Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wyłącznik czasowy - schemat

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Wyłącznik czasowy - schemat
Autor
Wiadomość
tatala
Poziom 7
Poziom 7

Post#1 Post autora tematu 19 Lip 2003 22:48   

Wyłącznik czasowy - schemat

Witam.
Poszukuje schematu albo podpowiedzi co do wyłącznika czasowego. Chodzi mi o taki wełącznik który by co np. godzinę wyłączał (przekaznikem) urzadzenie na 1 sek. i ponownie wlaczyl na 1 godzine i tak w kolko. Przegladalem schematy i propozycje na stronie i przerobilem ten prosty uklad z dwoma tranzystorami. Dziala ale nie stysfakcjonuje mnie to poniewaz aby to dzialala uzylem 2 przekaznikow. Chodzi mi o jaknajtańszy układ do ktorego budowy potrzeba 1 przekaznika ale za to moze byc dodatkowy tranzystor. Za wszelkie podpowiedzi serdecznie dziekuje.
Darek
Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bydgoszcz

Post#2 19 Lip 2003 22:55   

Re: Wyłącznik czasowy - schemat

aplikacja 555 jako multiwibrator. Kilka elementów i dobierasz czasy jak chcesz. Na wyjściu możesz użyć triaka.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lip 2003 22:55   

Powrót do góry

tatala
Poziom 7
Poziom 7

Post#3 Post autora tematu 19 Lip 2003 23:24   

Dziekuje za podpowiedz ale nie wiele mi to dalo. Szukalem czegos na bazie ne555 ale nie znalazlem, niestety. Prosze o podpowiedz, moze jakis link.
Darek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lip 2003 23:24   

Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 19 Lip 2003 23:28   

http://www.elektroda.pl/pomoce/ne555.html
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lip 2003 23:28   

Powrót do góry

tatala
Poziom 7
Poziom 7

Post#5 Post autora tematu 20 Lip 2003 09:30   

Właśnie widziałem już wcześniej te schematy, ale one nie rozwiązują mojego problemu. Tamte przykłady zapewniają włączenie układu i samoczynne wyłączenie natomiast nie zapewniają powtórnego włączenia np. przekażnika po np. 1 sekundzie. Taki cykl powinien się powtarzać przez całą dobę.
Jeżeli by ktoś mogł podać jakąś propozycje bez angażowania dodatkowego przekaźnika bo z dwoma przekażnikami zrobiłem sobie takie użądzenie, ale to strasznie podraża koszt użądzenia a będę musiał takich zrobić ok 20 sztuk.
pozdrawiam
Darek
Powrót do góry

Mariusz Ch.
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Szczecin

Post#6 20 Lip 2003 10:38   

Witam.
Do tego problemu można podejść od drugiej strony. Potrzebujesz załączyć przekaźnik co godzinę na czas 1 sekundy.
Rozwiązaniem może być zastosowanie CD 4514 ustawionego na zwłokę przy załączaniu (zmiana 0/1 po czasie 60s) , sterującego multiwibratorem 4047, wyzwalanym zboczem narastającym (odmierza czas 1s). Dalej możliwe są dwa rozwiązania:
1) przekaźnikiem sterujesz z wyjścia Q , a zanegowane Q poprzez dodatkowy inwerter steruje wejściem MR układu 541.
2) wyjście Q 4047 bezpośrednio steruje wejściem MR , a przekaźnikiem steruje Q zanegowane, poprzez inwerter i klucz.

Pozostaje jeszcze kwestja zerowania przy załączaniu. W przypadku 541 podłączysz wejście AR do masy ( automatyczne zerowanie) a na 4047 podasz impuls zerujący z klasycznego układu na NAND ( jedno z wejść do Udd,drugie przez rezystor do Udd i z kondensatorem od strony masy) Do rezystora w układzie reset podłącz równolegle diodę 4148 w kierunku zaporowym.

Powinno działać.

Pzdr.
Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Post#7 20 Lip 2003 12:05   

Chyba niedokładnie przeczytałeś. Jest tam schemat generatorka inaczej multiwibratora inaczej przerzutnika astabilnego :wink:
Jego idea działania polega właśnie na generowaniu takich taktów. na wyjściu przez pewien czas jest 1 a potem przez następny czas 0 i tak w kółko.
Powrót do góry

tatala
Poziom 7
Poziom 7

Post#8 Post autora tematu 20 Lip 2003 22:45   

Tak to jest jak specjalisci gadaja z kompletnym ignorantem w sprawach elektroniki.
Jutro zakupie scalak i sprobuje uruchomic ten uklad http://www.elektroda.pl/pomoce/ne555/ne555rys8.gif
bo wydaje mi sie ze to jest ten generator, multiwibrator astabilny i 1 Pr sluzy do ustawiania czasu przystrzymania przekaznika a 2 Pr do ustawienia czasu przerwy pomiedzy wylaczeniem przekaznika a zalaczeniem go na nowo.
Jezeli sie mule to prosze o podpowiedz bo nie wytrzymam do jutra, kiedy bede sie mogl sam przekonac jak to uruchomie.
Pozdrawiam
Darek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Lip 2003 22:45   

Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Post#9 20 Lip 2003 23:17   

W końcu załapałeś :) Trzeba dokładniej czytać. Jakbyś miał problem z tym układzikiem to pisz na gg. Czynne prawie 24h/dobę :wink:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Wyłącznik czasowy - schemat
Strona 1 z 1