X

Zbuduj własną maszynę parową.

18 Nov 2006 21:33 JAJacqbus
  • Helpful post? (+4)
    Zbuduj własną maszynę parową.

Witam.
    Chciałbym przedstawić link do strony z opisem budowy tejże maszyny. Robię to ze względu małej ilości opisów dotyczących tego tematu.

http://eltop.bitel.lublin.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11
    http://eltop.bitel.lublin.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11
    Do zbudowania tejże maszyny potrzebujemy kilku łatwo dostępnych (przynajmniej w dużych miastach :) ) elementów a efekt końcowy jest rewelacyjny.
    Gorąco polecam.
  • #2 19 Nov 2006 00:39
    Jezior2000
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Fajna sprawa może dorzucić jakieś mikroprocesorowe sterowanie może okazać się alternatywnym źródłem transportu (mniej szkodliwe dla środowiska???). Proszę dorzucić więcej fotek! Plis
  • #3 19 Nov 2006 01:09
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    A zobaczcie jakie tu są cuda!
    Modele, a właściwie małe maszyny parowe obustronnego działania ze stałym cylindrem i zaworem rozrządczym pary:
    http://www.technique.pl/index.php?p=31
  • #4 19 Nov 2006 12:48
    tomgart
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    W niezapomnianych książkach pana Jankowskiego "Młody konstruktor" była kiedyś też opisywana konstrukcja maszyny parowej.
  • #5 19 Nov 2006 13:08
    gniadziu
    Level 10  
    Helpful post? (-1)
    Jacqbus mama pytanie czy Ty to zrobiłeś czy nie ? bo ja myśle że oceny dostajesz bezpodstawnie gdyż nie zrobiłeś tego DIY
  • #6 19 Nov 2006 13:09
    Grejzen
    Level 11  
    Helpful post? (+1)
    Jak zawsze pelno filmów na youtube.com szukajcie pod haslem steam engine .

Jednak to co zobaczylem tutaj http://www.crabfu.com/steamtoys/ spowodowało że do teraz nie moge podniesć szczęki z ziemi. :O
  • #7 19 Nov 2006 15:11
    Jacqbus
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (0)
    Ja napisałem, że jest to tylko link do strony z opisem tej maszyny, a nie, że jest to moja konstrukcja.

Zrobiłem to tylko dlatego, że w internecie trudno znaleźć opisy takich maszyn, a wiem że wiele osób interesuje się takimi projektami.

Proszę wszystkich o dodawanie linków stron związanych z tą tematyką.
  • #8 19 Nov 2006 16:08
    Krzysztof33
    Level 15  
    Helpful post? (-1)
    Poszukajcie w "Młodym Techniku" jak kto ma, w rocznikach '80 jest bardzo dużo o silniczkach parowych.
  • #9 19 Nov 2006 20:29
    martrox
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    witajcie!
    ...A co wy na to aby jako palnik do owej maszny wstawić podgrzewcz zapachowy a zamiast koła zamachowego wiatrak z wentylatora. W ewekcie końcowym wyszedł by odświerzacz powietrza, który by rozwietrzał zapach po całym pomieszczeniu w którym by się tu użądzenie znajdowało.
  • #10 19 Nov 2006 20:45
    Błażej
    Helpful post? (+1)
    To już lepiej nalej olejku eterycznego do wody, z której będziesz robił parę. Będziesz miał silnik parowy, który bucha fiołkami, czy innymi różyczkami :D
  • #11 19 Nov 2006 20:55
    Jacqbus
    Level 12  
    martrox wrote:
    witajcie!
    ...A co wy na to aby jako palnik do owej maszny wstawić podgrzewcz zapachowy a zamiast koła zamachowego wiatrak z wentylatora. W ewekcie końcowym wyszedł by odświerzacz powietrza, który by rozwietrzał zapach po całym pomieszczeniu w którym by się tu urządzenie znajdowało.

Hmmm... może być. Tylko może nie zamiast koła zamachowego ale razem z nim, bo ono jest potrzebne. I czy wiatrak nie zgasiłby płomienia :?:

Błażej wrote:
    To już lepiej nalej olejku eterycznego do wody, z której będziesz robił parę. Będziesz miał silnik parowy, który bucha fiołkami, czy innymi różyczkami :D

Heh bardzo dobry pomysł... :D
  • #12 19 Nov 2006 21:08
    Błażej
    Helpful post? (0)
    W książce "Młody konstruktor", z której zaczerpnięto ten opis, było podane, aby przy zastosowaniu dwóch cylindrów, zamontować je pod kątem 90 stopni. Bo przy połączeniu 180, oba mogą się blokować. I nie wiem, czy czy przy czterech cylindrach nie następowałoby też jakieś blokowanie się w zwrotach zewnętrznych.Dobrze by było zastosować trzy cylindry co 120 stopni. Taki silnik już powinien ładnie i płynnie chodzić.
    Czy ma ktoś może opis do silnika z zaworem rozrządczym pary (stały tłok) lub chociaż opis faz rozrządu (stopnie otwarcia i zamknięcia) lub inne materiały tego typu?
  • #13 19 Nov 2006 21:45
    Bolilol
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    tak wiem skopiowałem
    ktoś dzis napisał na www.modelarz.com
    ,,witam
    wiem że to głupie ale dla odważnych świat należy mianowicie na http://www.crabfu.com/steamtoys/ są pokazane modele samochodów na parę (niektóre potrafią uciągnąć człowieka) taki silnik wbrew pozorom łatwo wykonać (wczoraj skończyłem produkcje 4-cylindrowego silnika parowego) mój silnik 4 cylindrowy wazy 200g a podczas pracy 250g(waga wody i oleju) znów palenisko<nas gaz do zapalniczek>+kocioł parowy manometr itd warzy 100g czyli cały zestaw gotowy do wpakowania do modelu 350g nawet taki silnik z cylindrem średnicy 1cm o skoku 2cm moze uciągnąć człowieka na deskorolce więc silnik z 4 cylindrami każdy o średnicy 2cm skoku 4cm moze z sporą przekładnią (np 50\1)uciągnąć spore śmigło wręcz bardzo spore. co wy na to czy jest taka możliwość

ps. teraz pracuje nad silnikiem 10cylindrów w syntezie V każdy cylinder o średnicy 3cm i skoku 7cm ciekawe jaką będzie miał moc jak skończe zaprezentuje silnik i (jesli bedzie miał dostateczną moc) pojazd typu ,,rurak"

Pozdrawiam wszystkich z tak głupimi pomysłami jak ja:),,

ciekawe co z tym 10 cylindrów bo to może mieć sporą moc jeśli mu się powiedzie to ja robie 15 cylindrów albo co się będę szczypał 100:):):):)

nie powinno się blokować jeśli ktoś powie jak wstawiać pliki z painta na forum(tutaj) to narysuje schemat 4cylindrowca <lol>

Pozdro
  • #14 19 Nov 2006 22:07
    Jacqbus
    Level 12  
    Bolilol wrote:

nie powinno się blokować jeśli ktoś powie jak wstawiać pliki z painta na forum(tutaj) to narysuje schemat 4cylindrowca <lol>
    pozdrawiam

Polecam:
    http://imageshack.com/ i wysłać tu linka...
  • #15 19 Nov 2006 22:15
    Błażej
    Helpful post? (0)
    Oj Bolilol fantazjujesz!!! Pary ci braknie albo kocioł rozsadzi.
    Poczytaj sobie o silnikach parowych wielostopniowych. działa to na tej zasadzie, że parę prosto z kotła otrzymuje pierwszy cylinder i po pracy , częściowo rozprężoną przekazuje d drugiego cylindra, a ten może i do trzeciego. Oczywiście każdy z następnych cylindrów ma większą średnicę by dostarczyć tyle samo energii do układu. Podejrzewam, że są do tego jakieś starsze opracowania. Poszukaj w jakiejś bibliotece w szkole kolejarskiej.
  • #16 19 Nov 2006 22:19
    Bolilol
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    bez obrazy ale mam inny pomysł para nie będzie przekazywana narysuje to dodam i pokarze narazie idę spać :)

Dodano po 1 [minuty]:

tak poza tym z tym 100 cylindrów to metafora a z 15 pisałem ,,ciekawe co z tym 10 cylindrów bo to może mieć sporą moc jeśli mu się powiedzie to ja robie 15 cylindrów'' a więc pisałem jeśli
    Pozdro
  • #17 20 Nov 2006 01:24
    chaka
    Helpful post? (0)
    Heh widze ze strona do ktorej prowadzi link z pierwszego postu jet prowadzona przez moejgo ulubionego sprzedawce z jednego ze sklepow elektornicznych w lublinie w ktorym 98% rzeczy o ktore sie zapyta to "wlasnie sie skoczyly"

Pojawia sie w tym dziale coraz wiecej tematow podobnych do tego gdzie nikt nieczego nie zrobil ale chwali sie ze mozna:/ Dla takich konstrukcji moznaby utworzyc oddzielny dzial bo forum powinno byc interaktywne a tu autorzy projektow sa nieobecni.
    Takie diy jak w temacie opisywane byly w ksiazkach z czasu prl-u ktore strasznie mnie wkurzaly bo przedstawialy ciekawe rzeczy opisujac przy tym jak banalne jest wykonanie danego urzadzenia typu: "wystarczy odlac z olowiu kolo zamachowe w gipsowej formie" Banalne przeciez..
  • #18 20 Nov 2006 07:43
    tomgart
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    chaka te książki nie były dla ludzi o drewnianych ręcach. Ksążka nazywała się Młody KONSTRUKTOR a nie młody niedorajda. Wszystkiego nie da się zrobić młotkiem i gwoździami. Na niektórymi detalami trzeba się pomęczyć.
    Co do tego że ludzie na forum wrzucają na forum nie swoje opracowania zgadzam się.
    A Lublin pisze się z Wielkiej Litery :)
    Pozdrawiam
  • #19 20 Nov 2006 09:53
    Teres5
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Ta konstrukcja maszyny parowej opisana jest dokładnie w Młodym Techniku nr 9 z 2003 r.
  • #20 20 Nov 2006 11:00
    Sapekk
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    fajna sprawa.

Zainteresowała mnie strona http://www.technique.pl..

Ale ta strona to powaliła mnie z nóg http://www.crabfu.com/steamtoys/

Fajne projekty i super wykonanie

Czy nie znacie jakichś stron poswięconych dzwigom i suwnicom. Robię model dzwigu na pracę magisterską.Może w jakichś książkach są takie modele. Podpowiedzcie coś gdzie szukać info na ten temat
  • #21 20 Nov 2006 13:46
    chaka
    Helpful post? (0)
    Ale wiele rzeczy nad ktorymi sie trzeba naprawde pomeczyc, szczegolnie w warunkach domowych jest tan opisane jako totalna blahostka:P To troche irytujace:P
  • #22 20 Nov 2006 21:50
    Jacqbus
    Level 12  
    martrox wrote:
    A tak wogóle to taki silnik jaką ma moc?

Niestety nie wiadomo...
  • #23 20 Nov 2006 23:16
    danlancher
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Bolilol wrote:
    koszt 4cylindrowca około 30zł
    ale ja złożył bym za 10zł:)

hmm... daj przepis :D to i ja sobie zrobie :)
  • #24 21 Nov 2006 02:32
    Vein
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    jezeli nie robić z wahliwymi cylindrami (mała moc jednnak..) to moze być problem z rozrządem... gdyby ktos mial pomysl jak zrobić "duże" silniki (takie co najemniej 10 koni mechanicznych) to chętnie posłucham :] bo kocioł nie musi być przecież duży.. a mozna opalać kociol gazem, nie musi być ciężki :]
  • #25 21 Nov 2006 13:25
    Błażej
    Helpful post? (0)
    10 KM to już całkiem spora moc. I to już raczej prawdziwy, pełnowymiarowy silnik. I wbrew pozorom nie jest to takie proste: kocioł, cylinder i para. Dochodzą do tego systemy smarowania, uszczelnienia zupełnie inne niż w silnikach benzynowych, skomplikowany rozrząd. Te silniki chodzą już zazwyczaj na parę przegrzaną i na dość wysokim ciśnieniu. To nie taki prosty modelik...
  • #26 21 Nov 2006 14:16
    Vein
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Błażej - wiem wlaśnie.. para przegrzana, czyli ciśnienia są niemałe.. no cóż, chyba najbardziej skomplikowana w tym wszystkim by była budowa rozrzadu...
  • #27 21 Nov 2006 14:54
    Błażej
    Helpful post? (0)
    Są zapaleńcy, którzy budują różne maszyny parowe. W Wielkiej Brytanii ludzie budują miniaturowe kolejki napędzane klasycznymi parowozami. To znaczy nie takie małe, bo na parowozie siedzi maszynista i ciągnie wagony - ławeczki, na których siedzą ludzie.
    A teraz mała zagadka: kiedy została zaprezentowana PIERWSZA maszyna parowa?
  • #28 21 Nov 2006 22:17
    wisnia3d
    Level 10  
    Helpful post? (-1)
    Jak wy odlewacie ten tłoczek i czym cyną, ołowiem ? a i jeszcze tam pisze żeby to tłoczysko z jednej strony wzdłuż naciąć na głębokość 3 mm a średnica tłoczyska to też 3 mm to niby brzytwą trzeba to naciąć?
  • #29 21 Nov 2006 22:27
    danlancher
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Od tego jest chyba tokarka... ;) do kotrej nie mam dostepu :[

A moze daloby sie rzeczywiscie cyna czy czyms jeszcze:D?
  • #30 21 Nov 2006 22:39
    Grejzen
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Zabralem sie za ten silniczek robie mniejwiecej jak w opisie. Tzn zalozenia sa z opisu ;) tloczek odlalem z cyny.
    Jako cylindra uzylem kawalka rurki miedzianej i zaslepilem ją laminatem.
    Aha przy odlewaniu tloczka wnetrze rurki posmarowalem olejem z grafitem takim od ołowka, gdyz niestety nie mialem pasty grafitowej... Potem w imadle wybilem odlany tloczek.
    Pewnie silniczka nie skoncze bo mi sie odechce pod koniec ale inforumje ze sie da zrobic odlew z cyny bez wiekszych problemow.
    Cyne roztopielem na łyzeczce nad kuchenka.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products