Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Muchy- Paradigm + Vifa

flytm 17 Sty 2007 00:45 5857 16
  • Witam wszystkich kontruktorów zestawów głośnikowych.

Nie jest to moja pierwsza konstrukcja w życiu, lecz pierwsza którą się "chwalę" na forum.

Kolumny postanowiłem zbudować nie z potrzeby, lecz z czystego zamiłowania do budowania. Ponadto nadarzyła sie okazja taniego nabycia głośników, więc oto są.
    Opis
    System dwudrożny- trójglośnikowy
    Sekcja nisko- średniotonowa 2* 170mm Paradigm B124WFMON0007. Przeźroczyste membrany formowane wtryskowo z kopolimeru polipropylenu ICP®, karkas z APICAL®, kosz z aluminiowego odlewu ciśnieniowego.
    Sekcja wysokotonowa- Vifa DX25TG-05-04 Głośnik DX25TG-05-04 łączy w swojej konstrukcji tradycyjną jedwabną kopułkę Vify z elementami przetwornika pierścieniowego. Część centralna to 25-mm kopułka, ale na zewnątrz cewki pojawia się pierścień dokładnie taki, jak w głośniku XT. W ten sposób membrana osiąga dużą powierzchnię - 7 cm 2 - czyli taką, jaka miałby głośnik kopułkowy z cewką aż 38-mm, co podnosi dynamikę, ale w tym przypadku cewka pozostaje 25-mm, i pasmo nie zostaje zawężone w stosunku do możliwości kopułek jednocalowych. Wręcz przeciwnie, charakterystyka przetwarzania na osi głównej przekracza 30kHz, jednocześnie wyjątkowo korzystnie przedstawiają się charakterystyki kierunkowe - przebieg pod kątem 30 stopni nie odstępuje od przebiegu z osi głównej więcej niż 4 dB aż do 18kHz. Bardzo szerokie możliwości zastosowań tego głośnika wyznaczają niska częstotliwość rezonansowa i wyjątkowo wysoka efektywność.

Obudowa- Skręcana i klejona z płyt wiórowych 16mm o objętości 38 l wzmacniana przegrodą, wytłumiana cienką gąbką oraz watoliną . Przód jest dwa razy grubszy i wykonałem frezy pod głośniki jak i pod terminal. Obudowa już w zalożeniach miała być kopią oryginalnej Paradigma z jakiej pochodzą głośniki więc nic nie obliczałem tylko ją skopiowałem.

Okleina to naturalny fornir Mahoń Sapeli malowany bejcą mahoniową dla nadania odpowiedniego koloru i lakierowany natryskowo bezbarwnym lakierem samochodowym.

Zwrotnica- o nachyleniu zbocza 12 db/ okt . Częstotliwość podziału 3500 hz z uwzględnieniem 500 hz przesunięcia między podziałami. Zawiera cewki powietrzne, kondensatory Jantzen, rezystory ceramiczne. Tor nisko tonowy zawiera układ linearyzujący wykres impedancji. Zmniejszona o połowę wartość cewki na wysokotonowy w celu uniknięcia efektu "piku" impedancji. Przewody to zwykła miedź beztlenowa.

Brzmienie zaskoczyło mnie od samego początku wyrazistością i czystością. Przestrzeń i stereofonia są wspaniałe. Bas głęboki i potężny, biorąc pod uwagę średnicę głośników. Średnica bardzo wyraźna i szczegółowa, ma się wrażenie że głośniki są tuż przy uszach a nie w drugim końcu pokoju. Tony wysokie są przepiękne, może trochę zbyt efektywne ( stłumiłem tylko o 2 db), lecz jakże inne (lepsze) od "trzaskających" tubowców i syczących kopułek wątpliwej jakości.

Koszt - nie pamiętam wszystkich wydatków, lecz oscyluje on w granicach 1000 zł.

Teraz kilka fotek, a juz niedługo moja kolejna konstrukcja o trochę bardziej skomplikowanych kształtach. Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 17 Sty 2007 16:42
    tabaluszek
    Poziom 23  

bardzo udana konstrukcja pod wzgledem estetyki ;)

• #3 17 Sty 2007 17:22
    kivlov
    Poziom 26  

przezroczyste membrany hmm interesujące ciekawe jak gra:)

• #4 17 Sty 2007 18:01
    Gilotyn@
    Poziom 30  

hmm cos innego nowego świeżego ciekawy jestem jak to gra konstrukcja ogólnie z wyglądu nie jest zła dość ładnie wykończona no i te przezroczyste membramy

• #5 17 Sty 2007 18:27
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co nie Gilotyn@? Są na prawdę urokliwe, a głośniki na tyle "egzotyczne", że nie mogę ich znaleźć (może słabo szukam :D ). Podaj jakieś linki. Gdzie je kupiłeś? Bardzo rasowo wyglądają. Dźwięk "polipropylenu" musi być czymś zupełnie innym niż "celulozy"/"aluminium"/"cevlaru"/"nomexu". Swoją drogą z czym byś ją porównał?
    Niezłe komponenty na zwroty. :D
    Rada. Jak robisz zdięcia z bliska, staraj się zasłonić lampę n.p. kartką białego papieru. Jakość fotek będzie lepsza.

• #6 17 Sty 2007 22:22
    flytm
    Poziom 16  

No właśnie raczej trudno je znaleść. Ja szukałem parametrów ale nic nie znalazłem. Wyrwałem je na allegro jako uszkodzone ( miały wyciete nożyczkami kopułki przeciwpyłowe wiec naprawa nie była trudna ani kosztowna ). No właśnie zdjęcia mnie wkurzają bo ten lakier jast bardzo błyszczący i wszystko się odbija. A co od dzwięku to jest poprostu świetny ( na tyle że odłączyłem inne kolumny jakie mam i słucham tylko tych)
    Dodam jeszcze parę fot.

• #7 17 Sty 2007 23:07
    Gilotyn@
    Poziom 30  

jak napisał kolega przemo-lukas do czego byś porównał krzemienie tych 2* 170mm czym się charakteryzują napisz coś więcej o brzemieniu. Bo muszę przyznać jest to dość egzotyczna konstrukcja :d wszędzie stx,stx i stx a tu zaskoczenie. Jak możesz to zrób foto samego głośnika magnesu itd i jak uda się tobie chwycić zawieszenie dolne po manewrój aparatem przez otwory może się uda. czekam na więcej fot tego głośnika.

• #8 18 Sty 2007 10:25
    flytm
    Poziom 16  

Przyrównał....hmmm. Raczej jestem przyzwyczajony do głośników o większych rozmiarach ze względu na bardzo dziadowski pokój jeżeli chodzi o uzyskanie dobrego brzmienia basu, więc trudno mi porównywać. jedynymi kolumnami podobnego rozmiaru jakie miałem to CANTON ERGO 90 i tutaj te obecne raczej wygrywają. Jak dla mnie to brakuje im trochę uderzenia ale to chyba wina troche za niskiego strojenia otworu ( z którym będę trochę eksperymentował). Za to świetnie sobie radzą z niższymi rejestrami.
    Kolumny Muchy- Paradigm + Vifa

• #9 18 Sty 2007 10:27
    flytm
    Poziom 16  

Natomiast wszysto w górę brzmi rewelacyjnie.

• #10 18 Sty 2007 10:47
    suchy339
    Poziom 10  

wszystko na swoim miejscu-bardzo mi się podoba:Dchyba poziom elektrody na nowy rok idzie w góre:D:D

• #11 18 Sty 2007 15:14
    kivlov
    Poziom 26  

mnie również cieszy ze nie jest to konstrukcja na stx itd jak tu jakiś poprzednik powiedział:)
    ciekawią mnie naprawdę te głośniki - ile kosztowały i gdzie można je nabyć?

• #12 18 Sty 2007 17:43
    mr_nuke
    Poziom 17  

Witam

Świetne głośniki, wykonanie oraz nie wysoka cena jak na jakość jaką oferują te głośniki.
    Gratulacje :)
    Moja ocena to 6/6

Pozdrawiam

• #13 18 Sty 2007 18:30
    Gilotyn@
    Poziom 30  

z tego co widać kosz konkretny i magnes. jak juz napisałem konstrukcja "egzotyczna". I dobrze oby więcej takich.

• #14 18 Sty 2007 19:56
    norman25
    Poziom 9  

Witam! Bardzo ciekawa koncepcja. Jakością wykonania dorównują niemalże oryginałowi. Zachwyciły mnie bardzo interesujące głośniki, mają piękną przezroczystą membranę, masywny kosz oraz potężny magnez (oczywiście biorąc pod uwagę wielkość samego głośnika). Jednak najbardziej ciekawi mnie brzmienie tych kolumn!? Pozdrawiam i życzę więcej takich udanych konstrukcji na przyszłość!

• #15 18 Sty 2007 20:13
    łysy32
    Poziom 14  

Konstrukcja podobna do avance 503 i jeśli te paradigm-y są dobrej jakości to musi grać na dobrym poziomie bo co do góry nie ma złudzeń ponieważ głośniki vify sa stosowane w wielu drogich i sprawdzonych konstrukcjach
    Wykonanie na 5+
    Pozdrawiam

• #16 01 Lut 2007 12:43
    Hefajstos
    Poziom 35  

Co do części basowej - czy wzorcem dla niej były Paradigmy Performance 7SE Mk3?
    Firma w sumie znana i ceniona, tylko nie sprzedaje głośników luzem jak Vifa czy Seas. Czy ta okleina błyszczy się tak z powodu flesza?

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #17 01 Lut 2007 22:28
    flytm
    Poziom 16  

Nie te chociaż objętość taka sama, 7se mk3 są trochę niższe a głębsze. Dałem 38 l jak mają Phantomy, chociaż głośniki bardziej pasują mi do Monitorów 7, które mają 45 l. Lakier się tak błyszczy bo jest tak położony. Wygląda jak na samochodzie, bo tak zakładałem. Lampa oczywiście dokłada swoje. Normalnie są ciemniejsze ( bardziej wiśniowe)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME