Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na Alphardzie Lw1000

maly1991 27 Gru 2006 14:24 4071 21
  • Witam, jakiś czas temu z kumplem postanowiliśmy zrobić suba. Była to moja pierwsza konstrukcja i jak dla mnie wyszło całkiem nieźle (dla mnie wystarczy). Głośnik jaki użyliśmy do taj konstrukcji to alphard lw1000, został umieszczony w zamkniętej budowie 24l, wszystko porządnie skręcone, w środku kilka wzmocnień, wygłuszenie, a na zewnątrz okleina drewno podobna. Pod subwooferem zamontowałem kolce. W środku podłączona jest zwrotnica (jakaś kupna).

Koszty podaje w przybliżeniu bo konstrukcja była robiona latem i nie pamiętam dokładnie wszystkich cen:
    -Głośnik-80zl
    -Płyty z przycięciem-15zł
    -Wkręty, wikol, okleina-30zl
    -Zwrotnica-25zł
    -Kolce, gniazdo, kabel, osłona-20zł
    -materiał wygłuszający-20zł

Razem:190zł

Suwoofer napędzam wzmacniaczem unitry pw7010 i do tej pory miałem pod niego podpiętą jeszcze jedną kolumnę tonsila space 86. Dotychczas w zupełności mi to wystarczało a wiadomo z biegiem czasu chce się czego lepszego, mocniejszego i lepszego. Postanowiłem kupić dwa altusy 110, lecz chcąc to wszystko razem podłączyć to będę musiał zaopatrzyć się w jakiś lepszy wzmacniacz. Co mogli byście mi polecić tak do 200zl-300zl? Zastanawiałem się również nad projektem Acu Horn Tomaszo plus do tego mój alphard dla uzupełnienia pasma dolnego. Jak sądzicie co będzie lepszym rozwiązaniem altusy czy własna konstrukcja? Jak przyjdą altusy może okazać się że mój subik będzie zbędny. Jak ktoś ma jakieś propozycje to zachęcam do pisania oraz oceniania i komentowania mojego dzieła :D

Dołączam kilka fotek (tylko nie wiem czy dobrze to robie :P):

Fajne!
  • #2 27 Gru 2006 17:19
    Tajoka
    Poziom 20  

Zmniejsz zdjęcia albo zmień ich rozszerzenie alby nie było prowizji :). Pozdrawiam.

• #3 27 Gru 2006 19:02
    maly1991
    Poziom 10  

Czy tak jest dobrze? Pozdrawiam i zachęcam do oglądania.

• #4 27 Gru 2006 20:28
    Caleb_
    Poziom 33  

teraz jest ok. estetycznie nawet ladnie, ale czy nie za mala ta obudowa? nie "dusi" sie tam ten alphard? Ja bym robil 45 litrow. Zapewne byloby troche wiecej miecha. poza tym warto byloby zrobic dla niego autonomiczny wzmacniacz - tj najprosciej kostka tda+aktywny filtr. accuhorn, a altus to zupelnie inne konstrukcje. ta tuba na arz drogo cie nie wyjdzie, a zawsze jakies doswiadczenie zyskasz, a mozliwe tez ze ci przypadnie do gustu.

• #5 27 Gru 2006 22:50
    kivlov
    Poziom 26  

no bardzo mi sie podoba ten subek tylko szkoda, że taki słaby przetwornik ale jak znam życie niedługo bedziesz miał cosik nowego:) ale i tak daje 5:)

• #6 27 Gru 2006 22:50
    maly1991
    Poziom 10  

Dzięki za ocenkę, co do objętości to starałem się wyliczyć w WinISD i tak mi wyszło. Parametry brałem ze strony producenta, ale może coś sknociłem w końcu to mój pierwszy projekt a podobno najlepiej uczyć się na błędach :P. Budując teraz suba skłaniał bym się raczej w kierunku jakiegoś stx'a i obudowy bass-reflex ale tak jak napisał kivlov nie jest to mój ostatni projekt i myślę że następny będzie bardziej przemyślany :) Na razie planuję kupić altusy a w ferie zająć się accuhornem oczywiście jeśli tylko Tomaszo będzie w stanie użyczyć swój wspaniały projekt :). Będę musiał wtedy pomyśleć o zmianie wzmaka, ale ten temat zamierzam poruszyć za jakiś czas. Pozdrawiam.

• #7 27 Gru 2006 22:51
    bados1990
    Poziom 13  

Hej, troszeczke buda jest za mała pod ten głośnik, ale ogólnie wygląda ok. szczerze do 300zl możesz sobie kupić wzmacniacz Denona jak dobrze trafisz. czy tam z tyłu suba widać łączenie okleiny? mogłeś wstawić inny terminal. ocena 7/10

• #8 27 Gru 2006 22:54
    Tajoka
    Poziom 20  

Wykonanie bardzo estetycznie. Zgadzam się jak na ten głośnik trochę za mała obudowa. Życze powodzenia w dalszej "zabawie" z akustyką.

• #9 27 Gru 2006 23:04
    maly1991
    Poziom 10  

bados1990 niestety to jest łączenie, początkowo nie planowałem oklejania tyłu ale akurat zostało tyle okleiny. A tak na przyszłość to dlaczego proponował byś inny port?

• #10 27 Gru 2006 23:32
    bados1990
    Poziom 13  

dołożyć 3 czy 4 zł to nie jest wydatek a estetyka terminala będzie o wiele lepsza. a jak testy od słuchowe?

• #11 28 Gru 2006 10:14
    maly1991
    Poziom 10  

hmmm testy od słuchowe co prawda nie znam się za bardzo jeszcze na tym i nie słyszałem jak powinien dobry sub grać, ale ten mój w zupełności mi wystarcza. Nie mogę go zbyt mocno podkręcać bo w pierw muszę szyby porządnie zakitować :D Jak czytam wasze posty to się mocno zastanawiam czy nie zrobić nowej skrzyni, efetywność będzie dużo większa?

• #12 28 Gru 2006 13:54
    Paweł007
    Poziom 22  

W sumie to dlamnie niema co tu pokazywać no bo niby co głośnik i pare desek oklejonych no może nieprawda mnie już nudzą takie tematy>

Skoro jest to forum elektroniczne to gdzie ta elektronika raczej do forum stolarskiego to się nadaje i takie mam zdanie.

• #13 28 Gru 2006 15:53
    bados1990
    Poziom 13  

kolega Paweł007 ma racje. trochę zbyt oklepane są takie konstrukcje. rzycze więcej udanych konstrukcji. może coś bardziej nowatorskiego.

• #14 29 Gru 2006 00:27
    demanufacture
    Poziom 17  

subwoofer to dosc oklepana konstrukcja to fakt ale od tego sie zazwyczaj zaczyna. no bo od czegos trzeba... jak sie nie chce to sie nie czyta

• #16 08 Sty 2007 21:47
    maly1991
    Poziom 10  

Witam w nowym roku wszystkich elektrowiczów! Ostatnio mam nadmiar wolnego czasu i mocno się zastanawiam nad przebudową mojego wooferka. Mam pare pomysłów ale proszę Was o pomoc w kilku sprawach. W tym tygodniu powinienem dostać altusy 110 i jak podejrzewam basu nie będzie mi brakować :P Ja jednak chciałbym co nieco pokąbinować. Obecnego suba nie dam rady podpiąć razem z altusami pod moją poczciwą unitre, wpadłem więc na pomysł zbudowania czegoś aktywnego...hmm czegoś no właśnie i tu wpadł mi do głowy kolejny genialny plan- a może by Band-Pass? Głośnik chciałbym wykorzystać z poprzedniego suba a więc alphard lw1000 ( http://alphard.pl/product/54/58 ) Zrobiłem wstępne wyliczenia w Winisd i wyszło mi ok. 24L dla drugiej komory i ok. 16L dla pierwszej, ale co do reszty to nie mam pojęcia, zupełnie nie pojmuję jak odczytywać te wykresy :( Prosił bym więc Was o pomoc i kilka odpowiedzi na moje pytania:
    1. Czy ten głośnik nadaję się do obudowy Band-Pass, może zrobić zamkniętą tylko troszkę większą?(wiem że przy alphardzie Br odpada, ale nie wiem jak przy Bp)
    2. Jako że sub ma być aktywny: czym się kierować przy wyborze wzmacniacza? (myślałem nad złożeniem czegoś samemu, ale na razie to dla mnie za wysoki stopień :) )
    3. Czy nie będzie problemu z podłączeniem go do unitry? (czytałem gdzieś że przez wyjście słuchawkowe jest taka możliwość)
    4. Może jest koś na forum kto podjął by się skąstrułowania takiego wzmacniacza (oczywiście za odpowiednie wynagrodzenie, i ile takowa sprawa może wyjść?)

To na razie chyba wszystkie pytania, jak coś mi się przypomni to nie omieszkam dopisać :D Pozdrawiam, i liczę na waszą pomoc Wojtek.

P.S. Nie chce zakładać nowego postu i zaśmiecać forum dlatego ciągnę dalej tego.

• #17 09 Sty 2007 18:10
    jaro_21
    Poziom 21  

Ciężko jest mówić o symulacji tego głośnika w winisd bo parametry są mało wiarygodne w przypaku alpharda

Band-pass bez pomierzonych parametrów to loteria.

Co do pomysły przerobienia na suba aktywnego to jestem za. Możesz poskładać sobie jakiegoś kita na TDA albo LM. Będziesz miał wolny wzmacniacz pod kolumny. Możesz też poeksperymentować z mocniejszym wytłumieniem suba.

• #18 09 Sty 2007 22:15
    maly1991
    Poziom 10  

jaro_21 może i racja, nie ma co ryzykować z tym alphardem w Band-pass, w przyszłości pomyśle o lepszym głośniku i wtedy zagłębie się bardziej w ten temat. Ile litrów więc proponujesz w dla zamkniętej obudowy, jak się dowiedziałem moja jest za mała :( . Nad złożeniem wzmacniacza jeszcze pomyśle, poczytam kilka postów na ten temat, ale nie wiem czy to nie za wielki wyczyn jak na mnie ( chyba że ktoś jest chętny do pomocy :) ) Wiem jedno że teraz chce suba aktywnego i dobrze dopracowanego :P Pozdrawiam

• #19 10 Sty 2007 16:45
    kivlov
    Poziom 26  

nom ciekawy byłby band pass kolega kiedyś miał taka obudowę ale robił na oko i strasznie muliło bass ale jak się zrobi prof i dobierze odpowiedni głośnik to efekt pewnie będzie bardzo przyjemny

• #20 10 Sty 2007 16:46
    jaro_21
    Poziom 21  

Pudło masz ładnie wykończone to szkoda robić nowe
    ale spróbuj troche mocniej wygłuszyć jakąś gąbką.

Nie słyszałem tego głośnika ani w 25 litrach ani w 45l więc nie wiem w jakiej paczce lepiej zagra.

jedni go wkładali w 35l to ponoć buczał:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic241895.html

• #22 12 Sty 2007 16:15
    maly1991
    Poziom 10  

Witam, co do tej obudowy to mgła by być lepiej wykonana :P ale może to tylko moja sugestia :D Chciałbym zrobić nową skrzynkę i dopracować ją w 100%, a poza tym włożyć do niej wzamaka. No i właśnie, zastanawiam się czy nie złożyć by go samemu, podobno nie jest to aż takie trudne? Powiedzcie mi jakie elementy potrzebowałbym do zbudowania czegoś prostego i w miarę taniego np. z tej strony: http://jabel.com.pl/?,o1,11,,,, . Cały czas się zastanawiam czy poradzę sobie z tym, ale kusi mnie chęć zdobycia nowych wiadomości i doświadczeń :) A może na początek kupić jakiegoś gotowca np. http://allegro.pl/item156468943_wzmacniacz_do_subwofera_aktywnenego_100w.html
    Co mi doradzicie, za wszelką pomoc będę serdecznie wdzięczny.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME