X

Całkowity amator. Który kabel jest od czego?

18 Dec 2006 22:21 HEHermes_LWA
  • #1 18 Dec 2006 22:21
    Hermes_LWA
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Mam pytanie bo jestem całkowitym amatorem a mianowicie mam kolumne Altus 75 i mam niebieski kabelek i biały w miejscu po głośniku średniotonowym i chcę wstawić nowy, który kabel jest od plusa a który od minusa? Wiem że to śmieszne ale elektronika to nie mój dział :P Pozdrawiam!
  • #2 19 Dec 2006 00:42
    Hefajstos
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    W sumie, to nie chciało by mi się szukać i sprawdził bym jak jest podłączone w drugiej kolumnie...

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • #3 19 Dec 2006 01:07
    Elektryk80
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Już pisałem w którymś temacie jak to sprawdzić. Podepnij głośnik, włącz wzmacniacz. Wygeneruj szum, najlepiej różowy albo włącz jakiś sygnał najlepiej monofoniczny. Jeżeli dźwięk będzie dobiegał z punktu pomiędzy głośnikami to znaczy że polaryzacje są zgodne i głośnik podpiąłeś prawidłowo. Natomiast jak dźwięk będzie dobiegał z punktów skrajnych to musisz zamienić miejscami kabelki.
    Oczywiście kolumny ustaw tak aby głośniki średniotonowe znajdowały się na wysokości uszu w odległości jakieś 1m od Ciebie (lewa i prawa strona). Wzmacniacz ustaw na minimum i powoli podkręcaj aż będziesz miał wystarczającą głośność. Dla usprawnienia pomiaru odepnij głośnik wysokotonowy i niskotonowy.

Pozdrawiam :)
  • #4 21 Dec 2006 17:53
    Pirat5
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Weź baterię 1,5V, podłącz i patrz na membranę. Jeśli wychyli się do przodu to + jest tam gdzie podłączyłeś + baterii
  • #5 23 Dec 2006 12:12
    Ptolek
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Średniotonowy się nie wychyli bo ma szeregowy kondensator.
    Proponuję albo metodą Elektryka80 albo omomierzem sprawdź, który kabelek łączy się bezpośrednio z ujemnym biegunem kabla biegnącego do wzmacniacza (o ile jest oznaczony).
  • #6 12 Feb 2007 09:09
    Kwaczor

Spec od akustyki
    Helpful post? (0)
    A w Altusie przypadkiem nie odwraca sie fazy na średniotonowym?
  • #7 13 Feb 2007 23:55
    Mc`sFrYcO
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    :arrow: Zgadza się Kwaczor w altusach jest odwrucona faza na średni ton, jeżeli autor ma miernik to niech sprawdzi omomierzem tak jak mówił to kolega ptolek ten kabel który okaże się minusem należy połączyć do plusa w głośniku (jeżeli niejest podpisane to jest oznaczone czerwoną kropką w pobliży zacisku głośnika) jeżeli nieposiadasz miernika to wyjmij puszkę w której siedzi średni ton i sprawdź w zwrotnicy dokąd biegną obydwa kable jeżeli jeden z nich biegnie do miejsca w którym następuje rozgałęzienie na 3 inne w tym samym kolorze to powinien to być "minus", który w głośniku dołączasz do oznaczenia "plus" troche zamotałem mam nadzieje że coś zrozumiesz:D:D
    Pozdrawiam
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products