Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw na Visaton`ach

wojtek999 16 Sty 2007 20:27 5738 29
  • Użyte przetworniki:

- Visaton W170 S, 4Ω - 99zł
    - Visaton DT94, 8Ω - 69zł

Obudowa:

Wszystkie ścianki płyta wiórowa 18mm, przód 18mm+16mm MDF. Całość solidnie poskręcana i klejona.
    Wymiary:
    szer. 21cm
    głęb. 24cm
    wys. 90cm
    Konstrukcja wzorowana na zestawie Visatona ALTOII, ale wymiary zrobiłem w innych proporcjach - oczywiście zachowując objętość(28L netto). W środku wytłumienie Visatona, zgodnie z zaleceniem producenta. Fornir mahoniowy (za niecałe 30zł kupiłem go tyle, że spokojnie wystarczy jeszcze na drugą kolumna i subwoofer). Całość polakierowałem bezzapachowym lakierem - i tu chyba mój błąd. Jakiś dziwny ten lakier, zostawały smugi, po szlifowaniu warstwa wyglądała beznadziejnie. Ogólnie chyba popełniłem jakiś błąd. Fornir mahowniowy ma lekko chropowatą strukturę dlatego szlifowałem go drobnym papierem. Opiłki forniru powchodziły w tą jego chropowatą strukturę i widać je przez lakier jak światło opdpowiednio pada. Więcej nie chciałem szlifować, bo fornir miał tylko 0,6mm. Powinienem chyba lepiej wyczyścić kolumnę przed lakierowaniem czymś wilgotnym. Na sam koniec wyczyściłem polakierowaną kolumne środkiem Pronto do drewana w płynie(nie rozcieńczonym) i dzięki temu słabiej widać te wewnętrzne opiłki. Ogólnie jak na I raz fornir położony idealnie ( poza jednym malutkim miejscem). Podfrezowania po głośnikami, tunelem br oraz terminalem.

Zwrotnica:
    Parametry takie jak w fabrycznej. Cewki nawijałem sam (ale nie mam zamiaru więcej tego robić:D ) Kondensatory firmy Mant.

Odsłuch:
    Pomimo tego, że nie mam jeszcze dobrego odtwarzacza to jestem bardzo zadowolony z jakości dźwięku. W końcu wiem co to dobry wokal. Słucham na razie z jednej kolumny w mono(druga w trakcie budowy) ale i tak wrażenie przestrzeni jest o wiele lepsze jak z dwóch głośników od wieży. Słuchając z zamkniętymi oczami:) trudno wskazać źródło dźwięku. Z wysokich tonów też jestem zadowolony, tylko że teraz wyłapuje niedoróbki pirackich kopii:D. Basu może nie ma bardzo wiele, ale w końcu to tylko 17cm przetwornik. Jednak nie ma co narzekać na jego ilość, jest przy tym dobrej jakości(biorąc pod uwagę tak dużą objętość obudowy na 17cm głośnik).
    Podsumowując to wydaje mi się, że słuchając MP3 krążących po sieci lub nie dysponując dobrym odtwarzaczem CD nie ma potrzeby inwestować w lepsze głośniki od tych. Najpierw trzeba zdobyć lepsze źródło dźwięku:D

Jak coś zapomniałem to dopisze później.

Fajne!
  • #2 16 Sty 2007 20:53
    Gibon007er
    Poziom 22  

Jeśli nie masz wprawy w nakładaniu lakieru mogłeś przećwiczyć to na jakimś kawałku forniru..

Ogólnie smugi własnie z braku umiejętności sie robi :)
    ..chyba ,że naprawde trafiłeś na felerny lakier..albo jakiś beznadziejny pędzel masz :)

kolumienki Fajne..typowy styl podłogowca :) Estetyczne i eleganckie :)
    Jednak jakbym robił na tych głośnikach kolumienki to tylko monitorki :)

Pozdrawiam

• #3 16 Sty 2007 21:56
    wojtek999
    Poziom 16  

Na innym kawałku forniru, nie szlifowanym papierem, próbowałem malować i wyszło bardzo dobrze. Na kolumne nakładałem najcieńsze warstwy jakie mogłem. Chyba to wina tych "opiłków" forniru pod lakierem:( Przy drugiej kolumnie zachowam większą ostrożność:D

• #4 16 Sty 2007 22:26
    kivlov
    Poziom 26  

bardzo mi się podoba i już od tygodnia planuję zakupić przetworniki tej firmy ale ciągle sie zastanawiam możesz coś opowiedzieć

• #5 16 Sty 2007 23:19
    _Gothic_
    Poziom 12  

proponuje zalatwic sobie jakies podkladki do tych kolcy bo inaczej Twoja podloga nie bedzie za ciekawie wygladac (pewnie juz sa od nich jakies slady)

• #6 16 Sty 2007 23:24
    wojtek999
    Poziom 16  

Opowiedzieć mogę tyle, że jestem bardzo zadowolony z nich. Może nie mam porównania z wieloma innymi przetwornikami, ale myśle że w tej cenie trudno o lepsze. Jeśli chodzi o wysokotonowca to jak pisałem wcześniej słyszalne są różne niedoróbki w wielu utworach, które wcześniej uważałem za dobre. Wydaję mi się więc, że dla przeciętnego użytkownika który i tak ściąga z netu mp3 i głównie ich słucha to nie ma potrzeby lepszych przetworników. W średnim paśmie również słyszę o wiele więcej szczegółów i dzwięk jest "żywy", a nie jakiś suchy i matowy. Ale jeśli masz kase, dobry odtwarzacz i wzmacniacz na stanie oraz orginalne płyty z muzyką to oczywiście na pewno na lepszych przetwornikach będzie o wiele lepiej:D
    Jak dla mnie tego W170 musi wspierać subwoofer. Zastanawiam się nad Visaton W250, SLS10 oraz Beyma 10BR60. Co polecacie?

Dodano po 1 [minuty]:

Co do kolcy to generalnie stoją na dywanie. Jednak nie są one ostre tylko mają takie okrągłe "główki" - podłoba więc wytrzyma jakoś:)

• #7 17 Sty 2007 02:30
    mejson
    Poziom 11  

czesc

Szczerze to Ci powiem że mi sie bardzo podobaja, proste ale ładne, eleganckie, stylowe i bardzo dobre przetworniki . Na elce są mało znane ale wg mnie warto w nie zainwestować (tyczy sie niskotonowych, kopułek nie słyszałem). Sam mam suba na w 200sc i jestem zadowolony. http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic637242.html

Wracając do Twojej konstrukcji daje 10/10

• #8 17 Sty 2007 15:01
    Gibon007er
    Poziom 22  

wojtek999 napisał:
    Na innym kawałku forniru, nie szlifowanym papierem, próbowałem malować i wyszło bardzo dobrze. Na kolumne nakładałem najcieńsze warstwy jakie mogłem. Chyba to wina tych "opiłków" forniru pod lakierem:( Przy drugiej kolumnie zachowam większą ostrożność:D

rób w miare cienkie warstwy i po każdej oszlifuj ją papierkiem ściernym 500-800 żeby usunąć kurz itp

• #9 17 Sty 2007 15:30
    Nevon
    Poziom 21  

wojtek999 napisał:

Jak dla mnie tego W170 musi wspierać subwoofer. Zastanawiam się nad Visaton W250, SLS10 oraz Beyma 10BR60. Co polecacie?

Znacznie bardziej polecił bym Ci beyma 12br60.

PS ładne kolumienki:) chciał bym takich posłuchać.

• #10 17 Sty 2007 16:54
    wojtek999
    Poziom 16  

Cytat:
    rób w miare cienkie warstwy i po każdej oszlifuj ją papierkiem ściernym 500-800 żeby usunąć kurz itp

...tak właśnie robiłem:)

Cytat:
    Znacznie bardziej polecił bym Ci beyma 12br60.

Ale to zaduży głośnik jak na mój pokój. Chcę coś 10calowego

• #11 17 Sty 2007 16:56
    kivlov
    Poziom 26  

a ja zastanawiam się właśnie na zbudowaniem takich kolumienek tylko, że zamiast tego w170sc bedę chciał w20sc co o tym sadzicie?

• #12 17 Sty 2007 18:15
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolumienki są śliczne. Uroku im nie brakuje. Miło oko nacieszyć czymś takim. Wielkie gratulacje. Gratuluje decyzji budowy kolumn na sprawdzonej konstrukcji visatona. Ileż to na elce jest "wtopionej" kasy w "zwrotnice uniwersalne" i głośniki źle dobrane. A tu proszę. BRAWO.
    Czy nie masz wrażenia, że kolumny są ciche? Nie mają więcej niż 86dB.
    Mogą potrzebować sporego wzmaka (30 - 40 W).

kivlov, zaproś forumowiczów do swojego tematu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3454211#3454211

P.s. lakier wodorozcieńczalny może jeszcze dobrze nie wysechł, stąd te smugi w rowkach. :idea:

• #13 17 Sty 2007 19:12
    wojtek999
    Poziom 16  

Rzeczywiście kolumna ma tylko 84dB jednak nie przeszkadza mi to nawet z moim ok. 18 Watowym wzmacniaczem. Potencjometr ustawiony jest na około 1/5 i jest wystarczająco głośno. Gdy dojdzie jeszcze druga kolumna to będzie jeszcze sporo głośniej. Poprzednie monitorki od wieży Sony musiały mieć chyba <80dB...śmiech;)

• #14 17 Sty 2007 19:16
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Kolumienki bardzo ładne. Co do suba to jak chcesz 10" to daj w250s - będzie się ładnie komponował i gra dość ciekawie.

• #15 17 Sty 2007 21:22
    brunon71
    Poziom 15  

Ładna konstrukcja na Visatonach, widać dopracowana, szczerze mówiąc też sie zabieram za tę samą tyle że na wysokie SC10N a w170 8 ohmowy. Ciekawi mnie bas z tej kolumny oraz z kolumny borysa gdzie wsadził tego samego bodajże Visatona do 18l. Czym kleiłeś fornir?
    Pozdrawiam

• #16 18 Sty 2007 06:15
    oleczek1988
    Poziom 21  

Nie mam się czego doczepić. Całośc wykonana bardzo starannie. Powodzenia przy następnej konstruckji 6/6

• #17 18 Sty 2007 15:17
    kivlov
    Poziom 26  

a można wiedzieć skąd zamawiałeś te głośniczki?

• #18 18 Sty 2007 15:42
    Gonzo
    Poziom 15  

Witam.

Wojtek napisz na co kleiłeś fornir bo składam właśnie couplet light Visatona i mam dylemat jak je wykończyć, a nie chce spaprać roboty przy końcu...
    A za kolumne brawa! Pięknie wyszła!

• #19 18 Sty 2007 20:40
    wojtek999
    Poziom 16  

Fornir kleiłem klejem MOMENT firmy Henkel. Zabawa z nim jest dziecinnie prosta. Nie używałem nigdy vikolu do klejenia forniru ale sądze że żelazkowa metoda jest o wiele trudniejsza. Głośniki kupowałem na http://grelton.mycom.pl/

• #20 18 Sty 2007 23:47
    kivlov
    Poziom 26  

a jak długo czekałeś na przesyłkę?

• #21 19 Sty 2007 11:05
    wojtek999
    Poziom 16  

Nie pamiętam dokładnie bo to było już jakiś czas temu, ale raczej na pewno było przyzwoicie bo inaczej bym pamiętał:)

• #22 19 Sty 2007 23:50
    Hefajstos
    Poziom 35  

Fajne kolumny, wreszcie ktoś zbudował kultowe AltoII (kultowe, bo nowe kosztowały 1500zł, a części do nich jakieś 500zł - wyjątkowo duży narzut, wraz z dobrymi osiągami zachęca do klonowania).

Mam pytanie - w ilu metrach ich słuchasz? Ja mam 25m², chcę sobie takie zbudować i trochę martwię się o bas (ew. nie wykluczam suba).

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Co do kolców, to trzeba podjąć męską decyzję - pozwolić im wbić się w podłogę i już później nie przestawiać kolumn. Namówiłem kiedyś wujka na taką decyzję (cud, że ciocia go nie zamordowała) i efekt był pozytywny. Bas jakby bardziej zwarty. Sąsiedzi nie narzekają nawet przy głośnym słuchaniu.

• #23 20 Sty 2007 12:32
    Caleb_
    Poziom 33  

ladne, naprawde ladne. jedyne co bym zmienil to dal troche wyzej glosniki, ale tak to super...

• #24 21 Sty 2007 15:01
    wojtek999
    Poziom 16  

Słucham w małym pokoju około 4mx2m + wnęka 1,5mx1,5m. Co do umieszczenia głośników też po wykonaniu odczułem wrażenie że mogłem dać troszkę wyżej. Ale cóż...już tego nie zmienie..przyzwyczaiłem się;)

• #25 22 Sty 2007 20:16
    Usunięty
  • #26 22 Sty 2007 20:46
    MormoN
    Poziom 10  

Fajnie... estetycznie :-) Ciekawi mnie jak to gra.... Mam podobną konstrukcje o podobnych wymiarach ale na 16/50 tonsila i SC10n ... chętnie bym porównał :)

• #27 14 Lut 2007 23:08
    Psemysuaf
    Poziom 12  

fajne kolumny , ogolnie mam identyczne tyle ze z sc10n i calosc w wersji 4 ohm. Z mojego doswiadczenia powiem ze glosniki zaczynaja grac dopiero po paru dniach, wtedy to ujawniaja sie szcegoly w srodkowym pasmie. Kolumny potrzebuja konkretnego wzmaka :). A co do basu to: jest , ale chcialoby sie wiecej ;))

• #28 15 Lut 2007 09:58
    b4rt3z
    Poziom 10  

Witam!

Kolumienki estetycznie wykonane, ogólnie bardzo mi sie podobają 6/6 :D

• #29 18 Lut 2007 19:17
    łysy32
    Poziom 14  

Wzorowe wzornictwo jak dla mnie (podobne do moich fabrycznych avance) Ja bym jeszcze dał cokół na podstawę i kolce
    Ogólnie 5 z duzym plusem.Chciałem zbudować repliki moich kolumn ale ceny przetworników mnie odwiodły więc moze coś takiego jak ty sklecę.Pozdrawiam

• #30 20 Lut 2007 10:28
    saimon500
    Poziom 14  

Klasyka w pełnym tego słowa znaczeniu, i fajnie bo konstrukcja prosta i aplikacja głośników daje w takiej konfiguracji maksimum możliwości samych przetworników bardzo mi się podoba mimo niedopieszczenia estetycznego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME