Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna podlogowa na oklepanych przetwornikach

postiga 02 Sty 2007 18:58 3527 22
  • Witam

Dzien przed sylwkiem wzialem sie za robote kolumn potrzebnych na domowa imprezke. Tak wiec zapoznawszy sie rzecz jasna duzo wczesniej z wieloma projketami zdecydowalem sie na Vistaona sc 10n + gdn 18/120/6.

Skrzynia wykonana z 18 mm wiorki ;/ ale nie jest zla.
    Wysokosc zewnetrza to 100 cm, szerokosc 20,4 cm a glebokosc 27,3 cm
    Przegroda znajduje sie na 30 cm od dolu. Bez wytlumienia objetosc wynosila kolo 26 l. Po wytlumieniu spadla do 18. Specjalnie zrobilem taka duza przestrzen bo moze bede robil jakies modifikacje w przyszlosci. Uszczelniona zostala jakims sylikonem wytrzumujacym temp 1200 stopni C (nie mialem nic innego pod reka :) ), jednak po wyscheniu przypomina bardziej fuge niz sylikon :) Szkrzynia zostala zbita drewnianymi kolkami, gdyz nie chcialem jej szpecic wkretami, a na fornirowanie nie mam sil (zniechecony jestem do tej metody bo juz 2x dalem dupy) Zwrotnica zaprojektowana i wykonana przez ---killer---, (spelnia swoje zadanie)
    Bas reflex dany na oko, wlozylem to co mialem pod reka. Dlugosc 185 mm szerokosc hmmm.... nie pamietam bo jest zwezany. Ale na oko to srednia wynosi 5,5. Achas, br jest wklejony na plasteline :D bo ten 'sylikon' nie nadaje sie do takich rzeczy ;)

Co do odsluchu jestem w szoku co te glosniczki potrafia. W 25 m2 daja nawet niezle czadu. Nie spodziewalem sie takiego basu.(w pokoju dodatkowo stoi subwoofer na 32/300 z wbudowanym wzmacniaczem Irka)

CENNIK:

glosniki:
    standardowa cena zamawiane w f-a-s i gerlaton (czy jakos tak)
    - kolce pod kolumny 16 zl
    - br 10 zl
    - terminale 10 zl
    - kable mialem
    - plyty pod obudowe swoje
    - zwrotka 80 zl ( wiem ze troche duzo ale nie mialem czasu na oczekiwanie elementow no i placona jest w tym robocizna)

Przy okazji postaram sie o wyrazniejsze zdjecia

Fajne!
  • #2 02 Sty 2007 19:41
    mr.box
    Poziom 15  

Witam.....
    Wygląda bardzo ładnie....szczególnie podoba mi się przednia ściana - czarna i ''obramowanie w kolorze (chyba) buku. Ten bass reflex trochę razi w oczy, ale to jest z tyłu. Ogólna ocenka 4+/6

PS. Co to za zwrotnica za 80 zł (chyba, że chodzi o dwie)

• #3 02 Sty 2007 19:48
    postiga
    Poziom 25  

BR obklejony jest plastalina bo jak pisalem nic lepszego nie mialem pod reka. Rzecz jasna nie jest to na stale. Narazie to nie przeszkadza w niczym bo jak sam napisales znajduje sie z tylu. Koszt zwrotek oczywiscie za dwie sztuki.

P.S.
    kolumny wygladaja ciut ladniej, ale aparat robie swoje, np dodaje jakies plamki ;p

• #4 03 Sty 2007 13:51
    Cienias87
    Poziom 15  

Kolumny nawet ładne, jakość zdjęć je chyba trochę pogarsza, a cena tych zwrotek nie jest taka duża.

• #5 03 Sty 2007 16:08
    bados1990
    Poziom 13  

ogólnie jest okej, mi szczerze ta konstrukcja nie przypadła do gustu, ale jest staranie wykonana. tylko że BR wstawiony taki jaki był pod ręką;/ zero strojenia. ale zmienisz to pewnie i kiedyś poprawisz. przetworniki dobre nie jakieś z bazaru, Terminale nie najtańsze, też ok. zwrotki nie wszyły tak drogo, a jak spełniają swoje zadanie to okej. moja ocena 8/10

• #6 03 Sty 2007 16:28
    pan_membran
    Poziom 12  

nawet fajnie, ale.. poodginałes koszy stx (chyba)..za mocno przykeciłes..

• #7 03 Sty 2007 16:38
    tabaluszek
    Poziom 23  

tez mi sie zdaje ze pokzywiłes kosze
    ale konstrukcja dobrze wykonana ale nie podoba mi sie no cuz kazdy ma inne gusta ;)

• #8 03 Sty 2007 17:17
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

postiga napisał:
    Bez wytlumienia objetosc wynosila kolo 26 l. Po wytlumieniu spadla do 18.

Musiałbyś wytłumić ją 8litrami zaprawy cementowej. :D
    Akustycznie wytłumienie zwiększa obudowę.
    Razi ta plastelinka, ale jak napisałeś jest to zastępcze wozwiązanie.
    Ja dałbym jednak mniejszą obudowę i inaczej stroił b-r bo jeśli ma takie wymiary jak podałeś, to musi stroić gdzieś koło częst. rezonansowej tego stx-a.
    Zakupy (sc10n8) poczyniłeś w greltonie :D a nie w gerlatonie, może pomyliłeś z inną nazwą, "geriawit" :D
    Szkoda, że nie miałeś umiaru w dokręcaniu kosza biednego stx-a :cry:

Podoba mi się natomiast rozwiązanie z dodatkową komorą, jak to wykożystałeś - jako komora balastowa, czy oddzielna komora na zwrotnicę?
    Generalnie fajne kolumienki, można parę rzeczy poprawić, ale kolorystyka i mi odpowiada, przez to kolumienki są jeszcze smuklejsze.

• #9 03 Sty 2007 19:33
    postiga
    Poziom 25  

przemo-lukas napisał:

Musiałbyś wytłumić ją 8litrami zaprawy cementowej. :D
    Akustycznie wytłumienie zwiększa obudowę.

Zbedna przestrzen zostala wypelniona styropianem.A kazda ze scian zostala oblozona gabka

przemo-lukas napisał:

Ja dałbym jednak mniejszą obudowę i inaczej stroił b-r bo jeśli ma takie wymiary jak podałeś, to musi stroić gdzieś koło częst. rezonansowej tego stx-a.

Jakie dokladnie b-r bys dal. Mimo iz strojenie bylo na oko. To ja zastrzezen zadnych nie mam. Na korektorze i tak zjezdzam z niskich czestotliwosci zeby zbednie nie nadwyrezac stx'a, gdyz mam subwoofer

przemo-lukas napisał:

Podoba mi się natomiast rozwiązanie z dodatkową komorą, jak to wykożystałeś - jako komora balastowa, czy oddzielna komora na zwrotnicę?

Komora balastowa, gdybym wlozyl tam zwrotke nie mialbym do niej juz dojscia, a zakladam ze bede kiedys ta kolumne modyfikowal.

Dodano po 3 [minuty]:

bados1990 napisał:
    BR wstawiony taki jaki był pod ręką;/ zero strojenia

Nie do konca bralem to co bylo pod reka, wzialem to co najbardziej odpowiadalo i mimo iz mozna powiedziec ze strojonie na oko, to naprawde jest dobrze i nie sadze zeby bylo lepiej.

Dodano po 4 [minuty]:

pan_membran napisał:
    nawet fajnie, ale.. poodginałes koszy stx (chyba)..za mocno przykeciłes..

W rzeczywistosci nie wyglada to tak jak na zdjeciach. Cienie sprawily iz wydaje sie ze te kosze sa moocno 'wygiete' , a tak nie jest. Oczywiscie sa dokrecone ciut mocniej zeby dobrze przylegaly do plyty

• #10 04 Sty 2007 00:52
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Hmm nie wiem jak tam wlasciwosci styropianu ale gabka "zwieksza objetosc widziana przez glosnik"
    przemo dobrze napisal.
    Co do kolumn to z wygladu mi sie akurat nie podobaja...

• #11 04 Sty 2007 11:17
    --killer--
    Poziom 11  

Witam
    Wywal ten steropian .. zrób jakomś trwała najlepiej ukośna przegrode która uszczelnij klejem .. obudowa ma mieć maks 15-16 litrów razem z tłumieniem ... strojenie nie za niskie tam na około 50 - 55 hz

rura b-s musi byc szeroka min 7 cm i wyjdzie napewno dosyć długa

jak wszystkiego dobrze dopilnujesz to sub ci juz nie bedzie potrzebny .. no chyba ze naprawde lubisz trzesienie ziemi .....

pozdrawiam

• #12 04 Sty 2007 15:08
    Cienias87
    Poziom 15  

Popieram wypowiedź poprzedników, ten styropian to zły pomysł, może gdzieś nie przylegać do ścianek i psuć efekt, tłumienia się nie odejmuje. Najlepiej zrób symulację w WinISD, komorę oddziel przegrodą z wiórówki i po problemie, no i wytłumienie oczywiśćie.

• #13 04 Sty 2007 15:29
    postiga
    Poziom 25  

Lubie trzesienie ziemi, Zalozenie bylo od poczatku takie ze na tego stx nie beda szly zadne niskie czestotliwosci (korektor) -od tego jest subwoofer. Te 7 cm to zaduzo w tym wypadku(wedlug mnie, nie popierawszy to obliczeniami)
    U mne wychyl membrany przy 'maxymalnej' wytrzymalosci glosnika nie jest duzy. Jakosc wydobywajacego dzwieku jest dla mnie zadawalajaca !! A nie jestem gluchy i w poruwnaniu z paroma seriami altusow,mildtonow czy tez magnatow wypadaja dobrze. Popieracie swoje wywody suchymi faktymi z winisd itp czy ktos z was sprawdzal jak takie zestawienie jak moje gra ? Naprawde nie wydaje mi sie ze proponowane przez was zmiany w moim wypadku cos zmienia,podkreslam jeszcze raz ze glosnik u mnie bardziej przenosi srednie tony nis niskie. No ale oczywiscie w chwili wolnego czasu i mozliwosci postaram sie dostosowac do waszym 'propozycji' (siedzicie w tym dluzej niz ja) - narazie to co mam jest dla mnie super.

Pare osob pisalo ze gabka akustycznie zwieksza obudowe, jak mam to rozumien bo po jej wstawieniu glosnika membrana przestala latac jak szalona (moze gabka stosowana przeze mnie ma inne wlasciwosci ? :) czy jak ?)

• #14 04 Sty 2007 15:42
    Cienias87
    Poziom 15  

Jak na razie dźwięk Ci odpowiada to to najważniejsze, jak już wspomniałeś jak będziesz miał wolną chwilkę to pomajstruj coś i oczywiście napisz czy coś się polepszyło.

• #15 04 Sty 2007 16:02
    zeberko
    Poziom 31  

Mam podobne (takie same) głośniki w 16 litrach (netto) ale zrealizowane jako monitory (od paru tygodni w dziale DIY).
    Co do dźwięku bardzo mi się podoba, szczególnie w tzw. delikatnym słuchaniu na 30% gwizdka (wskaźniki we wzmaku WS442 dolatują do 5W :))
    Twoja konstrukcja potwierdziła, że kosz to straszna tandeta prawie jak blach na puszkę od piwa, a szkoda.
    Na pewno dają pełno radości i to jest najważniejsze reszta to pryszcz i tylko takie gadanie co by to było gdyby to było ;)
    Z ukłonami

• #16 04 Sty 2007 16:17
    Caleb_
    Poziom 33  

trzeba bylo robic 10 litrowa pake, jesli z zalozenia mial byc wspierany subwooferem. BR wystroic na 50hz, aby tylko poprawic wytrzymalosc.

• #17 04 Sty 2007 17:05
    zeberko
    Poziom 31  

Odnośnie moich upodobań to lepiej mieć konstrukcję która może obejść się bez subwoofera, częściej tak słucham tylko czasem jak występuje silna potrzeba basu podpieram je subwooferem ale i tak, że tylko uzupełnia je (sub gra od 35 do 50Hz)
    Mając poważniejsze monitory nie trzeba się martwić o niedyspozycję subwoofera.

• #18 05 Sty 2007 11:54
    przemo-lukas

zeberko napisał:

Na pewno dają pełno radości i to jest najważniejsze reszta to pryszcz i tylko takie gadanie co by to było gdyby to było ;)

Zeberko, to nie tylko "gadanie" i sam o tym dobrze wiesz, po prostu robimy jakieś założenia przy projekcie, podpierając się ogólnumi zasadami przy projektowaniu.
    Najlepszym przykładem jest Twoja konstrukcja, dużo bardziej przemyślana.
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=b0fbce9e433908324b309b66388f945e
    Oczywiście nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie :D
    Zgadzam z Tobą co do stereo. A mianowicie, że kolumny powinny przenosić jak najszersze pasmo a podpieranie tego subem to ... no cóż, jak ktoś lubi to jego sprawa.

Postiga, to co napisałem to tylko rady, jeśli chcesz to możesz puścić je kantem, jeśli odpowiada Tobie taki stan jak jest, to nie ma problemu. Wyglądu nie musisz się "wstydzać", brzmienie możesz poprawić i tyle.
    postiga napisał:

Jakie dokladnie b-r bys dal.

może takie: dla 18l Φ 7cm/ L 20cm da strojenie ok 50Hz
    Zastanów się, obcinasz korektorem niskie częstotliwości, a paczkę stroisz koło częst rezonansowej tego stx-a czyli ok 37Hz, jakoś dziwnie, nie uważasz?
    Pozdrawiam. :D

• #19 05 Sty 2007 12:03
    zeberko
    Poziom 31  

Ja mam tak, że po zrobieniu czegoś słucham i jak się osłucham to zaczyna już coś świtać w głowie by zmienić, poprawić lub zrobić coś nowego to już chyba tak zostanie.
    I na pewno kolega postiga (jak zachoruje na tę przypadłość ;)) po swych przemyśleniach skorzysta z wielu rad, jaki pojawiły się w tym temacie jak i całej elektrodzie i na pewno coś doda od siebie, ale jaki pisałem wielka jest przyjemność odsłuchać kolumny po ich skończeniu (w jakiejś fazie ich istnienia, mowa o poprawnych i przemyślanych konstrukcjach)
    Z ukłonami

• #20 05 Sty 2007 12:27
    przemo-lukas

postiga napisał:
    Witam
    Dzien przed sylwkiem wzialem sie za robote kolumn potrzebnych na domowa imprezke. Tak wiec zapoznawszy sie rzecz jasna duzo wczesniej z wieloma projketami zdecydowalem sie na Vistaona sc 10n + gdn 18/120/6.

Zazdroszczę Tobie szybkości wykonania, ja nad swoją konstrukcją, ślęczę ok 2 miesięcy, cały czas coś zmieniając - ulepszając. A to inny kont przegrody, inne nieco strojenie, poprawa zwrotek, inne kształty wręg, różne opcje z wygłuszeniem. Ale może w końcu ujży światło dzienne i pojawi się na "elce". Ale z całą pewnością będzie to ukończona konstrukcja i najprawdopodobniej nic już w niej nie będe zmieniał.
    Chociaż już zastanawiam się nad kablami. :D
    He, he i tak "w kółko Macieju".
    Zyczę Tobie, Postiga wielu fajnych dni z ulepszaniem konstrukcji. To nie jest ironia. Naprawdę uważam to za świetną zabawę. A w tej konstrukcji drzemie ukryty potencjał. :D
    Pozdrawiam.

• #21 05 Sty 2007 13:56
    postiga
    Poziom 25  

przemo-lukas napisał:

Zazdroszczę Tobie szybkości wykonania, ja nad swoją konstrukcją, ślęczę ok 2 miesięcy, cały czas coś zmieniając - ulepszając. A to inny kont przegrody, inne nieco strojenie, poprawa zwrotek, inne kształty wręg, różne opcje z wygłuszeniem.
    Pozdrawiam.

Hmm... 2 miesiace skrecania 'skrzynki'- to mysi byc naprawde cos :D Czekam na ukonczony projekt z niecierpliwoscia.

przemo-lukas napisał:

(...)To nie jest ironia(...)

Moze i nie, ale tak brzmi ;)

• #22 05 Sty 2007 17:37
    przemo-lukas

Postiga, jeśli poczułeś się urażony, to przepraszam. Nie taki miałem zamiar pisząc ten post. Jeszcze raz to powiem. Naprawdę zrobiłeś bardzo fajne i zgrabne kolumienki, mogą się podobać. Chciałem uświadomić Tobie, że możesz jeszcze długo się bawić, aby być w pełni zadowolonym, zresztą sam przyznałeś, że masz zamiar coś jeszcze zmieniać.Podpisuję się pod tym co napisał zeberko:

zeberko napisał:
    Ja mam tak, że po zrobieniu czegoś słucham i jak się osłucham to zaczyna już coś świtać w głowie by zmienić, poprawić lub zrobić coś nowego to już chyba tak zostanie.

I to właśnie zajęło mi tyle czasu
    zeberko napisał:

I na pewno kolega postiga (jak zachoruje na tę przypadłość ;)) po swych przemyśleniach skorzysta z wielu rad, jaki pojawiły się w tym temacie jak i całej elektrodzie i na pewno coś doda od siebie,

i tego właśnie Tobie życzę

:D
    I jeszcze jedna żecz,śledząc forum, na pewno wiesz, że nie mam żadnych oporów skrzynkę na ziemniaki, nazwać "skrzynką na ziemniaki".

• #23 07 Sty 2007 00:36
    postiga
    Poziom 25  

Nie no spoko przemo-lukas. Nie jest latwo mnie urazic ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME