Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.

Instalacja ochronnika przepięciowego w układzie TNS

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Electronics Systems and Networks -> Electricity Electricians Protection -> Instalacja ochronnika przepięciowego w układzie TNS
Author
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post from the author of the topic 31 Jan 2007 10:00   

Ochronnik przepięciowy

Jak wykonać instalację ochronnika przepięciowego, wyłącznika różnicowo-prądowego w zalicznikowej tablicy rozdzielczej w układzieTN-S.
Do budynku na działce z rozdzielni pomiarowej doprowadzony jest przewód
5*10mm2 o długości 60mb.Budynek nie jest uziemniony.

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 31 Jan 2007 10:00   

Back to top

Elmont
Poziom 18
Poziom 18

Post#2 31 Jan 2007 15:40   

Re: Ochronnik przepięciowy

Pytanie czy jest zastosowany ochronnik klasy I np:PU 4B dalej po
uwzglednieniu odległosci od ochronnika klasy I zastosować np:P4C lub
ochronnik Combo klasy I i II w jednej obudowie jest on dosyc drogim
urzadzeniem . Przy zakupie powyzszego typu ochronnika jest w opakowaniu
karteczka ze schematem jego połaczenia z instalacja dla poszczególnych
systemów zasilania .

Helpful message? + -

Back to top

pablo^
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 31 Jan 2007 23:31   

Z tego co napisałeś, wnioskując po przewodzie to zasilanie jest 3 fazowe, tak więc zabezpieczona musi ochronnikiem każda faza i przewód neutralny, a ochroniki podłączone do PE. W zależności od producenta mogą być wszystkie cztery w jednej obudowie lub odzielnie. Osobiście proponuję ochronniki typu B+C,zawsze to większa ochrona. Chyba że masz bardzo wrażliwe urządzenia to można dostawić typu D, najlepiej go instalować możliwie blisko chronionego urządzenia. Jeżeli chcesz to mogę narysować przykładową tablicę mieszkaniową z różnicówką i ochronnikami. A co do uziemienia dobrze jak by bylo, ale zakładam że przewód PE (zasilający 5X10mm) jest już uziemiony, skrzynce(tablicy licznikowej).

Helpful message? + -

Back to top

ontuk57
Poziom 2
Poziom 2

Post#4 Post from the author of the topic 01 Feb 2007 19:10   

Pablo wielkie dzięki za zainteresowanie się moim tematem.
Instalacja jest 3-fazowa.Budynek chcę podłączyć w systemie TN-S.
Tylko jak to zrobić bez dodatkowego uziemnienia?
Jeżeli możesz to prześlij mi sposob podłączenia w tablicy.

Helpful message? + -

Back to top

shulc
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 01 Feb 2007 19:29   

Quote:
A co do uziemienia dobrze jak by bylo, ale zakładam że przewód PE (zasilający 5X10mm) jest już uziemiony, skrzynce(tablicy licznikowej).

Tak, ale w złączu często zachodzi przejście TNC na TNS poprzez uziemienia przewodu N. Powstaje łącze w którym łączy się _N-PE które prowadzimy do rozdzielnicy. W budynku tworzymy GLU i LW (główną listwę uziemiającą i listwy wyrównawcze). W miarę możliwości powinieneś mieć niezależny uziom , nie połączony z uziomem energetyki. Wtedy nie przywlecze ci taka bednarka z zewnątrz niczego.

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 01 Feb 2007 19:29   

Back to top

pablo^
Poziom 6
Poziom 6

Post#6 03 Feb 2007 13:09   

Ontuk57, podłącz te ochronniki pomiędzy przewód PE i fazowe, oraz przewód N ( dlatego tak łączysz bo masz instalację 5 przewodową już od pomiarówki). A co do tych listew uziemiających (wyrównawczych) to ok, zgadzam się, ale jak napisał Ontuk57, nie ma na tym budynku uziemienia, a tym bardziej odgromówki, więc prądy od pioruna raczej nie będą miały miejsca, a przeważnie dotyczą Cię przepięcia z sieci. Budynek jak sądze nie jest za duży,a instalacje sanitarne wykonuje się przeważnie plastikiem to jak nie będzie tych listew i uziemienia też da się przeboleć, w końcu może nie ma co w tym budynku uziemiać? A my chcemy z niego zrobić twierdze. Jak chcesz więcej info to zapraszam na skype. Pozdrawiam.

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 03 Feb 2007 13:09   

Back to top

Removed

Post#7 03 Feb 2007 14:20   

pablo^ wrote:
Osobiście proponuję ochronniki typu B+C,zawsze to większa ochrona.

Szkoda sobie zawracać głowę takimi zespolonymi. Proszę poczytać:

http://www.elektroinstalator.com.pl/artyk/2006_10/42.htm

http://www.elektroinstalator.com.pl/artyk/2006_11/14.htm

Helpful message? + -

Back to top

pablo^
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 03 Feb 2007 20:37   

Witam geguś, ciekawe informacje podesłałeś. Ale sądzę że ten budynek byłby dobrze chroniony, raczej nie bierzemy pod uwagę uderzenia pioruna w ten budynek, tylko co "przywędruje" z sieci(oczywiście wszystko zdarzyć się może). Odcinek kabla zasilającego też spory, a przekrój 10mm, energia powinna być stłumiona do bezpiecznego poziomu. Ale autorzy linków przecież nie zdyskwalifikowali ochronników B+C, tylko B+C+D, a te pierwsze mają nie rzetelne dane (często zawyżone parametry). Dzięki za uwagi.

Helpful message? + -

Back to top

ontuk57
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 Post from the author of the topic 05 Feb 2007 18:10   

Pablo ten bubynek jest chyba większy niż myślisz. Ma 11,5mdł.,6,5mszer.i ponad 6m wysokości.
Czy zakopanie 15mb bednarki(taką ilością dysponuje)byłoby dobrym uziemnieniem? Jakim przewodem połączyć ją z PE.
Jaką wartość Ω musi mieć uziom.

Helpful message? + -

Back to top

pablo^
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 07 Feb 2007 19:20   

Witam. Ontuk57 ja nie jestem projektantem, ale robię instalacje w blokach przeważnie, a tam wymagają mniej niż 10 ohm, dla odgromówki kiedyś wymagali 30 ohm. A Twój budynek najlepiej jakby miał uziom ze zbrojenia z ław fundamentowych (to najlepsze rozwiązanie). Robiłem sporo uziomów, ale 15m bednarki obawiam się że będzie kiepsko (raz mi się udało zrobić 5 ohm na trzech szpilkach typu galmar po 1,2metra każda, ale to był cud, a przeważnie to po 15 takich wbijałem i było różnie). Od uziomu do głównej szyny wyrównawczej w budynku wchodzę bednarką, a od tej szyny do tablicy bezpiecznikowej(mieszkaniowej) podłączam 16mm² Cu, tak to robię ja i śpię spokojnie wtedy(dodam że wszystkie media też do tej szyny podłączam). Tak jest w przypadku gdy jest instalacja odgromowa. Ale nawet gdy nie uziemisz tego przewodu, to i tak jak dasz ochronnik to w razie przepięcia faza-PE i tak Ci stłumi energię. Szyny wyrównawcze stosuje się dla wyrównania potencjałów, szczególnie w dużych budynkach gdy są rozbudowane instalacje wodne, co, gaz, przykład (dotykasz grzejnika co. i pralki, gdy nie ma połączeń wyrównawczych teoretycznie może "walnąć", a szczególnie podczas wyładowań atmosferycznych). Te połączenia są właśnie szczególnie istotne gdy jest odgromówka, ja wtedy stosuje cały ''pakiet ", tj. dobre uziemienie, główna szyna wyrównawcza, ochronniki(na TV też).

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 07 Feb 2007 19:20   

Back to top

ontuk57
Poziom 2
Poziom 2

Post#11 Post from the author of the topic 08 Feb 2007 17:56   

Pablo Dzięki za odpowiedź. Nie mogę połączyć uziemnienia ze zbrojeniem ławy fundamentowej bo jego nie ma. taki budynek kupiłem. Jest to budynek gospodarczy w którym robię letnią kuchnie, będzie tam jeszcze zlew.umywalka i prysznic.Czy muszę go zabespieczać jak dom mieszkalny.
Pozdrowienia

Helpful message? + -

Back to top

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Electronics Systems and Networks -> Electricity Electricians Protection -> Instalacja ochronnika przepięciowego w układzie TNS
Page 1 of 1
Similar topics
sposoby podłączenia ochronnika przepięciowego (16)
Co do zabezpieczenia przepięciowego? (3)
instalacja wewnetrzna w układzie TN-S (5)
Uszkodzenie ochronnika przeciwprzepięciowego (5)
Dobor ochronnika przepiec klasy C (4)
Zasada działania ochronnika przeciwprzepięciowego (37)
Jaki typ ochronnika DEHNventil (14)
Budowa ochronnika OA-1 _ na ile skuteczny? (8)
ETITEC B - Podłączenie ochronnika 1-fazowego (4)
Wyspa TNS w TN-C-S proszę o poradę (14)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Contact

Page generation time: 0.048 seconds

elektroda.pl topic RSS feed