Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny SaYruS'a na TVM

SaYruS1 03 Lut 2007 14:51 4182 19
  • Przedstawiam kolumny na przetwornikach TVM

Kolumny wykonałem w wakacje i nie chciało mi się wystawiać od razu na forum, w końcu zdobyłem się wystawić moje małe dzieło.

Przetworniki:
    2x ARN 226-07 4ohm połączone szeregowo
    ARP 150-00 8ohm
    ARV 104-04 8ohm

Obudowa: Obudowa w ca łości z płyty wiurowej 20 mm, przód z podwójnej płyty, wymiary wys/szer/gł 125/24/44 podizelona na 2 części.
    W części na ARNY jest ok 74l, bardzo solidnie wytłumiona, z ograniczoną rolą BR, strojenie na 35hz
    W części na ARP i ARV jest obudowa zamknięta ok 30l, również wytłumiona watoliną

Zwrotnice: Gotowa firmy Janbo Botes z tłumikiem na średnotonowego -4db o podziale 520/5400 Hz i tłumieniu 12/6/12/6 dB/okt. Specjalnie przerwałem ścieżkę aby oddzielić na oddzielnym kablu ARNY i na oddzielnym ARP i ARV czyli po prostu BI-Writing. Kable to 2x2,5mm

Napęd: Kolumny testowałem na wzmacniaczu 2x400 (2x230w/8ohm) Holtona. oczywiście testy były chwilowe ok 1 min. Było bardzo głośno po kilkudziesięciu sekundach słuch mi wysiadał (objawy: ból głowy, uczucie jak bym miał wodę w uszach), głośniki nie traciły kontroli nie charczały, grały przy takiej głośności bardzo czysto co mnie zaskoczyło. Długotrwale słuchanie przy takiej mocy nie wróży nic dobrego uszkodzenie słuchu i uszkodzenie głośników.
    Teraz napędza kolumny ztuningowany wzmacniacz UHER gdzie wymieniono wzmacniacze na Mosfetowy N-chanel irka2 o mocy 2x170w/4ohm (2x100/8ohm), dużo bezpieczniejszy napęd :).

Budowa: Kolumny budowałem ok 3 tygodni na spokojnie bez pośpiechu. Po zdobyciu odpowiednich płyt wiórowych zaczęło się wycinanie ścian i wzmocnień, dużo czasu pochłonęło piłowanie kantów na płycie przedniej, najpierw trochę wyrzynarką a później pilnikiem do drewna, praca pracochłonna ale później ładnie popatrzeć na dokładne wypiłowanie kantów, nie musi być to do milimetra bo i tak będzie szpachlowana, Wycinanie obręczy i znów piłowanie aby wszystkie płyty spasowały się do siebie i frazowanie obręczy w środku za pomocą szlifierki kątowej z szeroką tarczą, aby zapewnić żeby drewno podczas szlifowania nie paliło się trzeba w czasie pracy szlifierki z wyczuciem aby tarcza nie pękła uderzać tarczą w kawałek metalu aby tarcza na powierzchni stała się chropowata. Zacząłem sklejać po kolei płyty wzmocnienia. dożo wkrętów dużo kleju itd... Na odpoczynek uszczelnienie od wewnątrz silikonem. Przeciągnięcie i połączenie wszystkich kabli o śr 2x 2,5mm do zwrotnicy Wygłuszenie to watolina z kurtek zimowych :) żart, cięcie jej i układanie było jednym z przyjemniejszych prac. Po przyklejeniu płyt przednich podłączenie głośników na próbę czy wszystko gra. I zaczęło się szpachlowanie i szlifowanie, przód wykończany był ręcznie. Jako główna warstwa poszło szpachel do drewna która wyjątkowo trudno się szlifuje. Cały przód był szpachlowany za pomocą kasztanowej szpachli akrylowej. dzięki niej można uzyskać gładką i równą powierzchnię(jednak nie dorównuje samochodowej). Bardzo łatwo się ją szlifuje, jedna wada po wyschnięciu jest bardzo krucha dlatego pomalowałem dowolnym lakierem bezbarwnym kilkakrotnie uważając na równomierność malowania, krucha szpachel na oczach chłonęła lakier i robiła się twarda i wytrzymała. gdy przyszło do ostatecznego lakierowania wyszlifowałem przód papierem 600 położyłem lakier jeszcze bezbarwny i znów papier 600 aby otrzymać bardzo gładką powierzchnię żadnych zadziorów i później już 3-4 warstwy lakieru srebrnego w puszce (500ml wystarczyło). Nadszedł czas oklejania, tu sam sobie nie poradziłem. przed przyklejeniem trzeba dokładnie zetrzeć wszystkie kurze i paprochy z powierzchni. przydatna jest tutaj ostra żyletka do obcinania rogów. Podczas oklejania zazwyczaj wychodzą wszystkie nierówności na krawędziach, u mnie jednak one nie wystąpiły wszystko na krawędziach dobrze przylega. Później tylko przykręcenie i połączenie terminali i głośników wraz z uszczelkami na arnach, Docięcie BassRefleksu pozostało jeszcze jedno Słuchanie słuchanie słuchanie

Odsłuch:
    Tutaj można by pisać i pisać, napisze krótko. ARNY grają dobrze, w tej obudowie dysponują bardzo miękkim i i przyjemnym basem, jak na swoje możliwości jakość i cenę są ok, 2 sztuki wytrzymywały ponad 200w i wychylenie nie było w cale takie krytyczne (może powodem jest dynamika wzmacniacza i 80 000uF kondensatorów filtrujących), a nawet jakby prosiły o więcej mocy, lecz clip już mocno mrugał a nie chciałem spalić ARVek. Najbardziej jednak zaskoczył mnie średniotonowy ARP, jest wyraźny szczegółowy jakby o klasę wyprzedzał inne głośniki w tych kolumnach również przy wyższych mocach czujemy się jak na koncercie wokalnym, ARV to usposobienie spokoju i ładu również szczegółowy lecz przy wyższych mocach traci coś sam nie wiem co, ale przy cichym graniu jest ok. Kolumny dla każdego , a jak ktoś chce więcej basu niech dokupi subwoofer.

Cennik:
    Tutaj każdy nie leniwy może sobie policzyć szczegółowo
    Całość ok 650-700zł

Zapraszam do komentowania

Fajne!
  • #2 03 Lut 2007 15:25
    CMS
    Moderator

Bardzo ladne wykonanie aczkolwiek osobiscie nie trawie srebrnych przodow - czarny rulez :) (no chyba ze drapane alu) ale o gustach sie nie dyskutuje, wykonanie naprawde porzadne.

Moglbys dokladniej opisac jak ci sie udalo diaxem tak ladnie zrobic podfrezy ??

• #3 03 Lut 2007 15:27
    Iwan188
    Poziom 15  

Oryginalne wykończenie. Tylko wkręty głośników rzucają się w oczy... Ogólnie 5/5!

• #4 03 Lut 2007 15:57
    m-Q
    Poziom 15  

Elegancko fronty zrobione, tylko szybko będą się brudzić i rysować :? Ale konstrukcja bardzo ładna, do przetworników też nie można się przyczepić. Good job! :)

• #5 03 Lut 2007 16:42
    Szwed32
    Poziom 10  

Bardzo bardzo ładna konstrukcja!!!Jak dla mnie 5/5:)Jeszcze tylko subb, centrlny i monitorki i bedziesz mial piekne kino domowe!!!

• #6 05 Lut 2007 12:07
    damiani22
    Poziom 16  

konstrukcja pojawiala sie juz w DIY :) jak dla mnie super, sam robie podobne kolumienki, moim zdaniem srebrny niezabardzo pasuje do czarnych glosnikow ale wzne ze Tobie sie podoba, wykonczenie tez bardzo staranne, czekamy na reszte kina domowego :)

• #7 05 Lut 2007 23:09
    oleczek1988
    Poziom 21  

Widzę ze konstrukcja nawiązuje do kolumn rodem Łukasza N ale widzę że twoja też niczego sobie. Na fotkach widać maleńkie tzw.''ale'' ale tak ogółem to niech ci grają jak najdłużej.

nie zastanawiałeś się żeby zamiast tej czarnej okleiny kupić fornir i dac bejce czarna + potem lakier ;) ale to tylko moja sugestia i prosze nie brać tego sobie do serca :)

5+/6

• #8 08 Lut 2007 12:58
    SaYruS1
    Poziom 23  

:arrow: CMS

Podfrezy robiłem wyżynarką kątową co jest opisane, ale wiadomo nie jest idealnie, trochę trzeba było pouzupełniać gdzieniegdzie szpachlą i jest ok
    Lubie duży kontrast dlatego front jasny a głośniki i obudowa czarne :D

:arrow: Iwan188

Wkręty już zmieniłem na czarne i teraz nic się nie żuca, bo te zdjęcia są zaraz po wykonaniu

:arrow: m-Q

Fronty są polakierowane lakierem i są śliskie jak szkło (trzeba dobrze przejechać papierem 600 przed ostatecznym malowaniem), a czemu mają się rysować? napewno bęndą się kurzyć :D

:arrow: Szwed32
    Kino bendzie w przyszłości w systemie 5,1 lub 6,1. Subwoofer mam na STX 30-300-4-AP ale jakoś mi go nie brakuje, bo te kolumny też potrafią czasami zamruczeć :D

:arrow: oleczek1988
    Tak konstrukcja jest z kolumn Łukasza N. Fornir w takich rozmiarach jest ciężko dostać lecz według mnie to jak na tej klasy głośniki nie zasługują na fornir bo bym musiał wydać dużo na fornir w poruwnaniu z ceną głośników :D
    Już mi nie wystarczają jakościowo, lubię angielską(Szkocja) muzykę klasyczną. Taki ze mnie audiofil

Myślałem trochę żeby dodać kolce z podstawkami ale ja lubie eksperymentować i przestawiać.

• #9 08 Lut 2007 13:17
    pdmk
    Poziom 18  

Kolumny ladne i solidnie wykonane, ortografia tragiczna:

SaYruS1 napisał:
    wyżynarką [...] żuca [...] bęndą [...] bendzie [...] poruwnaniu
    Na przyszlosc uzywaj przycisku "Pisownia"

• #10 08 Lut 2007 17:30
    Gilotyn@
    Poziom 30  

kolumny bardzo fajne napisz jeszcze w jakim pokoju robiłeś odsłuchy i napisałeś żę jak mało basu niech zrobi subwoofer to naprawdę tak mało basu wydają te ARN-y ??

• #11 08 Lut 2007 22:40
    oleczek1988
    Poziom 21  

Arny maja to do siebie ze mają miękki bass może o to chodziło autorowi :)

• #12 08 Lut 2007 23:19
    kotu123456789
    Poziom 12  

kolumienki fajne sam takie zaczynam robić w ferie (od poniedziałku :D)
    ale takie pytanko jutro po szkole idę do stolarzą żeby wyciął płyty i takie pytanie jaka powinna być objętość budy widziałem od 55 do 75l więc jak to jest ja chcę zrobić 65l z komorą tylko na wysoki co wy na to dobry pomysł ??
    moja ocenka 6/6 :D gratulacje

• #13 09 Lut 2007 17:31
    SaYruS1
    Poziom 23  

:arrow: Gilotyn@
    Jak napisałem na początku bas jest miękki, dobrze się go słucha, nie męczy, nie wyróżnia się . A dla fanów basu właśnie polecam subwoofer.

:arrow: kotu123456789

Możesz tak zrobić tylko że średniotonowy najlepiej odklej mu osłone (bo i tak się ledwo trzymają) z tyłu i sklej na silikon . Powodzenia w budowie

• #14 09 Lut 2007 23:00
    crazy_88
    Poziom 42  

Konstrukcja bardzo udana nie ma się do czego przyczepić 5/5 pozdro:)

• #15 10 Lut 2007 08:51
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
  • #16 10 Lut 2007 08:59
    SaYruS1
    Poziom 23  

Jedna kolumna waży ok 25-30kg, samemu ciężko jest nosić, najlepiej wziąść kogoś do pomocy.

Jeszcze napisze że jak się podgłosi to obudowa jest brdzo sztywna w komorze na ARNy... bardzo małe drgania płyt bocznych..

• #17 10 Lut 2007 13:43
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

SaYruS1 napisał:
    Jeszcze napisze że jak się podgłosi to obudowa jest brdzo sztywna w komorze na ARNy... bardzo małe drgania płyt bocznych..

Konstrukcja przyjemna, fajnie wykonana, jednak o ile arn'y mogą być, arp bardzo mi się podoba :D , to arv już jakoś mocno odskakuje od reszty głośników (jakość). No i ostatnie zdanie. Jeśli te głośniczki wprawiają w drżenie tę płytę, to jednak konstrukcja jest słabo wzmocniona. :D Przestroga dla inych. Przed wykańczaniem kolumn (forniry/okleiny/lakiery/farby) należy całośc skręcić i zobaczyć czy nie ma takich "efektów" naszej ciężkiej pracy.
    Fajna odskocznia, od "szkrzynek na ziemniaki" coraz częściej prezentowanych. Widać, że jak ktoś poduma (niech to nawet będzie kopia), to może zrobić fajne konstrukcje niewielkim kosztem.

• #18 10 Lut 2007 14:05
    SaYruS1
    Poziom 23  

Drgania zawsze bęndą nawet minimalne, ale można je pominąć, nawet na złączeniach wzmocnień są wyczuwalne. Zresztą przecież wszystko wchodzi w rezonans, najbardziej słychać meble :D nie wspominając żeby jeszcze subwoofer podłączyć :D

• #19 12 Lut 2007 18:14
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Witam

Widzę że mój projekt tylko kolory trochę inne.
    Co mogę powiedzieć dla mnie wypas takie jak moje i od razu rzucają się w oczy i o to chodzi.
    Malowałeś front bezbarwnym? Jak Ci wyszło docieranie bo na zdjęciach nie widać masz jakieś skazy ? A i ile warzy jedna kolumna bo swoje wnosiłem na 3 piętro we 2 osoby i dało nam to wycisk :)

• #20 12 Lut 2007 23:49
    SaYruS1
    Poziom 23  

Fronty malowałem lakierem bezbarwnym.
    Powiem tak.. namęczyłem się z szlifowaniem frontów aby wszystko było cud miód, ale dopiero jak pomalowałem srebrną farbą (która odbija większość światła) wszystko wyszło.. wszystkie nierówności, z 2 metrów nie widać ich, dobrze że kolumny są do słuchania a nie do oglądania bo gdyby było odwrotnie to bym już zdzierał szpachel
    Kolumna jak napisałem wcześniej waży na oko 25-30kg. Ale pewnie takiej samej wagi co twoje bo nawet wzmocnienia są na takich samych miejscach co twoje, generalnie wierna kopia względem wymiarów. Tylko że użyłem płyty 20mm

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme