Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

lodówka hałasuje - trzaski - jaka norma?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD chłodnictwo -> lodówka hałasuje - trzaski - jaka norma?
Autor
Wiadomość
darek63
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: białystok

Post#1 Post autora tematu 20 Gru 2006 19:03   

lodówka hałasuje - trzaski - jaka norma?

Witam,

Mam lodówkę, jeszcze na gwarancji. :D Po kilku m-cach użytkowania zaczęła hałasować (takie strzelanie jakby ktoś łamał plastik). Najgorzej słychać "to" w nocy i człowiek budząc się myśli czy to aby nie jest próba włamywania, napadu.:cry:
Byli fachowcy i mierzyli poziom hałasu wyszło im 41,7 dB (ale sprzęt nie pokazał wtedy wszystkiego co potrafi). Otrzymałem pisemną zdawkową odpowiedź, że " .... pomiary nie wykazały przekroczenia norm dla tego typu sprzętu".
Zadzwoniłem i w rozmowie telefonicznej poinformowali mnie, że powołują się na normę PN 85/E-082-10 ... ??? tak zrozumiałem i zanotowałem, ale nie mogę namierzyć jej w internecie. Może ktoś pomoże odnaleźć tekst tej normy!
Znalazłem normę PN-87B-02151/02 informującą, że w pomieszczeniach dla ludności w nocy maks. 40 db.
W opisie na stronach internetowych i na naklejce na lodówce jest informacja o poziomie hałasu; wg normy IEC704-3: 38 dB.
Czy moja lodówka jest zgodna z normą czy nie ?
Będę wdzięczny za pomoc w odnalezieniu stosownych norm dla lodówek.
Powrót do góry

Ceneo

Ceneo

Post# 20 Gru 2006 19:03   

Zobacz najlepsze oferty sprzętu AGD:

Powrót do góry

and007
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: olsztyn

Post#2 20 Gru 2006 22:25   

Re: lodówka hałasuje - trzaski - jaka norma?

Jaka to lodówka? Trzaski powoduje pozostawione powietrze przy wypełnianiu pianką obudowy lodówki - wada fabryczna. Zazwyczaj miejsca pozostawania powietrza dla danej serii lodówek są charakterystyczne. Z serwisu fabrycznego powinni je znać.
Powrót do góry

eeban
Specjalista AGD
Specjalista AGD

Miasto: zima trwa tu 6 miesiecy a potem lato i lato

Post#3 20 Gru 2006 22:44   

and007 napisał:
Jaka to lodówka? Trzaski powoduje pozostawione powietrze przy wypełnianiu pianką obudowy lodówki - wada fabryczna. Zazwyczaj miejsca pozostawania powietrza dla danej serii lodówek są charakterystyczne. Z serwisu fabrycznego powinni je znać.

:shocked!: and 007

trzaski jesli są w normie czyli poniżej ilości db określonych dla danego rodzaju sprzętu >>>tak ma być

natomiast powyżej ilości określonej db powinny zostać usunięte przez serwis
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2006 22:44   

Powrót do góry

and007
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: olsztyn

Post#4 20 Gru 2006 23:28   

Cytaty
"na naklejce na lodówce jest informacja o poziomie hałasu; wg normy IEC704-3: 38 dB. "
"Byli fachowcy i mierzyli poziom hałasu wyszło im 41,7 dB "
O tym był mój post.
Powrót do góry

darek63
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 Post autora tematu 21 Gru 2006 17:54   

W opisie lodówki jest info 38 dB, zgłosiłem trzaski i byli i zmierzyli aparatem, wyszło im 41,7 dB, i odpisali na pismie, że sprzęt jest zgodny z normą PN 85/E-082-10 ... ??? Tak zrozumiałem i zanotowałem.
Czy znacie treść normy, na którą powołuje się wynajęty przez sprzedającego serwis. Nie reklamuję towaru, chcę odstąpić od umowy kupna-sprzedaży z tytułu niezgodności towaru z umową (czyli opisem).
Chcę, żeby towar był taki jak opisał producent.

Chodzi o lodówkę Electrolux ERD.
Wg mnie po załączeniu agregatu dochodzi efektu kurczenia się rurek i do "tarcia" rurek o piankę wypełniającą.
Od nowości nic nie było, efekty dźwiękowe pojawily się po kilku m-cach.
Lodówka jest jeszcze na gwarancji.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Gru 2006 17:54   

Powrót do góry

miron_102
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: "-"

Post#6 21 Gru 2006 18:58   

Normalnie... wszystkie trzaskają, jak trzaska to mrozi!!!, gorzej jak przestanie :D
Pozdrawiam
Powrót do góry

darek63
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 27 Gru 2006 07:08   

Odświeżam temat i pytanie:
Jakie obowiązują normy na głośną pracę lodówki. Panowie informują mnie, że zgodnie z PN 85/E-082-10 (???) lodówka jest sprawna.
Na lodówce jest informacja: wg normy IEC704-3: 38 dB.
Byli fachowcy i mierzyli poziom hałasu wyszło im 41,7 dB.

Nadal nie wiem czy 41,7 dB jest niezgodne.
Gdzie zapoznać się z brzmieniem tych norm?
Powrót do góry

Bleble
Specjalista AGD
Specjalista AGD

Miasto: PYRLANDIA

Post#8 27 Gru 2006 09:56   

Zadzwoń do tych od ochrony twoich praw (konsumenckich )
Powrót do góry

skryn
Admin grupy AGD
Admin grupy AGD

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#9 27 Gru 2006 17:32   

darek63 napisał:

Byli fachowcy i mierzyli poziom hałasu wyszło im 41,7 dB.

To nie byli fachowcy od "pomiarów hałasu", a jedynie serwisanci.
Pomiaru głośności sprzętu, dokonuje się tylko i wyłącznie w komorach dźwiękoszczelnych, a nie w domu!!
Robiłeś takie badanie?
Cisza, to ok. 20dB - tak jest przyjęte przy pomiarach decylomierzem w warunkach innych, niż stanowisko pomiarowe (laboratorium) - należy owe 20dB odjąc od wyniku pomiaru.
I co? Jak im wyszło?
Lodówka ma tylko 21,7dB?
No to rewelacja! :D
Powrót do góry

darek63
Poziom 11
Poziom 11

Post#10 Post autora tematu 20 Lut 2007 16:55   

Zamykam temat.
Lodówkę zwróciłem do sklepu na podstawie niezgodnosci towaru z opisem. Główną jej wadą było niewystrczające chłodzenie. Pisałem o tym w innym wątki. A więc chłodziła w granicach ok. 8-10° C (w instrukcji obsługi Electrolux) napisał, że powinno byc poniżej +5°C. Po dwóch pismach i dwóch pomiarach rejestratorem temperatur serwis Electroluxa poinformował, że jest nieprawidłowość i nie nadaje się do naprawy. Równolegle sprzedawca poinformował, że mogę odebrać pieniądze.
Kupiłem w tym samym sklepie też Electrolux-a , ale dogadałem sie, że "przetestuję" ją w sklepie. No i mam teraz w chłodziarce 4-6 °C :D
Nowa lodówka ma wyraźnie głośniejszy agregat (ale może tamten był wybitnie cichy lub wadliwy), ale szybko przyzwyczailismy się. Uszczelki w drzwiach gorzej zasysają, ale nie powiem, że jest źle. Stara była wg mnie ładniejsza, lepsza w szczególach i szkoda, że nie miała dobrych parametrów. No ale w lodówce chodzi o chłodzenie i je w końcu mam.
Co do trzasków - nikt nie proponował komory akustycznej. Mierzyli w domu 1 metr od tyłu lodówki. Serwis przyjeżdzał z miernikiem (podobny na allegro widzę za ok. 400-500 zł).
Nie zgodzę się z tezą, że cisza to 20 dB. Bo jak dodamy do 20 db kolejne 40dB to wyjdzie odgłos ulicy. Na halas w pomieszczeniach mieszkalnych tez jest norma (w kuchni 40 dB) no i sprzęt powinien spełniać parametry opisane przez producenta.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Lut 2007 16:55   

Powrót do góry

skryn
Admin grupy AGD
Admin grupy AGD

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#11 20 Lut 2007 18:18   

darek63 napisał:

Nie zgodzę się z tezą, że cisza to 20 dB. Bo jak dodamy do 20 db kolejne 40dB to wyjdzie odgłos ulicy. Na halas w pomieszczeniach mieszkalnych tez jest norma (w kuchni 40 dB) no i sprzęt powinien spełniać parametry opisane przez producenta.

Czytaj ze zrozumieniem, co napisałem wcześniej - od odczytanego wyniku się odejmuje, a nie dodaje wartość "ciszy"!

Typowe wartości hałasu według "przyrządu z alledrogo" (w dB):

130-próg bólu
115- koncert rockowy
105-nisko lecący samolot odrzutowy
95-kosiarka do trawy
85-koncert orkiestry
75-fabryka, ruch uliczny z wysokości 10m
65-odkurzacz, rozmowa
55-ruch uliczny z wysokości 30m
45-cisza domowa (dzień)
35-cisza domowa (noc)
25-cichy szept.

Dlatego ciszą przyjęto próg 20 dB. Tak robią serwisy, mierząc poziom hałasu u klienta w domu.
Należy mierzyć wartość rzeczywistą hałasu wg wskazań miernika, odejmując wartosć przyjętej ciszy 20dB.
Przykładowo, u gościa miernik wskazuje 65 dB (przy zamkniętych oknach i w miarę spokoju w dzień), więc ma ciszę domową o wartości 45dB... :D
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD chłodnictwo -> lodówka hałasuje - trzaski - jaka norma?
Strona 1 z 1