Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Płyta gazowa AMICA PMG 4.0 ZZtR - gaśnie palnik, jak puszczę

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD Kuchnie -> Płyta gazowa AMICA PMG 4.0 ZZtR - gaśnie palnik, jak puszczę
Autor
Wiadomość
t.catch
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Częstochowa

Post#1 Post autora tematu 27 Gru 2006 13:39   

Płyta gazowa AMICA PMG 4.0 ZZtR - gaśnie palnik, jak puszczę

Witam

Proszę o pomoc - płyta gazowa Amica - model j/w. Po odpaleniu płomienia, trzeba przytrzymać wciśnięte pokrętło ok 10 sekund i potem można puścić i gaz sie pali (to wersja z zabezpieczeniem przeciwwypływowym). Od pewnego czasu w największym palniku płomień gaśnie po puszczeniu pokrętła, ile by sie z tym puszczeniem nie czekało. Tak, jakby zabezpieczenie przeciwwypływowe nie "wyczuwało" płomienia. Znajomy podpowiedział, aby wyczyścić dokładnie miejsce wyprowadzenia czujnika, czyli tego bolca, który jest obok iskrownika. Wyczyściłem ale nie pomogło. Co ciekawe, jak zdjąłem pokrywę kuchni, aby zobaczyć, czy coś tam "optycznie źle nie wygląda" i potem ją założyłem z powrotem, palnik jakiś czas (dzień-dwa) działał OK i znowu zaczął "swoje" :(
Proszę o pomoc - czy można cos na to poradzić? Nie jestem serwisantem i przy samym gazie sie nie bawię, ale na mój rozum coś tutaj jest właśnie z wykrywaniem temperatury. Czy wadę mogło spowodować częste czyszczenie i mycie kuchenki (płyty)? Żona lubi żeby "świeciło" i ciągle jak nie CIF-em, to chociaż gąbką do zmywania...:|
To i owo (a nawet więcej) naprawiam w domu, więc przy konkretnej pomocy raczej sobie poradzę.:D
Powrót do góry

skryn
Admin grupy AGD
Admin grupy AGD

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#2 27 Gru 2006 17:51   

Re: Płyta gazowa AMICA PMG 4.0 ZZtR - gaśnie palnik, jak pus

Jeżeli masz termopary jednoprzewodowe, to musisz z powrotem odkręcić płytę roboczą, sprawdzić, czy jest tzw. wiązka zerująca (mostek czterech termopar, przykręcony do masy któregoś z zaworów- bezpośrednio- jeżeli gdzieś do masy kuchenki, to zmień na mocowanie bezpośrednio do korpusu zaworu oraz odkręć i dokładnie wyczyść wszystkie termopary- miejsca styku z korpusami palników).

Najlepiej jest wymienić wszystkie termopary na dwuprzewodowe - masę przykręcasz bezpośrednio da każdego z palników - i masz święty spokój - zupełnie nie reagują na tzw. zasyfienie...
Powodzenia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Gru 2006 17:51   

Powrót do góry

andrzej1959
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Na Wschód od Odry

Post#3 27 Gru 2006 21:22   

Cześć
Spróbuj odpalić palnik bez pokrętła . przyciskając palcem pokrętło zaworu . Czasami pokrętło za głęboko się wciska ,i wtedy nie można odpalić palnika .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Gru 2006 21:22   

Powrót do góry

t.catch
Poziom 15
Poziom 15

Post#4 Post autora tematu 28 Gru 2006 13:36   

Dzięki za podpowiedzi - ale (Mistrzu "Skryn") nie wszystko rozumiem - wiem co to jest termopara, ale nie wiem jak to tutaj wygląda - to taka jakby rurka o średnicy ok 2-3 mm i zakończona tym bolcem przy palniku? Jak poznać, czy mam jedno- czy dwuprzewodową?

"sprawdzić, czy jest tzw. wiązka zerująca (mostek czterech termopar, przykręcony do masy któregoś z zaworów- bezpośrednio- jeżeli gdzieś do masy kuchenki, to zmień na mocowanie bezpośrednio do korpusu zaworu oraz odkręć i dokładnie wyczyść wszystkie termopary- miejsca styku z korpusami palników)." - Jeszcze nie odkręcałem płyty, czy jak zdejmę "wieko" to jakoś rozpoznam ten mostek? Czy dobrze myslę, ze to jakiś punkt, w którym spotykają sie termopary ze wszystkich palników?

I jak go (mostek) juz znajdę, to krótko mówiąc mam mu zapewnić jak najlepszy styk z masą?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2006 13:36   

Powrót do góry

12gucio
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Lublina

Post#5 28 Gru 2006 17:11   

WITAM jezeli po zdjeciu pokretla mozna zapalic <jak pisal andrzej 1959> to trzeba podlozyc podkladki pod pokretlo i ma dzialac .Pozdrawiam
Powrót do góry

skryn
Admin grupy AGD
Admin grupy AGD

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#6 28 Gru 2006 19:00   

t.catch napisał:
(...) - to taka jakby rurka o średnicy ok 2-3 mm i zakończona tym bolcem przy palniku? Jak poznać, czy mam jedno- czy dwuprzewodową?

(...)I jak go (mostek) juz znajdę, to krótko mówiąc mam mu zapewnić jak najlepszy styk z masą?

To masz baardzoo stary model płyty...
Inny rodzaj termopary (kapilara) i zupełnie inny elektromagnes w zaworze. Nowe termopary zarówno jednoprzewodowe, jak i dwuprzewodowe (bimetale), nie będą pasowały do zaworów w Twojej kuchence (wejście zakończone wsuwką konektorową).

Tutaj nic nie musisz czyścić- ewentualnie miejsce styku termopary z elektromagnesem.
Jeżeli po dodaniu podkładek pod pokrętła (jak pisali Koledzy powyżej) będzie bez zmian, to niestety, te termopary przy palnikach, które nie zapalają oraz zawory masz do wymiany.
Prosty sposób na sprawdzenie- odłączyć zasilanie gazu, zdjąć pokrętło, załączyć zawór i trzymać wciśnięty do oporu (palcami), ogrzać przez chwilę termoparę płomieniem np. ze zwykłej zapalniczki, puścić zawór i po chwili powinno być słyszalne charakterystyczne "klik" elektromagnesu w zaworze. Wniosek: termopara oraz elektromagnes, są sprawne.
Powrót do góry

t.catch
Poziom 15
Poziom 15

Post#7 Post autora tematu 29 Gru 2006 13:00   

Oczywiście dzięki za porady - próbowałem odpalać bez pokrętła - efekt ten sam, czyli płomień jest dopóki wciskam oś (no bo pokrętło zdjęte). Jak tylko puszczę, nawet po 20 sekundach wciskania - płomień gaśnie. Dla porównania - pozostałe palniki po 5-6 sekundach wciskania, pokrętło można puścić i hulają.
Kuchenka była kupiona w 1998 roku.

"Inny rodzaj termopary (kapilara) i zupełnie inny elektromagnes w zaworze." - czyli mamy do czynienia z zamkniętą rurką, w której sygnałem o wzroście/spadku temperatury są zmiany ciśnienia wewnętrznego?
No i ostatnie pytanie - jaki jest koszt tych elementów i czy mogę sam spróbować wymiany? Wymiana termopary nie stwarza chyba zagrożenia spowodowania nieszczelności w instalacji gazowej?:?:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Gru 2006 13:00   

Powrót do góry

lidmar
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Siedlce

Post#8 29 Gru 2006 16:47   

zamien ta termopare krora podejrzewasz ze jest uszkodzona z inna i bedziesz wiedzial czy jest uszkodzona termopara czy zawor. mozna jeszcze jak bedziesz mial wykrecona termopare z zaworu oczyscic jej miejsce styku z cewka zaworu.

Dodano po 1 [minuty]:

jak sie wykreca termopare to nie dochodzi do rozszczelninia wiec nawet nie musowo zakrecac doplywu gazu
Powrót do góry

kartezjusz
Poziom 3
Poziom 3

Post#9 03 Lip 2007 17:27   

Wlasnie chyba udalo mi sie naprawic podobny probelem: ciagle wylaczal sie piekarnik.
Przeczytalem wasze posty, ktore naprowadzily mnie na trop. Teraz pisze moje rozwiazanie, moze sie komus przyda na przyszlosc:
wyciagnalem plastikowe pokretlo, w kuchence zostal oczywiscie metalowy mechanizm pokretla. Na tym plastikowym pokretle byla taka metalowa okragla blokadka zaciskowa, ktora sie nieco przesunela do przodu. Posunalem ja do tylu, zmniejszajac tym samym dlugosc wysuwu tego sprezynujacego mechanizmu.
Natknalem sie na to rozwiazanie, jak sprobowalem wlaczyc piekarnik, tylko samym metalowym kurkiem, po zdjeciu plastikowego pokretla. Piekarnik sie palil, po tym jak kurek trzymalem przey 10 sek.

Kuchenka Mastercook, ale stara bez gadzetow elektrycznych, wiec powinno byc rowniez podobnie w tym modelu Amica

Dzieki i pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD Kuchnie -> Płyta gazowa AMICA PMG 4.0 ZZtR - gaśnie palnik, jak puszczę
Strona 1 z 1