Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym
Autor
Wiadomość
ilon
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Pleszew

Post#1 Post autora tematu 26 Lis 2006 13:25   

Zasilacz regulowany

Witam wszystkich,

chciałbym przedstawić moją konstrukcje, która powstawała w czasie tegorocznych wakacji. Mianowicie, jest to zasilacz regulowany. Pomysł na wykonanie tego urządzenia narodził sie po przeczytaniu tematu:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=402613

Juz od dawna miałem zamiar zbudować jakiś zasilacz, a ten wydawał mi się odpowiedni dla moich potrzeb. Posiada regulowane napięcie od 0 do 30V. oraz regulowane ograniczenie prądowe. Praca w trybie ograniczenia jest sygnalizowana zapaleniem się diody, oraz sygnałem dźwiękowym

Projekt został przeze mnie wzbogacony o dwa mierniczki: woltomierz i amperomierz z kitu AVT 2270. Do zasilania których użyłem przetwornicy impulsowej ze starej ładowarki do motorili, oraz o układ chłodzenia w postaci dwóch wentylatorów, które są włączane po przekroczeniu ustalonej temperatury radiatora. Schemat sterownika znalazłem również na elektrodzie, jednak zaadaptowałem go do potrzeb zasilacza.

zasilacz posiata transformator toroidalny: 24V / 120W.
Wszystko umieściłem w obudowie Z-2A do której zaprojektowałem przedni i tylni panel.

Nie będę się rozpisywał co do szczegółów technicznych ponieważ ten projekt jest kontynuacją wczesniej poruszanego tematu

W załączniku umieszczam archiwum, w którym jest pozbierane wszystko do kupy...

Zapraszam również do odwiedzenia stronki:
http://ilonek2.neostrada.pl/

Z góry dziękuję z wypowiedzi na temat mojego zasilacza :D

Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym
Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym

Załączniki:
zasilacz.rar
zasilacz.rar
Download (921.75 KB)
Punkty: 0.72 dla użytkownika

Moje artykuły: (Dodaj)
26 Lipiec 2014 Pilot RC5 czyli aktualizacja selektora i coś jeszcze
Powrót do góry

mleko00
Poziom 10
Poziom 10

Post#2 26 Lis 2006 14:40   

Re: Zasilacz regulowany

bardzo ciekawa konstrukcja. sam zamierzam taki zasilacz zbudować i twoj będzie odpowiedni. już zasysam archiwum. pozdrawiam
Powrót do góry

Elektryk80
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Kraków

Post#3 26 Lis 2006 16:58   

No no :) Podoba mi się! Sam się zbieram do budowy podobnego zasilacza ale jakoś się zebrać nie mogę :wink:
ilon, a nie myślałeś nad zastosowaniem helipota do regulacji napięcia?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lis 2006 16:58   

Powrót do góry

ilon
Poziom 11
Poziom 11

Post#4 Post autora tematu 26 Lis 2006 17:43   

Cieszę się, że wam się podoba. Pracowałem nad nim około dwóch miesięcy. Oczywiście z większymi lub mniejszymi przerwami. Do tego doszedł jeszcze deficyt budżetowy. :D

Mam pytanie do Elektryk80: czy mógłbyś mi conieco rozjaśnić co to jest helipot. Zdaję sobie sprawę, że to banalne pytanie, ale z tym określeniem spotykam się po raz pierwszy

Pozdrawiam

Powrót do góry

romek77r
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Warszawa

Post#5 26 Lis 2006 17:44   

Ja jako osoba leniwa, ktorej od ponad roku nie chcialo sie skonczyc swojej konstrukcji, jestem pelen podziwu :D

Mam nadzieje ze moje materialy i uwagi sie przydaly :P

Helipot to potencjometr wieloobrotowy

PS. Trafo jest schowane pod plytka ?
Powrót do góry

ilon
Poziom 11
Poziom 11

Post#6 Post autora tematu 26 Lis 2006 17:54   

Przyznam się, że nie zastanawiałem się nad użyciem potencjometru wieloobrotowego, potencjometry które zastosowałem w zasilaczu bardzo dobrze się sprawują i zapewniają w miarę precyzyjną regulację napięcia jak na zwykłe potencjometry.

trafo jest pod płytką.

Powrót do góry

Macieks14
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Tarnów

Post#7 26 Lis 2006 18:16   

No no ładna konstrukcja 6/6. Sam zabieram się do budowy zasiłacza i zbuduje prawdopodobnie twój tylko z drobnymi zmianami a mianowicie wskaźniki pomiarowa analogowe bo lubie takie i prawdopodobnie kilka zmian strikte kosmetycznych
Powrót do góry

ilon
Poziom 11
Poziom 11

Post#8 Post autora tematu 26 Lis 2006 18:22   

Kolego Macieks14 mam nadzieję, że się pochwalisz jak go zbudujesz. Chciałbym zobaczyć efekty Twoich przeróbek, jestem ciekaw jak to będzie wyglądało, szczególnie te wskaźniki analogowe.

Powrót do góry

qjas
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: -

Post#9 26 Lis 2006 18:53   

Czy mozna mniej wiecej okreslic calosciowe koszta? Domyslam sie, że czesc elementow bylo 'na stanie' ale potrzebuje takiej informacji w celu przekonania sie czy zlozenie zasilacza wyjdzie taniej niz zakup fabrycznego o zblizonych parametrach.

Moderowano przez McRancor:
Ortografia się kłania, następne posty z błędami polecą do kosza

Powrót do góry

ilon
Poziom 11
Poziom 11

Post#10 Post autora tematu 26 Lis 2006 19:02   

Co do dokładnych kosztów to trochę teraz ciężko powiedzieć ponieważ budowałem go jakiś czas temu ale zakręciło się chyba coś kolo 200zl, może mniej lub więcej, trudno teraz ocenić. Nie licząc poświęconego czasu i niekiedy nerwów (nie zawsze wszystko wychodzi od razu.) Ale moim zdaniem zbudowanie czegoś sprawia większą frajdę niż kupienie tego w sklepie, nawet za niższą cenę.

Powrót do góry

Macieks14
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Tarnów

Post#11 26 Lis 2006 19:31   

Tak teraz myśle i moze jeszcze warto zastosować czujnik temperatury z odczytem na pólpicie na wypadek gdyby układ chłodzenia nie zadzialał.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lis 2006 19:31   

Powrót do góry

ElekTrick
Poziom 15
Poziom 15

Post#12 26 Lis 2006 19:59   

Witam,

Jaką moc jesteś w stanie rozproszyć na tym radiatorze? Jaki jest możliwy do uzyskania prąd przy np. 18V out?
Powrót do góry

krasnal hałabała
Poziom 8
Poziom 8

Post#13 26 Lis 2006 20:17   

Witam .. w wykazie elementów jest coś takiego jak RAX GI837U czy to jest odpowiednik tej diody 1N5402 ? I o czywiscie przyłączam sie do pytania o koszty..

Pozdrawiam
Powrót do góry

ilon
Poziom 11
Poziom 11

Post#14 Post autora tematu 26 Lis 2006 20:28   

Zasilacz posiada trafo 120W, czyli do tego zasilacza wystarczy. Przy większych mocach pobieranych z zasilacz radiator dość szybko się nagrzewa, wtedy do akcji wkraczają wiatraczki. Ja zwykle nie używam go na skraju jego możliwości. Przy 18 V prąd wynosi około 3A na więcej nie pozwala ogranicznik prądu. Co prawda przy 3A napięcie spada do 17V

Jeśli chodzi o diody ja użyłem zwykłych diod prostowniczych na prąd 3A, oczywiście można użyć mocniejszych lub zastosować mostek co do kosztów pisałem wyżej ze to około 200zł tak mniej, więcej.

Powrót do góry

zbig_wwl
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: mazowieckie

Post#15 26 Lis 2006 21:10   

ilon napisał:
Co prawda przy 3A napięcie spada do 17V

:?: mógłbyś podać przyczyny takiego zachowania :?:

Co do mocy traconej, to u mnie na podobnej wielkości radiatorze (czarny) wytraca się ok. 100W. Wentylator mam tylko jeden i załącza się on przy 20W mocy traconej. Radiator ma podobną temperaturę przy 20W bez wentylowania co przy 100W z wentylowaniem.
Na radiatorze mam zamontowane dwa tranzystory 2N3055 i mostek prostowniczy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lis 2006 21:10   

Powrót do góry

ilon
Poziom 11
Poziom 11

Post#16 Post autora tematu 26 Lis 2006 21:44   

Pomiar, który wykonałem nie był dokładny, bo został wykonany bardzo prymitywnym sposobem, aktualnie nie posiadam odbiornika, który by pobierał z zasilacza równe 3A. Może któryś z was zasugeruje mi czym mogę obciążyć wyjście, żeby otrzymać wiarygodny pomiar

Przypuszczam, że taki spadek napięcia może być spowodowany tym, że użyłem diod prostowniczych na 3A, czyli pracują na granicy swoich możliwości, dość duża moc jest tracona właśnie na nich w postaci ciepła. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

Powrót do góry

ePeter1234
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Bielsko - Biała

Post#17 26 Lis 2006 21:59   

Ja już jakiś czas temu zbudowałem ten zasilacz. Działa wyśmienicie. Mam tylko jeden problem. Nie wiem w jaki sposób można mierzyć w nim prąd na wyjściu. Jak ty tego dokonałeś?? Mam zrobione dwa moduły na IC7107. Jeden mierzy napięcie a drugi ma mierzyć prąd. Tylko jak. Czytałem kilka postów na elektrodzie ale nie ma tam żadnych konkretów. Proszę o pomoc:)
Powrót do góry

krasnal hałabała
Poziom 8
Poziom 8

Post#18 26 Lis 2006 22:02   

Cytat:
Na radiatorze mam zamontowane dwa tranzystory 2N3055....

rozumiem że do tego projektu zasilacza również mogę dać dwa tranzystory co sprawi że rozłożę prąd na te dwa elementy ..tak ? czy dobrze myślę ?

i prosiłbym kolegów o schemat takiego połączenia tranzystorów.....

proszę o poprawienie mnie kwestii tranzystorów

pozdrawiam
Powrót do góry

ilon
Poziom 11
Poziom 11

Post#19 Post autora tematu 26 Lis 2006 22:11   

Kolego ePeter1234 Do pomiaru prądu musisz zastosować tzw. Bocznik, jest to rezystor o małej rezystancji na którym odkłada się napięcie proporcjonalne to płynącego prądu. wszystko masz na schemacie:

Jeśli korzystasz z mierników AVT2270 to aby zmienić zakres musisz usunąć rezystor R5

Powrót do góry

ePeter1234
Poziom 17
Poziom 17

Post#20 26 Lis 2006 22:18   

Bajer z bocznikiem już przerabiałem:) Źle opisałęm swój problem. Mnie chodzi o pomiar ogranicznia prądu jaki w danej chwili jest nastawiony przez potencjometr:) Pozdrawiam i przepraszam za błąd.
Powrót do góry

yogib
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: pomorskie

Post#21 26 Lis 2006 22:25   

ePeter1234 napisał:
Mnie chodzi o pomiar ogranicznia prądu jaki w danej chwili jest nastawiony przez potencjometr:) Pozdrawiam i przepraszam za błąd.

Coś takiego zrealizujesz wykorzystując ten miernik:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic620956.html
Powrót do góry

ilon
Poziom 11
Poziom 11

Post#22 Post autora tematu 26 Lis 2006 22:28   

Skoro układ U3 pracuje jako komparator. Potencjometr
P2 pozwala ustawić próg zadziałania, czyli napięcie odniesienia, z którym jest porównywane napięcie odłożone na R7

W takim przypadku wydaje mi się że wystarczy zmierzyć napięcie odniesienia na wzmacniaczu U3 odpowiednio wyskalowanym miernikiem.

Jeśli się mylę proszę mnie od razu poprawić ponieważ nie jestem do końca pewien czy dobrze myślę.

Powrót do góry

yogib
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: pomorskie

Post#23 26 Lis 2006 22:38   

ilon napisał:
Skoro układ U3 pracuje jako komparator. Potencjometr
P2 pozwala ustawić próg zadziałania, czyli napięcie odniesienia, z którym jest porównywane napięcie odłożone na R7

W takim przypadku wydaje mi się że wystarczy zmierzyć napięcie odniesienia na wzmacniaczu U3 odpowiednio wyskalowanym miernikiem.

Jeśli się mylę proszę mnie od razu poprawić ponieważ nie jestem do końca pewien czy dobrze myślę.

Jeśli zmierzysz to napięcie to przekonasz się, że jest ono inne dla różnych obciążeń. Wytłumaczenie takiego zachowania znajdziesz w linku wyżej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lis 2006 22:38   

Powrót do góry

meteor77
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Bydgoszcz

Post#24 26 Lis 2006 22:48   

Witam!
Przeczytałem posty na temat zasilaczy regulowanych i jestem zdegustowany. Ten schemat układu zasilacza jest powielany w różnych odmianach od wielu już lat. Konstrukcja jest więcej niż leciwa bo ma ponad 30 lat. Parametry prawdziwe więcej marne. Wadą jest też brak spójnego systemu sterowania i mierzenia prądu względem tego samego potencjału, najlepiej od 0 do +5V bo wtedy łatwo do pomocy w sterowaniu i odczycie parametrów użyć procesory.
W 21 wieku powielanie konstrukcji które mój dziadek wykonywał jest fajne, ale nikt nie pisze, że robi antyki! O co tu chodzi!?
Wykonałem ostatnio zasilacz stabilizowany na 13,8V, prąd do 35A i zużyłem łącznie dwa tranzystory: BUK416 i BC557 i cztery rezystory plus jedna dioda Zenera plus to co niezbędne (transformator, diody prostownicze, elektrolity, łącznik sieciowy, sznur sieciowy itp.).
Wykonanie zasilacza regulowanego jest równie proste! Parametry mogą być na wysokim poziomie. Cena niska.
Każdy zasilacz który wykonuję jest typu LOW DROP czyli przy maksymalnym prądzie zadowala się minimalną różnicą napięć między wejściem a wyjściem, w moim zasilaczu z modułem SN1420 wystarcza poniżej 300mV przy 20A prądu obciążenia.
Wykonałem też zasilacz z wykorzystaniem wzmacniaczy operacyjnych. Stabilizator SN1425 ma 13,8V i przy prądzie obciążenia 20A napięcie "siada" o 15mV. Po zwarciu wyłącza się a po zdjęciu obciążenia ponownie się uruchamia. Ma zabezpieczenie SOAR (obszaru bezpiecznej pracy tranzystora mocy) i termiczne. O zabezpieczeniu zwarciowym już wspomniałem.
Proponuję obejrzeć zdjęcie wnętrza tego zasilacza.
Znam wielu elektroników którzy wykonali ultranowoczesna zasilacze o doskonałych parametrach i prymitywnej konstrukcji. Dlaczego nie podzielili się z kolegami swoimi rozwiązaniami nie wiem.
Proponuję poszukać lepiej wśród znajomych bo świetne rozwiązania są w zasięgu ręki!
Pozdrawiam!
Bartłomiej Okoński

Załączniki:
Powrót do góry

zbig_wwl
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: mazowieckie

Post#25 26 Lis 2006 23:37   

ilon - trochę się mylisz - poczytaj wątek podany wyżej przez yogib :D
krasnal hałabała - tranzystory są połączone tak, że ich baza i kolektor są połączone równolegle, a emitery są połączone przez rezystory 0.1om . Rezystory są konieczne, bo inaczej prąd nie rozłoży się równomiernie na obydwa tranzystory.

Tak poza tym, to niech ktoś mi wytłumaczy, po co stosować dodatkowy bocznik, skoro w tym zasilaczu takim bocznikiem jest R7 :?: :D

Dodano po 45 [minuty]:

meteor77 napisał:
Ten schemat układu zasilacza jest powielany w różnych odmianach od wielu już lat. Konstrukcja jest więcej niż leciwa bo ma ponad 30 lat.

Ja też mam ponad 30 lat :D . A tak na poważnie, to nie rozumiem, czemu to ma być wada i powód do zdegustowania :?:
meteor77 napisał:
Wadą jest też brak spójnego systemu sterowania i mierzenia prądu względem tego samego potencjału, najlepiej od 0 do +5V bo wtedy łatwo do pomocy w sterowaniu i odczycie parametrów użyć procesory

zrobiłem do tego zasilacza mierniczek, który nieco odmłodził konstrukcję - popatrz na link podany wyżej przez yogib
meteor77 napisał:
W 21 wieku powielanie konstrukcji które mój dziadek wykonywał jest fajne, ale nikt nie pisze, że robi antyki! O co tu chodzi!?

Chodzi o satysfakcję i edukację :D . Kupić gotowy scalak każdy potrafi. Ciekawe po co niektórzy robią wzmacniacze na lampach - ich wyższość nad tranzystorami jest przecież praktycznie sprawą wyższości jednych świąt na drugimi :D
meteor77 napisał:
Wykonałem ostatnio zasilacz stabilizowany na 13,8V, prąd do 35A i zużyłem łącznie dwa tranzystory: BUK416 i BC557 i cztery rezystory plus jedna dioda Zenera plus to co niezbędne (transformator, diody prostownicze, elektrolity, łącznik sieciowy, sznur sieciowy itp.).
Wykonanie zasilacza regulowanego jest równie proste! Parametry mogą być na wysokim poziomie. Cena niska.

Skoro tak uważasz, to proszę o schemat :D Póki co to zdegustowanym można być tym, że za zdjęcia swojego zasilacza żądasz prowizji :cry: . I tak właściwie to można napisać, że w tym zasilaczu są też trzy tranzystory, trzy operacyjne, kilka drobnych elementów plus to co potrzeba :D
meteor77 napisał:
Każdy zasilacz który wykonuję jest typu LOW DROP czyli przy maksymalnym prądzie zadowala się minimalną różnicą napięć między wejściem a wyjściem, w moim zasilaczu z modułem SN1420 wystarcza poniżej 300mV przy 20A prądu obciążenia.

A skąd wziąć w zasilaczu regulowanym tę "minimalną różnicę napięć" :?: Pomijam hybrydy stabilizator impulsowy->stabilizator liniowy.
meteor77 napisał:
Po zwarciu wyłącza się a po zdjęciu obciążenia ponownie się uruchamia.

Ale w tym zasilaczu plusem jest właśnie to, że ma on stabilizację prądu wyjściowego a nie typowe zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Już sobie wyobrażam, jak po każdym przęciążeniu będę układ odłączał albo kasował to zabezpieczenie
meteor77 napisał:
Ma zabezpieczenie SOAR (obszaru bezpiecznej pracy tranzystora mocy) i termiczne.

Tego faktycznie nie ma, ale poprawnie zbudowany zasilacz nie powinien w taki obszar wkroczyć :D
meteor77 napisał:
O zabezpieczeniu zwarciowym już wspomniałem

Ja też :D
meteor77 napisał:
Znam wielu elektroników którzy wykonali ultranowoczesna zasilacze o doskonałych parametrach i prymitywnej konstrukcji. Dlaczego nie podzielili się z kolegami swoimi rozwiązaniami nie wiem. Proponuję poszukać lepiej wśród znajomych bo świetne rozwiązania są w zasięgu ręki!

konkrety poprosimy, konkrety :D
Powrót do góry

ePeter1234
Poziom 17
Poziom 17

Post#26 26 Lis 2006 23:46   

Hehe

Z tego co przeczytałem powyżej wnioskuję, że powinienem mierzyć napięcie na R7, które jest proporcjonalne do ustawianego ograniczenia prądu.

P.S. Wielkie brawa dla zbig_wwl. Cieszę się że przytarłeś nosa przedmówcy:) Jak dla moich potrzeb ten zasilacz jest wystarczający.
Powrót do góry

hts
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Wrocław

Post#27 26 Lis 2006 23:54   

to co pisał meteor77 to jeden wielki LOL :D:D Tak pisać to każdy potrafi. Przedstaw swój projekt skoro twierdzisz że ten jest stary itd.

ilon chyba sporo mocy wydziela sie w tym radiatorze. Nie lepiej zastosować trafa z dzielonymi uzwojeniami i jakiegoś automatycznego przełącznika uzwojeń ??

Moderowano przez McRancor:
Wielki LOL to możesz na czacie pisać, jest to forum elektroniczne, polecam lekturę regulaminu, zwłaszcza punkt 10.9

Powrót do góry

meteor77
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Bydgoszcz

Post#28 27 Lis 2006 00:14   

Witam!
Konkrety to koledzy przedstawiacie!
Ja opisałem tylko stan wiedzy jaki zaobserwowałem.
Na zdjęciach jest zasilacz ze stabilizatorem SN1425. Zasilacz ze stabilizatorem SN1420 jest zbyt prosty i może obyć się bez płytki - elementy mocujemy na tranzystorze mocy. To przecież zaledwie kilka elementów!
Odczyt cyfrowy na ICL7107 też zrobiłem. Zintegrowany, poczwórny lub podwójny, z ekranami elektrostatycznymi, zewnętrznymi źródłami napięcia odniesienia, wspólnym generatorem RC - zmiany na wszystkich wyświetlaczach następują w tych samych momentach (to obowiązek kosmetyczny!), rezystory 1% metalizowane, kondensatory MKT, stabilizator na pokładzie itd. Proszę zerknąć na zdjęcie. Stabilność odczytu napięcia i prądu wzorcowa, błąd woltomierzy (amperomierza) jest na poziomie 0,05% - ostatnia cyfra jest dokładna i stabilna, po dodaniu bocznika i posobnika dokładność spada do 0,1% dla woltomierza i 0,5% dla amperomierza (ze względu na zmiany termiczne w boczniku w zależności od natężenia prądu).
Low Drop w zasilaczu regulowanym to możliwość uzyskania jak najlepszych parametrów przy maksymalnym obciążeniu i jak najwyższego dopuszczalnego napięcia wyjściowego wynikającego z możliwości transformatora sieciowego. Dzięki temu przy optymalnym projektowaniu możemy poważnie zmniejszyć moc strat lub zwiększyć prąd wyjściowy.
Mostki prostownicze tez robię ale korzystam z diod Schottky'ego.
Proszę zerknąć na zdjęcie!
Nie będę umieszczał prostych schematów bo zaraz się okaże, że tak każdy potrafi! Po co dawać kolejne argumenty kolegom do "przytarcia mi nosa"?
Już w swoich wcześniejszych postach zamieściłem schematy i one mogą świadczyć kto tu kłamie lub kto tu tak naprawdę się nie zna na tym o czym pisze.
We wszystkich konstrukcjach wykorzystuję tranzystory MOSFET. Oczywiście nie "na siłę" tylko tam gdzie jest uzasadniona potrzeba. Poziom komplikacji spada na głowę!
Wspomniałem, że konstrukcja zasilacza który jest przedmiotem tego wątku ma ponad 30 lat. Nie potrzeba wcale gotowych scalaków aby się czegoś nauczyć! Nowoczesny układ wykorzystuje nowoczesne elementy w zaskakujący sposób. Mówimy tu o dyskretnych elementach, takich jak rezystory, diody, kondensatory, tranzystory, wzmacniacze operacyjne. I można się jeszcze więcej nauczyć z takich współczesnych opracowań!
Zasilacz o którym mowa ma szereg małych błędów - na pewno każdy, kto zrobił ten zasilacz i poddał go testom wykrył te wady! Proszę je na forum przedstawić!
Jakie testy są obowiązkowe dla nowo powstających zasilaczy? Jakimi metodami sprawdzamy odporność zasilaczy na wzbudzanie się? Jak mierzymy rezystancję wewnętrzną zasilacza? Jakie są tętnienia? Jaka jest stabilność termiczna? Pisanie, że to nieważne tylko obnaża wiedzę tak piszącego a raczej jego niewiedzę!
Bardzo dobre parametry zasilacza mogą być wynikiem dobrego rozwiązania a nie ilości pieniędzy i elementów! Po prostu można mieć super sprzęt za "psie pieniądze". To wynik postępu technologicznego i wiedzy ogólnej!

Pozdrawiam!
Bartłomiej Okoński

Załączniki:
Powrót do góry

hts
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Wrocław

Post#29 27 Lis 2006 12:43   

Przeczytałem wszystkie posty Pana Bartłomieja, ściagnąłem zdjęcia i jestem pod wrażeniem. Przepraszam za wcześniejszego posta:D, widzę ze Pan Bartłomiej naprawdę wie co pisze i zna sie na temacie.

Pozdrawiam
Powrót do góry

ic_735
Poziom 13
Poziom 13

Post#30 27 Lis 2006 15:07   

Witam

Wypada się odnieść do autora zasilacza (choć nie o to mi głównie chodzi).
- W miarę poprawnie i estetycznie wykonana konstrukcja.
- Konstrukcja faktycznie dość starawa.
- Pobór prądu do 3A (jak dla mnie) to za mało.

-----------------------------
meteor77

Czy możesz zamieścić np na elektrodzie i dokładniej opisać jakąś wersję zasilaczy o których piszesz. Widzisz co ludzie robią. A można całkiem niewielkim kosztem wykonać zasilacz naprawdę na poziomie, o dobrych parametrach.

Zasilacze jakie projektowałeś np. PZS1406 / PZS1410 / PZS1420
są dość proste w wykonaniu i posiadają dobre parametry.
Mam schematy tych zasilaczy, jednak Ty jesteś ich autorem i osobiście ich nie zamieszczę.

Pozdrawiam - Zbyszek
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny