ) i CTRL-A, 0x01 CTRL-Q i CTRL-B itd.
Powrót do góry

tzok
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#21 20 Lip 2003 11:47   

To ja polecę HexEdit'a mały, prosty i poręczny.
Wracając do tego co przemawia za 8bitowym bajtem, to to że łatwo go zapisać w kodzie szesnastkowym (od 00 do FF).
Powrót do góry

jano2300
Poziom 15
Poziom 15

Post#22 20 Lip 2003 20:52   

:arrow: Elektryk masz rację ,można też pisać jak programiści ( Alt+ kod ASCII).Tak czy owak przyznasz ,że z tego nie korzystasz .Pomijam inne problemy jak to ,że NC nie radzi sobie z długimi nazwamy plików itd.
Tylko słuchajcie - dajcie spokój.Chcemy się sprzeczać i sobie ubliżać ,czy wykorzystać Forum do pogłębiania wiedzy i faktycznej wymiany doświadczeń ?.
Powrót do góry

elektryk
Poziom 26
Poziom 26

Post#23 20 Lip 2003 21:18   

jano2300 napisał:
:arrow: Elektryk masz rację ,można też pisać jak programiści ( Alt+ kod ASCII).Tak czy owak przyznasz ,że z tego nie korzystasz .
A jeszcze się ździwisz kiedyś miałem potrzebe wstawienia kilku pustych znaków (0x00) w celu wyrównania pliku. Nie wiem jaki edytor ma taką funkcje. Ja dla mnie do grzebania w plikach wykonywalnych to najlepszy jest HIEW, posiada wbudowany asembler/disasembler x86 (+ opcja do IA32), edytor nagłówków MZ/NE/PE
Powrót do góry

amator2
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Kolmar

Post#24 21 Lip 2003 19:42   

Witajcie
Ja na przykład bardzo lubie ten program co prawda Shareware ale umozliwia zmianę długości plików np z 640 bajtów na 512 itp, co jest cenną zaletą.

Pozdrawiam
Sławek

Załączniki:
CYGNUS.zip
CYGNUS.zip
Download (386.92 KB)
Punkty: 0.3 dla użytkownika
Powrót do góry

radop
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Warszawa

Post#25 16 Lis 2007 23:54   

witam. mam problem z plikiem Bin. mienowicie posiadam plik który jest opisany jako plik 256 i potrzebuje ten bsam plik w formie pliku BIN. jakiego programu urzyć do konwersji??? Pozdrawiam.
Powrót do góry

Adek980
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Wierusz

Post#26 13 Lis 2009 17:16   

Najlepiej Daemon Tools'em tu macie linka :http://www.instalki.pl/programy/download/emulatory_napedow/DAEMON_Tools.php
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lis 2009 17:16   

Powrót do góry

tzok
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#27 13 Lis 2009 19:07   

Plik bin to "surowe" dane, binarna kopia zawartości. Daemon Tools służy do montowania w systemie obrazów płyt CD/DVD, a tu raczej chodzi o plik z zawartością EEPROMu 27C256...
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Mikrokontrolery Ogólne -> co otwiera pliki z rozszerzeniem .bin???
Strona 1 z 1