Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawianie fabryki czyli tani zestaw 2+ subwoofer

djrobson 10 Sty 2007 09:37 5553 9
  • Poprawianie fabryki czyli tani zestaw 2+ subwoofer
    Postanowiłem opisać krótko swój już dawny projekt, z którego korzystam na co dzień.

Elementy konstrukcji:
    - zestaw komputerowy głośników 2+1 creative p380 -120zł
    - głośnik aphard WH651H81 -29zł
    - tunel basreflex BR-70-220-HP (akkus) -10zł
    - większe kawałki filcu i gąbki - kawa dla babci ;)
    - pudło z okleiną - 25zł (wykonanie - znajomy stolarz)
    - tubka silikonu -4zł.

Zdjęcia nie są najlepszej jakości ale ogólnie widać kształt itp. Cała ideą konstrukcji było poprawienie zestawu komputerowego creative, którego chyba większość z nas zna czyli p380. Całość miała z założenia mało kosztować i w miarę możliwości przyzwoicie grać. Pudło ma pojemność około 28 litrów. Niestety w środku prawie wszystkie ścianki są obłożone gąbką i filcem (to tylko taniutki alpierd ;) oczywiście oprócz miejsc bliżej tunelu bass reflex. Głośnik, tunel i tylny panel "wyrwany" z p380 są również wklejone dokładnie na silikon. Tylna kratka "wentylacyjna" z głośnika również została wyjęta. Sam panel jest umieszczony za głośnikiem co dodatkowo powoduje chłodzenie przy większym "odkręceniu".

Jak to gra? Trochę przede wszystkim kosztem głośności niżej schodzi, 40Hz nie stanowi absolutnie problemu. Jeszcze w miarę dobrze słychać dźwięki w okolicach 36Hz poniżej spada b.szybko. Delikatną "górkę" w zakresie od 55 do 70Hz zlikwidowałem dość prostym programikiem do winampa tzw. korektorem parametrycznym (Shibatch Super Equalizer). Ogólnie postawiony oryginalny zestaw p380 obok mojego gra zupełnie inaczej, różnica jest spora, wielu znajomych mocno się dziwiło, że to tylko 17W na subie. Pomieszczenie odsłuchowe jest małe i ten subik jakoś sobie w nim radzi. Celowo nie wspominałem o głośnikach efektowych, których nie zmieniałem.

Zapomniałbym dodać ważnej kwestii: parametry pojemność budy plus rurka bass reflex dobierane były programem WinISD (o ile wierzyć parametrom alpharda). Co ciekawe wykres w programie mniej więcej pokrywał sie z odsłuchem. Przynajmniej sam tunel jest tak dobrany na styk średnicą minimalną, żeby nie "wiało" a grało :D

Fajne!
  • #2 10 Sty 2007 13:58
    Michas.glt.pl
    Poziom 15  

A nie zamierzasz zrobić maskownic do niego ?

• #3 10 Sty 2007 14:04
    lamer89
    Poziom 22  

Paskudne te śruby, zarówno te na głośniku ja i te z tyłu, poza tym to nie jest zle.

Mam kilka propozycji zmian :
    -zmień śruby mocujące głośnik na czarne
    - śruby z tyłu wymien, daj mniejsze łebki i lekko nawierś wiekszym wiertłem wgłębienia zeby łby weszły i obudowa była "na gładko", potem można by to zaszpachlować i całość równo okleić okleiną drewnopodobną (tak zeby nie były widoczne łączenia płyt)
    Potem zainteresował bym sie tym wznacniaczem do nich strzelam ze to bedzie 2*5W +20W
    A wiec malutko, nowy wzmacniacz do suba, no i ptzy okazji 2*20 dorzucic na satelitki, ale teraz małe pierdziwaki nie wytrzymają wiec trzeba by zrobic nowe satelitki.

Chyba szybciej i proście by było zrobic od podstaw, tylko plastik z tego panelu tylnego zostawić (zawsze najwiekszy problem to zrobić estetyczny panel).

• #4 10 Sty 2007 16:43
    djrobson
    Poziom 10  

lamer89 napisał:
    Paskudne te śruby, zarówno te na głośniku ja i te z tyłu, poza tym to nie jest zle.

Mam kilka propozycji zmian :
    -zmień śruby mocujące głośnik na czarne

Akurat skręciłem to czym było, ładny chrom co słabo widać na zdjęciach i taki kontrast mi się podoba ;) rzecz gustu.
    Cytat:
    - śruby z tyłu wymień, daj mniejsze łebki i lekko nawierś wiekszym wiertłem wgłębienia zeby łby weszły i obudowa była "na gładko", potem można by to zaszpachlować i całość równo okleić okleiną drewnopodobną (tak zeby nie były widoczne łączenia płyt)

Tylne śruby służą do ewentualnego demontażu i ..... łatwiej było poprzyklejać wyciszenie po prostu. Bass reflex nie musi być mocno "szczelny" ale tylna ścianka jest na gumowej podkładce.
    Cytat:

Potem zainteresował bym sie tym wznacniaczem do nich strzelam ze to bedzie 2*5W +20W. A wiec malutko, nowy wzmacniacz do suba, no i ptzy okazji 2*20 dorzucic na satelitki, ale teraz małe pierdziwaki nie wytrzymają wiec trzeba by zrobic nowe satelitki.
    W planach jest już przeróbka zestawu 2+1 logitecha tego z 120W wzmakiem (przynajmniej tak podaje producent). Jako, że lubię bas tym razem na głośnik wydam z 10x więcej.

Dodano po 5 [minuty]:

Michas.glt.pl napisał:
    A nie zamierzasz zrobić maskownic do niego ?

Raczej nie.

• #5 10 Sty 2007 17:37
    Tomek515
    Poziom 21  

Subek ok napewno gra lepiej niż oryginalny, ale wątpie ze schodzi niżej niż oryginalny...

• #6 10 Sty 2007 18:30
    djrobson
    Poziom 10  

Tomek515 napisał:
    Subek ok napewno gra lepiej niż oryginalny, ale wątpie ze schodzi niżej niż oryginalny...
    Cudu nie ma, masz rację. Jedynie parę Hz niżej ale przynajmniej sporo ładniej, fakt.

• #7 10 Sty 2007 19:09
    Paweł007
    Poziom 22  

Po

1 chyba do diy akustyka bo niby gdzie...?

2 te śróby powalają

• #8 11 Sty 2007 10:10
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Wykorzystanie elektroniki od najgorszego dziadostwa jakie tylko powstało niejest na wiejscu. Za 120zł można kupić coś lepszego - jakieś zestawy na TDA np. Alphardy tej średnicy do suba nie są ok - lepiej by zagrał lw800. A LW650 to do satelitek raczej. Co tam siedzi jako wzmacniacz - tda jakieś a może tea2025?

• #9 11 Sty 2007 18:55
    kotu123456789
    Poziom 12  

podoba mi się jednak jak ktoś już wspomniał śruby strasznie szpecą całość i psują efekt końcowy idź do jakiegoś sklepu budowlanego i kup za 5zł garść czarnych śrub a będzie znacznie lepiej .
    moja ocena to 9/10

• #10 13 Sty 2007 00:29
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam! Osobiście podoba mi sie ta konstrukcja subwoofer na pewno gra o wiele lepiej niż oryginalny sam mam takie głośniki w kolumnach przy komputerze w obudowie 18L i musze przyznać że przyzwoicie grają i mają bardzo ładne zejście co mnie czasem aż wręcz zadziwia, przyznam że przydał by ci sie trochę większy wzmacniacz tak z 30W i było by ok :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME