X

Świeca żarowa - jak sprawdzić?

16 Dec 2006 20:36 NInikoo
  • #1 16 Dec 2006 20:36
    nikoo
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam. Mam podejrzenie, że jedna lub dwie świecie nie grzeją w moim dieslu. (rano słabo pali). Proszę powiedzcie jak sprawdzić świece. Wiem, że nie zawsze świeca gdy ma przejście proądu jest sprawana. Sam się o tym przekonałem. Czy są jakieś inne sposoby sprawdzania świec żarowych?.
  • #2 16 Dec 2006 20:38
    jaclub
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    witam oczywiście że są inne sposoby, najprostrzy to podpiąć pod akumulator bezpośrednio lub prostownik jak zaświeci ( cała jest dobra )
  • #3 16 Dec 2006 21:20
    zonko
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Wyjęte czy w silniku ?
    Bo wyjęte to ci podał "jaclub", a w silniku to każdą po kolei przez żarówkę 25W do akumulatora ( jak zaświeci to dobra ).
    Też mam diesla (FORDA) ale nie spotkałem przypadku, żeby świeca mająca przejście nie działała.
  • #4 17 Dec 2006 12:21
    Astag
    Level 10  
    Helpful post? (+1)
    Jeżeli ją wymontowałeś to odpowiedz podał Ci "jaclub" Jeżeli jest w silniku to sprawdź poprzez podłączenie amperomierza do każdej czy pobiera prąd. Jeżeli nie masz amperomierza to poprostu dotykaj ją przewodem który wcześniej od niej odkręciłeś jeżeli występuje delikatne iskrzenie po włączonym zapłonie to jest sprawna. Rób to po kolei z każdą i uważaj żeby nie zrobić zwarcia do masy. Jeżeli w twoim samochodzie występuje komputer to nie rób powyższych czynności bo możesz coś uszkodzić. Komputer wyświetla usterkę świecy poprzez mruganie kontrolki grzania świecy lub nie gaśnięcie jej.
  • #5 17 Dec 2006 12:29
    elav
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Jeśli swiece są połączone sztywnym blaszanym kolektorem, lub ciężko je rozłączyć ja używam omomieraz przy odłączonym zasilaniu świec!!
    W moim silniku VW skoda felicja rezystancja sprawnej świecy to ok 1om, przy czterech połączonych równolegle powinno wykazać 0,25oma.
    W zależności od wyniku pomiaru można ocenić ile świec działa.
    Znalezienie konkretnej świecy wymaga ich rozłączenia.
  • #6 17 Dec 2006 14:08
    T/J
    Level 21  
    Helpful post? (+1)
    Witam
    Najbardziej skutecznym i dającym najwiarygodniejszą diagnozę sposobem sprawdzenia świec żarowych jest ich wymontowanie z silnika i sprawdzenie każdej po kolei.Należy to sprawdzić podłączając je do klem akumulatora.Każda świeca jeżeli jest sprawna powinna po kilku sekundach się rozrzarzyć na całej długości części grzejnej.WSZYSTKIE świece powinny jednakowo się żarzyć i wyglądać po podłączeniu do prądu.Inne metody podawane wcześniej nie gwarantują ich sprawności.
    Pozdrawiam
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products