Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coś przewałkowanego - Subwoofer na STX GDN-27-150-8-SC

scut 27 Gru 2006 01:23 4957 12
  • Moja pierwsza poważna konstrukcja wykonana jakieś pół roku temu. Pierwszym subwooferem był głośnik z targu 25 cm średnicy za 30 zł, wpakowany w 150 litrów, zestrojony na ucho ojca - elektronika i dźwiekowca za młodu. Troche dudniło ale miało podbicie tam, gdzie jako młodziaszek mi odpowiadało :) było "głośno"

Wybrałem STX'a głównie z przyczyn finansowych - chciałem "przećwiczyć" na tańszym głośniku - w razie porażki nie rozpaczać za bardzo.

Opisze tak jak pamiętam.

Przeznaczenie
    W pokoju, kubatura ok. 34 m³, powierzchnia ok. 14 m². Muzyka spokojna i oglądanie filmów ( kino domowe ). Co do muzyki to a'la Vangelis, Rick Wakeman, Pink Floyd, Mike Oldfield. Czasami w chwilach "odpału umysłu" coś cięższego, czasem muzyka elektroniczna.

Opis konstrukcji
    Płyta wiórowa ( sępiłem na MDF ). W środku usztywniona poprzeczną grubą belką o średnicy 2,5 cm ( dalej widoczne na zdjęciach ) Skręcona wkrętami, dużo ich poszło - koło 60. Klejone wikolem. Zaszpachlowane i wyszlifowane. Szpachlowane 3 razy i 3 razy szlifowane ( na zmiane ). Szlifowanie kolejno - raszpla gruba, mniejszy pilnik stalowy, papier ścierny, szlifierka z drobnym papierem.
    Pierwszym problemem było przykręcenie głośnika tak, by można było go w każdej chwili wykręcić ( nie chciałem się wkręcać w drewno i na nim trzymać przetwornika ) - z blachy stalowej z wywierconym gwintem, w imadle wygiąłem kanty i zrobiłem raki - po pierwszym odkręceniu głośnika ( strojenie ) odpadły. Zamówiłem w Dexonie raki M6 o ile pamiętam - wbiłem i na własnym błędzie polecam innym stosować takowe raki :) koszt ok. 50 gr z tego co pamiętam a warto.
    Wytłumiłem ściankę tylnią i dolną Wato-szmatą, podobna do tej co siedzi w Altonach, tyle że bardziej zbita. Pod tunel i Głośnik wsadzone 2 wartswy gąbki termoizolacyjnej
    Kolce
    Pierw grube kolce przyklejane - nie zdały egzaminu, pod cieżarek konstrukcji odpadały. Kupiłem porządne i wkręciłem,potem wbiłem w drewno - idealne. Także odradzam przyklejane kolce
    tunel
    Kupiony plastikowy ok. 8 cm i przedłużony grubą tekturową rurą ( nawijane są na nie dywany ). Rura ścięta nożykiem i wypalone śmieci i na "chama" nałożona na plastik. Uszczelniona po bokach "taśmą szmacianką"
    Okleina
    Całość okleina okleiną drewnopodobną. Zaklejone wbierw boki i potem jednym cięgiem w pionie przód, góra, tył i dół. Po 24 godzinach delikatnie ostrym nożykiem wycięty otwór pod gośnik, tunel i terminal i podgrzane. Terminal i głośnik połączony drutem OFC 4 mm²

Obudowa - 49 litrów, strojnie 34 Hz
    Zakładając umieszczenie wenętrznej belki, z tego co pamiętam jak liczyłem, to zabrała koło 0,7 litra objętości, troche głośnik, terminal i teoretycznie wychodziło koło 46-47 litrów. Strojenie - wiadomo, idealnie zapewne nie dobrałem więc waha się miedzy 33-35 Hz.

Wymiary:
    51 cm/ 38 cm/ 36,5 cm ( zewnętrzne, + grubość płyty, kolce )

Kosztorys:
    przetwornik - 49 zł
    Drewno - płyta wiórowa 18 mm - 60 zł
    kleje, śruby, szpachla - 30 zł
    kolce - 20 zł
    kabel, tunel- 10 zł
    okleina - 15 zł
    terminal - 7 zł
    RAZEM - koło 200 zł

Wrażenia odsłuchowe
    Z poczatku wydał się mulastą krową. Zbierał się powoooli - testowany w dużym pustym garażu. Na pierwszy rzut uchem - zawiedziony byłem z leksza. Wstaiwłem go do domu, troszke lepiej. Szukałem mu przez 2 dni odpowiedniego miejsca i w końcu znalazł - odsunąłem kanape od ściany i tam wskoczył. Gra ładnie. Bardzo podoba mi się zejście. Może napiszę to MOIM ZDANIEM tak:
    zejśćie - 6/6
    dynamika - 4/6
    "czystość" - 5/6
    Inne subwoofery jakie słuchałem to kino domowe a'la SONY - mój je przebija 100 razy ( moim zdaniem ) - z porządnym subwooferem nie miałem do czynienia, także nie potrafię się wypowiedzieć. ( Poza słuchaniem takich na dyskotekach, ale to już inna klasa :) )

Chciałem go sprzedać, na allegro próbowałem i zrobić coś lepszego. Jestem w posiadaniu uszkodzonego CANTONA i zastanawiam się czy go dać do naprawy czy kupić coś innego ( http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3370061#3370061 )

Chyba wszystko, w razie pytań - piszcie :)

Fajne!
  • #2 27 Gru 2006 01:47
    Dj_Domain
    Poziom 11  

No widze ze jestem pierwszy... :)

Nic dziwnego o godzinie 1:30 :)

No coz. Konstrukcja wporzadku. Podoba mi sie starannosc wykonania.
    Moim zdaniem za duzo wkretów,
    jesli kleisz na klej do drewna to jest nie do rozwalenia
    wiem cos o tym pracuje w warsztacie stolarskim :)

Skladalem sobie estradowe suby na GND- 42-300 "handmade",
    sa na forum skrecalem tylko na trzy kazda sciane:)
    i oczywiscie klej, wystarczy.

Ale ile poszlo to poszlo.

Jesli chodzi o dobor przetwornika, nie slyszalem wiec nie bede sie wypowiadal. Mysle ze nie jest najgorzej.

Ogolnie ocenka 9/10

Oby tak dalej.
    Pozdrawiam

• #3 27 Gru 2006 03:08
    bados1990
    Poziom 13  

sub morze być, nie pasuje mi rozmieszczenie głośnika z BR zbyt naćkane :/ jaki filtr zastosowałeś? moja ocena 7/10. ogólnie konstrukcja udana.

• #4 27 Gru 2006 10:23
    scut
    Poziom 14  

Mi się właśnie podoba rozmieszcze tunelu pod głośnikiem. Poza tym podejrzewałem, że będize trzeba go ustawić gdzieś w kącie/rogu ze względu na rozmiary pomieszczenia i otwor jest celowo z przodu - żeby nie dmuchało nic w ściane. Bardo długo walczyłem ze świstami, wyprofilowałem wspominaną tekturową rure i jest już bez problemu. Poza tym, gdyby stał powiedzmy koło półki ze sprzętem, przed firanką - to podmuch powietrza by ruszał całą firanką. Myślałem nad tym, gdzie dać tunel i po przeanalizowaniu "za" i "przeciw" zdecydowałem się na przód.

Wzmacniacz 50 W z Nord Elektronik. Nie pamiętam już na czym oparty :( Do tego filtr aktywny, także z Nord Elektronik - też nie pamiętam pasma. Troszke mała moc jak na ten głośnik ale nic lepszego niestety nie mam

• #5 27 Gru 2006 10:27
    oleczek1988
    Poziom 21  

Konstrukcja wygląda na przemyślaną. 4/6 ( za okleinę)

Gdzie jest: terminal głośnikowy ?

• #6 27 Gru 2006 12:03
    scut
    Poziom 14  

z tyłu:
    Śruby są już pomalowane na czarno, stare zdjęcie :)

• #7 27 Gru 2006 16:36
    kivlov
    Poziom 26  

bardzo mi sie podoba i naprawdę starannie wykonane tylko szkoda, że głośnik STX bo już się nudzi ciągłe oglądanie tych samych głośników

• #8 30 Gru 2006 17:39
    Caleb_
    Poziom 33  

w koncu go wystawiles... ;) w rzeczywistosci prezentuje sie lepiej niz na zdjeciu. daje 10/10 :D

• #9 31 Gru 2006 15:22
    Klawish89
    Poziom 14  

Podoba mi się, myślałem o stworzeniu czegoś podobnego.

Napisz ile zapłaciłeś za te części z Nord Elektronik.
    I z jakimi kolumnami współpracuje subwoofer.

• #10 05 Sty 2007 18:17
    wilku_sc
    Poziom 21  

nie podoba mi sie ta 3 decybelowa górka przy 50 Hz.
    ja wole stroic jak najbardziej liniowo
    9/10 (bardzo ładne wykonianie obudowy)
    pozdra

• #11 26 Sty 2007 05:02
    Lukasr29
    Poziom 20  

Według mnie to subik jest ładny i starannie wykonany. Troszke mocniejszy wzmak do niego i pokaże pazurki. 5/5.

• #12 26 Sty 2007 20:19
    Miki_13
    Poziom 12  

Bardzo ładny, świetnie obklejony. Jedyne co ja bym zrobił to zmieniłbym na br z większym kołnierzem. Pomijając te fakty sub b. ładny -5/6

• #13 26 Sty 2007 20:41
    Marcin_126
    Poziom 16  

Jak na konstrukcję to treningu to świetne wykonanie, no i ma w sobie to coś (samochodzik) :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME