Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny na Visaton 200 SC

mejson 05 Gru 2006 01:06 12619 35
  • Witam

Chciałbym Wam pokazać subwoofer zrobiony przeze mnie i mojego kumpla (dziękówa za pomoc i pozdro) którego budowa rozpoczęła sie pod koniec wakacji, a skończyła jakiś miesiąc temu. Trochę długo ale nie miałem większej ilości czasu żeby go skończyć powiedzmy w tydzień, tylko od czasu do czasu sie go budowało.

Założenie

Subwoofer miał być w miarę nie duży a potrafiący zrobić miłe wrażenie w kinie, oraz radzić sobie z rózną muzyką.

Przetwornik

W subie tym zagrywa sobie wspomniany w temacie W 200 SC Visatona. Co prawda na początku te miejsce zajmował znany STX 22-120-8 SS ale ze względu na niedopuszczalne bicie o nabiegunnik (nie wiem czy to wada konstrukcyjna tego głośnika, ale zapewne) musiał zostać wymieniony. W związku z tym, że obudowa była już wykonana wybór padł na wspomnianego juz Visatona który najbardziej do niej pasował.

Obudowa

Obudowa jest wykonana standartowo z płyty MDF , skręcana konfirmantami oraz uszczelniona klejem do drewna. Wymiary to 380x310x410(wys x szer x głęb) Pozorna objętość tej obudowy wynosi ok.34 litry z tym że w dolnej jej części został zamontowany wzmacniacz i objętość kolumny zmniejszyła się do 26 litrów (dolna granica dla tego głośnika). Przednia ścianka ma grubość ponad 5 centymetrów trochę;) gruba, ale spowodowane jest to zamierzonymi w planie skosami na froncie, a ścięcie płyty o takiej grubości pod odpowiednim kątem (coś ok 40, więcej maszyna nie weźmie) było najłatwiejszym sposobem na ich uzyskanie .

Fornirowanie

Zastosowałem fornirowanie sposobem "wikol na gorąco", myślę że jak na pierwszy raz wyszło dobrze, na pewno lepiej to wygląda niż jakaś tam okleina no i jest wytrzymalsze. Lakierowałem lakierem akrylowym.

Strojenie
    Sub zestrojony jest na 50 Hz tunelem o średnicy 7,5 cm oraz 15 cm długości. Ale ostatnio jeszcze sie bawie ze strojeniem , szukam dla niego optymalnego.

Tu macie charakterystykę i group delay:

Napęd

Wzmak od Irka, mostek na Tadeuszach z tym głośnikiem daje sobie rade bez najmniejszego problemu, pełna kontrola, pełna satysfakcja ;) Po prostu świetny wzmak za małą kasę. Trafo to toroid +/- 24 150VA

Wrażenia

Sub gra ładnym miłym dla ucha nie męczącym basem oraz co jest charakterystyczne dla Visatonów szybkim, nie zamulającym.(ale w takiej małej obudowie nie ma prawa zamulać) Sub uzupełnia mi dolne pasmo w przeciętnym zestawie komputerowym samsunga w którym to bas subwooferka odbiega mocą i jakością od w miarę dobrze grajacych średnich i wysokich tonów.(Oczywiście przymierzam sie do dorobienia czegoś konkretnego na początek myśle że będą to jakieś podstawkowe). Ogólnie w kinie sub gra SUPER, potrafi wytworzyć ciśnienie, a w muzyce radzi sobie z każdą muzą. Testowałem go również u kolegi wraz z jego satelitami na teslach no i muszę przyznać że całość grała świetnie.

Kosztorys

-płyty MDF : miałem
    -papiery ścierne, szpachle: 15 zł
    -kleje, konfirmaty, wkręty, urządzenia elektryczne : od kumpla (dzięki)
    -fornir : 30 złotych polskich z tym że nie wiem co to za kolor (załatwiałem u znajomego)
    -lakier: 15 zł
    -wzmak : 126
    -trafo : 75 wraz z przesyłką (z toroidów)
    -głośnik : 199 wraz z przesyłką
    -radiator : 15
    -gałki na potencjometry: 5 złotych
    -kable, gniazda przełączniki itp: ok. 30
    -satysfakcja : bezcenna

Aha muszę jeszcze zakupić jakies kolce także jakby co to kolce będą tylko jak znajdę odpowiednie, no i myśle nad maskownicą.

A teraz fotki. No i proszę o szczere oceny. ;)

Z budowy suba nie ma dużo, bo resztę gdzieś zaginęło niestety ;/

A tu już po wykończeniu:

Fajne!
  • #2 05 Gru 2006 06:34
    oleczek1988
    Poziom 21  

Sub ogółem ładnie wykonany. Należą ci się duże oklaski bo wprowadziłeś na Forum naprawdę fajny projekt. Dobry pomysł jeśli chodzi zagospodarowanie elektroniki? Czy nie grzeje ci się wzmak?

Front wykonany naprawdę ładnie. Bardzo mi się podoba.

Jedynie do czego się przyczepie to fornir. Na zdjęciach wygląda jakby twój sub posiadał kilka różnych fornirów + do tego dochodzi szczelina pomiędzy jednym płatem a drugim.

8/10

• #3 05 Gru 2006 06:59
    mejson
    Poziom 11  

Dzięki za szczerą ocenę i pochwałę :)

Wzmak nie grzeje sie zbyt znacznie, wentylator robi swoje. Od dołu jest oczywiscie pokrywa dolna, która chcąc nie chcąc powduje zamkniety obieg powietrza i wzmak w końcu mógłby sie przegrzać , ale by temu zaradzić na tylnim panelu zamontowałem mały wentylatorek wyciągający ciepłe powietrze.

Co do forniru, fakt jest tam jedna szparka ponieważ nie wiedziałem jaki sposób jego łączenia wybrać. Wybrałem najłatwiejszą metodę i okazalo sie że fornir sie skurczył i powstała szpara. Na fotkach widać jeszcze inne łączenia ale w realu tak bardzo sie w oczy nie rzucają.Teoretycznie mam zamiar go jeszcze raz potraktowac papierem i polakierować żeby te mankamenty bardziej ukryć. A co do rodzajów fornirów to jest ich 2 ;)

• #4 05 Gru 2006 10:35
    gier85
    Poziom 12  

O kurcze ale ładnie mmm. Ciekawy pomysł z potencjometrami schowanymi z boku, napewno jest to bardzo wygodne :) i ten panelik z tyłu też bardzo doskretny.

Głośniczek cacy, elektronika ślicznie prowadzona, ciekawy kreatywny pomysł, co można powiedzieć więcej?

To że gdzięs tam fornir się skurczył to można przymknąć na to oko.

Naprawde ładny, zgrabny i ciekawy subik, gratuluje :)

• #5 05 Gru 2006 18:33
    wilku_sc
    Poziom 21  

czemu zestroiłeś tak wysoko? masz górkę 3 decybelową.
    Wykonanie 9/10
    moim zdaniem popraw tylko to strojenie

• #6 05 Gru 2006 19:17
    Marcin_126
    Poziom 16  

Fornirowanie fajnie wyszło.
    Coś ten głosnik z tymi pierścieniami nie wygląda zabardzo.
    Najbardziej zastanawia mnie zasilanie 75watowego głośnika mostkiem TDA i użycie toroida 150VA, chyba że o innych tadeuszach mowa niż 7294

• #7 05 Gru 2006 19:31
    mejson
    Poziom 11  

Strojenie w sumie wysokie choć głośnik na takim fajnie zagrywa, ale tak jak pisałem testuje te strojenie i byc moze zejde do nizszego.

Co do zasilania głośnika jest to standardowy mostek Irka z tym że przy trafie które jest zastosowane ma oddac 120 W a musze zaznaczyc ze głośnik ma zalecane min 75 ,a maks 115 . Nie odkręcam gałki do końca i głośnik gra na full swoich możliwosci pomijając fakt ,że w większej budzie zagrał by lepiej. A pierscien to kwestia gustu, ale myśle że wygląd trochę pogarsza widok niedużej szpary pomiędzy koszem visatona a obręczą pierscienia, która w realu nie jest aż tak bardzo zauważalna. Wymaluje ten pierscien od wewnątrz na czarno i bedzie git.

• #8 05 Gru 2006 22:24
    Caleb_
    Poziom 33  

ladnie, ladnie. to ze gdzies tam fornir nie wyszedl to trudno - nastepnym razem bedzie lepiej :). nie podoba mi sie tylko to zgiecie przedniej scianki.

• #9 06 Gru 2006 12:12
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Subik ładny, zgrabny. Tylko gdybyś 40l dał niebyło by tego podbicia 3dB. Te głośniki lubią duże skrzynie. Możnaby się pokusić o trafo 300VA i dwa scalaki pojedyńcze do satelit na w100sc (są nawet tanie na allegro). Ale konstrukcja ok.

• #10 06 Gru 2006 14:12
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
  • #11 06 Gru 2006 18:13
    mejson
    Poziom 11  

W tej chwili stoi na niskiej pufie , ale jak bedą kolce to oczywisćie bedzie stał na podłodze.
    battery widze że polecasz visatonki 100 sc , a miałes okazje je słyszeć? z jakimi głośnikami można je porównać ? jakaś tesla moze?

• #12 06 Gru 2006 21:37
    oleczek1988
    Poziom 21  

visatonki to już klasa wyżej niż tesla ale nie jet tak źle jak można sobie pomyśleć...

• #13 07 Gru 2006 13:19
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Visaton to nawet więcej niż klasa wyżej niż Tesla. Co do suba - 35l było by ok - niższy bas - ta 20tka potrafi zejść w takich paczkach. Jeśli chodzi o w100sc - są na allegro po 49zł. Możnaby dać do satelit wraz z doskonałą kopułką g20sc. Do tego pojedyńcze końcówki mocy i jest ciekawy zestawik. poza tym zamiast TDA do tego pasuje LM3886 bardziej.

• #14 07 Gru 2006 20:07
    oleczek1988
    Poziom 21  

mejson - czekam na kolejne konstrukcje :)

• #15 07 Gru 2006 21:03
    mejson
    Poziom 11  

bedzie kasa bedą konstrukcje ;) aa widziałem twoje mocarze ..extra sprzęt ;)

• #16 08 Gru 2006 05:53
    oleczek1988
    Poziom 21  

mejson napisał:
    bedzie kasa bedą konstrukcje ;) aa widziałem twoje mocarze ..extra sprzęt ;)

Chodzi ci o moje podłogówki i subwoofer jak i monitorki ??
    thx ;) Zdjęcie masz w avantarze.

• #17 08 Gru 2006 06:05
    mejson
    Poziom 11  

Tak o te prezentują sie elegancko ;)

• #18 12 Gru 2006 00:25
    Mitnick
    Poziom 12  

Powiem wam Panowie że miałem zaszczyt słyszeć to cudo i visaton to jednak klasa, głośnik potrafi zrobić niezłe zamieszanie ten subwoofer gra lepiej od mojej wierzy PANASONIKA za 1200 zł ma lepsze zejście i głębszy bass. Polecam go wszystkim którzy lubią naprwde piękny dźwięk. :D co do wyglądu to nie ma sie co przyczepiać 9/10 z powodu małych nie dociągnięć. A głośnik poezja 10/10 bez zastrzeżeń. :D

• #19 12 Gru 2006 10:20
    Arkadyo
    Poziom 29  

wilku_sc napisał:
    czemu zestroiłeś tak wysoko? masz górkę 3 decybelową.
    Wykonanie 9/10
    moim zdaniem popraw tylko to strojenie

Górki nie ma bo zestroił na F3 czyli efektywność suba przy 50 hz nie powinna się wybijać, niestety w komorze dzwiękochłonnej :D, w mieszkaniu to miałby jazdę ale ma br z tyłu więc może to korygować odległością od ściany czyli praktycznie nie ma problemu.

Jedyne co mi się nie podoba to to, że autor postawił na podbicie efektywności kosztem zejścia ale to że budę już miał z stx go rozgrzesza :P. Ten visaton ma słaby spl ale wolałbym go cichszego a mruczącego niż głośniej kopiącego wyższym basem.
    Ogólnie konstrukcja spox, od strony wizualnej dopracowany i mi się podoba.
    Mitnick napisał:
    ...ten subwoofer gra lepiej od mojej wierzy PANASONIKA za 1200 zł ma lepsze zejście i głębszy bas...

Poważnie?:D:D:D:D:D:D Obawiam się że to akurat potrafi nawet stx 20cm :D

• #20 12 Gru 2006 16:30
    Mitnick
    Poziom 12  

Tylko że w PANASONIKU w subie jest głosnik 16.5 cm to nie porównujmy do 20cm bo i tak gra ładnie i na sub testach dobrze się spisuje ale nie ma co się spodziewć cudów ;) :D.

• #21 12 Gru 2006 16:37
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

Subik bardzo ladnie wykonany.Elektronika w srodku rowniez ladnie zrobiona,zadnej motaniny kabli,wszystko na swoim miejscu.

• #22 12 Gru 2006 20:29
    mr_nuke
    Poziom 17  

Witam

No no :)

Całkiem ładniutki ten subik :)
    Starannie wykonany.

5+/6

Pozdrawiam

• #23 17 Sty 2007 02:49
    mejson
    Poziom 11  

Po próbach zestroiłem go na 38 herzów. Teraz bez tej górki gra naprawde elegancko niby stracił na głosności (każdy głośnik nisko strojony traci dB, chodź słyszałem o wyjątkach), ale dzieki temu moge sie cieszyć milutkim niskim basem :D. A tak przedstawia sie wykres po strojeniu:

• #24 17 Sty 2007 17:20
    kivlov
    Poziom 26  

naprawdę bardzo ładny subwoofer! powiem że piękny!

• #25 17 Sty 2007 22:54
    kris91
    Poziom 15  

mejson powiedz mi jaki program używasz do spawdzania jakie pasmo przenosi Twoj sub ?

• #26 18 Sty 2007 00:16
    Mitnick
    Poziom 12  

Win ISD zapewne :) ale polecam nowszą wersje WinISD Pro [alpha] 8)

• #27 18 Sty 2007 17:08
    mejson
    Poziom 11  

Tak jak Mitnick wyżej pisze jest to WinISD Pro

• #28 19 Sty 2007 13:15
    zidanel
    Poziom 12  

sprzęcik wygląda naprawde super, tez zastanawiam się nad kupnem tego głośnika, powiedz tylko czy gra on lepiej od 30cm stx? :)

• #29 20 Sty 2007 15:44
    mejson
    Poziom 11  

zidanel zależy od jakiego 30 cm stxa. Ja mam porownanie z GDN-30-300-4-AP STX-a i prawde mowiąc visaton przy swojej srednicy nie ma szans w kategorii ciśnienie, natomiast AP nie dorównuje w 200 sc w kategorii jakośc basu, bo tak naprawde to jest głosnik do samochodu , a do domu to wersje tylko GDN-32-xxx-x-xx stxa z niskim zejściem i miekkim basem (zółty czarny jaki ci sie podoba). Ogólnie nie porównuje sie głośników o tak dużej róznicy średnicy i mocy . Wybór głośnika zależy od tego co od suba oczekujesz jaki masz pokój duzy?, maly?, akustyczny?
    u mnie visaton w 13 mk2 i akustycznym pokju gra naprawde niskim głebokim basem, idealnie wypełnia nim pokoj czyli to co oczekiwałem a w kinie potrafi zatrzęśc. Miło sie go słucha i nie męczy. Jak chcesz poczuć mocny bas na sobie to kup sobie jakąs 32 stxa 300 watową albo coś bardziej ambitnego np W 300 S visatona, Peerless sls 12, albo jak masz za dużo kasy to moze TIW 250 XS, bo tą 20 chaty nie rozwalisz ale wystarcza żeby zdenerwować rodzinke ;)

• #30 20 Sty 2007 23:25
    zidanel
    Poziom 12  

mejson napisał:
    zidanel zależy od jakiego 30 cm stxa. Ja mam porownanie z GDN-30-300-4-AP STX-a i prawde mowiąc visaton przy swojej srednicy nie ma szans w kategorii ciśnienie, natomiast AP nie dorównuje w 200 sc w kategorii jakośc basu, bo tak naprawde to jest głosnik do samochodu , a do domu to wersje tylko GDN-32-xxx-x-xx stxa z niskim zejściem i miekkim basem (zółty czarny jaki ci sie podoba). Ogólnie nie porównuje sie głośników o tak dużej róznicy średnicy i mocy . Wybór głośnika zależy od tego co od suba oczekujesz jaki masz pokój duzy?, maly?, akustyczny?
    u mnie visaton w 13 mk2 i akustycznym pokju gra naprawde niskim głebokim basem, idealnie wypełnia nim pokoj czyli to co oczekiwałem a w kinie potrafi zatrzęśc. Miło sie go słucha i nie męczy. Jak chcesz poczuć mocny bas na sobie to kup sobie jakąs 32 stxa 300 watową albo coś bardziej ambitnego np W 300 S visatona, Peerless sls 12, albo jak masz za dużo kasy to moze TIW 250 XS, bo tą 20 chaty nie rozwalisz ale wystarcza żeby zdenerwować rodzinke ;)

nad peerlesem się poważnie zastanawiałem, ale on raczej tylko do kina, bo podobno z muzyką energiczną np. techno nie radzi sobie zbyt dobrze.
    a co do visatona... hmmm ciekawa propozycja ;-) a wiesz może czym sie rózni wersja "S" od "SC" -ekranowaniem magnesu?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME