Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na stx22/120/8/ss

wacjusz 03 Lut 2007 00:17 4256 14
  • Witam chciałbym pochwalić się moim nowym subwooferem.
    Subwoofer powstał w oparciu o głośnik stx 22/120/8ss. Czemu a dlatego bo na forum ma swoich zwolenników i dużo konstrukcji jest opartych na nim i nie ukrywam też cena nie jest wysoka a parametry ma wymiarowe. Skrzynia została zbudowana w oparciu o płytę wiórową 18mm klejona wikolem oraz uszczelniana tym klejem. Wewnątrz obudowy znajduje się wzmocnienie poprzeczne aby ścianki były sztywniejsze. Wylot bass refleksu ma średnicę 9cm a długość 16cm. Wymiary skrzyni wysokość 48cm, szerokośc 27cm, głębokość 29cm. Dla poprawienia estetyki górna część subwoofera została zaokrąglona poprostu pilnikiem do drewna oraz papierem ściernym, wyszpachlowana szpachlówką akrylową podobnie ja i całość konstrukcji na łączeniach płyt. Wewnątrz dodatkowo znajduje się wytłumienie na bocznych, dolnych i górnych ściankach a także trochę tylnych. Kolumna została oklejona okleiną samoprzylepną i przeprasowana żelazkiem oczywiście przez ręcznik. Zostały też dodane narożniki dwa z czegoś tam wzięte dokładnie nie pamiętam a cztery zrobiona przeze mnie. Subwoofer ma dokręcone od spodu gumowe stabilne nóżki. Napędzany jest wzmacniaczem firmy mivoc model SW 3800A moc max 180W a ciągła 80W 4Ohm. Pobór prądu to 120Watt. Dodatkowo umieściłem dla poprawienia estetyki logo na przodzie "mivoc"
    Obliczenia obudowy były wykonywane przy pomocy programów symulacyjnych jednak zdecydowałem się na kompromis pomiędzy zalecanymi na forum obudowami pod ten głośnik i wybrałem obudowę około 30 litrów już dokładnie nie pamiętam ile ona ma naprawdę z racji tego że sub już trochę stoi u mnie a dopiero teraz się zdecydowałem zamieścić go tu na forum. Dźwięk jest znośny czyli taki jaki mniej więcej chciałem uzyskać wiadomo że to nie jest jakiś hi-end ale potrafi tąpnąć chałupą. Bas schodzi wmiarę nisko może nie tak nisko jak na wzmacniaczu zrobionym kiedyś własnoręcznie na końcówce TDA7294 z Nord elektroniki i tam innych filtrach ale podoba mi się. Mocy ma wystarczający zapas także i na imprezy zda się. Bas jest miarę kontrolowany może troszkę zamula ale jest znośny. Całość jest napędzany amplitunerem pioneer vsx-c301. I chyba tyle na temat mojej konstrukcji.
    Subwoofer na stx22/120/8/ss\

Proszę o opinie to dla mnie ważne

Fajne!
  • #2 03 Lut 2007 00:31
    wacjusz
    Poziom 9  

Aha zapomniałem o najważniejszym :
    Koszty:
    -głośnik 49zł+przesyłka
    -wzmacniacz wtedy 180zł+przesyłka
    -okleina 20zł jeszcze troche zostało nawet
    -klej "wikol" 6zł
    -wylot bass reflex miałem
    -wkręty do karton gipsu jakieś 6zł
    -szpachlówka 5zł
    -wytłumienie miałem za friko
    -nóżki też miałem
    -farbę na tył miałem
    -płyta wiórowa 25zł
    -trochę chęci, wyżynarka i czas i to tyle

Razem:
    około 300zł (liczę z przesyłkami)

• #3 03 Lut 2007 00:42
    karolgolota
    Poziom 12  

wszystko fajnie ale pozwole sobie zwrocic uwage na pare szczegułow a mianowicie "Pobór prądu to 120Watt. " pewien jestes ze to sformułowanie jest poprawne?? zastanow sie lepiej
    po 2 tylnia scianka mało estetyczna jak dla mnie na 4+ pozdrawiam

• #4 03 Lut 2007 01:10
    _Gothic_
    Poziom 12  

wacjusz napisał:
    Dodatkowo umieściłem dla poprawienia estetyki logo na przodzie "mivoc"

a co to poprawia? imo. jak suba zrobiles sam to nie wiem po co dawac to logo i robic reklame jakiejs tam firmie

• #5 03 Lut 2007 02:02
    wacjusz
    Poziom 9  

nie wiem czemu jesteś taki małostkowy i chodzi ci o to że źle się wyraziłem co do Watów tak wiem że Wat to jednostaka mocynie ma nic wspólnego z jednostką prądu więc sorry jak to tak kłuje w oczy ale dzięki za poprawe o ile o to Ci chodziło

Dodano po 2 [minuty]:

a co do tego loga w sumie masz rację ale jakoś z tym logiem to lepiej wygląda a przecież można by powiedzieć że całe serce tego suba to wzmacniacz z tej firmy więc nie sobie juz tak będzie

• #6 03 Lut 2007 09:39
    zeberko
    Poziom 31  

Sub nieźle się prezentuje a szczególnie pierwsze 2 zdjęcia miło się ogląda.
    Taka uwaga czy świadomie położyłeś tak folię, ja osobiście dałbym wzór zgodnie z przodem subwoofera.
    Inna sprawa to zamiast gumowych nóżek z czasem dałbym metalowe koce z tym, że trzeba zrobić już podkładkę lub dać kapsle pod nie.
    Tył jak tył, stoi tyłem i gdyby była by farba matowa (chyba, że jest) to na fotkach lepiej to by wyglądało

• #7 03 Lut 2007 11:15
    wacjusz
    Poziom 9  

szczerze mówiąc z tą folią to było świadomie natomiast tył był kiedyś matowy (był pomalowany czarną pastą do butów) też muszę przyznać rację że lepiej to wyglądało nie wiem co mnie podkusiło aby pomalować to emalią olejowo-ftalową może dlatego że sobie taka puszka leżała u mnie w domu i tyle. Jednak postaram się do zmatowić pomalować tak jak było to kiedyś wcześniej zrobione.Pozdrawiam

• #8 03 Lut 2007 15:04
    karolgolota
    Poziom 12  

"Wat to jednostaka mocynie ma nic wspólnego z jednostką prądu " głupota pogania głupote!!
    rece opadaja, masz racje to kuje w oczy

• #9 03 Lut 2007 16:51
    Szwed32
    Poziom 10  

Ciekawa konstrukacja, tylna sciana troszeke szpeci calosc i te nieszczesne logo;/...Masz moze jakies charakterystykia jak gra to cudo??

• #10 03 Lut 2007 23:57
    wacjusz
    Poziom 9  

postaram się coś zrobić z tą ścianką zmatowić ją lub zetrzeć. Charakterystyki nie mam. Ale wszystko zależy czym się napędza ten głośnik jaki filter jest zastosowany (stromość) Tak jak wspominałem wydaje mi się że na układzie tda7294 i filtrze aktywnym z nord elektronik miał cieplejszą barwę i przyjemniej grał jednak to kwestia gustu. Niestety tą konstrukcję na TDA spaliłem i nie chciało mi się już naprawiać więć kupiłem gotowy wzmacniacz do suba. Widzę że większość uważa że logo jest nie potrzebne więc można to odkleić :)

Dodano po 7 [minuty]:

Do karolgolota: nie wiem co miałeś na myśl więc mnie rozjaśnij a nie się czepiasz ok:(

• #11 04 Lut 2007 01:10
    _Gothic_
    Poziom 12  

to nie wiem czy nie lepiej bylo naprawiac (zrobic nowy) wzmacniacz na tda, sam piszesz ze gral jakby przyjemniej, a za te pieniadze ktory wydales na gotowy to i cztery tda mozna by zrobic ;)
    a co do tylnej sciany, to bez sensu cos zmieniac, przeciez i tak jej nie widac :) predzej juz bym faktycznie te nozki na kolce wymienil

• #12 04 Lut 2007 11:32
    wacjusz
    Poziom 9  

w gruncie rzeczy masz rację został mi po tym tda transformator toroidalny zasilacz symetryczny tylko należałoby zrobić końcówkę mocy od nowa i filtr aktywny ale chciałbym jeszcze do tego zrobić jakiś łatwy układ np. do zmiany fazy, automatyczny wyłącznik itp. ale nie wiem jak się do tego zabrać może ma ktoś jakiś prosty schemat być może panel po tym wzmacniaczy by się przydał :)

• #13 06 Lut 2007 11:46
    rufus4333
    Poziom 15  

karolgolota-->"widzisz u kogoś drzazgę w oku, a u siebie nie widzisz belki". Zamiast wyrazić tu konstruktywną opinię czepiasz się jakichś szczegółów podczas gdy Twoja ortografia powoduje, że włos się jeży na głowie czytając Twoje posty.

Wracając do tematu to muszę przyznać, że subwoofer jest przyzwoity, ale tylna ścianka nie powala estetyką. Proponowałbym zmatować jej powierzchnię.

Pozdrawiam.

• #14 06 Lut 2007 13:42
    wacjusz
    Poziom 9  

RUFUS4333--> dzięki za opinię postaram się to zmatowić i wkleić nowe zdjęcie

• #15 09 Lut 2007 10:25
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Subik ciekawy, tył przypomina troszke zamalowaną płytę w tanich wieżach. Ale wogóle to ładny. Napęd moim zdaniem zasłaby - stx22/120/8 lepiej z mostka tda7294 zasilić - więcej mocy będzie miał. Poza tym do takiego subika to pasują 2 kolumienki na stx14/50 + kopułka oczywiście 14 również ss.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME