Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odsłuch (monitor) sceniczny na tonsil GD 30/80 i GDWT 9/80

trebor_d 24 Gru 2006 23:16 6211 22
  • Witam, oto jedna z moich kilku konstrukcji, chyba bardziej udana. Zbudowałem ją z płyty wiórowej (tak to się chyba nazywa) o grubości 22mm.
    Wymiary frontu to:
    39x48cm

Użyte elementy:
    GDWT 9/80 - około 25zł (używany)
    GD 30/80 - z przesyłką około 80zł
    kondensator 3,3µF - chyba 5zł w szereg do równolegle podłączonego gwizdka
    rezystor 2,7 ohma 10W w szereg za kondensatorem
    rezystor 27 ohm 10W równolegle do gwizdka (za kondensatorem)
    2x bass reflex 51mm długość po przycieciu chyba 4cm, daje strojenie około 55Hz

Ogólnie sprawdza się w swoim zastosowaniu, jest dość głośny. Wykonałem go tak, żeby można go było używać jako front (miałem dwa, niestety odszedłem z zespołu, który zarządał jako odszkodowanie tego drugiego).

Bas jak można się spodziewać nie schodzi nisko, ale nie to było moim celem. Średnie i wysokie tony są na jak najlepszym poziomie.

Pozdrawiam i zapraszam do komentarzy.

Fajne!
  • #2 25 Gru 2006 00:20
    SzokalML
    Poziom 36  

troche niedokładne oklejenie, to że jest ścięty z jednej strony, to trochę niezgrabnie wygląda przy używaniu go jako front, jakby byl równomiernie ścięty z obu byłoby okej. Po co te dwa bass reflexy? moim zdaniem w zasadzie mogłaby być obudowa zamknięta, skoro ci nie zależało na nisko schodzącym basie, a wyglądało by to nieco lepiej (bass reflexy jak mi się wydaje są lekko nierówno.

Plus za zastosowanie dobrych przetworników. GD 30/80 jak rozumiem też używany? Czytałem że to taki tonsilowski typowy do gitary, co go oczywiście nie dyskfalifikuje do odsłuchu. no i brak kraty osłaniającej, a przecież przy pracy na scenie czy próbie łatwo uszkodzić.

6/10

• #3 25 Gru 2006 21:57
    trebor_d
    Poziom 15  

Dziękuję za oceny, teraz się wytłumaczę :).

GD 30/80 był kupiony na allegro u niejakiego dspeaker. Nie jest to wersja gitarowa. Głośnik regenerowany na "oryginalnych częściach" (teraz już wiem, że to nie jest do końca prawda). Drugi głośnik który dostałem był uszkodzony, cewka tarła, musiałem go rozbebeszyć i złożyć od nowa na nowych częściach, które z braku innej możliwości zamówiłem u tego gościa, poskładałem, gra, ale membrana jest inna niż w tym, co do reszty części trudno mi porównywać. - to taki off top :)

Brak kraty, prosta sprawa, finanse.

Oklejenie możliwe, że wydaje się niedokładne, ze względu na zabrudzenia pyłem z desek (trochę się ubrudziło, a niedokładnie poodkurzałem), ogólnie chyba nie jest najgorzej.

Bass reflexy, wydaje mi się, że jest lepiej niż gdyby ich nie było, fakt dwa to lekka przesada, ale gdy słucha się głośniej to dość mocno pompuje powietrze, także to tak, żeby zabezpieczyć przed świstami. (rzeczywiście są lekko nierówno, zalety robienia otworów wiertarką z tępym wiertłem).

Co do używania jako front, to to że jest ścięty asymetrycznie wogóle nie ma znaczenia, ponieważ od przodu tego i tak nie widać jak jest pionowo postawiony :)

• #4 26 Gru 2006 21:57
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Świeny głosnik, szkoda tylko ze nie skladany na oryginalnych czesciach. Bass reflex dobrze ze jest, bo wychyl zmniejsza.Dwa wyloty br sa wezsze niz jeden o podobnej powierzchni.

• #5 27 Gru 2006 01:28
    radocha
    Poziom 28  

Br-y niedużej średnicy, gdyby był tylko jeden byłaby kicha na bank, ja w estradówkach zawsze dąże do tego by powierzchnia BRów była ok 1/2 - 1/3 pow głośnika, choć fakt, nie zawsze się da.
    Nie słuchaj "fachowych" rad że dwa "głupio" wyglądają, albo kolorek nie taki czy kształt, to ma grać a nie kręcić zadkiem na wybiegu. Głupio by było gdyby świstały.
    A prp pos - nie świszczą ?
    Ja bgym dał 4.
    Wstaw koniecznie jakieś choć najtańsze okucia i grill, chromol jak to wygląda, pomyśl ile będzie drożej jak się np wnosząc pakę np na klamkę nadziejesz...Albo gryf gitary
    Tam z tyła na skosie, wiadomo, żadnych okuć nie dopasujesz, blisko rogów wkręć nóżki, te gumiaki duże, ewent odbojniki (kiedyś jak mi jednego brakowało, to wytargałem zza drzwi od klozeta, ale żona morde darła ) od drzwi. Jak odpowiednio mocni wystają do nieżle zabezpieczą rogi przed szybkim obtłuczeniem.
    Te pirdułki w zabrzu kupisz za grosze, koło straży pożarnej, od pabela
    grille najtaniej są od STXa, w tarnowskichdziórach sklep mają. Liche i wyjątkowo paskudne te grile od nich, ale lepsze niż dziura w głośniku

• #6 28 Gru 2006 11:44
    trebor_d
    Poziom 15  

Świstów nie ma, dałem na niego 100w z eltrona i nawet po podbiciu basu nie ma problemu. Co do poprawek chcę zrobić lepsze wytłumienie wewnątrz (narazie okuwać go nie muszę, bo stoi bezpiecznie w pokoju :) ). Wracając do wytłumienia, teraz praktycznie poza ścinkami z okładziny, którą odsłuch jest oklejony nic nie ma :D. Myślę, że dźwięk się wtedy poprawi. Co do krawędzi, myślałem, żeby zdobyć takie listwy aluminiowe, te by dało rade dopasować. Dzięki za dobre słowa :)

• #7 31 Gru 2006 21:41
    tabaluszek
    Poziom 23  

witam. jakies podziekowania dla mnie sie naleza a napewno flaszka;) pozdrawiam szybkiego powrotu do zdrowia ;)

• #8 31 Gru 2006 21:42
    trebor_d
    Poziom 15  

Podziękowania, no owszem, przy dwóch mi pomogłeś, ale tamte jeszcze nie są gotowe. Jak zrobimy następne to się pomyśli o flaszce :D

• #9 31 Gru 2006 21:46
    tabaluszek
    Poziom 23  

to chyba ty mi pomogles ( ale to na marginesie było fajnie szczegolnie to jak na na klatce u samej gory dudniało i buczało)

Dodano po 56 [sekundy]:

skonczmy sobie ta wolna gatke bo dostaniemy opiernicz od moderatora ze nie rozmawiamy na temat
    jutro wpadne ;)

• #11 01 Sty 2007 09:35
    tabaluszek
    Poziom 23  

co do oklejenia to moze na zdjecju nie wydac dokładnie co i jak, ale moge wam powiedziec ze oklejenie jest sumiennie wykonane, a na zdjecu to zawsze na zdjeciu

• #12 01 Sty 2007 16:14
    Hefajstos
    Poziom 35  

Też miałem głośniki od DSpeaker i były ok. Twoje wyglądają identycznie jak moje (wszystkie bazują na GD 30/50, tylko cewki DSpeaker wkłada jakie mu się nawiną;) i potem wychodzi mu GD 30/80 albo 120).

Co do wykonania, to nie podoba mi się kolor (kwestia indywidualna - nie bierz sobie do serca), poza tym przydały by się narożniki. Jak ja budowałem kolumny na takich głośnikach, to okazało się, że okucia to 2/3 ceny:D :D :D (głośnik za 60zł, tweeter za 10zł, płyty darmowe, itp). Ale cieszą oko i dają poczucie pewności, że nic się nie urwie.

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #13 02 Sty 2007 13:43
    trebor_d
    Poziom 15  

Skoro bazują na gd 30/50 to dlaczego mają całkiem inne zawieszenie, a parametry podane dla nich wogóle nie zgadzały się z nimi? Czyżby dspeaker sam mierzył swoje cuda?

• #14 02 Sty 2007 23:44
    radocha
    Poziom 28  

zgadza się, sam mierzy
    chyba nie każdy egzemplarz, podejrzewam, że jak pomierzy jeden to potem następne klecone z tajli takich samych (w założeniu) już nie. Kłopot w tym, że tańsze tajle miwają spory rozrzut parametrów.
    Ale to solidny kontrahent, i nie ściemnia.
    Na pewno nie upycha "jak leci", musiałby idiotą byc, wyrobił se dobrą markę a potem to zmarnować ???

• #15 03 Sty 2007 01:33
    Hefajstos
    Poziom 35  

Cytat:
    Skoro bazują na gd 30/50 to dlaczego mają całkiem inne zawieszenie

Bazują w sensie wykorzystują ich kosze, magnesy, membrany. Zawieszenia są nowe, ale nie oryginalne. Parametry są inne, ale to dalej porządny głośnik o dobrym brzmieniu.

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #16 03 Sty 2007 07:44
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

A ile to waży ?

• #17 03 Sty 2007 14:52
    tabaluszek
    Poziom 23  

mozna spokojnie samemu nosic < cos o tym wiem> nie??

• #18 03 Sty 2007 17:30
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Ale to solidny kontrahent, i nie ściemnia.

Na pewno nie upycha "jak leci", musiałby idiotą byc, wyrobił se dobrą markę a potem to zmarnować ??

moze i kontrahent solidny, ale sprzedaje badziewie (Leksington - "zamienniki" GDS), gdzie dane sa nasciemniane, bo ani to 350 watt muzycznej mocy nie ma, ani skutecznosci 93 db...

• #19 03 Sty 2007 17:37
    trebor_d
    Poziom 15  

Hefajstos napisał:
    Cytat:
    Skoro bazują na gd 30/50 to dlaczego mają całkiem inne zawieszenie

Bazują w sensie wykorzystują ich kosze, magnesy, membrany. Zawieszenia są nowe, ale nie oryginalne. Parametry są inne, ale to dalej porządny głośnik o dobrym brzmieniu.

--
    pozdrawiam
    Hefi

Czyli w takim razie pierwotnym głośnikiem mógł być gd 30/30, gds 30/30 gd 30/50 gds 30/50 gdn 30/60/1 (tego się najbardziej spodziewam - najczęściej dostępny) itd itd... wszystkie te głośniki wkońcu mają ten sam układ magnetyczny i kosz :D

• #20 05 Sty 2007 02:41
    radocha
    Poziom 28  

[quote="SzokalML"]

Cytat:

sprzedaje badziewie (Leksington - "zamienniki" GDS), gdzie dane sa nasciemniane, bo ani to 350 watt muzycznej mocy nie ma, ani skutecznosci 93 db...

jakie 350w ??/ Dspeaker pisał wyraźnie, że wytrzymują 70-80w RMS i osiągają 93dB
    i właśie tyle wat wytrzymują, i 93 dB OSIĄGAJĄ - że tyle ma średnia dla całego pasma - nikt nie obiecywał. Wystarczy umieć czytać

A moc muzyczna w impulsie - jeśli odpowiednio krótkim - to żaden parametr, może być w zasadzie dowolnie wysoka.
    Nikt rozsądny nie traktuje poważnie tego co chińczyk napisał na głośniku, właśnie dlatego gostek sam sprawdza ile jest realnie, i bez ściemniania informuje o tym. Jak masz wątpliwości - piszesz mejla. Nieraz tak robiłem, i zawsze miałem uczciwą odpowiedź

• #21 05 Sty 2007 15:54
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    jakie 350w ??/ Dspeaker pisał wyraźnie, że wytrzymują 70-80w RMS i osiągają 93dB
    i właśie tyle wat wytrzymują, i 93 dB OSIĄGAJĄ - że tyle ma średnia dla całego pasma - nikt nie obiecywał. Wystarczy umieć czytać

Gdzie osiagaja? gdy czytam "efektywnosc" lub skutecznosc mam na mysli srednia z calego pasma jakie jest podane (tu 60-12000).
    Bo jak niby inaczej patrzec? Ile osiaga najwyzej? to przeciez bez sensu.

Cytat:
    A moc muzyczna w impulsie - jeśli odpowiednio krótkim - to żaden parametr, może być w zasadzie dowolnie wysoka.

Najpierw piszesz ze nie ma napisane ze 350 watt muzycznej...pisze - sprawdz sobie na aukcji. mowisz ze to bez znaczenia,rozumujac tak jak ty po co wogole podawac ten parametr? mozna napisac i 1000 watt. i ciekaw jestem po co pisze to "uczciwy sprzedawca" :)

• #22 07 Sty 2007 19:28
    radocha
    Poziom 28  

1. Mało który głośnik ma deklarowaną efektywność w całym paśmie, w jakim wydoli jeszcze pracować. Solidni producenci często zaznaczają dla jakiego to pasma, często również podają warunki pomiaru, bo :
    2. Np gds30/30 ma efektywność podawaną (w różnych okresach przez tego samego producenta) 95 lub 97 dB (bo dla różnego pasma pracy) i jest efektywność na dużej odgrodzie pomiarowej. To daje zysk 3dB (rozchodzenie się fali nieizotropowo), gdyby mu podawać jak dla niskotonowych - byłoby te 3 dB mniej. Po prostu szczekaczki "full range" przyjęło się tak mierzyć już od dawna.
    Owe lexingtony w takich warunkach pomiaru, w paśmie pow 200Hz te 93 dB mają.
    Zobacz na charakterystykę częstotliwościową nowej szczekaczki stx-a, zobacz jaka jest poniżej np 200Hz
    Porównaj sobie np z beyma 12ga50 (znakomity głośnik do skrzypiec elektr. banjo ukelele i innych tego typu mandolin zelektryfikowanych)
    Ma 102 dB, ale wpisz se jego paramatry np do WINISD i zobacz ile wyjdzie - bo tam policzy jak dla woofera zawieszonego w pustej przestrzeni emitującego izotropowo.
    I firma nie kantuje, napisali wyraźnie - dla 2pi.
    Tesla dla ARZTek podaje wołami wymiary odgrody, żeby se odbiorca policzył na paluchach ile to zysku dało w jakim paśmie.
    Efektywność KAŻDEGO głośnika będzie po wsadzeniu do budy inna. O ile inna i w jakim paśmie- trza se samemu policzyć. Jak tego nie zrobisz, to może się okazać że np w zestawie średniaki będą Ci wrzeszczały za bardzo. Bo gwizdki już niekoniecznie - dla emitowanych przez nie fal ten kawałek jego własnej obudowy jest płaszczyzną dającą podbicie, i "z natury rzeczy" - uwiązany do głośnika, i wsadzenie w budę niewiele zmieni.
    Masz pretensje do DSpeakera, że CYTUJE dane podawane przez producenta ?
    Może nazwę też miał utajnić ?
    Uważam , ze to uczciwy gostek, nie ma zaufania do tych chińskich, alpierdopodobnych danych, to sprawdza sam te najbardziej krytyczne.
    Inni tego nie robią, niestety.
    Przepisują fikcyjne kompletnie parametry, wiedząc doskonale że to bzdury, dodają jedynie "maga basss, niemiecka solidność, potęga mocy" itp bzdury.
    Pewnie, że fajnie by było, gdyby się pofatygował i pomierzył więcej i dokładniej, ale za cztery dychy ????
    Przecież tyle ta szczekaczka kosztuje.

• #23 26 Sty 2007 16:35
    trebor_d
    Poziom 15  

Drugi odsłuch gotowy :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME