Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

drut oporowy jako grzałka do ziemi

garu1987 24 Sty 2007 13:19 2562 7
  • #1 24 Sty 2007 13:19
    garu1987
    Poziom 9  

Witam!!

Mam małą prośbę =] robie takie małe urządzenie (grzałke) do podgrzewania ziemi w kwiatkach i mam tylko jeden taki pomysłu... Pomożecie mi w tej kwestii??

Więc tak... mam plastikowy pojemnik na kwiatki około 1m x 1,5m, głęboki na jakieś 30 cm. Na spodzie kładę jakieś tworzywo nie przewodzące ciepła (i tu nie mam żadnego pomysłu), następnie układam cegłę szamotkę zachowując 7-8 cm odległości między nimi. Między cegłami chciałem poprowadzić drut oporowy 0.475 mm 7.9 Ohm o długości 7.44m. Na cegły położyć blachę (tu mam problem bo nie wiem jaką... aluminiową?? ). Całość chciałem podłączyć pod 230V do włącznika/wyłącznika czasowego. Chyba że lepszym wyjściem jest termostat z boilera... Nie wiem czy to jest dobry pomysł... potrzebuje to do ukorzeniania iglaków (jałowców) które wymagają temp. ziemi ok 15-20 stopni. :idea::?:

• #2 24 Sty 2007 13:59
    bodzio1587
    Poziom 18  

garu1987 napisał:
    Witam!!

Mam małą prośbę =] robie takie małe urządzenie (grzałke) do podgrzewania ziemi w kwiatkach i mam tylko jeden taki pomysłu... Pomożecie mi w tej kwestii??

Więc tak... mam plastikowy pojemnik na kwiatki około 1m x 1,5m, głęboki na jakieś 30 cm. Na spodzie kładę jakieś tworzywo nie przewodzące ciepła (i tu nie mam żadnego pomysłu), następnie układam cegłę szamotkę zachowując 7-8 cm odległości między nimi. Między cegłami chciałem poprowadzić drut oporowy 0.475 mm 7.9 Ohm o długości 7.44m. Na cegły położyć blachę (tu mam problem bo nie wiem jaką... aluminiową?? ). Całość chciałem podłączyć pod 230V do włącznika/wyłącznika czasowego. Chyba że lepszym wyjściem jest termostat z boilera... Nie wiem czy to jest dobry pomysł... potrzebuje to do ukorzeniania iglaków (jałowców) które wymagają temp. ziemi ok 15-20 stopni. :idea::?:

Witam.
    Bezpośrednio do gniazdka sieciowego nic nie podłanczaj jak Ci życie miłe. A te iglaki to chciałeś upiec. Postaw na oknie blisko grzejnika czy nawet na podłodze i masz spokój. Pozdrawiam

• #3 24 Sty 2007 14:07
    garu1987
    Poziom 9  

Dlaczego mam nie podłanczać pod 230v ?? Przy grzejniku stać nie mogą... tylko ziemia ma się nagrzewać... to jest tzw ukorzenianie. Grzejnik nic nie pomoże. No chyba że ktoś mi pomoże zrobić grzałkę która będzie się nagrzewać tylko do 27 stopni :D wtedy nie będę musiał mieć żadnych włączników czasowych i będzie grzać non stop.

• #4 24 Sty 2007 15:22
    Shanleaf
    Poziom 17  

A jeślibyś pod tym pojemnikiem zamontowal jakis zbiornik z woda, ktora moznaby podgrzac nawet zwykla grzalka akwariowa? Wyobrazam to sobie, jako pojemnik, a w nim zbiornik zrobiony z foli PCV, na ktorym polozona bylaby blacha aluminiowa, (na zasadzie poduszki powietrznej, w tym przypadku wodnej.)

• #5 24 Sty 2007 15:23
    bodzio1587
    Poziom 18  

garu1987 napisał:
    Witam!!

Jak Ty chcesz goły drut oporowy wstawić do ziemi, to albo polecą korki, albo usmarzusz tego iglaka , albo jak ktos się dotknie to go prąd pokopie.
    Chyba że masz już jakiś schemat żeby to było odizolowane od ziemi i żeby nikomu krzywdy nie zrobiło. I uważaj przy próbach, z prądem nie ma żartów.

• Pomocny post
    #6 24 Sty 2007 15:28
    Ptolek
    Poziom 36  

Zainteresuj się matami grzewczymi, które kładzie się w domach pod podłogę. Tylko że sporo kosztują, ale to na pewno bezpieczniejsze i równomiernie podgrzeje od dołu.

• #7 24 Sty 2007 20:20
    qrdel
    Poziom 28  

Poza podłączaniem podlewanej intensywnie donicy do sieci to cała reszta jest realna (jeżeli iglaki nie są wrażliwe na prądy błądzące).

Zamiast sieci proponuję 24V zmienne z dużego transformatora.
    Izolacja ze styropianu.
    Jakbyś mógł, to zrób korytko/pudełko z blachy aluminiowej (ew. stal nierdzewna), pod spodem zamontuj grzałkę, a wszystko obuduj (poza wierzchem) styropianem. Ewentualnie na zewnątrz deski, sklejka czy parę listew, bo styropian kruchy.
    Uszczelnić pojemnik możesz nawet silikonem (nie trzeba spawać), jeżeli masz mieć w miarę niskie temperatury.
    Grzałki i ich sposób połączenia zależą od wielkości urządzenia i temperatury otoczenia.
    Do regulacji proponuję termostat z termistorem zamkniętym w szklanej lub platikowej rurce i wsadzonym na dno części z ziemią.

• #8 24 Sty 2007 20:24
    garu1987
    Poziom 9  

po pierwsze: będzie odizolowane
    po drugie: nie chce gołego druty wsadzić do ziemi (pisałem o cegłach)
    po trzecie: dzięki wielkie za pomoc :D

zastosuje mate grzejną:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Dodano po 3 [minuty]:

potrzebuje takie coś do ukorzeniania iglaków... trwa to parę miesięcy i nie podlewa się ich tylko spryskuje

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme