Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe oblicze tonsila GDN16/15

zarek37 03 Lut 2007 11:51 3211 13
  • Witam
    Postanowiłem się pochwalić zregenerowanym głośnikiem tonsil, a właściwie z tonsila został tylko kosz i magnes. Zastosowałem mocniejszą cewkę 30W, membranę z włókna szklanego kupioną w sklepie z głośnikami z zawieszeniem gumowym. Cewka ma wysokość 10mm i impedancję 4Ω, a orginalna miała 14mm i 8Ω, przez to wydaje mi się że głośnik zyskał trochę na efektywności, ale to tylko moje odczucia.
    Oto nowe parametry głośnika:
    Fs 48Hz
    Qts 0,55
    Vas 21l
    Z głośnika jestem bardzo zadowolony bo gra pięknie, a jest to moja pierwsza regeneracja. Jak zregeneruje drugi to mam zamiar zrobić na nich jakieś małe stereo.

Fajne!
  • #2 03 Lut 2007 11:58
    KanekS
    Poziom 29  

Good work! :)
    Ładnie zrobione, widać, że dużo staranności i pracy w to włożyłeś. :)

• #3 03 Lut 2007 12:55
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Konstrukcje DIY

• #4 03 Lut 2007 13:24
    SzokalML
    Poziom 36  

Wyglada na solidna robote.

Ile wyniosla cie naprawa w zl? Czesci z STX?
    Testowales go przy wiekszej glosnosci, czy nie harczy,cewka nie ociera o nadbiegunnik?

• #5 03 Lut 2007 15:04
    zarek37
    Poziom 16  

Cena jak jest napisane wyżej to 12zł
    głośnik nie charczy ani cewka nie ociera o nabiegunnik.
    Podczas regeneracji korzystałem z tego poradnika http://diyaudio.pl/portal.php?show=11 To bardzo przyzwoicie opisana instrokcja regeneracji.

• #6 03 Lut 2007 17:14
    Paweł007
    Poziom 22  

Witam.

No z tego co wiem i czytałem nawet tu na forum głośnik najlepiej zagra tak jak był oryginalnie. Więc tak jak n zmiana zawieszenia z gompki na gómowe raczej niejest wskazane i tak jak z resztą..... No tak się uważa i tak jest. A co do dźwięku to Ty najlepiej wiesz przecież. Powiem jedno tak jak mi kiedyś powiedziano: Albo chcesz aby wyglondał, albo żeby dobrze grał....

Pozdrawiam.

• #7 03 Lut 2007 17:30
    zeberko
    Poziom 31  

Nie wiem czy teraz można nabyć oryginalne elementy do tych starszych głośników, więc jak głośnik był martwy, a teraz gra to tylko przyklasnąć.
    Inna spraw podane dane T-S to są pomierzone i jaką metodą. Sam nie dawno ponownie zacząłem bawić się SW i w chwili szaleństwa pomiarów wziąłem na "warsztacik" parę głośników między innymi podobny głośnik do Twego GD 16/20W/8 Omów i uzyskałem coś takiego
    GD 16/20/8 Oryginał od 1 roku nie grał
    Parametry T-S
    Fs - 90 Hz
    Vas - 14,2 l
    Qts - 0,817
    Qms - 4,572
    Qes - 0,995
    Re - 7,005 Oma
    Sprawa rozchodzi się o dokładność pomiarów

• #8 03 Lut 2007 18:39
    zarek37
    Poziom 16  

Sprawa parametrów nie jest taka prosta. Ja wymieniłem wszystkie części oprócz magnesu i kosza. Pomiar był wykonywany wg. instrukcji z jakiejś strony, za pomocą miernika i kilku rezystorów, więc te pomiary za dokładne nie są. Co do jakości "Paweł007" głośnik teraz produkuje więcej basu, ma większą efektywność i jak dla mnie bardzo dobre brzmienie.

• #9 03 Lut 2007 18:42
    mejson
    Poziom 11  

Wyszło ci to fajnie ale z tego co wiem to tonsilowskiej pianki sie na gume zmieniać nie powinno. Ale jak gra dobrze to ok. Czekamy na te stereo DIY. A co do tematu to pasowałby: "Jak z Tonsila zrobić STX'a, nowe oblicze GDN 16/15" ;P

• #10 03 Lut 2007 20:08
    m-Q
    Poziom 15  

"tonsilowskiej pianki sie na gume zmieniać nie powinno"

Akurat w tym modelu nie była pianka tylko coś ... hmm, tekstylnego(?), trudno to zaliczyć do czegokolwiek, ani to pianka, tym bardziej guma, a sam papier nie dałby rady.

• #11 03 Lut 2007 20:33
    zarek37
    Poziom 16  

Wiem że z tonsilem tak się nie powinno robić, ale do tego głośnika nie ma już części, był cały zrujnowany, więc nic innego nie pozostało, a nic nie było do stracenia

• #12 03 Lut 2007 21:36
    zeberko
    Poziom 31  

W moim modelu jest to papierowa harmonijka zaimpregnowana czymś tam (inny kolor, ciemniejszy niż papierowa membrana).
    Co do efektywności może w zakresie niskich tonów twój głośnik i gra intensywniej, ale co do ogólnej efektywności to chyba nie podskoczy oryginałowi po wpisaniu parametrów T-S do WinISD program wyliczył, że SPL wynosi trochę ponad 92dB

• #13 04 Lut 2007 10:17
    tabaluszek
    Poziom 23  

moze ma ktos parametry do gdn 16/12 sorry ze nie na temat ale ktos moze ma to prosze o wpiske

• #14 04 Lut 2007 14:00
    Caleb_
    Poziom 33  

mozliwe ze ma wieksza efektywnosc, ale tez mniejszy xmax. moze przy wiekszym basie znieksztalcac. poza tym zmienianie tak zupelnie tonsila wymaga przy projektowaniu zwrotnicy pomiaru ch-ki. Gdyby byl to glosnik bliski oryginalowi to moznaby zrekonstruowac jakies kolumny unitry, a tak to niewiadomo co wyjdzie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME