Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

piec na zużyty olej przepracowany

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> piec na zużyty olej przepracowany
Autor
Wiadomość
heniobell
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Pyskowice

Post#31 27 Lis 2006 17:38   

Re: piec na zużyty olej

Wtam .Do czego jest potrzebna ta dziurka na zdjęciu nr 3,obok rurki przy piecu.Elektronikę prostą można założyć na zaworze zasilającym w przypadku zgaśnięcia płomienia[woda].
Powrót do góry

brunon71
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Piekary Śląskie

Post#32 Post autora tematu 27 Lis 2006 21:14   

Na początku prób "patelnia" stała na ruszcie wiec przez tę dziurkę wchodziła rurka dostarczająca paliwo na "patelnię", ale nie chciało się za bardzo palić tzn. tak słabo się paliło że piecyk był ciepły , raz olej przelał się do popielnika i aż zaczęło huczeć, wtedy przełożyłem "patelnie" pod ruszt, pomysł okazał sie dobry.
Powrót do góry

pukito
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Kraków

Post#33 28 Lis 2006 15:02   

Witam. Mam piec na olej przepracowany, który jest kopią oryginalnego posiadającego atest. W moim piecu brak jest tylko elektronicznego sterowania jak i samoczynnego zapalania [trzeba robić to tradycyjnie, czyli szmata zamoczona w ropie :) ]. Piec po osiągnięciu temp. pracy wcale nie kopci, mogę pokazać zdjęcie, ale co niektórzy i tak nie uwierzą. Piec jak mi się wydaje wykorzystuje liczne otwory, które sa nawiercone w specyficzny sposób do uzyskania ciągu, odgłos pracy przypomina palnik lutlampy. Osoba, od której dostałem ten projekt uprzedzała żeby nie zmieniać wymiarów, lub robić to proporcjonalnie. W środku jest patelnia do wysypywania popiołu, którym jest prawie wyłącznie szmata użyta do zapalenia, a także przegroda która ukierunkowuje płomień. W piecu jak mi się wydaje spalają się gazy powstałe z odparowania oleju, gdyż płomień widoczny jest dopiero od 1/3 pieca, a olej w patelni wrze. Jak będę miał chwilę to zrobię zdjęcia środka i postaram się zrobić rysunek.
Powrót do góry

marko1330
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: katowice

Post#34 28 Lis 2006 19:28   

a gdyby w patelni zrobić kilka otworów w które wspawać nakrętki (może jedna na drugą żeby było wyżej) a całą patelnię na małych nużkach.Przez nakrętki dostaje się dodatkowe powietrze.Pali się znacznie lepiej.Oczywiście wielkość i ilość otworów zależy od wielkości patelni
Powrót do góry

brunon71
Poziom 15
Poziom 15

Post#35 Post autora tematu 28 Lis 2006 20:52   

Widzę że nie jestem sam który tworzy takie nie elektroniczne rzeczy dziękuję za zamieszczenie swojego piecyka , prosiłbym jak to możliwe oczywiście o zamieszczenie rysunku z wymiarami, bo szczerze mówiąc moje "dzieło" oprócz dymu pozostawia także sporo nagaru na patelni i sadze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lis 2006 20:52   

Powrót do góry

heniobell
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Pyskowice

Post#36 30 Lis 2006 00:26   

Witam. Mam kuchenkę turystyczną na benzynę z lat 70. Bardzo małe wymiary około 15x15x10cm.Tam nie pali się sama benzyna tylko opary benzyny zmieszane z powietrzem.Palnik tego ustrojstwa [ZSRR] po nagrzaniu daje płomień jak z kuchenki gazowej.Bardzo mało pali benzyny ok.1/4 litra benzyny na dwa obiady dla czterosobowej rodzinyny na dwa dni.Może wstępnie podgrzać ten olej aby paliły się opary a nie sam olej. Elektronikę powinno tam się zastosować jako zabezpieczenie przed zgaśnięciem lub nadmierną temperaturą. Pozdrawiam.
Powrót do góry

koval_s
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Praszka

Post#37 30 Lis 2006 13:20   

Kolejny gość który elektronikę, elektronikę, elektronikę, przecież ten piec na olej jest bardzo dobry np. na działkę gdzie nie ma zasilania prądem elektrycznym itp., mój kolega bardzo się zafascynował tym piecykiem, bo do tej pory grzał gałęziami i drewnem na takiej właśnie działce, które w pewnym momencie ulega wypaleniu i brak, w tej chwili jest rezerwa tzn. olej, pozdrawiam...
Powrót do góry

_Carl_
Poziom 11
Poziom 11

Post#38 25 Gru 2006 20:40   

Witam. Mam w garażu podobny piec na olej opałowy lub nafte. Piec ten jest stworzony do tego typu paliw(nie przerabiany). Lecz olej opałowy jest stosunkowo drogi. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłoby zasilić olejem przepracowanym, i tu zaczynają sie problemy gdyż olej przepracowany nie pali sie tak dobrze jak czysta ropa czy nafta. Rozwiązaniem było zastosowanie wtrysku pod ciśnieniem ok 8bar. (mieszanka powietrza i oleju). Piec robi sie czerwony a płomień jest jaskrawo biały :) .W najbliższych dniach zaprezentuje mój projekt.

Pozdrawiam . _Carl_
Powrót do góry

raaf.px
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: rzeszów

Post#39 21 Kwi 2008 00:01   

Ja zrobilem piecyk do malego warsztatu. Cieplutko i b. nieekonomicznie.
Powrót do góry

Mr_T_
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: ZG

Post#40 08 Sty 2009 14:38   

Kolego _Carl_ czy możesz powiedzieć jak rozwiązałeś ten wtrysk? Czy możesz trochę o tym opowiedzieć i wrzucić jakieś fotki Twojego rozwiązania?
Jeszcze ciekawi mnie jak jest z ekonomicznością tego typu wtrysku, czy bardziej się opłaca to robić w stosunku do zwykłego piecyka i sporej ilości dziur?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sty 2009 14:38   

Powrót do góry

_Carl_
Poziom 11
Poziom 11

Post#41 16 Lut 2009 20:55   

Witam ( po przerwie)

Wtrysk oleju w moim piecu przeszedł kilka ewolucji. Mianowicie pierwszym rodzajem wtrysku było wykorzystanie agregatu( sprężarki) z lodówki. Dysze zrobiłem sam z śruby tj. przewierciłem tak śrubę żeby powstał kanalik i na wyjściu zrobiłem stożek większym wiertłem dla uzyskanie rozproszonego strumienia. Działało tak jakieś 2miesiące do czasu kiedy spaliła się sprężarka. Nabyłem drugą i zmieniłem układ wtrysku. Zrobiłem coś a`la dysze wenturiego sprężone powietrze z kompresora zasysało olej w dyszy.
Pracował w ten sposób przez całą zime (niezawodnie). Wtym sezonie przyszedł czas na kolejne modernizacje. Zamiast sprężarki użyłem zasilacza hydraulicznego o cisnieniu roboczym ok. 40bar. Dysza danfosa o wydajności ( ? nie pamiętam coś koło 20 kg/h) Agregat hydrauliczny miał za dużą wydajność wiec zastosowałem falownik Omrona w celu zmniejszenia obrotów silnika (ciśnienie nieznacznie spadło). Działa w ten sposób, że olej jest tłoczony przez weżownice wokól paleniska do dyszy ( w celu podgrzania go i zmniejszeniu lepkości). Ponadto zastosowałem układ zapłonowy satronik z fotorezystorem. A piec załączany jest przez regulator temperatury firmy Ero Electronic. Zapłon mieszanki wykonany poprzez łuk z trafa 2x 8000V. Ekonomia? Z jednego litra oleju można uzyskać (pi razy oko ) 10kW energii cieplnej. Nie wiem jaką ma sprawność piec i ile z tej energii idzie do komina, ale jestem zadowonony z tego ogrzewania.

Zdjecia z prototypu pierwszej generacji :)

Pozdrawiam _Carl_
Powrót do góry

czarek18
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: biały dunajec

Post#42 16 Lut 2009 21:24   

Ja raz przystosowałem palnik olejowy elco do pracy na olej przepracowany a paliwem był stary olej który wykorzystywany jest jako czynnik wymiany ciepła w piecach piekarniczych i jego temp zapłonu jest znacznie wyrzsza niż silnikowego.A zrobione to było tak że za pompką olejową była zwinięta rurka paliwowa która szła do dyszy a do tej rurki właśnie było podane napięcie małe ale za to prad dochodził do 170A który grzał olej znajdujący się w rurce.Spalanie bez kopcenia za to pompki i dysze padały z racji bardzo dużych zabrudzeń oleju śmieci opiłki itp.
Powrót do góry

Mr_T_
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: ZG

Post#43 17 Lut 2009 01:51   

Właśnie się obawiam zabrudzonego oleju, dlatego zrezygnuje z dyszy na rzecz podawania oleju opadowo....
Zobaczę jak to wszystko wyjdzie. W tej chwili nie mam wstępnego podgrzewania oleju i zapycha mi się rurka doprowadzająca go. Na pewno do swojego rozwiązania, nad którym myślę muszę zaprzęgnąć elektronikę sterującą. Teraz nad nią pracuję....
Powrót do góry

_Carl_
Poziom 11
Poziom 11

Post#44 17 Lut 2009 16:26   

czarek18 napisał:
.Spalanie bez kopcenia za to pompki i dysze padały z racji bardzo dużych zabrudzeń oleju śmieci opiłki itp.

Właśnie, nie wiem jaka jest żywotność dyszy ale przy zasilaniu kiepskiej jakosci olejami i wyższym ciśnieniu niż znamionowe trwałość dyszy będzie kategorycznie mniejsza. Jak narazie działa już 3 miesiąc niezawodnie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lut 2009 16:26   

Powrót do góry

jarecki5x
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Dębica

Post#45 19 Lut 2009 02:20   

Koledzy na opiłki jest jeden sposób, magnes neodymowy do zbiornika i pomoże.
Powrót do góry

yam1530
Poziom 7
Poziom 7

Post#46 20 Lut 2009 20:55   

Czekamy na foto relacje z pracy piecyków
Powrót do góry

trike3
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#47 23 Lut 2009 16:59   

Witam

Mnie udało się stworzyć 3 sztuki takich pieców bazujące na zbiornikach po gazie z samochodów. Piecyki działają doskonale i nie ma absolutnie dymu z komina, w konstrukcji kolegi brakuje tylko nawiewu powietrza ponieważ olej powinien się spalać w nadmiarze tlenu. Wtedy wydajność takiego jest większa od węgla. Proponuję tylko dodać zasilanie od dołu powietrzem zobaczysz wtedy co się dzieje :)

Pozdrawiam Marcin
Powrót do góry

Jareen
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Radom

Post#48 24 Lut 2009 04:20   

Witam, na warsztacie na działce mam przerobiony piec od ok. 1,5 roku. Brakuje ci dodatkowego napowietrzania, najlepiej z zewnątrz. Oleje to węglowodory długołańcuchowe - im dłuższy łańcuch węgli tym mniejsze prawdopodobieństwo spalania całkowitego na wolnym powietrzu - stąd kopcenie i sadza. Ja ten problem rozwiązałem nieco inaczej - piec mniej więcej jak twój, w środku wstawione coś na kształt puszki po farbie, oprócz rurki doprowadzającej olej na dnie druga rurka od mini-kompresora samochodowego na 12v ssącego powietrze z zewnątrz budynku. Postaram się zamieścić wkrótce zdjęcia i schemat budowy. Irytujące jest tylko brzęczenie kompresorka ale da się to znieść. Ciekawa sprawa jest z regulowaniem ciśnienia powietrza - ilość ciepła wydzielana nawet z małych ilości oleju jest znakomita, ale rośnie też hałas - najprawdopodobniej jest to wina kształtu "komory spalania" w postaci dość wysokiego kubka. Kiedyś z ciekawości podłączyłem "dorosły" kompresor i ustawiłem max przepływ :D piec rozgrzał się do czerwoności a hałas na poziomie przelatującego kilka metrów nad ziemią odrzutowca na pełnej prędkości :D
Powrót do góry

sledzik1984
Poziom 12
Poziom 12

Post#49 01 Mar 2009 12:50   

Cytat:
Piecyk niczego sobie ale tylko czekać aż sąsiedzi Cię podp******szą na policje za zatruwanie środowiska jeśli smród będzie nie do wytrzymania...

Piece na zużyty olej są legalne.

O... tu masz ofertę

http://www.etp.szczecin.pl/thermobile-1-at_ata.php
http://allegro.pl/search.php?sg=1&string=olej+przepracowany
Powrót do góry

wezuwiusz3
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Pustyny

Post#50 29 Wrz 2009 23:55   

Pukito,a czy udostępnił byś te plany?? Jestem z podkarpacia i chętnie podjechał bym to zobaczyć w praktyce.
Powrót do góry

marwyk
Poziom 10
Poziom 10

Post#51 17 Sty 2010 11:26   

Re: piec na zużyty olej przepracowany

I co ktoś ma te wymiary
Powrót do góry

mirek2601
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: rzeszów

Post#52 27 Sty 2010 18:25   

Panowie - geniusz wynalazku polega na jego prostocie:
Bańka z olejem przezpracowanym /nad piecem coby samo spływało/,z niej rurka hamulcowa pod własnym cisnieniem doprowadza do paleniska /cegła szamotowa/ olej przezpracowany -wydatek regulowany np byle kranikiem.
Piec typu "koza" oraz ok 1 metr rury wydechowej czerwony a czasem biały, zaleznie od ilości spalanego oleju. TYLE.
Powrót do góry

batiuszka
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: lubań

Post#53 28 Sty 2010 23:06   

cześć mam na imię sebastian i prowadzę warsztat ogrzewam go małą kuzką ale jest to bardzo kosztowne, oglądałem twoje fotki pieca napisz mi jak on ci się spisuje i czy masz jakieś dokładniejsze fotki jak wygląda on w środku nie rozpalony..
Powrót do góry

jimmsson
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: opole

Post#54 14 Lut 2010 20:23   

witam
ostatnio przeglądałem podobne forum i w garażowym zaciszu stworzyłem "wkład do kotła na węgiel" w którym spalam przepracowany olej .
pierwsze próby zrobione na prowizorycznej bańce 5litrowej po jakimś płynie do podłóg
po godzinie palenia cały układ c.o. (stara instalacja ,rury stalowe nie ocieplone ,160m2 powierzchnia domu) osiągnął 80stopni C
jak dla mnie to wystarczy ,a spaliłem jakieś 3 litry oleju hydraulicznego

postaram się wrzucić fotki jak tylko znajdę

Powrót do góry

friesee
Poziom 3
Poziom 3

Post#55 18 Lut 2010 00:00   

tutaj kilka pomysłów bardzo ciekawych!!
ten filmik to faza testów!! potem z wentylatorem najlepiej ze zmienną mocą to pali jak dziki !!! przy - 10°C jajka gotuje w odległości metra

http://www.youtube.com/watch?v=eJGI9QZ6Cps

piec na zużyty olej przepracowany piec na zużyty olej przepracowany piec na zużyty olej przepracowany piec na zużyty olej przepracowany piec na zużyty olej przepracowany
Powrót do góry

zbyszek1281
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Pruszków

Post#56 21 Lut 2010 09:18   

Witam
Kolego cały problem w tym, że palnik pracuje jak "dziki" .Bez kontroli łatwo może posprzątać budynek.Ja grzeję piecem nadmuchowym z palnikiem wyparnym w cyklu automatycznym z pełnym zabezpieczeniem.Palnik modulowany w zakresie od 0,4l/godz. do 5l/godz oleju i doregulujacym się powietrzem.Piec konstrukcyjnie dostosowany jest do spalania olejów , tłuczczu stałego /frytura łój,smalec/ parafina mazut itp. Przy temperaturze -2° zużycie ok.0,5l/godz oleju do ogrzania pomieszczenia 250m ²
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2010 09:18   

Powrót do góry

jimmsson
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: opole

Post#57 24 Lut 2010 11:39   

kolego zbyszek1281 -sam konstruowałeś ten palnik który opisujesz czy kupny?
jeżeli sam to daj jakieś fotki z opisem
Powrót do góry

zbyszek1281
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Pruszków

Post#58 24 Lut 2010 22:11   

Witam
Konstrukcja i wykonanie jest moje. Automatykę projektuje i wykonuje kolega automatyk Fotkę mojego pieca mogę przesłać po niedzieli jak syn mi w tym pomoże.
Na razie jest to konstrukcja prototypowa,która ogrzewa zakład i jednocześnie służy
do testów palnika i automatyki.Wzorcem budowy palnika jest niemiecki palnik wyparny stosowany do domowych pieców CO z lat sześćdziesiątych , oraz literatura inżynierska na temat paliw ciekłych i budowy palników.Teraz po testach robię ostateczną wersję palnika
całkowicie rozbieralnego z ruchomym rusztem do przeczyszczania w trakcie palenia.
Z uwagi na spalanie paliw zestalonych wymagających wcześniejszego roztopienia zaprojektowaliśmy podwójne zabezpieczenia poszczególnych funkcji palnika np. płomień kontroluje fotorezystor i czujnik temperatury.Przelanie palnika , lub zatkanie rury paliwowej /moje paliwo wychłodzone zestala się/ zabezpiecza czujnik pływakowy i przelew w obiegu pompy. Dobrane bezpieczniki termiczne z kolei zabezpieczają sterowanie elektroniczne pompy i wentylatora przed nagłym wzrostem prądu np. pada tranzystor i palnik dostaje duża dawkę paliwa i powietrza. Sonda lambda i czujnik temperatury /w trakcie kalibracji i programowania sterownika/ steruje powietrzem dla ustalonej mocy paliwa/
Powrót do góry

Wojciech Kowalczuk
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Barlinek

Post#59 01 Paź 2010 19:43   

Do zbyszek 1281.Czy już udało Ci się zrobić ten piec ze sterowaniem.Jeśli tak to proszę o więcej danych i podanie nr telefonu.Pozdrawiam Wojciech Kowalczuk.Mój e-mail to kolorado58(malpa)wp.pl
Powrót do góry

stanley019
Poziom 15
Poziom 15

Post#60 01 Paź 2010 22:32   

a ja mam pytanie z trochę innej beczki, swego czasu pracowałem w warsztacie, i tam właśnie było ogrzewanie na przepracowany olej silnikowy, generalnie szef skupował z całej okolicy ten olej, ale okazało się że niektórzy do beczek z olejem dolewali wodę, i tu moje pytanie jak użytkownicy radzą sobie z woda w oleju?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> piec na zużyty olej przepracowany
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 2 z 3 Idź do strony Poprzedni  123  Następny