Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zbuduj własną maszynę parową.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Zbuduj własną maszynę parową.
Autor
Wiadomość
Jacqbus
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Nisko

Post#1 Post autora tematu 18 Lis 2006 21:33   

Witam.
Chciałbym przedstawić link do strony z opisem budowy tejże maszyny. Robię to ze względu małej ilości opisów dotyczących tego tematu.

http://eltop.bitel.lublin.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11
http://eltop.bitel.lublin.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11
Do zbudowania tejże maszyny potrzebujemy kilku łatwo dostępnych (przynajmniej w dużych miastach Smile ) elementów a efekt końcowy jest rewelacyjny.
Gorąco polecam.

Czy wiadomość jest pomocna? + -

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Lis 2006 21:33   

Powrót do góry

Jezior2000
Poziom 16
Poziom 16

Post#2 19 Lis 2006 00:39   

Re: Zbuduj własną maszynę parową.

Fajna sprawa może dorzucić jakieś mikroprocesorowe sterowanie może okazać się alternatywnym źródłem transportu (mniej szkodliwe dla środowiska???). Proszę dorzucić więcej fotek! Plis

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#3 19 Lis 2006 01:09   

A zobaczcie jakie tu są cuda!
Modele, a właściwie małe maszyny parowe obustronnego działania ze stałym cylindrem i zaworem rozrządczym pary:
http://www.technique.pl/index.php?p=31

Powrót do góry

tomgart
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Częstochowa

Post#4 19 Lis 2006 12:48   

W niezapomnianych książkach pana Jankowskiego "Młody konstruktor" była kiedyś też opisywana konstrukcja maszyny parowej.

Powrót do góry

gniadziu
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: wrocław

Post#5 19 Lis 2006 13:08   

Jacqbus mama pytanie czy Ty to zrobiłeś czy nie ? bo ja myśle że oceny dostajesz bezpodstawnie gdyż nie zrobiłeś tego DIY

Powrót do góry

Grejzen
Poziom 8
Poziom 8

Post#6 19 Lis 2006 13:09   

Jak zawsze pelno filmów na youtube.com szukajcie pod haslem steam engine .

Jednak to co zobaczylem tutaj http://www.crabfu.com/steamtoys/ spowodowało że do teraz nie moge podniesć szczęki z ziemi. Surprised

Powrót do góry

Jacqbus
Poziom 12
Poziom 12

Post#7 Post autora tematu 19 Lis 2006 15:11   

Ja napisałem, że jest to tylko link do strony z opisem tej maszyny, a nie, że jest to moja konstrukcja.

Zrobiłem to tylko dlatego, że w internecie trudno znaleźć opisy takich maszyn, a wiem że wiele osób interesuje się takimi projektami.

Proszę wszystkich o dodawanie linków stron związanych z tą tematyką.

Powrót do góry

Krzysztof33
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Bobowa

Post#8 19 Lis 2006 16:08   

Poszukajcie w "Młodym Techniku" jak kto ma, w rocznikach '80 jest bardzo dużo o silniczkach parowych.

Powrót do góry

martrox
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Brzesko

Post#9 19 Lis 2006 20:29   

witajcie!
...A co wy na to aby jako palnik do owej maszny wstawić podgrzewcz zapachowy a zamiast koła zamachowego wiatrak z wentylatora. W ewekcie końcowym wyszedł by odświerzacz powietrza, który by rozwietrzał zapach po całym pomieszczeniu w którym by się tu użądzenie znajdowało.

Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 19 Lis 2006 20:29   

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 19 Lis 2006 20:45   

To już lepiej nalej olejku eterycznego do wody, z której będziesz robił parę. Będziesz miał silnik parowy, który bucha fiołkami, czy innymi różyczkami Very Happy

Powrót do góry

Jacqbus
Poziom 12
Poziom 12

Post#11 Post autora tematu 19 Lis 2006 20:55   

martrox napisał:
witajcie!
...A co wy na to aby jako palnik do owej maszny wstawić podgrzewcz zapachowy a zamiast koła zamachowego wiatrak z wentylatora. W ewekcie końcowym wyszedł by odświerzacz powietrza, który by rozwietrzał zapach po całym pomieszczeniu w którym by się tu urządzenie znajdowało.

Hmmm... może być. Tylko może nie zamiast koła zamachowego ale razem z nim, bo ono jest potrzebne. I czy wiatrak nie zgasiłby płomienia Question

Błażej napisał:
To już lepiej nalej olejku eterycznego do wody, z której będziesz robił parę. Będziesz miał silnik parowy, który bucha fiołkami, czy innymi różyczkami Very Happy

Heh bardzo dobry pomysł... Very Happy

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#12 19 Lis 2006 21:08   

W książce "Młody konstruktor", z której zaczerpnięto ten opis, było podane, aby przy zastosowaniu dwóch cylindrów, zamontować je pod kątem 90 stopni. Bo przy połączeniu 180, oba mogą się blokować. I nie wiem, czy czy przy czterech cylindrach nie następowałoby też jakieś blokowanie się w zwrotach zewnętrznych.Dobrze by było zastosować trzy cylindry co 120 stopni. Taki silnik już powinien ładnie i płynnie chodzić.
Czy ma ktoś może opis do silnika z zaworem rozrządczym pary (stały tłok) lub chociaż opis faz rozrządu (stopnie otwarcia i zamknięcia) lub inne materiały tego typu?

Powrót do góry

Bolilol
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Gliwice

Post#13 19 Lis 2006 21:45   

tak wiem skopiowałem
ktoś dzis napisał na www.modelarz.com
,,witam
wiem że to głupie ale dla odważnych świat należy mianowicie na http://www.crabfu.com/steamtoys/ są pokazane modele samochodów na parę (niektóre potrafią uciągnąć człowieka) taki silnik wbrew pozorom łatwo wykonać (wczoraj skończyłem produkcje 4-cylindrowego silnika parowego) mój silnik 4 cylindrowy wazy 200g a podczas pracy 250g(waga wody i oleju) znów palenisko<nas gaz do zapalniczek>+kocioł parowy manometr itd warzy 100g czyli cały zestaw gotowy do wpakowania do modelu 350g nawet taki silnik z cylindrem średnicy 1cm o skoku 2cm moze uciągnąć człowieka na deskorolce więc silnik z 4 cylindrami każdy o średnicy 2cm skoku 4cm moze z sporą przekładnią (np 50\1)uciągnąć spore śmigło wręcz bardzo spore. co wy na to czy jest taka możliwość

ps. teraz pracuje nad silnikiem 10cylindrów w syntezie V każdy cylinder o średnicy 3cm i skoku 7cm ciekawe jaką będzie miał moc jak skończe zaprezentuje silnik i (jesli bedzie miał dostateczną moc) pojazd typu ,,rurak"

Pozdrawiam wszystkich z tak głupimi pomysłami jak ja:),,

ciekawe co z tym 10 cylindrów bo to może mieć sporą moc jeśli mu się powiedzie to ja robie 15 cylindrów albo co się będę szczypał 100:)SmileSmileSmile

nie powinno się blokować jeśli ktoś powie jak wstawiać pliki z painta na forum(tutaj) to narysuje schemat 4cylindrowca <lol>

Pozdro

Powrót do góry

Jacqbus
Poziom 12
Poziom 12

Post#14 Post autora tematu 19 Lis 2006 22:07   

Bolilol napisał:

nie powinno się blokować jeśli ktoś powie jak wstawiać pliki z painta na forum(tutaj) to narysuje schemat 4cylindrowca <lol>
pozdrawiam

Polecam:
http://imageshack.com/ i wysłać tu linka...

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#15 19 Lis 2006 22:15   

Oj Bolilol fantazjujesz!!! Pary ci braknie albo kocioł rozsadzi.
Poczytaj sobie o silnikach parowych wielostopniowych. działa to na tej zasadzie, że parę prosto z kotła otrzymuje pierwszy cylinder i po pracy , częściowo rozprężoną przekazuje d drugiego cylindra, a ten może i do trzeciego. Oczywiście każdy z następnych cylindrów ma większą średnicę by dostarczyć tyle samo energii do układu. Podejrzewam, że są do tego jakieś starsze opracowania. Poszukaj w jakiejś bibliotece w szkole kolejarskiej.

Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 19 Lis 2006 22:15   

Powrót do góry

Bolilol
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Gliwice

Post#16 19 Lis 2006 22:19   

bez obrazy ale mam inny pomysł para nie będzie przekazywana narysuje to dodam i pokarze narazie idę spać Smile

Dodano po 1 [minuty]:

tak poza tym z tym 100 cylindrów to metafora a z 15 pisałem ,,ciekawe co z tym 10 cylindrów bo to może mieć sporą moc jeśli mu się powiedzie to ja robie 15 cylindrów'' a więc pisałem jeśli
Pozdro

Powrót do góry

chaka
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Wrocław

Post#17 20 Lis 2006 01:24   

Heh widze ze strona do ktorej prowadzi link z pierwszego postu jet prowadzona przez moejgo ulubionego sprzedawce z jednego ze sklepow elektornicznych w lublinie w ktorym 98% rzeczy o ktore sie zapyta to "wlasnie sie skoczyly"

Pojawia sie w tym dziale coraz wiecej tematow podobnych do tego gdzie nikt nieczego nie zrobil ale chwali sie ze mozna:/ Dla takich konstrukcji moznaby utworzyc oddzielny dzial bo forum powinno byc interaktywne a tu autorzy projektow sa nieobecni.
Takie diy jak w temacie opisywane byly w ksiazkach z czasu prl-u ktore strasznie mnie wkurzaly bo przedstawialy ciekawe rzeczy opisujac przy tym jak banalne jest wykonanie danego urzadzenia typu: "wystarczy odlac z olowiu kolo zamachowe w gipsowej formie" Banalne przeciez..

Powrót do góry

tomgart
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Częstochowa

Post#18 20 Lis 2006 07:43   

chaka te książki nie były dla ludzi o drewnianych ręcach. Ksążka nazywała się Młody KONSTRUKTOR a nie młody niedorajda. Wszystkiego nie da się zrobić młotkiem i gwoździami. Na niektórymi detalami trzeba się pomęczyć.
Co do tego że ludzie na forum wrzucają na forum nie swoje opracowania zgadzam się.
A Lublin pisze się z Wielkiej Litery Smile
Pozdrawiam

Powrót do góry

Teres5
Poziom 15
Poziom 15

Post#19 20 Lis 2006 09:53   

Ta konstrukcja maszyny parowej opisana jest dokładnie w Młodym Techniku nr 9 z 2003 r.

Powrót do góry

Sapekk
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#20 20 Lis 2006 11:00   

fajna sprawa.

Zainteresowała mnie strona http://www.technique.pl.

Ale ta strona to powaliła mnie z nóg http://www.crabfu.com/steamtoys/

Fajne projekty i super wykonanie

Czy nie znacie jakichś stron poswięconych dzwigom i suwnicom. Robię model dzwigu na pracę magisterską.Może w jakichś książkach są takie modele. Podpowiedzcie coś gdzie szukać info na ten temat

Powrót do góry

chaka
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Wrocław

Post#21 20 Lis 2006 13:46   

Ale wiele rzeczy nad ktorymi sie trzeba naprawde pomeczyc, szczegolnie w warunkach domowych jest tan opisane jako totalna blahostka:P To troche irytujace:P

Powrót do góry

Jacqbus
Poziom 12
Poziom 12

Post#22 Post autora tematu 20 Lis 2006 21:50   

martrox napisał:
A tak wogóle to taki silnik jaką ma moc?

Niestety nie wiadomo...

Powrót do góry

danlancher
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: 50°846''' N 04°302''' E

Post#23 20 Lis 2006 23:16   

Bolilol napisał:
koszt 4cylindrowca około 30zł
ale ja złożył bym za 10złSmile

hmm... daj przepis Very Happy to i ja sobie zrobie Smile

Powrót do góry

Vein
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Bialystok

Post#24 21 Lis 2006 02:32   

jezeli nie robić z wahliwymi cylindrami (mała moc jednnak..) to moze być problem z rozrządem... gdyby ktos mial pomysl jak zrobić "duże" silniki (takie co najemniej 10 koni mechanicznych) to chętnie posłucham :] bo kocioł nie musi być przecież duży.. a mozna opalać kociol gazem, nie musi być ciężki :]

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#25 21 Lis 2006 13:25   

10 KM to już całkiem spora moc. I to już raczej prawdziwy, pełnowymiarowy silnik. I wbrew pozorom nie jest to takie proste: kocioł, cylinder i para. Dochodzą do tego systemy smarowania, uszczelnienia zupełnie inne niż w silnikach benzynowych, skomplikowany rozrząd. Te silniki chodzą już zazwyczaj na parę przegrzaną i na dość wysokim ciśnieniu. To nie taki prosty modelik...

Powrót do góry

Vein
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Bialystok

Post#26 21 Lis 2006 14:16   

Błażej - wiem wlaśnie.. para przegrzana, czyli ciśnienia są niemałe.. no cóż, chyba najbardziej skomplikowana w tym wszystkim by była budowa rozrzadu...

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#27 21 Lis 2006 14:54   

Są zapaleńcy, którzy budują różne maszyny parowe. W Wielkiej Brytanii ludzie budują miniaturowe kolejki napędzane klasycznymi parowozami. To znaczy nie takie małe, bo na parowozie siedzi maszynista i ciągnie wagony - ławeczki, na których siedzą ludzie.
A teraz mała zagadka: kiedy została zaprezentowana PIERWSZA maszyna parowa?

Powrót do góry

wisnia3d
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Kostrzyn nad Odrą

Post#28 21 Lis 2006 22:17   

Jak wy odlewacie ten tłoczek i czym cyną, ołowiem ? a i jeszcze tam pisze żeby to tłoczysko z jednej strony wzdłuż naciąć na głębokość 3 mm a średnica tłoczyska to też 3 mm to niby brzytwą trzeba to naciąć?

Powrót do góry

danlancher
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: 50°846''' N 04°302''' E

Post#29 21 Lis 2006 22:27   

Od tego jest chyba tokarka... Wink do kotrej nie mam dostepu :[

A moze daloby sie rzeczywiscie cyna czy czyms jeszcze:D?

Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 21 Lis 2006 22:27   

Powrót do góry

Grejzen
Poziom 8
Poziom 8

Post#30 21 Lis 2006 22:39   

Zabralem sie za ten silniczek robie mniejwiecej jak w opisie. Tzn zalozenia sa z opisu Wink tloczek odlalem z cyny.
Jako cylindra uzylem kawalka rurki miedzianej i zaslepilem ją laminatem.
Aha przy odlewaniu tloczka wnetrze rurki posmarowalem olejem z grafitem takim od ołowka, gdyz niestety nie mialem pasty grafitowej... Potem w imadle wybilem odlany tloczek.
Pewnie silniczka nie skoncze bo mi sie odechce pod koniec ale inforumje ze sie da zrobic odlew z cyny bez wiekszych problemow.
Cyne roztopielem na łyzeczce nad kuchenka.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Zbuduj własną maszynę parową.
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 47 Idź do strony 123 ... 454647  Następny

Skok: