Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Co oznacza d w matematyce?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Co oznacza d w matematyce?
Autor
Wiadomość
learnpixel
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 31 Sie 2003 22:58   

Co oznacza d w matematyce?

Co oznacza d w matematyce, np. dU/dI? Nie jest to delta. W "Sztuce elektroniki" jest tego mnóstwo. Jeśli ktoś ma tą książkę, na pewno wie o co mi chodzi. Proszę o dogłębne wytłumaczenie, wraz z tym jak to się liczy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Sie 2003 22:58   

Powrót do góry

elektryk
Poziom 26
Poziom 26

Post#2 31 Sie 2003 23:10   

Re: Co oznacza d w matematyce?

samo d nic nie odznacza ale np df(x)/dx oznacza różniczke (pochodną) funckji f(x) po dx. Jeśli chodzi o interpretacje do z tego wzoru "wychodzi" funkcja której wartość w danym punkcie x0 jest wartością tangensa konta nachylenia prostej stycznej do funckcji. A jeśli chodzi o delty to pochodna to coś bardzo bliskiego tyle że delta tego co w mianowniku ma dążyć do 0.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Sie 2003 23:10   

Powrót do góry

ACULA
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bydgoszcz

Post#3 31 Sie 2003 23:12   

jest to różniczka, czyli prosto mówiąc pochodna,
matematycy nie lubią jak się tego określenia na d, ale w praktyce właśnie to oznacza
zatem pochodna U względem I
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Sie 2003 23:12   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 31 Sie 2003 23:24   

Samo "d" jednak coś oznacza. Oznacza elementarny przyrost jakiejś zmiennej. Elementarny = nieskończenie mały. Popularna nazwa: różniczka.

Z "Samo d" miał do czynienia każdy, kto rozwiązywał równania różniczkowe :)

Albo obliczał np błędy pomiarowe na laborce z fizyki....

Sens fizyczny różniczki:
Wartość różniczki danej funkcji w danym punkcie daje informację o szybkości zmiany wartości tej funkcji w tym punkcie.
Powrót do góry

Tremolo
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Chorzów

Post#5 01 Wrz 2003 03:35   

oto symbole rożniczek (plik załacznika)

przykładowe zastosowanie: napiecie co jedną sekunde zwiększa się o 1 V

przyrost napięcia w danej chwili będzie właśnie różniczką napięcia .

zresztą jeśli jesteś w szkole średniej to poznasz niebawem co to jest różniczka itp...

co do samego d - oznacza często w indexach po prostu dziesiętny, dolny, różnicowy itp (wg polskiej normy), może tez oznaczac długość, lub też przedrostek decy = 1/10 (1 dm=1/10 m)
Powrót do góry

learnpixel
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 Post autora tematu 02 Wrz 2003 21:59   

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jestem teraz w pierwszej klasie liceum. Mam bardzo fajnego matematyka, już go poprosiłem o to, aby mi wytłumaczył o co chodzi z tymi różniczkami i całkami, także nie powinno być problemu. Jeszcze raz wielkie dzięki! :)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Co oznacza d w matematyce?
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.162 seconds

elektroda.pl temat RSS