X

Przycisk ON/OFF. Układ do sterowania zwykłym włącznikiem chwilowym.

18 Dec 2006 00:15 MJmjeey
  • #1 18 Dec 2006 00:15
    mjeey
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    Witam!

Chodzi mi o układ który bedzie sterował zwykłym włącznikiem chwilowym,czyli takim jak np. do włączania kompa, czy wieży.

Przycisk ON/OFF. Układ do sterowania zwykłym włącznikiem chwilowym.

Jeśli go wcisne raz, to ma załączyć zasilanie, jeśli go ponownie wcisne ma wyłączyć.Chodzi mi o alternatywe przełącznika 2 pozycyjnego 0-1.
    To pewnie jest banalne ale ja sie nie orientuje na czym by to zrobić (przerzutnik bistabilny,czy jakiś przerzutnik RS) - tylko żeby włączać i wyłączać tym samym guzikiem.

Proszę o podpowiedz.
  • #2 18 Dec 2006 00:32
    Figi
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    Skoro włączać i wyłączać tym samym guzikiem, to najłatwiej właśnie na przerzutniku bistabilnym. Schematów jest mnóstwo. Wystarczy użyć wyszukiwarki lub Google.
  • #3 18 Dec 2006 00:59
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Helpful post? (0)
    Witam

Poszukaj informacji na temat przerzutnika T.
    Na elektrodzie już sie ten temat kilka razy przewijał np.
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=549512&highlight=przerzutnik+t&sid=aaac96ff901d66a12f1e52584ec56575

Pozdrawiam
  • #4 18 Dec 2006 09:48
    czarutek
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    Dokładnie to, było wertowane kilka dni wcześniej, poszukaj.

P.S. No dobra, masz:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic638670.html
  • #5 18 Dec 2006 11:23
    qrdel
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Musisz jednak liczyć się z tym, że twój układ :

- albo w stanie wyłączenia nie będzie całkiem wyłączony, a tylko wprowadzony w stan "stanby", z działającym zasilaczem niskiego napięcia (może częścią zasilacza)

- albo twój switch ON/OFF musi pracować bezpośrednio na napięciu sieci zasilającej

Oba te przypadki stawiają zarOwno przy projektowaniu, wykonaniu i eksploatacji większe wymagania co do dokładności i bezpieczeństwa w porównaniu z układem ze zwykłym wyłącznikiem sieciowym. Zawodność też się zwiększa.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products