Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak sprawdzic elektroniczny Moduł zapłonu w skuterze

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Motocykle, Motorowery, Inne Silniki -> Jak sprawdzic elektroniczny Moduł zapłonu w skuterze
Autor
Wiadomość
C-oolt
Poziom 16
Poziom 16

Post#1 Post autora tematu 06 Sty 2007 22:51   

WITAM!!!

Nie wiem czy nie pomyliłem działu ani forum ale zobaczymy :D

Zakupiłem ostatnio skuter używany. Posiada on rozrusznik elektryczny. Sprawa polega na tym ze nie chce on działać. Wydaje mi się ze problem leży po stronie takiej małej kosteczki co się nazywa moduł zapłonu(po naciśnięciu startera wydaje dźwięk pykania):

Wygląda on tak:

Nie wiem do końca jak jest zbudowany. Chciałbym się tylko dowiedzieć czy istnieje możliwość sprawdzenia czy działa poprawnie.

POZDRAWIAM :D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Sty 2007 22:51   

Powrót do góry

Los_sandalos
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Poznań

Post#2 07 Sty 2007 00:14   

Re: Jak sprawdzic elektroniczny Moduł zapłonu

Wątek powinieneś zacząć w dziale "usterki-samochody" - zgłoszę do moderatorów prośbę o przeniesienie.

W sprawie modułu to najłatwiej sprawdzić w taki sposób, że po zamontowaniu sprawdza się czy daję iskrę - przy kręceniu rozrusznikiem - wykręć świecę, załóż fajkę i przytknij obudowę świecy do jakiejkolwiek metalowej (niemalowanej) części silnika czy ramy.
Powrót do góry

Marcin_1972
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Rypin

Post#3 07 Sty 2007 00:43   

Usystematyzujmy wiadomości:
skuter jest używany,
rozrusznik jest elektryczny,
nie działa, no właśnie co.
Ja zrozumiałem, że nie kręci rozrusznik.

No to albo rozrusznik, albo jakiś element po drodze do rozrusznika.
Trzeba by sprawdzić, czy na rozrusznik idzie napięcie z akumulatora po wciśnięciu startera. Jak idzie to rozrusznik (może szczotki), jak nie ma napięcia to może być uszkodzone to co na fotce. Wydaje się, że jest to przekaźnik z cewką na 12V i stykami na 20A.

Istnieje możliwość sprawdzenia jeśli to jest przekaźnik.
Można też podstawić jakiś przekażnik o podobnych parametrach.
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#4 07 Sty 2007 00:51   

To co nie działa: rozrusznik, czy nie ma iskry? Jeśli z tego elementu słychać cykanie, to nie jest to moduł zapłonowy, tylko przekaźnik rozrusznika. Idą do niego cztery przewody: dwa grube - jeden z akumulatora, drugi do rozrusznika i dwa cienkie - jeden do masy, drugi do przycisku rozrusznika na kierownicy (lub jeden do stacyjki, a drugi do przycisku - zależy jak przekaźnik jest sterowany - ale top nie ważne jeśli słychać to cykanie).
Aby sprawdzić, co jest uszkodzone, to zewrzyj ze sobą na krótko te dwa grube przewody, czyli podłącz rozrusznik bezpośrednio do akumulatora. Jeśli rozrusznik zakręci, to do wymiany przekaźnik. Dopasujesz każdy przekaźnik samochodowy. Ja polecam te mocniejsze na 30 - 40 amper. Podłączysz je prosto: cienkie przewody do zacisków 85 i 86. grube: 30 do akumulatora, 87 do rozrusznika. Jeśli rozrusznik nie zakręci, to albo on jest uszkodzony albo akumulator jest rozładowany. Zapłon w tego typu skuterach może działać i bez akumulatora, bo najczęściej jest to zapłon z własną cewką zasilającą.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#5 07 Sty 2007 12:16   

Fakt,to co ilustruje fotografia to zwykły przekaźnik.
Powrót do góry

C-oolt
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 Post autora tematu 07 Sty 2007 14:05   

Myślę że to jest przekaźnik rozrusznika. Dochodzą do niego cztery przewody tak jak napisał Błażej. No to pozostaje mi sprawdzić rozrusznik. Tylko jak połączyć te cztery przewody?? Znajdują się tam takie przewody jak napisał Błażej:

Cytat:
dwa grube - jeden z akumulatora, drugi do rozrusznika i dwa cienkie - jeden do masy, drugi do przycisku rozrusznika na kierownicy (lub jeden do stacyjki, a drugi do przycisku - zależy jak przekaźnik jest sterowany - ale top nie ważne jeśli słychać to cykanie).

Mój kumpel ma tej samej marki skuter i on mówi ze usuną ten przekaźnik połączył przewody i rozrusznik działa u niego bez problemu. Wiec może u mnie tez wystarczy połączyć przewody i obejdzie się bez przekaźnika tylko jak je połączyć??

Czy ktoś wie ile może taki przekaźnik kosztować oraz czy może podać link do tego przedmiotu jak znajdzie w jakimś sklepie??

Cytat:
Usystematyzujmy wiadomości:
skuter jest używany,
rozrusznik jest elektryczny,
nie działa, no właśnie co.
Ja zrozumiałem, że nie kręci rozrusznik.

1.Skuter jest używany
2.rozrusznik jest elektryczny
3.do końca nie wiem co nie działa ale wydaje mi się ze to przekaźnik
4.tego nie wiem

Pozdro :D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sty 2007 14:05   

Powrót do góry

goldwinger
Poziom 25
Poziom 25

Post#7 07 Sty 2007 14:15   

zapomnij o omijaniu przekaźnika bo się włącznik wypali i napisz czy rozrusznik kręci czy nie, a co do kosztów przekaźnika to najlepiej iść na szrot i znaleźć taki na 40A za 10zł to przekaźników całą garść dostaniesz
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sty 2007 14:15   

Powrót do góry

C-oolt
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 Post autora tematu 07 Sty 2007 14:36   

Znalazłem tak przekaźnik na allegro. Posiada on 5 bolców ponieważ ma on przełączenie na 30 i 40 A Czy taki jest odpowiedni??

http://moto.allegro.pl/item155610246_przekaznik_samochodowy_12v_40_30a_solidny_nowe_.html

Pozdro :D

P.S Po złączeniu przewodów rozrusznik się zakręcił ale kręcił się bardzo powoli (chyba za slaby akumulator ) wiec myślę że rozrusznik jest sprawny.
Powrót do góry

goldwinger
Poziom 25
Poziom 25

Post#9 07 Sty 2007 15:16   

no to ładuj akumulator zakładaj nowy przekaźnik i tyle jeżeli rozrusznik kręci. Na początek naładuj aku bo przy nie doładowanym może być takie zachowanie przekaźnika więc może obędzie się bez jego wymiany
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 07 Sty 2007 19:44   

Na początek to trzeba sprawdzić, czy to faktycznie przekaźnik, czy rozrusznik. I trzeba na krótko zewrzeć te dwa grube przewody. Jak zakręci, to już z górki...
Ten przekaźnik się nadaje. Musisz wykorzystać styki zwierne, czyli grube przewody do 3 i 5, cienkie do 1 i 2.
Powrót do góry

goldwinger
Poziom 25
Poziom 25

Post#11 07 Sty 2007 19:57   

Błażej napisał:
I trzeba na krótko zewrzeć te dwa grube przewody.

Cytat:
P.S Po złączeniu przewodów rozrusznik się zakręcił

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sty 2007 19:57   

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#12 07 Sty 2007 20:37   

To przekaźnik do wymiany i po sprawie. Ale jeśli po naładowaniu akumulatora rozrusznik będzie dalej wolno kręcił, to może być oznaką jego uszkodzenia, które to spowodowało uszkodzenie przekaźnika (nadmierny pobór prądu przez uszkodzony rozrusznik).
Powrót do góry

PRYZ
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: lubartów

Post#13 07 Sty 2007 20:51   

Witam w pierwszych słowach C-oolt napisał”po naciśnięciu startera wydaje dźwięk pykania” wygląda to na rozładowany akumulator ewentualnie wyeksploatowany,sprawdz stan akumulatora, a w chwili naciśnięcia startera czy gasną kontrolki?
Powrót do góry

pisior1987
Poziom 18
Poziom 18

Post#14 15 Lut 2007 01:02   

tak tylko taki mały aku. ładuj najlepiej przez żarówke 55 W-ową bo może on sie jescze bardziej zepsuć mniejszy prąd ładowania będzie poprostu.lepiej go naladuje. pozdrawiam
Powrót do góry

hasiek
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Lublin

Post#15 15 Lut 2007 23:17   

W niektórych skuterach rozrusznik jest tak podłączony że trzeba nacisnąć dźwignię hamulca żeby się włączył. W takim modelu do przekaźnika są podłączone dwa grube przewody (jeden do rozrusznika a drugi do akumulatora) oraz dwa cienkie ( jeden do wyłącznika rozrusznika a drugi do światła stop w lampie)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Motocykle, Motorowery, Inne Silniki -> Jak sprawdzic elektroniczny Moduł zapłonu w skuterze
Strona 1 z 1