Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Całkowity amator. Który kabel jest od czego?

Hermes_LWA 18 Gru 2006 22:21
  • #1 18 Gru 2006 22:21
    Hermes_LWA
    Poziom 9  

Mam pytanie bo jestem całkowitym amatorem a mianowicie mam kolumne Altus 75 i mam niebieski kabelek i biały w miejscu po głośniku średniotonowym i chcę wstawić nowy, który kabel jest od plusa a który od minusa? Wiem że to śmieszne ale elektronika to nie mój dział :P Pozdrawiam!

• #2 19 Gru 2006 00:42
    Hefajstos
    Poziom 35  

W sumie, to nie chciało by mi się szukać i sprawdził bym jak jest podłączone w drugiej kolumnie...

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #3 19 Gru 2006 01:07
    Elektryk80
    Poziom 25  

Już pisałem w którymś temacie jak to sprawdzić. Podepnij głośnik, włącz wzmacniacz. Wygeneruj szum, najlepiej różowy albo włącz jakiś sygnał najlepiej monofoniczny. Jeżeli dźwięk będzie dobiegał z punktu pomiędzy głośnikami to znaczy że polaryzacje są zgodne i głośnik podpiąłeś prawidłowo. Natomiast jak dźwięk będzie dobiegał z punktów skrajnych to musisz zamienić miejscami kabelki.
    Oczywiście kolumny ustaw tak aby głośniki średniotonowe znajdowały się na wysokości uszu w odległości jakieś 1m od Ciebie (lewa i prawa strona). Wzmacniacz ustaw na minimum i powoli podkręcaj aż będziesz miał wystarczającą głośność. Dla usprawnienia pomiaru odepnij głośnik wysokotonowy i niskotonowy.

Pozdrawiam :)

• #4 21 Gru 2006 17:53
    Pirat5
    Poziom 12  

Weź baterię 1,5V, podłącz i patrz na membranę. Jeśli wychyli się do przodu to + jest tam gdzie podłączyłeś + baterii

• #5 23 Gru 2006 12:12
    Ptolek
    Poziom 36  

Średniotonowy się nie wychyli bo ma szeregowy kondensator.
    Proponuję albo metodą Elektryka80 albo omomierzem sprawdź, który kabelek łączy się bezpośrednio z ujemnym biegunem kabla biegnącego do wzmacniacza (o ile jest oznaczony).

• #6 12 Lut 2007 09:09
    Kwaczor

Spec od akustyki

A w Altusie przypadkiem nie odwraca sie fazy na średniotonowym?

• #7 13 Lut 2007 23:55
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

:arrow: Zgadza się Kwaczor w altusach jest odwrucona faza na średni ton, jeżeli autor ma miernik to niech sprawdzi omomierzem tak jak mówił to kolega ptolek ten kabel który okaże się minusem należy połączyć do plusa w głośniku (jeżeli niejest podpisane to jest oznaczone czerwoną kropką w pobliży zacisku głośnika) jeżeli nieposiadasz miernika to wyjmij puszkę w której siedzi średni ton i sprawdź w zwrotnicy dokąd biegną obydwa kable jeżeli jeden z nich biegnie do miejsca w którym następuje rozgałęzienie na 3 inne w tym samym kolorze to powinien to być "minus", który w głośniku dołączasz do oznaczenia "plus" troche zamotałem mam nadzieje że coś zrozumiesz:D:D
    Pozdrawiam

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty