Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 06 Sty 2007 21:51
    C-oolt
    Poziom 22  

WITAM!!!

Nie wiem czy nie pomyliłem działu ani forum ale zobaczymy :D

Zakupiłem ostatnio skuter używany. Posiada on rozrusznik elektryczny. Sprawa polega na tym ze nie chce on działać. Wydaje mi się ze problem leży po stronie takiej małej kosteczki co się nazywa moduł zapłonu(po naciśnięciu startera wydaje dźwięk pykania):

Wygląda on tak:

Jak sprawdzic elektroniczny Moduł zapłonu w skuterze

Jak sprawdzic elektroniczny Moduł zapłonu w skuterze

Nie wiem do końca jak jest zbudowany. Chciałbym się tylko dowiedzieć czy istnieje możliwość sprawdzenia czy działa poprawnie.

POZDRAWIAM :D

• #2 06 Sty 2007 23:14
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Wątek powinieneś zacząć w dziale "usterki-samochody" - zgłoszę do moderatorów prośbę o przeniesienie.

W sprawie modułu to najłatwiej sprawdzić w taki sposób, że po zamontowaniu sprawdza się czy daję iskrę - przy kręceniu rozrusznikiem - wykręć świecę, załóż fajkę i przytknij obudowę świecy do jakiejkolwiek metalowej (niemalowanej) części silnika czy ramy.

• #3 06 Sty 2007 23:43
    Marcin_1972
    Poziom 18  

Usystematyzujmy wiadomości:
    skuter jest używany,
    rozrusznik jest elektryczny,
    nie działa, no właśnie co.
    Ja zrozumiałem, że nie kręci rozrusznik.

No to albo rozrusznik, albo jakiś element po drodze do rozrusznika.
    Trzeba by sprawdzić, czy na rozrusznik idzie napięcie z akumulatora po wciśnięciu startera. Jak idzie to rozrusznik (może szczotki), jak nie ma napięcia to może być uszkodzone to co na fotce. Wydaje się, że jest to przekaźnik z cewką na 12V i stykami na 20A.

Istnieje możliwość sprawdzenia jeśli to jest przekaźnik.
    Można też podstawić jakiś przekażnik o podobnych parametrach.

• #4 06 Sty 2007 23:51
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

To co nie działa: rozrusznik, czy nie ma iskry? Jeśli z tego elementu słychać cykanie, to nie jest to moduł zapłonowy, tylko przekaźnik rozrusznika. Idą do niego cztery przewody: dwa grube - jeden z akumulatora, drugi do rozrusznika i dwa cienkie - jeden do masy, drugi do przycisku rozrusznika na kierownicy (lub jeden do stacyjki, a drugi do przycisku - zależy jak przekaźnik jest sterowany - ale top nie ważne jeśli słychać to cykanie).
    Aby sprawdzić, co jest uszkodzone, to zewrzyj ze sobą na krótko te dwa grube przewody, czyli podłącz rozrusznik bezpośrednio do akumulatora. Jeśli rozrusznik zakręci, to do wymiany przekaźnik. Dopasujesz każdy przekaźnik samochodowy. Ja polecam te mocniejsze na 30 - 40 amper. Podłączysz je prosto: cienkie przewody do zacisków 85 i 86. grube: 30 do akumulatora, 87 do rozrusznika. Jeśli rozrusznik nie zakręci, to albo on jest uszkodzony albo akumulator jest rozładowany. Zapłon w tego typu skuterach może działać i bez akumulatora, bo najczęściej jest to zapłon z własną cewką zasilającą.

• #5 07 Sty 2007 11:16
    Usunięty
  • #6 07 Sty 2007 13:05
    C-oolt
    Poziom 22  

Myślę że to jest przekaźnik rozrusznika. Dochodzą do niego cztery przewody tak jak napisał Błażej. No to pozostaje mi sprawdzić rozrusznik. Tylko jak połączyć te cztery przewody?? Znajdują się tam takie przewody jak napisał Błażej:

Cytat:
    dwa grube - jeden z akumulatora, drugi do rozrusznika i dwa cienkie - jeden do masy, drugi do przycisku rozrusznika na kierownicy (lub jeden do stacyjki, a drugi do przycisku - zależy jak przekaźnik jest sterowany - ale top nie ważne jeśli słychać to cykanie).

Mój kumpel ma tej samej marki skuter i on mówi ze usuną ten przekaźnik połączył przewody i rozrusznik działa u niego bez problemu. Wiec może u mnie tez wystarczy połączyć przewody i obejdzie się bez przekaźnika tylko jak je połączyć??

Czy ktoś wie ile może taki przekaźnik kosztować oraz czy może podać link do tego przedmiotu jak znajdzie w jakimś sklepie??

Cytat:
    Usystematyzujmy wiadomości:
    skuter jest używany,
    rozrusznik jest elektryczny,
    nie działa, no właśnie co.
    Ja zrozumiałem, że nie kręci rozrusznik.

1.Skuter jest używany
    2.rozrusznik jest elektryczny
    3.do końca nie wiem co nie działa ale wydaje mi się ze to przekaźnik
    4.tego nie wiem

Pozdro :D

• #7 07 Sty 2007 13:15
    goldwinger

zapomnij o omijaniu przekaźnika bo się włącznik wypali i napisz czy rozrusznik kręci czy nie, a co do kosztów przekaźnika to najlepiej iść na szrot i znaleźć taki na 40A za 10zł to przekaźników całą garść dostaniesz

• #9 07 Sty 2007 14:16
    goldwinger

no to ładuj akumulator zakładaj nowy przekaźnik i tyle jeżeli rozrusznik kręci. Na początek naładuj aku bo przy nie doładowanym może być takie zachowanie przekaźnika więc może obędzie się bez jego wymiany

• #10 07 Sty 2007 18:44
    Błażej

Na początek to trzeba sprawdzić, czy to faktycznie przekaźnik, czy rozrusznik. I trzeba na krótko zewrzeć te dwa grube przewody. Jak zakręci, to już z górki...
    Ten przekaźnik się nadaje. Musisz wykorzystać styki zwierne, czyli grube przewody do 3 i 5, cienkie do 1 i 2.

• #11 07 Sty 2007 18:57
    goldwinger

Błażej napisał:
    I trzeba na krótko zewrzeć te dwa grube przewody.

Cytat:
    P.S Po złączeniu przewodów rozrusznik się zakręcił

• #12 07 Sty 2007 19:37
    Błażej

To przekaźnik do wymiany i po sprawie. Ale jeśli po naładowaniu akumulatora rozrusznik będzie dalej wolno kręcił, to może być oznaką jego uszkodzenia, które to spowodowało uszkodzenie przekaźnika (nadmierny pobór prądu przez uszkodzony rozrusznik).

• #13 07 Sty 2007 19:51
    PRYZ
    Poziom 12  

Witam w pierwszych słowach C-oolt napisał”po naciśnięciu startera wydaje dźwięk pykania” wygląda to na rozładowany akumulator ewentualnie wyeksploatowany,sprawdz stan akumulatora, a w chwili naciśnięcia startera czy gasną kontrolki?

• #14 15 Lut 2007 00:02
    pisior1987
    Poziom 21  

tak tylko taki mały aku. ładuj najlepiej przez żarówke 55 W-ową bo może on sie jescze bardziej zepsuć mniejszy prąd ładowania będzie poprostu.lepiej go naladuje. pozdrawiam

• #15 15 Lut 2007 22:17
    hasiek
    Poziom 14  

W niektórych skuterach rozrusznik jest tak podłączony że trzeba nacisnąć dźwignię hamulca żeby się włączył. W takim modelu do przekaźnika są podłączone dwa grube przewody (jeden do rozrusznika a drugi do akumulatora) oraz dwa cienkie ( jeden do wyłącznika rozrusznika a drugi do światła stop w lampie)

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty