Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zbudowałem migomat ze spawarki elektrodowej

valdi77 06 Lut 2007 18:32 35557 52
  • zbudowałem migomat ze spawarki elektrodowej
    witam
    to moje pierwsze przedsięwzięcie na taka skalę
    chciałem sie pochwalić migomatem jaki zrobiłem ze spawarki elektrodowej.
    Nie było by tego pierwszego egzemplarza jakby nie pomoc kolegi z forum o nicku 2703 Pana Michała wielkie podziękowania dla niego.
    Może kolory nie bardzo ale takie farby tylko miałem, może kiedyś przemaluję, zobaczymy.
    Koszt ogólny przeróbki 250zł.
    Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 06 Lut 2007 20:08
    Arkadius3
    Poziom 16  

hmmm...... po samych fotkach za wiele nie można ocenić....

-Jaki prąd spawania uzyskujesz?
    - do spawania uzywasz C02 czy mieszanki?
    - jak wrażenia ze spawania? porównywalne do fabrycznych urządzeń?
    - w jaki sposób wykonałeś podanij drutu? tzn. czym go napędzasz
    - nie podoba mi sie miejsce na butle z tyłu zakładając ze do tego to ma służyć ja bym tam jakaś blache wstawił nie lubie jak coś mi się trzyma na swoich krawędziach na styk...
    - te 250zł to jest koszt przeróbki samej spawarki czy w tym masz juz butle, reduktor, przewody?

• #3 06 Lut 2007 20:47
    harnasx
    Poziom 22  

Nie czepiajmy sie koloru! OPISZ "krok po kroku" jak to robiłeś - napewno to wielu zaciekawi - przynajmniej powinno wszelkich amatorów wzmacniaczy na TDA, discolitez'ow i lamp plazmowych. Pomimo widocznych niedoróbek masz sie czym pochwalić!!
    Opisz co i jak i daj fotkę spoiny wykonanej twoją spawarką - bo chyba działa?

• #4 06 Lut 2007 20:55
    4elektronik
    Poziom 11  

strasznie mała szpula na drut. czy był tam jakis sposob regulowania predkoci podawania drutu?? Urządzenie dobre lepiej sie tym spawa niż elektrodą. Można było pokusić się o zrobienie płytki PCB do regulatora. Jak cos służę pomocą. Na codzien mam styczność z MIGOMATami i tego typu spawarkami bo jestem elektrykiem w firmie zajmującej się spawaniem, i naprawiam takie spawarki.

• #5 06 Lut 2007 21:01
    kremat0r
    Poziom 20  

Zmniejsz fotki , klikanie na każda niektórych przyprawia o mdłości. Zrób (640x480)

Co do samego DIY , bardzo fajne i pożyteczne. Na pewno dużo pracy i serca w to włożyłeś. Coś innego niż 10000 wzmacniacz na TDA7294 ( nie ubliżając nikomu).

• #6 06 Lut 2007 21:10
    Sebastianolek
    Poziom 12  

a do czego to wlasciwie sluzy??

• #7 06 Lut 2007 21:14
    Arkadius3
    Poziom 16  

do spawania :) czyli połaczenia 2 kawałków metalu do siebie tak łopatologicznie...

hmm... mam 2 sprawarki elektrodowe chyba jedną by wypadało przerobić na migomat niech autor tematu się zjawi co odpowie na moje i innych pytania :)

• #8 06 Lut 2007 21:44
    rdt
    Poziom 24  

hmm mam inne pytanie - czy te bebechy nie pochodzą czasem ze spawarki EINHELl CEN 150 ?? lub innego EINHELlA

Czy masz zastosowany jakikolwiek inny regulator niz wysuwany rdzeń ?? i jak sie tym spawa ??

• #9 06 Lut 2007 22:12
    wilkk
    Poziom 11  

no niezle niezle...:D
    hmm.... 250zl? zawsze myslalem, ze wiecej, bo za same diody trzeba chyba sporo zaplacic?
    ja akurat uzywam jakiejs zwyklej, niemieckiej, elektrodowej spawarki ale chyba na polautomat bym jej nie przerabial- nie jest mi potrzebny a potem trzeba sie chyba meczyc z tym gazem. elektrody mi zupelnie wystarczaja.

jakiego wlasciwie silnika uzyles do podawania drutu?

ale korzystajac z okazji, mam jeszcze jedno pytanie:
    jaka jest roznica miedzy spawaniem pradem stalym a zmienym? duzo lepiej sie spawa? spoiny sie czyms roznia? czy warto dodac diody to swojej spawarki?

• #10 06 Lut 2007 22:17
    valdi77
    Poziom 11  

witam
    tak trafo jest z EINHELA 150 udało mi sie ją kupić za grosze
    troszkę nią spawałem no i postanowiłem ja przerobić
    regulacja prądu odbywa się za pomocą wysuwanego rdzenia tak jak na elektrodę tak i na półautomat. Mam dwa oddzielne włączniki na elektrodę i drut.
    odczep zrobiłem tak że prąd na migomat mam między 18-30V. Zbudowałem mostek Gretza z diód 320A udało mi sie je kupić za 40 zeta aby wyprostować napięcie, podajnik drutu zrobiłem z silniczka od wycieraczek 126p takowy miałem. Prąd do zasilenia silniczka wziąłem z transformatorka bodajże od telewizora wyprostowałem to diodami z alternatora od poloneza no i regulacja posuwem drutu odbywa sie za pomocą układu opartego na LM 317. Do tego stycznik z cewka 24V prąd wzięty na nią z drugiego transformatorka
    uchwyt spawalniczy kupiłem nowy na allegro- 94 zł. Posiada on zawór gazu w rączce tak że nie ma strat gazu, reduktor kupiłem też na allegro- 40 zł.
    Narazie używam gazu z butli śniegowej musiałem jeszcze zrobić podgrzewacz gazu - użyłem do tego celu grzałkę od lutownicy kolbowej 250W.
    Zdjęcia zrobiłem z pożyczonego aparatu tak więc jak uda mi się go jeszcze raz pożyczyć to zrobię zdjęcia spawów.

• #11 06 Lut 2007 22:40
    Hansol2_pl
    Poziom 20  

No ładny migomacik a nie ma problemu z wymiana drutu?
    Moim zdaniem lepiej sie spawa pradem gdzie mamy plus i minus, mialem kidys spawarke BESTER sta-225 i z ciekawosci dolozylem mostek i bardzo poprawila sie jakosc spawów oraz zajazenie łuku. też mam migomat einhell i tu chcialem sie spytac odnosnie podgzewacza bo nieraz widze ze reduktor jest oszroniony czy owy podgrzewacz pomaga? Jaka jest róznica z nim i bez niego?

• #12 06 Lut 2007 23:04
    valdi77
    Poziom 11  

tak podgrzewacz pomaga mam dołożony termostat od żelazka jeszcze tak że mogą sobie regulować temperature podgrzewania gazu
    zawsze go troszkę wcześniej włączę mam zrobione z tyłu miga gniazdo tak aby nie zajmować gniazdek np dwóch w garażu tylko jedno do podłączenia spawarki

• #13 06 Lut 2007 23:22
    rdt
    Poziom 24  

uzwojenie w Twoim Einhellu bylo miedziane czy alumin iowe??
    masz tylko jeden odczep ??

• #14 06 Lut 2007 23:33
    valdi77
    Poziom 11  

witam
    w poprzednim poście napisałem że trafo jest od EINHELA za co przepraszam pomyłka trafo jest od spawarki o nazwie TIP 150 byłem przed chwilą w garażu sprawdziłem na obudowie, obudowa została jeszcze po starej spawarce nie wyrzucałem jej ponieważ miałem obawy czy wszystko że tak powiem odpali
    trafo w spawarce nawinięte jest drutem aluminiowym nie miedzianym

• #15 06 Lut 2007 23:53
    HEXE.PL
    Poziom 10  

witam
    pomysł extra gratuluje :)
    szkoda ze trafo nawinięty aluminium słabsze osiągi ale jeszcze raz gratuluje ja niedługo wystawie swoje FC :) pozdrawiam

• #16 07 Lut 2007 02:01
    rdt
    Poziom 24  

ok konkretne pytanka
    1- jaką masz średnice tego alumin ium???
    2-jak zrobiłeś odczep
    3- powtórzone- ile ich jest bo zrozumialem ze jeden tylko
    4- czy jak spawasz jako MIG to rowniez uzywasz transduktora do regulacji ??

• #17 07 Lut 2007 10:37
    valdi77
    Poziom 11  

witam
    co do pytań kolegi rtd
    1- jaką masz średnice tego alumin ium???
    - rdzeń spawarki jest nawinięty drutem o średnicy 4 mm,
    2-jak zrobiłeś odczep
    - nie rozwijałem całego uzwojenia wtórnego tylko miernikiem znalazłem na którym nawoju jest 30V przy max wysuniętym rdzeniu i tylko do tego miejsca odwinąłem a że aluminium jest bardzo miękkie to poprostu go wyciągłem około3 cm i zagiałem i wróciłem z powrotem do uzwojenia także z całego uzwojenia ubyło mi około 6 cm ma odczep
    3- powtórzone- ile ich jest bo zrozumialem ze jeden tylko
    - tak tylko jeden
    4- czy jak spawasz jako MIG to rowniez uzywasz transduktora do regulacji ??
    tak używam
    narazie spawałem tylko drutem 0,8 mm kupiłem taką małą szpulę ponieważ jak już pisałem nie wiedziałem czy mi to wszystko odpali
    myslę że puźej nie będe wkładał 5 kg ponieważ do użytku domowego taka mi wystarczy kosztuje 12 zł
    ta jedna szpula to pójdzie na naukę spawania pólautomatem
    tak jeszcze myślałem ale to w przyszłości aby jakiś silniczek wstawić do regulacji prądów aby regulował wysów transduktora
    pozdrawiam

• #18 07 Lut 2007 17:47
    Wyszczal
    Poziom 13  

Witam. Gratuluję pomysłu ja mam teraz szkolne praktyki i mi się spodobało spawanie migomatem:)) Może dał byś Schemacik tej całej elektroniki którą tam zastosowałaś?? i Czy dało by się przerobić spawarkę włacnej roboty gdzie prąd jest regulowany za odczepach trafa.. ??

• #19 07 Lut 2007 18:45
    Hansol2_pl
    Poziom 20  

Pewnie ze dalo by rade, ja mam tak w swoim migomacie firmowym zrobione. :)

• #20 07 Lut 2007 21:08
    reaven22
    Poziom 27  

valdi77 napisał:

Narazie używam gazu z butli śniegowej musiałem jeszcze zrobić podgrzewacz gazu - użyłem do tego celu grzałkę od lutownicy kolbowej 250W.

zamiast podgrzewacza wystarczy z butli/gaśnicy wyciąć rurkę która idzie od zaworu do dna butli. W tak przerobionej butli CO2 pobierane jest w postaci gazowej a nie płynnej co zapobiega zamarzaniu reduktora. Operacja prosta do wykonania i działa bez zarzutu.

• #21 07 Lut 2007 22:00
    krzsiek
    Poziom 13  

To w wersji jeszcze prostszej wystarczy trzymac butle do gory dnem ;)

Podoba mi sie bardzo w autorze, ze robi cos z "niczego".
    Uprawiam rowniez ten proceder i popieram wysiłki :)

pozdro
    Krzsiek

• #22 07 Lut 2007 22:11
    zulers
    Poziom 11  

reaven22 napisał:

zamiast podgrzewacza wystarczy z butli/gaśnicy wyciąć rurkę która idzie od zaworu do dna butli. W tak przerobionej butli CO2 pobierane jest w postaci gazowej a nie płynnej co zapobiega zamarzaniu reduktora. Operacja prosta do wykonania i działa bez zarzutu.

Rurka ta to antysyfon i zapobiega zassysani cieklego CO2 .... to dzial pod warunkiem ze butla jest ustawiona zaworem do dolu !! :) /pozdr zul^

• #23 08 Lut 2007 10:51
    lechoo
    Poziom 39  

Witam, kilka moich uwag/pytań:
    1. Te aluminiowe blaszki przy diodach mocy to zdecydowanie za mało do ich skutecznego chłodzenia.
    2. Gdzie jest dławik??
    3. Przydałby się też rotametr wskazujący przepływ gazu w litrach/min
    4. Ze względów bezpieczeństwa nie radzę samodzielnie przerabiać zaworu w butli, należy zlecić to zakładowi który się tym zajmuje.

• #24 09 Lut 2007 16:23
    Cycu67
    Poziom 12  

się ma przesłał byś mi albo wystawił dokładne plany na michal3421(malpa)wp.pl

• #25 09 Lut 2007 21:10
    LECH Leonski
    Poziom 13  

Gratulacje za takie dzieło a ile tym sobie pracy ułatwisz w domowym warsztacie
    Jeśli mogę poprosić to podaj jakiś schemat elektryczny + regulatora Leon :spoko:

• #26 10 Lut 2007 15:26
    grzegorzf43
    Poziom 10  

zamiast kręcić korbą zrób regulację na u 208 po stronie pierwotnej, koszt to około 15zł , jeśli nie to gośc na allegro sprzedaje tylko trochę droższe i na u209 -trochę niższa półka niż u208 ale też działa-pozdrawiam i życzę zapału do dalszych konstrukcji

• #28 13 Lut 2007 18:38
    Henry12
    Poziom 17  

Dołącze z gratulacjami ! Mam też kilka pytań :jak rozwiązany jest naped rolki podającej drut ,zamocowanie na silniczku i jej średnica ?Na schemacie zasilanie silniczka i jego sterowanie jest zasilanie z trafa głownego czy to nie odbija się na obrotach w czasie spawania ? Uszanowanie!

• #29 13 Lut 2007 21:03
    valdi77
    Poziom 11  

do Heny12
    w pierwszej wersji tak miało być i tak został schemat narysowany ale w ostateczności silniczek zasiliłem transformatorkiem bodajże od jakiegoś telewizora lub radia nie jestem pewien poprostu takowy miałem pod ręką, prąd wyprostowałem diodami od alternatora z poloneza
    do podajnika drutu tak jak chyba wszyscy którzy zrobili migomaty użyłem silniczka od wycieraczek - pozostałość po 126p, do rolki dolnej wykorzystałem miedziany wałek o średnicy zew 30mm - pozostałość po urządzeniu DROMIK z faktu iż pracuję w zarządzie dróg do takowego miałem dostęp. Pasował idealnie gdyż posiadał w sobie gwint odpowiedni do tego co jest na ośce silniczka bodajże M6
    górny docisk zrobiłem z łożyska o średnicy zewnętrznej 26mm umocowanym tak jak widać na zdjęciu , siłę docisku reguluję poprzez wkręcenie śruby także widocznej na zdjęciu.
    Tak jak już wiele osób robiących migomaty ze spawarek elektrodowych stwierdziło i takie jest też moje zdanie jakbyś miał wszystko kupować nowe to całe przedsięwzięcie nie miało by celu gdyż koszty były by porównywalnie z kupnem nowego miga
    Jak chcesz mogę ci wysłać zdjęcia w większej rozdzielczości na nich będzie widać może lepiej
    pozdrawiam

• #30 14 Lut 2007 13:39
    Henry12
    Poziom 17  

Witam jeśli można będe drążył temat gdyż próbuje zrobić coś podobnego ,także z materiałów i części używanych.Jeśli urządzenie jest po próbach to proszę o uwagi jak spawa bez dławika ? Schemat regulacji podajnika drutu na LM 317 jest w wersji montażowej czy było coś zmieniane ?Jak sprawuję się regulacja pokrętłem bo słyszałem że najlepsza jest odczepami ,czy φ drutu AL podany z uzwojenia wtórnego ?
    Zdięcia napewno by się przydały ,a szczególnie podajnika no i wrażenia po próbach .Powodzenia w użytkowaniu ! Pozdrawiam !

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme