X

Wyłącznik czasowy - schemat

19 Jul 2003 22:48 TAtatala
  • #1 19 Jul 2003 22:48
    tatala
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    Witam.
    Poszukuje schematu albo podpowiedzi co do wyłącznika czasowego. Chodzi mi o taki wełącznik który by co np. godzinę wyłączał (przekaznikem) urzadzenie na 1 sek. i ponownie wlaczyl na 1 godzine i tak w kolko. Przegladalem schematy i propozycje na stronie i przerobilem ten prosty uklad z dwoma tranzystorami. Dziala ale nie stysfakcjonuje mnie to poniewaz aby to dzialala uzylem 2 przekaznikow. Chodzi mi o jaknajtańszy układ do ktorego budowy potrzeba 1 przekaznika ale za to moze byc dodatkowy tranzystor. Za wszelkie podpowiedzi serdecznie dziekuje.
    Darek
  • #2 19 Jul 2003 22:55
    ACULA
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    aplikacja 555 jako multiwibrator. Kilka elementów i dobierasz czasy jak chcesz. Na wyjściu możesz użyć triaka.
  • #3 19 Jul 2003 23:24
    tatala
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dziekuje za podpowiedz ale nie wiele mi to dalo. Szukalem czegos na bazie ne555 ale nie znalazlem, niestety. Prosze o podpowiedz, moze jakis link.
    Darek
  • #4 19 Jul 2003 23:28
    ACULA
    Level 34  
  • #5 20 Jul 2003 09:30
    tatala
    Level 9  
    Właśnie widziałem już wcześniej te schematy, ale one nie rozwiązują mojego problemu. Tamte przykłady zapewniają włączenie układu i samoczynne wyłączenie natomiast nie zapewniają powtórnego włączenia np. przekażnika po np. 1 sekundzie. Taki cykl powinien się powtarzać przez całą dobę.
    Jeżeli by ktoś mogł podać jakąś propozycje bez angażowania dodatkowego przekaźnika bo z dwoma przekażnikami zrobiłem sobie takie użądzenie, ale to strasznie podraża koszt użądzenia a będę musiał takich zrobić ok 20 sztuk.
    pozdrawiam
    Darek
  • #6 20 Jul 2003 10:38
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Do tego problemu można podejść od drugiej strony. Potrzebujesz załączyć przekaźnik co godzinę na czas 1 sekundy.
    Rozwiązaniem może być zastosowanie CD 4514 ustawionego na zwłokę przy załączaniu (zmiana 0/1 po czasie 60s) , sterującego multiwibratorem 4047, wyzwalanym zboczem narastającym (odmierza czas 1s). Dalej możliwe są dwa rozwiązania:
    1) przekaźnikiem sterujesz z wyjścia Q , a zanegowane Q poprzez dodatkowy inwerter steruje wejściem MR układu 541.
    2) wyjście Q 4047 bezpośrednio steruje wejściem MR , a przekaźnikiem steruje Q zanegowane, poprzez inwerter i klucz.

Pozostaje jeszcze kwestja zerowania przy załączaniu. W przypadku 541 podłączysz wejście AR do masy ( automatyczne zerowanie) a na 4047 podasz impuls zerujący z klasycznego układu na NAND ( jedno z wejść do Udd,drugie przez rezystor do Udd i z kondensatorem od strony masy) Do rezystora w układzie reset podłącz równolegle diodę 4148 w kierunku zaporowym.

Powinno działać.

Pzdr.
  • #7 20 Jul 2003 12:05
    ACULA
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    Chyba niedokładnie przeczytałeś. Jest tam schemat generatorka inaczej multiwibratora inaczej przerzutnika astabilnego :wink:
    Jego idea działania polega właśnie na generowaniu takich taktów. na wyjściu przez pewien czas jest 1 a potem przez następny czas 0 i tak w kółko.
  • #8 20 Jul 2003 22:45
    tatala
    Level 9  
    Tak to jest jak specjalisci gadaja z kompletnym ignorantem w sprawach elektroniki.
    Jutro zakupie scalak i sprobuje uruchomic ten uklad http://www.elektroda.pl/pomoce/ne555/ne555rys8.gif
    bo wydaje mi sie ze to jest ten generator, multiwibrator astabilny i 1 Pr sluzy do ustawiania czasu przystrzymania przekaznika a 2 Pr do ustawienia czasu przerwy pomiedzy wylaczeniem przekaznika a zalaczeniem go na nowo.
    Jezeli sie mule to prosze o podpowiedz bo nie wytrzymam do jutra, kiedy bede sie mogl sam przekonac jak to uruchomie.
    Pozdrawiam
    Darek
  • #9 20 Jul 2003 23:17
    ACULA
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    W końcu załapałeś :) Trzeba dokładniej czytać. Jakbyś miał problem z tym układzikiem to pisz na gg. Czynne prawie 24h/dobę :wink:
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products