Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocne kolumny trójdrożne na przetwornikach TVM i Tonsil

adam smuda 12 Lis 2006 19:34 12556 43
  • Witam,
    Chciałbym wam zaprezentować kolumny, które zrobiłem jakiś miesiąc temu. Moim założeniem było by kolumny te miały dużą moc, a jednocześnie nie wyglądały zbytnio masywnie i potężnie, jak również by miały dobrą jakość, a koszty ich wykonania nie były zbyt duże.

W tym właśnie celu jako przetworniki wybrałem głośniki firmy TVM Acoustics i Tonsil - są tanie i mają dość dobrą jakość. Do odtworzenia tonów niskich zastosowałem ARN-226-07/4:

http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-226-07-4.htm

Dla tonów średnich zastosowałem ARP 150-00/8:

http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/sredniotonowy/arp-150-00-8.htm

A jako gwizdki użyłem głośnik z Tonsila - GDWK 10/80/19:

http://allegro.pl/item141398458__tonsil_gdwk_10_80_19_fabrycznie_nowe_.html

Zwrotnica to Janbo J-3AN:

http://allegro.pl/item139661255_zwrotnica_3_drozna_j_3an_janbo_4_8_ohm_gwarancja.html

Obudowę wykonałem z płyty wiórowej o grubości 18 mm przyciętej na wymiar. Płyty zostały skręcone wkrętami do drewna co 10 cm, uszczelnione od wewnątrz Wikolem i zaszpachlowane od zewnątrz. Otwory na głośniki zostały wycięte wyrzynarką i następnie sfrezowane :D. Kolumny mają wymiary: szer. 24,6 cm , wys. 105 bez kolców (na zdięciach są one częściowo wykręcone) i gł. 30 cm

W obudowie zastosowałem jedną przegrodę między głośnikiem średniotonowym a wysokotonowym w celu zmniejszenia komory basowej do 43 l i usztywnienia konstrukcji, a także jedno usztywnienie między basowymi. Średniak nie potrzebuje oddzielnej komory bo jest zamknięty (jest w takiej doniczce) więc został umieszczony w komorze basowej.

Wpierw kolumny były zamknięte lecz bas nie był za dobry, więc przerobiłem je na otwarte - zestrojone na 40 Hz, czyli bassrefleks o średnicy 76 mm i długości 155 mm. Teraz bas jest dynamiczny, głęboki, mocny i nisko schodzi.

Głośniki basowe są połączone w szereg (dlatego są po 4 Ohm co daje razem 8, a ich efektywność w szeregu daje 91 dB). Głośniki są podłączone do zwrotnicy kablami o grubości 2,5 mm. Kolumny zostały wpierw wytłumione watoliną i pianką czopkową, ale teraz jak jest BR została tylko watolina.

A teraz zdjęcia:

Kolumny zostały pokryte czterema warstwami farby olejnej (wałek oczywiscie) , ale po pokryciu każdą warstwą powierzchnia była dokładnie przeszlifowana by uzyskać gładką powierzchnie. Niestety zdjęcia nie wyszły dość wyraźnie - wyszły takie dziwne plamy na kolumnach.

Od wewnętrznej strony głośników przykleiłem uszczelkę do okien by nie było żadnych szczelin. W sumie to dobry pomysł i niedrogi.

A teraz gotowe kolumny

Kolumny działają na wzmacniaczu z Yamahy, modelu rx-v450

Kolumny grają rewelacyjnie, nie przypuszczałem, że będą grać tak dobrze - dużo lepiej niż moje wcześniejsze z Eltax :D .

Piszcie swoje opinie na temat tych kolumn. Dziękuje i pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 12 Lis 2006 20:32
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Super robota, brzmienie znam bo slyszalem niemalze identyczna konstrukcje. Pewnie Ce zjada za kolor ale to w koncu tylko kwestia upodoban. Niezlym smokiem to napedzasz:D

• #3 12 Lis 2006 22:15
    <SUB>
    Poziom 13  

robota profesional, kolor tez fajny wszystko policzone i dopracowane, br masz z tylu co daje podbicie basu jeszcze bo stoją przy scianie, moja ocena to 6/6, przetworniki dobrze dobrane, zwrotka tez niezła, poprostu super, jaki koszt 2 szt bo nigdzie nnie znalazlem w twoim opisie
    pozdrawiam

• #4 12 Lis 2006 22:27
    maxrider
    Poziom 20  

Bardzo Profesionalnie wykonane !!
    dzwięk zgadzam się że fajnie grają konstrukcje na takim osprzęcie!
    jedyne co mi się nie podoba to kolor ale to już kwestja gustu ode mnie dostajesz 5+/6 za kolor a wystawiam jak zwykle 6 jak mi się coś podoba !!

• #5 12 Lis 2006 22:48
    west86
    Poziom 11  

Niezłą i przemyślana konstrukcja. Kolor rzecz gustu, mnie osobiście podoba się dobrze wykończony fornir. Co do bass-reflexu, ja dałbym z przodu, wtedy kolumny można postawić bliżej ściany a to jest ważne gdy nie mamy za dużo miejsca w pokoju, a jak mamy otwory z tyłu kolumny i przystawimy za blisko często jest efekt dudnienia. Ogólnie super, 5+/6

• #6 12 Lis 2006 23:00
    Gibon007er
    Poziom 22  

wszystko super ... :?:

Przeciez zwrotnica nie jest do tych glosnikow :!: :lol:
    Kolor...Gdyby to byl jakis ciemny fornirek Byloby CUDO a tak jest tylko Bardzo dobrzE :)

Jestem za zmiana wygladu .. Postaraj sie o fornir :)

4/6 :)

• #7 12 Lis 2006 23:03
    SzokalML
    Poziom 36  

ładny kolor i staranne wykończenie, dobre przetworniki, efektowny wygląd. Niczego nie brakuje, nic nie można zarzucić :)

może kosztorys?

• #8 13 Lis 2006 07:59
    oleczek1988
    Poziom 21  

Jak na pierwszy raz to naprawde dobra robota. Plus za checi i wklad pracy jaki musiales wlozyc w te konstrukcje.

Minusy:

-zwrotka

-sredniotonowy 150/00/8 -zły wybor. Zapewne wybja ci sie lekko po za pasmo ale to towja broszka.

- i ten bass reflex z terminalem. Dziwnie to wyglada. Wszytko takie upchane z tylu. mogles dac bass reflex z porzdu. Wygladaloby o wiele lepiej.
    Teraz masz wolna przestrzen z przodu kolumny. Drugiem wyjsciem moglem dac nizsza kolumne a bardziej glebsza.

- odleglosci miedzy glosnikami.

- terminal zbyt nisko

4/6

• #9 13 Lis 2006 10:12
    przemo-lukas

widać łączenia płyt, lakier może pękać, nie lubię wooferów i midwooferów tesli, zwrota uniwersalna, b-r z tyłu (przy ścianie) może być plusem lub minusem w zależności czy możemy oduwać kolumny od ściany. To co mi się w nich podoba. Pomysł z uszczelkami, frezy, lakier bez zacieków (ale widać strukturę płyty :cry: ), arp (baardzo mi się podoba), staranność w "bebechach" odległości pomiędzy głośnikami i głośnikami a brzegiem płyty.

• #10 13 Lis 2006 11:00
    Arkadyo
    Poziom 29  

Ogólnie fajne tylko czemu zwrotnica J-3AN z allegro? Lepiej było wziąść J-3A bezpośrednio od Janbo ma troszkę niżej podziały i można było się zapytać o korektory impedancji, podobno robią pod tvm ale czy akurat do takich jak Ty zastosowałeś? Z tego co wiem to jak im podasz jakie masz głosniki to dobiorą korektory i miałbyś wtedy pewną zwrotkę pewnie w tej samej cenie a tak to niewiadomo, chyba że wiesz co dali do tej J-3AN? No zawsze można je policzyć i wstawić w miejsce tamtych albo chociaż mieć porównanie.

Cytat:
    sredniotonowy 150/00/8 -zły wybor. Zapewne wybja ci sie lekko po za pasmo ale to towja broszka

To nie jest zły wybór, w tym przedziale cenowym praktycznie nie ma żadnego wyboru a jak się wybija to leciutki tłumik za grosze go wyrówna

• #11 13 Lis 2006 13:38
    chaka

oleczek1988 napisał:
    Jak na pierwszy raz to naprawde dobra robota.
    Minusy:
    -sredniotonowy 150/00/8 -zły wybor. Zapewne wybja ci sie lekko po za pasmo ale to towja broszka.

Korektor impedancji i tlumik to zaden problem a zalatwi sprawe. Ten glosnik gra pieknie i jest rewelacyjny nawet dla lepszych konstrukcji
    oleczek1988 napisał:

- i ten bas reflex z terminalem. Dziwnie to wyglada. wszystko takie upchane z tylu. mogles dac bas reflex z porzdu. Wygladaloby o wiele lepiej.

Czemu dziwnie? Ja nie pierwszy raz cos takiego widze i nie ma tu nic dziwnego:) Br w tego typu kolumnach dziala znacznie sprawniej jesli jest skierowany w strone sciany.
    oleczek1988 napisał:

Teraz masz wolna przestrzen z przodu kolumny. Drugiem wyjsciem moglem dac nizsza kolumne a bardziej glebsza.

Masz racje, wolna przestrzen to samo zlo. Ja bym dal ze 4 br-y a reszte miejsca wypelnil diodami i neonkami.
    oleczek1988 napisał:

- odleglosci miedzy glosnikami.

Miedzy wysokim a srednim nie jest zle, amiedzy basem a sredniakiem odleglosc nie jest krytyczna.
    oleczek1988 napisał:

- terminal zbyt nisko

TU sie zgodze bo z tym to nie ma zartow. Jesli cos bedzie nieszczelne to caly bas wyplynie ci na podloge i parkiet porozpycha.

• #12 13 Lis 2006 15:12
    oleczek1988
    Poziom 21  

Napisałem swoją sugestię a ty osmieszasz moja wypowiedz. Napisałem jak jest.

Jedynie co mnie interesuje to czym robiłem frezy pod głośniki ??

• #13 13 Lis 2006 17:03
    adam smuda
    Poziom 10  

Dzięki za opinie, a oto kosztorys:

płyta + przycięcie - 60,00
    wkręty 250 szt. - 6,00
    wikol x 3 - 10,50
    szpachlówka x 3 - 16,50
    papier ścierny - 5,00
    farba x 2 - 20,00
    zwrotnica x 2 - 180,00
    ARN x 4 - 160,00
    ARP x 2 - 80,00
    GDWK x 2 - 106,00
    kable - 25,00
    kolce x 8 - 20,00
    wytłumienie - 30,00
    terminale x 2 - 10,00
    BR x 2 - 14,00

Jeśli się nie pomyliłem to razem wyszło 743 zł :D . Troche drogo ale się opłacało.

Słyszałem ARP u kolegów i faktycznie troche się wybijał ponad pasmo, ale przy tej zwrotnicy wcale sie nie wybija. W opisie tej zwrotnicy napisano, że jako śreniotonowy powinien być zastosowany mocny głośnik, przynajmniej 16 cm wiec ARP jest chyba w porządku.

Przemo-lukas, na kolumnach wymiatam już miesiąc i nie ma żadnych odprysków (raczej już nie będzie, chyba, że je obije :D). Łączenia płyt raczej nie widać, tylko te zdjęcia jak je pomniejszałem tak dziwnie wyszły. Porównaj np. z tymi zdjęciami które są zrobione z bliska a przedstawiają te same elementy. Za reszte dzieki.

Frezy robiłem zwyczajnie, frezarką. Ustawiasz odpowiednią głębokość i
    jedziesz.

• #14 13 Lis 2006 17:58
    Arkadyo
    Poziom 29  

oleczek1988 napisał:
    Napisałem swoją sugestię a ty osmieszasz moja wypowiedz. Napisałem jak jest

Niestety tak nie jest, chaka ma racje a że przy tym był troszkę uszczypliwy... no cóż... przy takich herezjach? nie każdy ma nerwy ze stali ;D

adam smuda napisał:
    Słyszałem ARP u kolegów i faktycznie troche się wybijał ponad pasmo, ale przy tej zwrotnicy wcale sie nie wybija. W opisie tej zwrotnicy napisano, że jako śreniotonowy powinien być zastosowany mocny głośnik, przynajmniej 16 cm wiec ARP jest chyba w porządku

Z opisu na stronie janbo wynika ze to J-3a jest bardziej pod Twój zestaw bo jest pod arpa a ten jest tylko jeden ew. 4 lub 8 ohm ale z tym sie raczej ciężko pomylić :D
    J-3an opisują ze niby pod tonsila ale którego? w koncu ma ich pare a kazdy rózni się cewką.
    Moja sugestia polegała na tym, że mogłes do nich zadzwonić z propozycją zakupu J-3a tylko zeby korektor w niskim torze wstawili Ci pod dwa arny 226 i miałbyś zwrotkę z teorii bardziej pasowną. A tak wywaliłeś podobną kasę na coś co nie da Ci pewności że jest najlepiej z tego co być mogło i na tym polega moja uwaga. Nie twierdze ze jest źle bo mogłes trafić blisko ale w takim przypadku zostaje to "ale".

• #15 13 Lis 2006 18:15
    przemo-lukas

Nie odbież mojej wypowiedzi jako mocnej krytyki,niech Bóg broni. To, że będzie pękało to nie wiem, ale płyta bądź co bądź drewnopochodna, szpachla i lakier - no cóż, sam wiesz. Oczywiście nie życzę Tobie tego, ale sam się zastanawiałem nad nałożeniem na całą kolumnę szpachli samochodowej + fizelinę, podkład i dopiero lakier (również samochodowy).
    Zdięcia faktycznie, mogą "zmieniać żeczywistość" szczególnie te po obróbce - albo bardziej "uwypuklać" niedociągnięcia.
    oleczek1988, jak jest, a jak nam się wydaje to dwie różne żeczy. Ja nie piszę, że ARN jest zły, tylko, że mi się nie podoba. A w przeciweństwie do Ciebie, bardzo lubię arp, ale to wszystko opinie raczej subiektywne.
    Tylko zaraz, ty w swoich konstrukcjach nie miałeś arp'a? Jakoś nie pamiętam słów krytyki, zmienił się gust?

• #16 13 Lis 2006 22:54
    oleczek1988
    Poziom 21  

mam arp i arn 150/70/8 zastosowany w monitorach. I teraz dopiero wiem co to znaczy. Arp jednak jest krzykliwy. Pomijając ze można zastosować rezystory lub ciąć do 3500-4000Hz to i tak dopne swego ze arp jednak i tak jest krzykliwy.:|

• #17 14 Lis 2006 00:20
    Caleb_
    Poziom 33  

taka konstrukcja standard ;). widac jednak wlozona prace, a to sie liczy. BR i od strony akustycznej, i od strony estetycznej lepiej gdyby byl na przedniej sciance. tak to w zasadzie nie ma sie do czego przyczepic ;)

• #18 14 Lis 2006 09:02
    Arkadyo
    Poziom 29  

oleczek1988 napisał:
    mam arp i arn 150/70/8 zastosowany w monitorach. I teraz dopiero wiem co to znaczy. Arp jednak jest krzykliwy. Pomijając ze można zastosować rezystory lub ciąć do 3500-4000Hz to i tak dopne swego ze arp jednak i tak jest krzykliwy.:|

Sorki za OT ale nie bardzo rozumiem jak wyglądają monitory z arn 150 i arp 150? Nawet nie dlatego ze rózni je 7 db efektywności. Widziałem za to Twoje podłogówki z arp,em w środku i tam arp ma prawo być krzykliwy - no w końcu jest duuużo mocniejszy niż 22-120 stx a do tego pasuje mu Janbo J-3a bo jak mnie pamięć nie myli to chyba te im podałeś.

• #19 14 Lis 2006 20:00
    oleczek1988
    Poziom 21  

różnica miedzy arp a arn jest taka ze Arp ma 91dB efektywności i posiada ''plastikową puszkę dzięki której nie potrzeba robić oddzielnej komory na ten głośnik. A do do tego arp to stłumiłem o kilka dB ale to i tak się upieram że arp jest krzykliwy.

A co do mojej zwrotki to wszystko jest w nią w porządku.

skończmy OT bo admin zablokuje temat.

• #20 14 Lis 2006 21:37
    marek1024
    Poziom 16  

No no całkiem ładne i gustowne. czasami zastanawiam się czy sobie podobnych nie złożyć ze wzgędu na dobra charakterystykę pasmową. ale nic pozostane przy moich tesach na arn226 07 arx 10 i arv. P :) pozdrawiam i życze miłego odsłuchu

• #21 15 Lis 2006 16:12
    adam smuda
    Poziom 10  

Witam.
    BR zastosowałem z tyłu bo nie wiedziałem czy kolumny będą lepiej grały z nim czy bez niego. Gdyby bez niego grały lepiej to musiałbym go zatkać a to na pewno nie wyglądałoby najlepiej. Poza tym nie podoba mi się BR z przodu, a widziałem dużo kolumn, które miały go z tyłu.

Bardzo źle wyszły zdjęcia przedstawiające tył kolumn, więc może jakieś wyraźniejsze :D

jeszcze może z kolcami bo też takiego nie było

:D

i jeszcze takie z przodu

Pozdrawiam :D .

• #22 15 Lis 2006 17:38
    marek1024
    Poziom 16  

mam do ciebie pytanie. czy jak zatkasz bass reflex, to kolumny grają lepiej czy gorzej ?. ja mam dylemat bo rozumiesz mam kolumny niedawno złożone na jednym arnie 226 07 8 i arv i arx 3dr. mam go w zamkniętej, gra dobrze ale zastanawiam się czy czasami bass reflex nie zmienił by ich grania na jeszcze lepsze. (obudowa 31L brutto dla niskotonowca) ??

dzięki za szczerą odpowiedź.

pozdrawiam marek1024

• #23 15 Lis 2006 20:41
    adam smuda
    Poziom 10  

U mnie w obudowie otwartej grają dużo lepiej niż w zamkniętej, tylko, że ja mam 43l na dwa głośniki. Wcześniej bas był zbyt szybki i taki pusty, nie było tego fajnego delikatnego pogłosu, bas był bardzo twardy. Jak dorobiłem BR bas zrobił się tak fajnie miękki, poprawiła się efektywność i bas schodzi teraz niżej.

Druga sprawa jest taka, że ARN 226-07/4 Ohm różni się od 8 Ohm. Twój głośnik ma dobroć QTS = 0,6 ,więc nie nadaje się raczej do otwartej. Mój ma 0,45 więc jest tak na pograniczu. Ja bym nie dawał BR, ale jak chcesz to spróbuj.

• #24 15 Lis 2006 21:21
    marek1024
    Poziom 16  

ehmm.. to może pozbieram jeszcze troche opini. (nie chce psuć wyglądu kolumny w razie gdybym musiał odrazu usunąć dopiero co założonego reflexa.) :):P.

pozdrawiam

• #25 21 Lis 2006 20:14
    majes
    Poziom 14  

obudowa 43 l to netto? A nie jest to za mało? z tego co kiedys czytalem o podobnych konstrukcjach to ludzie mowili o optymalnej objetosci okolo 60l.

• #26 22 Lis 2006 09:44
    adam smuda
    Poziom 10  

Witam. Czytałem, że przy więkrzych objętościach głośniki te "plują" membranami, a o tych glośnikach gdzieś czytałem, że na jeden głośnik przypada jakieś 20 dm3, więc na dwa zrobilem obudowe trochę ponad 40l :D.

• #27 25 Lis 2006 13:43
    majes
    Poziom 14  

poraz pierwszy te kolumny (podobne) widzialem na stronie mdcs'a. Tam obudowa ma 72L netto !!
    A swoja droga to chcialbym miec mozliwosc porownania wlasnie twoich z 40L i jego z 72L. ciekawe które zagraja lepiej?

• #28 27 Lis 2006 15:27
    adam smuda
    Poziom 10  

Pomylilem sie, ta komora ma cos 51l bez odliczania.Moge zobaczyc czy bez wytlumienia bedzie lepiej - wtedy komora sie powiekrzy. Nie wiem czy to sie oplaca, ale moge jeszcze z przegrody miedzy wysokim a srednim zrobic ewentualnie tylko ucztywnienie robiąc w niej duzą dziure i wtedy komora bedzie miala cos ok. 60. Moge tam pokombinowac bo i tak szykuje sie w ferie fornirowanie. Co myslicie, oplaca sie? :D

• #29 27 Lis 2006 20:34
    oleczek1988
    Poziom 21  

Fornir jak najbardziej. Kolumny zyskają dodatkowo na wygladzie :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME