Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumna / paka do gitary basowej 4x10"

demanufacture 26 Gru 2006 19:40 9963 25
  • tym razem pragne zaprezentowac konstrukcje stworzona z mysla o samym sobie.

jak wiadomo w szybkim i ciezkim graniu gitara basowa potrzebuje zarowno dynamiki jak i duzego basu. ze wzgledu na moje niskie mozliwosci finansowe postanowilem jakis czas temu sam zbudowac wlasna kolumne oparta o 4 glosniki basowe 10".

obudowa: obudowa ok 155 litrow 4xBR srednica 6cm dlugosc ma taka jaka jest grubosc plyty czyli ok 2cm. calosc wykonana z plyty wiorowej 18mm skrecana konfirmatami do drewna. plyty dodatkowo zostaly pozlaczane klejem Soudal. do naklejenia "koca" jak zwykle uzylem kleju polimerowego a takze uzylem najwiekszych dostepnych w sklepie naroznikow. wewnatrz jest ona dodatkow wzmocniona plytami wiorowymi (oczywiscie sa w nich wykonane otwory ok aby zapewnic przeplyw powietrza - zeby nikt glupich pytan nie zadawal).

przetworniki: ze wzgledu na moj niewielni budzet zastosowalem 4 STXy GDS 27-150-4-SE. jako wysokotonowca uzylem niesmiertelnego Tonsila GDWT 9/80/5F. pasmo dzielone na ok 4,5kHz. dolaczylem takze przelacznik aby moc w razie czego odlaczyc GDWT.

naped: head wyjety z comba LDM BA-100P 200W/4ohm oraz gitarka basowa SPECTOR Performer 4DLX

brzmienie: mimo uzycia tanich glosnikow jakze nielubianego przez niektorych STXa paka brzmi zadziwiajaco dobrze o wiele lepiej niz tanie konstrukcje tego typu dostepne na rynku. GDWT dodatkowo zwieksza pasmo czyniac brzmienie o wiele ciekawszym. w porownaniu z moim combem LDMa BA-100P moja paka brzmi o wiele lepiej i ciekawiej. poza tym odczuwam wyrazna poprawe dynamiki.

maskownicy nadal poszukuje jak zaloze to doloze wiecej zdjec. wybaczcie za ich jakosc ale sa wykonane aparatem w telefonie komorkowym. lepiej sie tym nie dalo.

chcialbym nadmienic ze ta paka jest ulubionym miejscem wypoczynku mojego kota... :D

Fajne!
  • #2 26 Gru 2006 20:16
    Hubert_1
    Poziom 24  

podoba mi się, daj jeszcze siatke na przód 5+/6.

• #3 26 Gru 2006 21:23
    m-Q
    Poziom 15  

Cytat:
    chcialbym nadmienic ze ta paka jest ulubionym miejscem wypoczynku mojego kota...

W końcu ciągnie futerko do futerka ;)

A tak na temat to ciekawie wygląda, oryginalnie wyglądają te 4 B-Ry :)

• #5 26 Gru 2006 23:12
    demanufacture
    Poziom 17  

szczerze to ich pasmo to 45-4500 Hz... bardzo dobrze graja. nie narzekam na brak basu. napewno daja dobra dynamike a mi przede wszystkim o to chodzilo.

obrazki sie pojawiaja jak sie zalogujesz :D

• #6 26 Gru 2006 23:15
    m-Q
    Poziom 15  

Cytat:
    w końcu to paczka do gitary basowej a z nich niższego bassu nie uzyskasz.
    Dokładnie tak jak mówi demanufacture, bas basem ale gitara tak nisko nie schodzi i tyle co daje gds wystarczy. Kiedyś dobrym glosnikiem dla oszczędnych basistów był GD30/30 Tonsila i też niby nisko nie schodził ale swoje 60Hz grał.

• #7 27 Gru 2006 00:26
    adambcs
    Poziom 10  

a dotakiej paki do basu trzeba uzyć jakiejs specjalnej zwrotnicy miedzy GDS 27-150-4-SE a GDWT 9/80/5F? czy taka jak w zwykłych kolumnach (np. strych polskich bardzo dobrych Mildton'ach)? sam bede musiał podobna paczke stwozyć i zaczynam sie dowaiadywać co i jak? a co sadzicie o alphardah 10"? w poruwnaniu to tyz z stx'a to jak? jeszcz jak bym mógł prosić to tak ogólny koszt tej paki ( również tez mam niezawysoki budzet ;) ) btw... macie jakiś pomysł na dobrego (taniego <- własnej produkcji) heda do takiej paki? zbieram pomysły :) pozdrawiam

• #8 27 Gru 2006 01:53
    demanufacture
    Poziom 17  

no ja mam projekt... a na czym chcialbys przedwzmacniacz?? ja planuje na 2xecc82 ewentualnie wrzucic tam 12AX7 (moim zdaniem sa znacznie lepsze) i koncowka 400W/4ohm od altrona. nie bede zalowac sobie jak robic to robic. do tego jakis kompresorek. oczywiscie to bardzo pobieznie przedstawiony projekt...

specjalnej zwrotnicy nie trzeba normalna zwrotka tyle ze musi wytrzymywac jednak te 600W. jezeli nie chce ci sie to daj sam kondensator na GDWT, basowiec i tak nie wyciaga wiecej niz 4,5kHz i nie ma z tym problemow.

jezeli koniecznie chcesz brac alphardy to tylko z serii magnum. czy beda lepsze od stxa tego nie wiem ale wydaje mi sie ze te GDSy sa dobrze wykonane i 70zl za sztuke to nie jest jakas mocno wygorowana cena.

koszt calej paki wyniosl mnie ok 550zl(chyba):

4x GDS + koszt wysylki= 300zl
    1x GDWT+koc = 100zl (pisze razem bo facet sprzedal mi taniej te rzeczy)
    plyta wiorowa z docieciem = 55zl
    8x narozniki = 10zl
    2x uchwyty = w sumie to za darmo bo sie gosc na allegro pomylil i przyslal 4 zamioast dwoch :)
    kable = 15zl
    elektronika=ok 5zl
    inne pierduly typu kleje konfirmaty wkrety itp. ok 50zl
    + kuuupa roboty

no to chyba tyle...

• #9 27 Gru 2006 14:25
    adambcs
    Poziom 10  

Ja planuje zrobić coś by grajac z kolegami w garażu nagle nie zniknąć... by to miało w miare miły dzwiek i było najlepsze z najtanszych ;]

• #10 29 Gru 2006 20:59
    SzokalML
    Poziom 36  

Moge sie mylic ale wydaje mi sie ze wzmacniacz od LDM BA-100 ma 100 watt, nie 200.

• #11 30 Gru 2006 01:01
    demanufacture
    Poziom 17  

LDM BA-100P ma 130W/8ohm i 200W/4ohm. a ze paka jest 4 ohm...

• #12 31 Gru 2006 00:56
    ROŚ
    Poziom 15  

Nawet dużo mocy im dajesz - nie charczą przy 200 W ?
    Paczka bardziej gitarowa chyba - nie masz za dużo środka ? no chyba że bawisz sie EQ jeszcze.
    Pokaż jeszcze tył i terminal.
    A na kota uważaj - bo moja kota też lubi skubać i wchodzić na paczkę i podrapała mi już kocyk i zawieszenie w dwóch głośnikach ;/

• #13 31 Gru 2006 09:17
    demanufacture
    Poziom 17  

jak dam wiecej mocy to wzmak zaczyna sie gubic. niestety jest za slaby. terminal to poprostu duzy jack wbudowany w kolumne (obok jest przelacznik) wiec nic nadzwyczjanego. planuje zmienic go na speak-on ale to jak zrobie swojego heada. o kota sie nie boje bo jest spokojny a do drapania uzywa wykladziny w pokoju i mojego fotela. :D

• #14 09 Sty 2007 19:06
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Paczka ok tylko brak kraty z przodu - nawet kot może membrany uszkodzić. Przydałaby się do kompletu paczka na 38 300 4 AE.

• #15 09 Sty 2007 22:33
    demanufacture
    Poziom 17  

mam w domu kolumne z tego pieca LDMa na glosniku 15" i chyba to robi za ta dodatkowa paczke... pomyslimy jeszcze.

• #16 10 Sty 2007 10:15
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Ale jak będziesz robił heada to dać 2x400w - GDN 38 300 wytrzymuje tyle. I będzie ciekawy zestaw do basu.

• #17 11 Sty 2007 13:33
    Amazing
    Poziom 10  

battery napisał:
    Ale jak będziesz robił heada to dać 2x400w - GDN 38 300 wytrzymuje tyle. I będzie ciekawy zestaw do basu.

GDN 38 300 tonsila? hehe za te pieniadze to juz sie celestiony kupuje albo jakies neodymowki :)

• #18 11 Sty 2007 15:48
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Chodziło mi o stx GDN 38 300 4 AE.

• #19 19 Sty 2007 17:45
    4064484
    Użytkownik obserwowany

co to to nie, STX do gitary? z takim SPL'em, to można go w kieszeń schować cnoajwyzej, a nie do gitary... (chodzi o gdn38/300) te w Twojej konstrukcji, sa all oki, maja pewnie swoje 98 DB, i gra to napewno fajnie...

• #20 20 Sty 2007 15:39
    demanufacture
    Poziom 17  

no ja zamierzam robic nastepna paczke na czyms ze stajni Selenium. a co do 15" to mowie ze mam takowa

• #21 21 Lut 2007 18:47
    demanufacture
    Poziom 17  

obecnie wymienilem Tonsila na MHD-55 Stageline Monacora. gra duzo lepiej jest wytrzymalszy i ma wieksza skutecznosc.

• #22 24 Lut 2007 12:15
    kamilen
    Poziom 10  

Ja mam pytanie trochę zbliżone do tematu.
    Skąd wziąć parametry głośników Celestion do gitary basowej (BL-10, BL+12, BL+15)? Na oficjalnej stronie www.Celestion.com oraz www.box.com.pl (tu jest chociaż wykres pasma przenoszenia) są tylko wzmianki i nie ma najważniejszych parametrów takich jak Vas, Xmax, Qts.

• #23 24 Lut 2007 12:50
    Amazing
    Poziom 10  

zamiast celestionow BL 12 czy BL 15 mozesz uzyc celestion truvox (chyba 1225 i 1525 i do nich na stronie celestiona sa podane parametry). sam mam kolumienke domowej roboty na truvoxie 1225 a w kombie Boxa Taurus B215 ktore mialem siedzial wlasnie Truvox 1525.

• #24 25 Lut 2007 16:55
    kamilen
    Poziom 10  

A czy ten truvox to nie nazywa się czasem na oficjalnej stronie TF1525? I czy na pewno będzie się sprawdzał z gitarą basową (jednak BL to głośnik projektowany właśnie do gitary basowej, a nie wiem jak ten TF)? Jeśli tak to gdzie go można dostać w Polsce bo Box takich nie sprzedaje?

• #25 13 Kwi 2008 22:02
    kamilen
    Poziom 10  

Po dość długim czasie i wielu pochłoniętych informacjach muszę dodać do tematu, że głośniki Celestiona Truvox, TF i BL nie są tymi samymi głośnikami. Na oficjalnej stronie firmy Celestion różnią się swoimi parametrami i to dosyć znacznie. Cena jest też różna dla tych głośników, więc wątpię, żeby tylko za nazwę zmieniała się cena. TF i Truvox także mają inne ceny u zagranicznych dystrybutorów. Proponuję forumowiczom zapoznać się z tym bliżej, bo na pewno niewiele osób zdaje sobie z podanych przeze mnie faktów.

• #26 25 Lip 2009 17:43
    meffcio
    Poziom 11  

Witam.
    Mam w planach budowę niskobudżetowej paczki 4x10" do basu, i zainteresowała mnie powyższa konstrukcja. Niestety użyte przez kolegę demanufacture głośniki chyba nie są już nigdzie dostępne. Jakich powinienem użyć zamienników w mniej więcej tej samej cenie i o zbliżonych parametrach?
    Z góry dzięki, pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME