Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

piec na zużyty olej przepracowany

brunon71 21 Nov 2006 21:48
 • Helpful post? (+1)
  piec na zużyty olej przepracowany
  Witam
  Zainspirowany tym postem http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=321550
  Postanowiłem przerobić mój istniejący piec na węgiel który ogrzewa garaż.
  Urządzenie co prawda nie jest urządzeniem elektrycznym ale ze względu na zainteresowanie tematem oraz to że nasze miejsca pracy mimo wszystko należy ogrzewać postanowiłem zamieścić to urządzenie grzewcze na forum.

  Załóżenia:
  - Zachować istniejący piec w stanie umożliwiającym szybkie przejście (bez ponownych przeróbek) na ogrzewanie węglem.
  - Prostota układu
  - Minimalny nakład finansowy ( zrobienie czegoś z części „z szuflady”)
  - Tanie paliwo

  Konstrukcja:
  Piec został skonstruowany na bazie typowego pieca z rury fi 250 w którym palenie odbywało się od „góry”. Aby można w nim było spalać brudny i przepracowany olej z rury fi 150 i 5mm blachy zrobiłem „patelnie” która nagrzewa się, a olej spływający do niej wrze i palą się jego opary. Nad patelnią umieszczony jest ruszt którego nie demontowałem w myśl pierwszego założenia a dodatkowo nagrzewając się do czerwoności przez promieniowanie powoduje lepsze odparowanie oleju a co za tym idzie lepsze spalanie (wypróbowane).Olej doprowadzony jest do paleniska przez stalową rurkę fi10 zewnątrz która sięga paleniska przez przewiercony w korpusie pieca, do rurki podłączony jest wąż gumowy (chyba od tlenu czy acetylenu ) który z drugiej strony podłączony jest do zaworku w zbiorniku z olejem , zaworkiem reguluje się przepływ oleju do pieca ( doświadczalnie ) oraz zamyka całkowicie dopływ. Zaworek przycynowany jest do zbiornika z olejem w pewnej wysokości od dna aby nie dostawały się do pieca większe zanieczyszczenia oraz woda ( zabójcza do procesu spalania pryska nie tylko wewnątrz pieca ale i na zewnątrz przez otwarte drzwiczki). Na spodzie zbiornika z olejem w korku (jest to były kanister na 10l) zamontowałem śrubę przez którą spuszczam wodę z zbiornika.

  Piec spisuje się dobrze co prawda moc jego jest mniejsza niż na węglu (nie robi się cały czerwony) ale grzeje wystarczająco, spala około 1,5-2,5 litra oleju na godzinę którego na razie mam koło 200 litrów. Pali wszystko olej po frytkach, Olej silnikowy, olej napędowy ( do każdego oleju trzeba eksperymentalnie dobrać wielkość przepływu paliwa) Rozpalany jest palnikiem gazowym, ale spokojnie można kawałkiem szmaty nasączonej olejem napędowym, nie polecam benzyny (opalone włosy). Jako że urządzenie pracuje w garażu estetyka nie była w ogóle brana pod uwagę.
 • #2 21 Nov 2006 23:50
  pdmk
  Level 18  
  Helpful post? (0)
  Piecyk niczego sobie. Bardzo fajny pomysl na pozbycie sie olejow - ale takze wyprodukowanie duzej ilosci zanieczyszczen w powietrzu ;) (w przypadku oleju silnikowego). Jak z odorem/zapachem oleju w powietrzu? Jak z bezpieczenstwem przy spalaniu olejow silnikowych? Jest szansa na lekkie zatrucie oparami? Czy wszystkie opary udaje sie wyrzucic na zewnatrz poprzez komin?
 • #3 22 Nov 2006 06:25
  Duch__
  Level 31  
  Helpful post? (0)
  Piecyk niczego sobie ale tylko czekać aż sąsiedzi Cię podp******szą na policje za zatruwanie środowiska jeśli smród będzie nie do wytrzymania... wiem jak to jest bo czasami jak mam nadmiar jakiegoś plastiku po rozwalonych obudowach to wszystko przepuszczam przez komin do atmosfery.
 • #4 22 Nov 2006 08:02
  brunon71
  Level 15  
  Topic author Helpful post? (0)
  Jeżeli chodzi o zanieczyszczenia to w poście który podałem zdania sa podzielone, a z doświadczenia z tym piecem to wygląda następująco po wstępnym rozpaleniu kopci średnio (na pewno nie tak jak plastiki wrzucone do pieca) raczej ciemniejszy dym trwa to stosunkowo krótko, po nagrzaniu można rzec do "temperatury roboczej" z komina wydobywa sie strużka szaro-błękitnego dymy oczywiście przy dość dużej wydajności przy mniejszej nie kopci prawie wcale, co do odoru oleju to w garażu gdzie stoi samochód, używa się chemii technicznej (rozpuszczalniki, farby, oleje, smary,) to trudno rozpoznać zapach oleju "opałowego". Co do bezpieczeństwa to myśle że urządzenie jest w miarę bezpieczne (jak wspomniałem woda powoduje wyrzucanie oleju na zewnątrz (bucha z pieca), komin pochłania wszystko mam stosunkowo dobry ciąg (mimo nieszczelności na złączu komin piec ciągnie wszystko)
  Widziałem konstrukcje fabryczną tego typu, pracuje na tej samej zasadzie w pobliskim warsztacie samochodowym tyle że większa średnica pieca 300-400mm, posiada certyfikaty świadectwa zgodności i inne "bajery" marketingowe , jednym słowem jest dopuszczony do sprzedaży i powiem szczerze że kopci tak samo jak mój tyle że z większego komina.
 • #5 22 Nov 2006 10:31
  Dora4
  Level 13  
  Helpful post? (-1)
  Rozumiem że reguluje się jego tym zaworkiem przy zbiorniku. Przy minimalnej wydajności nie cofnie płomienia?
 • #6 22 Nov 2006 13:16
  Faces
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Helpful post? (0)
  Witam. Pomysł godny uwagi :), przynajmniej jakiś pomysł na wykorzystanie odpadów :) (lepsze spalanie, niż wylanie tego). Pozdrawiam.
 • #7 22 Nov 2006 13:27
  brunon71
  Level 15  
  Topic author Helpful post? (0)
  Dokładnie, zaworkiem reguluje się dopływ oleju do pieca, nawet po całkowitym zamknięciu zaworka płomień nie cofa się do rurki.
  Dołączam fotki z zadymienia podczas pracy pieca.
 • #8 22 Nov 2006 15:07
  sheeeep
  Level 25  
  Helpful post? (+1)
  Do watykanu sprzedaj ten piecyk, jak będzie potrzebyny czarny dym to olejem a jak biały to czymś innym.
 • #9 22 Nov 2006 15:20
  koval_s
  Level 17  
  Helpful post? (0)
  A skąd brać taki przepracowany olej, podaj trochę więcej szczegółów, pozdrawiam...
 • #10 22 Nov 2006 15:49
  columbo
  Level 14  
  Helpful post? (0)
  Ciekawa sprawa. Gratuluję i pozdrawiam.
 • #11 22 Nov 2006 15:58
  maziu
  Level 18  
  Helpful post? (0)
  Całkiem fajny pomysł, ale jeśli się nie ma jakiegoś warsztatu to taki piec może służyć jedynie do pozbywania się resztek, a nie do ogrzewania pomieszczenia.
 • #12 22 Nov 2006 17:20
  Krzysztof33
  Level 15  
  Helpful post? (+1)
  Piec fajny, a skoro olej opałowy jest dopuszczalny do sprzedarzy, tzn że można nim palić.
  Ile zużywa oleju na cały dzień??
  Można, ale to już kosztuje założyć palnik olejowy, nic nie śmierdzi a dobrze grzeje
 • #13 22 Nov 2006 17:21
  bialymaly
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  Ja na warsztacie chyba wykorzystam ten pomysł, póki co ogrzewam mały warsztacik takim małym piecem węglowym, ale do robię do niego właśnie takie coś, na jakiś czas później kupię coś profesjonalnego. :D

  Pozdrawiam.
 • #14 22 Nov 2006 18:05
  macha
  Level 18  
  Helpful post? (0)
  Witam. Ja kiedyś również ogrzewałem warsztat, który się mieścił w drewnianym baraku piecem na wegiel. Jedna osoba musiała co chwilę podkładać opal, a mimo to nie było za ciepło. Poprosiłem więc znajomego rzemieślnika, który miał blachę i spawarki by zrobił mi piec na trociny tzw. trociniak. Piec ten był odpowiednio duży więc ładowało się go raz na dzień i skończyło się pilnowanie czy drzwi są zamknięte. Zanieczyszczeń trociny emitują mniej niż olej.
 • #15 22 Nov 2006 19:05
  grzesiek_re
  Level 14  
  Helpful post? (0)
  Fajny pomysł, jak ktoś miał palić tylko olejem z kuchni co zostaje po smażeniu to ja współczuję. Ale pomysł ogólnie super!
  Pozdrawiam.
 • #16 22 Nov 2006 21:39
  redart
  Level 23  
  Helpful post? (0)
  Z tego co widzę to ta bajeczna instalacja stoi w Piekarach Śląskich...
  chyba że się mylę, więc nie sądzę żeby kwestia dymienia miała tu jakieś istotne znaczenie;)
  Przednia koncepcja - jak zrobić pożytek z paru gratów "utylizując" przy tym odpady.
 • #17 22 Nov 2006 23:26
  HakuS492
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Bardzo ciekawy ten piecyk. Spróbuje swój przerobić. Skąd bierzesz oleje kupujesz specjalnie? A jak do tego zbiornika wlewasz olej?
 • #18 23 Nov 2006 00:06
  Faces
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Helpful post? (0)
  Witam. Widzę, że ogólnie dużo pytań do pomysłodawcy jest :) :). Projekt godny uwagi :) :). Jak widać na załączonych zdjęciach to dym wcale nie jest taki duży (i oto chodzi, przynajmniej nikt się nie doczepi :) ). Kolega "brunon71" dba o środowisko :) :). Pozdrawiam.
 • #19 23 Nov 2006 08:53
  Łizi
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Witam
  fajny projekt, lecz jak się zwiedzą o tym tzw. "ekoterroryści" czyli ludzie z ochrony środowiska to będziesz miał nie ciekawie
 • #20 23 Nov 2006 12:10
  mareb
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  Łizi wrote:
  Witam
  fajny projekt, lecz jak się zwiedzą o tym tzw. "ekoterroryści" czyli ludzie z ochrony środowiska to będziesz miał nie ciekawie


  Gorszego "świństwa" jak węgiel kamienny nie ma! Cała tablica Mendelejewa - tony siarki, nawet i pierwiastki promieniotwórcze w dymie.
  To o jakiej ekologii tu mowa?
 • #21 23 Nov 2006 12:59
  brunon71
  Level 15  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Krzysztof33 wrote:
  Piec fajny, a skoro olej opałowy jest dopuszczalny do sprzedarzy, tzn że można nim palić.
  Ile zużywa oleju na cały dzień??
  Można, ale to już kosztuje założyć palnik olejowy, nic nie śmierdzi a dobrze grzeje

  jak zaczynam prace w garażu to takim małym wiaderkiem tankuję , ewentualnie doleje jeszcze jedno ale sporo tego zostaje,przy próbach było około 1,5-2,5 litra na godzinę.

  Dodano po 3 [minuty]:

  HakuS492 wrote:
  Bardzo ciekawy ten piecyk. Spróbuje swój przerobić. Skąd bierzesz oleje kupujesz specjalnie? A jak do tego zbiornika wlewasz olej?

  olej biorę z pobliskiej remizy straży pożarnej raz w roku wymieniają w wozach jet tego koło 60l do tego mam kolegi który co miesiąc wymienia w swoich dwóch cięzarówkach, pozatym dość duzo kumpli ma samochody osobowe od nich tez biorę wbrew pozorom nazbiera się tego.
  Wlewam olej górą która jest otwarta całkowicie.
 • #22 23 Nov 2006 21:46
  Snikers
  Level 24  
  Helpful post? (0)
  zastanawiam sie czy zwiekszenie ilosci tlenu nie spowodowalo by zmniejszenia kopcenia.

  jakas dmuchawa tloczyc powietrze przez drzwiczki lub dysza.
 • #23 24 Nov 2006 08:11
  Łizi
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Mareb napisał
  Gorszego "świństwa" jak węgiel kamienny nie ma! Cała tablica Mendelejewa - tony siarki, nawet i pierwiastki promieniotwórcze w dymie.
  To o jakiej ekologii tu mowa?[/quote]

  Lecz sam wiesz że do węgla to się nie przyczepią a do oleju za to tak bo lubią szukać tzw. łatwej kasy
 • #24 24 Nov 2006 08:41
  brunon71
  Level 15  
  Topic author Helpful post? (0)
  próbowałem z dmuchawą od samochodu ale za duże to jest i wypycha dym na zewnątrz pokombinuje cos z doprowadzeniem powietrza do środka "patelni" przewodem hamulcowym z kompresora i zobaczę co sie dzieje, dym pół biedy ale zaczynają sie osadzać spore ilości sadzy w kominie
 • #25 24 Nov 2006 09:27
  Snikers
  Level 24  
  Helpful post? (0)
  dokladnie, a "sadza" z OR jest tlusta wiec sie dobrze lepi do siebie i wszystkiego


  ewentualnie mozna sprobowac rozpylac "mgle" z oleju i powietrza, taki niby gaznik :) ale w zasadzie sprowadza sie to do dostarczania powietrza na "patelnie"
 • #26 24 Nov 2006 10:01
  Marek_321
  Level 11  
  Helpful post? (0)
  Snikers wrote:
  dokladnie, a "sadza" z OR jest tlusta wiec sie dobrze lepi do siebie i wszystkiego


  ewentualnie mozna sprobowac rozpylac "mgle" z oleju i powietrza, taki niby gaznik :) ale w zasadzie sprowadza sie to do dostarczania powietrza na "patelnie"


  Sadza to efekt niskiej temperatury spalania (ale może zapalić się w kominie i to w najmniej potrzebnym momencie, nawet w parę godzin po wygaszeniu pieca!).
  Jeśli przy użyciu dodatkowego powietrza i zmianie kształtu "patelni" przez dodanie kształtek zwiększających nagrzewającą się powierzchnię - taki radiator, tylko grzejący wzrosła by temperatura spalin to zmalała by ilość sadzy i innych szkodliwych wydzielin, również dymu. Olej opałowy również nie spala się idealnie i ekologicznie - daje spore ilości osadów - widać to po sezonie w czasie przeglądu. Powodzenia
  Twój pomysł jest OK
 • #27 24 Nov 2006 23:57
  macha
  Level 18  
  Helpful post? (0)
  Jesli chdzi o dmuchawę to ja zamontowałem taką od przyczepy kempingowej do mojego pieca CO w którym palę koksem. Podłączyłem ją do popielnika po drodze dałem zawór, by regulować siłę nadmuchu i uszczelniłem drzwiczki. Dmuchawa jest uruchamiana obrotowym termostatem. Działa świetnie nie mam sadzy w kominie bo koks daje jej mało i jest wyższa temperatura spalania. Mój pomysł działa już trzecią zimę.
 • #28 25 Nov 2006 01:07
  Tremolo
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  Widac ktoś wpadł na pomysl utylizacji przepracowanego olejum wiesz moze jakie tam powstają zanieczyszczeina?

  Znajdziesz Twoja sprawa, pewnie nie ciekawe biorac pod uwage polityczna poprawnośc i terroekologię. Ale z tego co wiem w kamienicach i gdzie popadnie pala czym się da i gdyby to był olej to było by to przy tym paliwo ekologiczne: papierem - powstają furany i dioksyny, starymi meblami, fotelami, śmieciami = smierdzi jak diabli, oponami=to już wogóle lepiej zamknąc okna...
  nawet słyszalem ze ktos kota sobie skremował. No panowie litości.

  mam tylko jedno ale jaki to ma związek z elektroniką? Lutowanie przewodu doprowadzajacego. Może bys do tego chociaz termometr elektroniczny zrobił?
 • #29 26 Nov 2006 11:07
  brunon71
  Level 15  
  Topic author Helpful post? (0)
  Tremolo wrote:


  mam tylko jedno ale jaki to ma związek z elektroniką? Lutowanie przewodu doprowadzajacego. Może bys do tego chociaz termometr elektroniczny zrobił?

  Proszę przeczytać cztery pierwsze linijki opisu do w/w pieca, oprócz "witam" ;)
  Pozdraiwam
 • #30 26 Nov 2006 18:50
  szun
  Level 19  
  Helpful post? (+1)
  niezły pomysł niema to jak ciepełko w plecki
  ale z czujnikiem i do tego elektronicznym to chyba ekstrawagancja
  przecież zepsuł by estetykę całej konstrukcji oczywiście mam na myśli
  ten czujnik
  Search 4 million + Products
Browse Products