Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny brycha na teslach

miniofisio 09 Gru 2006 00:38 5747 30
  • witam wszystkich !
    przedstawiam moją pierwszą konstrukcje na teslach (br)
    cel : poznac prawdziwę muzyke !!
    dodam ze skonczylem je po maturach tego rocznych wiec troch juz graja ale na moje nieszczescie tylko na wzmacniaczu radzieckiej produkcji ( 50 W )

glosniki
    niskotonowy 2xarn226 07 4
    sredniotonowy arx 150 8
    wysokotonowy arv 104 8

zwrotka
    wykonana przezemnie. niskotonowy filtr 2 rzedu gdzies do 400 hz , srednio 1 rzedu 660-2500 , wysokie 2 rzedu niestety to tylko mi sie zdajeze tyle dałem a . liczona za pomaca kalkulatora. niestety juz nie pamietam ;/ jak mi sie przypomni to uzupelnie. pudlo o ile mamietam gdzies 60 55 l pojemnossi zestrojona na 44 Hz . nalezy zwrucic tu uwage ze chociaz sam obliczalem i dobieralem parametry to jestem bardzo zadowolony z jes pray no moze oprucz filtracji na wysoko tonowy ale mam zamiar to jeszcze poprawic .

wykonanie
    ja moge powiedziec ze dla mnie domowe ale tak naprawwde w zakladzie stolarskim taty ;]

odsluch
    jak dla mnie gites ;] jedyny mankament to tak jak by za cicho ( pewnie dlatego ze wzmacniacz o polowe za slaby - 50W )

zdjecia ( przepraszam za jakosc ale nic lepszego nie mam )

Fajne!
  • #2 09 Gru 2006 03:18
    Polu$
    Poziom 19  

Z wyglądu to całkiem niezłe (tak mi sie zdaje wydaje bo zdjęcia nie są zbyt wysokiej jakości), ale te głośniki to raczej do obudowy zamkniętej bym dał, jakieś 70l ;) A zwrotnica pozostawia raczej wiele do życzenia. Te średniaki dobrze grają jeszcze przy 6KHz, a i po co "żyłować" tego ARV'ka na dość niskich (jak na wysokotonowy) częstotliwościach? Przy tych 50W może to gra dobrze, ale jak dasz więcej to "współczuję" głośnikom wysokotonowym :|
    Ocena 3/6 [ze względu na to że możesz poprawić błędy, nic straconego jeszcze]

• #3 09 Gru 2006 09:26
    qscgu
    Poziom 34  

wykonanie 5-/6
    przetworniki 4/6

4 za przetworniki dostales dlatego ze zwrotka jest taka kombinowanana i tak jak mowil Polu$ za nisko odciełes sredniaka, przez to ARV dosc szybko ci sie spali

• #4 09 Gru 2006 13:06
    SzokalML
    Poziom 36  

napisz cos wiecej o tym radzieckim wzmaku? Cicho bo te głośniki mają skuteczność mniejszą niż np. tonsile ktore widać na zdjęciu (zg30?)

W zasadzie przy takim podziale zastanawia wogole po co średniak...

• #5 09 Gru 2006 16:03
    Caleb_
    Poziom 33  

przednia scianka jest schowana co negatywnie wplywa na stereofonie. glosniki moglyby byc ciut blizej, ale zle nie jest. moze dlatego sa za ciche, bo wstawiles tu arxa, ktory ma troche nizsza sprawnosc niz pozostale glosniki. arp by sie tu lepiej spisal, chociaz jego charakter nie kazdemu sie podoba. to ze sam robiles zwrotnice to juz dla ciebie duzy plus - przynajmniej nie poszedles na latwizne jak wiele osob robiacych na teslach i nie kupiles janbo ;). ja bym jednak ciut wyzej cial tego arna - to zawsze oszczednosc na elementach (pewnie musiales zastosowac cewke rdzeniowa). z arv moze szybko zostac popiol jak juz wiele osob zauwazylo - albo wyzsze ciecie, albo filtr o wiekszym zboczu.

• #6 10 Gru 2006 09:08
    miniofisio
    Poziom 12  

dziekuje wszystkim za wypowiedzi i rady , przepraszam za nie dokladne informacje ;/ . co do zwrotnicy jak pojade do domu to postaram sie odnalesc schemat .
    --> Caleb_
    tak uzylem cewek rdzeniowych - gluwnie ze wzgledu na roznice w cenie ;]
    W przyszlosci jak znajde wiecej czasu postaram sie przykombinowac cos jeszcze ze zwrotnica
    -->SzokalML
    radziecki wzmacniacz (nazwa na jakies E a potem juz jakies znaczki ) kupilrm za bodajzo 50 zlotych razem ze 4kolumnami zg 30 . ma moc 25 W na 8 Ohm a 50 na 4 . Mam jeszcze koncowke mocy 60W na 8 Ohm ale przy niej mam ograniczone ''pokretlo volume'' ;]

pozdrawiam

• #7 10 Gru 2006 09:30
    oleczek1988
    Poziom 21  

Nie podoba mi się wykonanie kolumny:

- ( nieodpowiednie) zbyt duże odległości między głośnikami

- Wykonczenie na marnym poziomie.
    - bass reflex mogłeś umieścic z tylu bo na froncie wszystko masz tak poupychane ;/

• #8 10 Gru 2006 09:46
    miniofisio
    Poziom 12  

oleczek1988
    co do wykonania to pogadali bysmy jak bym mial lepsze zdjecia a tak to nawet nie ma sie co klucic a cp do reszty hm... odleglosci miedzy glosnikami to jakies 1,5 cm jeszcze za duzo ?

pozdrawiam

• #9 10 Gru 2006 11:12
    SzokalML
    Poziom 36  

Zarzuty z kosmosu,
    Po co bass reflex z tylu? To ze z przodu "napchane" to raczej kwestia gustu, ale gdyby byl z tylu to zmniejsza praktycznosc kolumny.

odleglosci miedzy glosnikami za duze? to gratuluje doskonalego wzroku ktory na bazie takich zdjec pozwoli oceniac z taka dokladnoscia, jakiez to odleglosci, no i tego ze roznica 1 cm przekresla cala kolumne (bo chyba blizej o wieksza odleglosc by sie nie dalo).
    no i oczywiscie wykonczenie na marnym poziomie hehehe na bazie zdjec z komorki.

Chcialem zauwazyc ze schowanie przedniej scianki utrudnia uszkodzenie kolumny przy przenoszeniu... i nie wydaje mi sie zeby mialo takie znaczenie biorac pod uwage "glebokosc" tego schowania...

Niektore komentarze to chyba tylko czepianie sie dla zasady...

• #10 10 Gru 2006 12:44
    Caleb_
    Poziom 33  

Cytat:
    odleglosci miedzy glosnikami za duze? to gratuluje doskonalego wzroku ktory na bazie takich zdjec pozwoli oceniac z taka dokladnoscia, jakiez to odleglosci, no i tego ze roznica 1 cm przekresla cala kolumne (bo chyba blizej o wieksza odleglosc by sie nie dalo).
    nie trzeba miec doskonalego wzroku, zeby ocenic odleglosc - widac po porownaniu do wielkosci glosnikow. da sie zrobic mniejsze odleglosci. baa, da sie zrobic nawet tak, ze sie beda stykaly koszami.
    Cytat:
    Chcialem zauwazyc ze schowanie przedniej scianki utrudnia uszkodzenie kolumny przy przenoszeniu... i nie wydaje mi sie zeby mialo takie znaczenie biorac pod uwage "glebokosc" tego schowania...
    pogarsza stereofonie - fale krotsze od srednicy membrany sa odbijane od przedniej scianki obudowy, a przez schowanie frontu nastepuja kolejne nieporzadane odbicia od tej bocznej scianki (na dodatek z ostrymi krawedziami)

• #11 10 Gru 2006 15:50
    oleczek1988
    Poziom 21  

A tak po za tym odległość przetworników tez ma wpływ na stereofonie. A co do bass refleksu z tyłu jest taka że można kolumny stroić odsuwając bądź dosuwając ją bliżej ściany.

• #12 10 Gru 2006 16:58
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Obudowa fajna (co do odległości to to nie są kolumny do kina domowego tylko do słuchania muzyki- no oleczek chyba że wychwycisz różnice w przesunięciu głośnika o te 1,5 cm) 5/6

Przetworniki - hmmm - chyba powinieneś zmienić cel bo tesle i STX'y nie oddadzą ci przawdziwego, pełnego dźwięku. Za przetworniki 2/6

Zwrotnica do "bani" trzeba było ją bardziej dopracować - 3/6
    Życze miłego słuchania i kolejnych udanych konstrukcji
    Pozdro

• #13 14 Gru 2006 12:00
    chaka

oleczek1988 napisał:
    A tak po za tym odległość przetworników tez ma wpływ na stereofonie. A co do bas refleksu z tyłu jest taka że można kolumny stroić odsuwając bądź dosuwając ją bliżej ściany.

Hehehe.... nie osmieszaj sie prosze...

Kolumny calkiem fajne, ktoras zwrotnica STX'a pasowala niezle do tych glosnikow. Obudowa hmm.. nie przepadam za obudowami z gotowych plyt gdzie widac krawedzie bo wygladaja jak tanie szfki z bazaru ale widac ze te sa chociaz przemyslane i jakos to wyglada:) Odleglosc miedzy glosnikami jest ok i nie sugeruj sie tym co mowia inni bo tu panuje przekonanie ze te 2-3cm dyskfalifikuja paczke..:/

• #14 14 Gru 2006 13:38
    _Gothic_
    Poziom 12  

ile te kolumny maja "wzrostu"? w wygladzie nie podoba mi sie ze glosniki "schodza" do samego dolu obudowy, wole jak sa na gorze, a dol jest pusty (ew. z b-r), ale to tylko kwestia wizualna

co do gotowych plyt (np. takich z laminatem) to uwazam, ze wygladaja 10x ladniej, niz jakies foliowe okleiny, ktore wiekszosc ludzi stosuje (bo fornir zdarza sie rzadko)

miniofisio - jesli kolumny graja Ci za cicho to albo masz cos nie tak z tym radzieckim wzmakiem albo (nie obraz sie) ze sluchem, u mnie stx 14-50-8 (81dB) na TDA 1554q (ok 2x15W) podlaczone bezposrednio pod karte dzwiekowa, graja na tyle glosno, ze suwaki w mikserze rzadko kiedy przekraczaja polowe zakresu, nie chce mi sie wierzyc aby te tesle byly slabsze

aha i jeszcze jedno...

Cytat:
    wykonana przezemnie. niskotonowy filtr 2 rzedu gdzies do 400 hz , srednio 1 rzedy 660-2500 , wysokie 2 rzedu niestetyto tylko mi sie zdajeze tyle dalem a . liczona za pomaca kalkulatora. niestety juz nie pamietam ;/ jak mi sie przypomni to uzupelnie. pudlo o ile mamietam gdzies 60 55 l pojemnossi zestrojona na 44 Hz . nalezy zwrucic tu uwage ze chociaz sam obliczalem i dobieralem parametry to jestem bardzo zadowolony z jes pray no moze oprucz filtracji na wysoko tonowy ale mam zamiar to jeszcze poprawic

rozumiem, ze sie spieszyles czy cos, ale "chwalisz" sie tym sprzetem na DIY, mogles sie bardziej postarac ze starannoscia opisu, a jak Ci sie spieszylo to czemu pozniej nie edytowales posta? naprawde ciezko sie to czyta

• #15 14 Gru 2006 15:45
    Wejper
    Poziom 15  

czy wy nie przesadzacie?
    przy takiej odl głośnika od ścianki te 0,5cm nic nie wpłynie na dźwięk, a te odstępy między głośnikami tez można sobie darować, wcale nie są takie duże, jak na moje to w sam raz, pozatym większe odstępy lepiej wpływają na sztywność płyty

bardzo przyzwoita konstrukcja, wykończyłbym inaczej, ale jak ci się podoba, to ok :)

• #16 14 Gru 2006 18:22
    przemo-lukas

Konstrukcja wygląda estetycznie, po za boczkami, przedmówcy wypowiedzieli się na temat cięcia, to jest do poprawienia więc nie ma problemu, mi osobiście nie podobają się tvm'y po za arp (i tu liczę na gromy) :D , odległości od głośników akceptowalne, fajny kolorek, jeśli są robione w stolarni u "Taty" to podejżewam, że jakość wykonania jest o.k.

W zasadzie miałem nie komentować Twojej konstrukcji, ale śledzę dyskusję i stwierdziłem, że nie usnę jak nie skomentuję tego:

Wejper napisał:
    pozatym większe odstępy lepiej wpływają na sztywność płyty

chłopie, to nie technologia drewna ma wpływać na rozwiązania konstrukcyjne, tylko AKUSTYKA. Zresztą nikt nie walczy z kolumnami. Mogą być, fakt faktem, rezonanse ale na poczekaniu wymyśliłem dwa sposoby aby wzmocnić konstrukcję frontu:
    1. zastasować grupszą płytę, np. klejoną z dwóch warstw,
    2. można zastosować wregę w komorze pomiedzy głosnikami.

SzokalML napisał:

Chcialem zauwazyc ze schowanie przedniej scianki utrudnia uszkodzenie kolumny przy przenoszeniu...

No i zabezpieczy, jak kolumna poleci na tważ, jeśli to mają być priorytety przy projektowaniu kolumny, to życzę wszystkiego najlepszego :D

• #17 14 Gru 2006 18:39
    suchy339
    Poziom 10  

mnie się ogólnie podobają-ja zaawansowany w te litraże zwrotki itp. nie jestem ale ważne żeby było czego słuchać

• #18 14 Gru 2006 20:36
    oleczek1988
    Poziom 21  

zeby ktoś potwierdził te słowa powinien wyrazić opinię Irek. Ale przy zestawie pomiarowym pokazałoby to różnicę.

• #19 14 Gru 2006 22:51
    kotu123456789
    Poziom 12  

ogólnie kolumienki super jedyny minus to, za nisko jest wysoki i troszkę psuje koncepcje ale poza tym nie mam nic do za rzucenia daje 9/10 :D

• #20 14 Gru 2006 23:28
    miniofisio
    Poziom 12  

dziękuje wszystkim za wypowiedzi
    w opisie zabrakło opisu "środka" wiec, wysokotonowy i średnio tonowy ( była pomyłka) jest oddzielony od reszty pudła i jest jeszcze wstawione wzmocnienie pomiędzy arn'y i na spód dałem płyte z blatów kuchennych ( ok 30 mm grubości) . tył jest otkręcanny ( niestety nie mam zdjęcia ) zdecydowałem sie na to głównie dlatego, że 'przeczówałem że będą jakieś poprawki' ;) i dlatego że wiedziałem że kolumny będą stały przy ścianie.kolumny mają 102 cm wzrostu, i około 34 szerokości cm na 40 cm ( niestety chyba ) głębokości

pozdrawiam wszystkich
    Łukasz
    Narazie jestem na 'wygnaniu' i nie wiele zdziałam ale wiem że rzecz jest do poprawki.

• #21 15 Gru 2006 10:22
    Arkadyo
    Poziom 29  

Tak jak napisali poprzednicy - to przycięcie średniaka filtrem dp na 2500hz jest złe, jakiś mocniejszy wzmak szybko skończy żywot arv. Poza tym dałeś podział niskich i średnich różnymi stromościami, co nieźle Ci poprzesuwa fazę. Lepiej było dać dwa razy II rząd i podpiąć średniaka w przeciwfazie.
    Od strony wizualnej nie podoba mi się cofnięcie przedniej ścianki i wykonanie całości z oklejonych wcześniej elementów, wygląda to jakbyś przetworniki wmontował do szafki meblowej. Moim zdaniem zrób maskownicę na prawie cały front do br, od samych rantów, to wizualnie będzie lepiej.

• #24 07 Sty 2007 11:11
    treborrrrr
    Poziom 18  

Podoba mi się ten projekcik jak cholera!! Sam planuję pociąć swoją szafę i zrobić z niej jakieś spore pudła. Nie wiem tylko cvzy taka ponad centymetrowej grubości płyta wiórowa, nadaje sie do tego typu konstrukcji.... ?

• #25 07 Sty 2007 14:02
    _Gothic_
    Poziom 12  

ponad centymetrowa czyli dokladnie jaka? wiekszosc ludzi robi na 1,8cm, ale oczywiscie im grubiej tym lepiej (sztywniej)

• #26 07 Sty 2007 16:13
    50146
    Usunięty  
  • #27 09 Sty 2007 23:14
    suchy339
    Poziom 10  

mógłby mi ktoś podrzucić schemat zwrotnicy do takich właśnie kolumn?????BArdzo prosze was o pomoc bo w te klocki za dobry nie jestem:(moje gg 645564-bede bardzo wdzięczny a czas nagli:/

• #28 10 Sty 2007 14:32
    miniofisio
    Poziom 12  

barthezz
    nie mam pojęcia czy to są wejścia na prąd stały ;-)
    kolumny brycha na teslach

• #30 10 Sty 2007 16:56
    Caleb_
    Poziom 33  

barthezz napisał:
    W zestawach estradowych gdzie poprzeczka jest duzo wyzej posadzona pod wzgledem jakosci brzmienia tez powiesz ze stereofonie psuje cofnieta przednia scianka o 4 cm przewaznie i jeszcze glosniki zasloniete sztywna (16G) krata ze szwamka?. Wez facet niekiedy przestan az tak krytycznie patrzec na swiat. Autor zrobil kolumny sam i to sie powinno doceniac ze ma mozliwosci do ich zrobienia i najwazniejsze ze mu to dobrze gra czytaj PODOBA sie Jemu.
    No coz. roznica miedzy sprzetem domowym, a estradowym jest m.in. taka, ze ten pierwszy ma szersze ch-ki kierunkowe. Tuba czy glosnik 12' ch-ke pod katem 30 stopni ma dosc mocno opadajaca. Widziales kiedys dobre, domowe kolumny z wpuszczona przednia scianka? W sprzecie estradowym sluzy to do ochrony glosnikow. W domu nie ma takiej potrzeby, bo kolumny zmieniaja swoje duzo rzadziej niz na estradzie, wiec wiekszej wage przykladamy to nie uszkodzenia ich (cos co robimy notorycznie zwykle robimy w pewnym sensie podswiadomie). Priorytetem w mojej ocenie jest to jaki wyszedl efekt koncowy, a nie to jak ktos sie przylozyl. Zreszta co z tego, ze ktos sie przylozyl jak efekt marny (nie mowie akurat teraz o tej konstrukcji, ale zalozmy taka sytuacje)?

nie zgodze sie ze stwierdzeniem, ze jakosc dziweku w sprzecie estradowym jest wyzej postawiona. Raczej wieksza wage przywiazuje sie do ich nieuszkadzalnosci i wysokich natezen. Mam wrazenie, ze nigdy nie slyszales dobrego sprzetu z przeznaczeniem do domu... Nie bez powodu jest kilka naprawde dobrych glosnikow, ale o marnej sprawnosci...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme