Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja modyfikacja altusów 110

piotrek_z_puław 09 Lut 2007 13:31 12455 55
  • Witajcie

Jestem tu świeżuśki i zamieszczam foto mojej konstrukcji. Są to zmodyfikowane kolumny Altus 110.

Cel:

Chciałem się po prostu pobawić fornirem i nadać moim starusieńkim altuskom nowego wyrazu. Wydaje mi się że sporo ludzi szuka pomysłów na przeróbkę altusa a wszyscy na forum twierdzą żeby lepiej go sprzedać. Więc podsuwam ideę.

Konstrukcja:

Od razu napiszę, że kolumny nie były wogóle liczone a strojenie ograniczyło się tylko do zamiany dwóch BR 5 cm na jeden około 7 cm i wypuściłem go z tyłu u góry. Oryginalne obudowy (poobijane rogi) zostały przycięte do szerokości 19 cm. Wysokość i długość pozostała bez zmian. Całość powierzchni wyszlifowana zaszpachlowana pod fornir. Fornir dębowy dopadłem wąski więc są łączenia trochę widoczne. Klej miałem wodny i całość grzałem trochę żelazkiem przed dociśnięciem. Na powierzchni są 3 warstwy lakieru nitrolak. W oryginalnych kolumnach były wymieniane kiedyś kable i głośniki na teslę i tonsila. Pierścienie alu zostały ręcznie przepolerowane pastą automax.

Koszt całkowity:

fornir 20 zł
    lakier 10 zł
    płyta na jedną ściankę 6 zł
    terminale i BR 18 zł

Całość miała byś zrobiona bezkosztowo.

Odsłuch:

Podłączyłem do wieży sony i posłuchałem kilku piosenek Anny Tretter (akurat taka płyta była). Całość gra ładnie - według mnie cieplej (przytulniej) od oryginalnych obudów. Bass jest mięciutki a średni ton bardzo przyjemny mimo, poczciwej tesli 12 cm.

Wnioski:

Kolumienki grają ładnie i ładnie wyglądają, z racji dużej średnicy głośnika basowego i jego małej mocy (25/40/3) nie są wymagające mocowo. Spokojnie podgrywają na starym Zodiaku. Polecam przeróbkę każdemu, komu klasyczna altusowska obudowa przestała się podobać lub zwyczajnie nie pasuje do mebli w domu.

Jak ktoś chce wyrazić opinię lub ocenić to bardzo proszę.

Fajne!
  • #2 09 Lut 2007 13:45
    postiga
    Poziom 25  

Konstrukcja starannie wykonana.

Osobiscie uwazam to za lekka profanacje ;) - wole altusy w orginale

• #3 09 Lut 2007 15:20
    Stanley121
    Poziom 16  

Ciekawa przeróbka tych altusów :D Gdyby tak jeszcze tego basowego ładna maskownica w kształcie koła zasłonić, nabrałoby to wygladu bardiej "profesjonalnego" ale o gustach sie tu ni gada :D

• #4 09 Lut 2007 15:53
    kpot
    Poziom 14  

Hmm, jak nisko jest ten GDN cięty??
    Jak powyżej 200-300Hz, to ten układ głośników jest dość niekorzystny. B-r jest nie przeliczony, ale to można maprawić. Jeszcze jeden mankament występujący generalnie we wszystkich altusach to IMO wysokotonowy (tubow), ale jak się dźwięk podoba to ok.
    Teraz pochwały:
    1. Bardzo niekonwencjonalny pomysł, co się chwali.
    2. W miare staranna konstrukcja (wskazane lekkie przeszlifowanie i jeszcze 1-2 warstwy lakieru, ale ogólnie jest ok).
    3. Tanio wyszły

Aha i podfrezowania by się przydały...
    Ocena 3+/6, jeśli to 1sza konstrukcja to 4+/6

• #5 09 Lut 2007 15:58
    maras2003
    Poziom 29  

Mi się nie podoba... jakoś zbyt... nowocześnie (?) no ale jeżeli Ci się podoba to chyba wszystko zrobiłeś jak chciałeś i to najważniejsze

ps. Powiedz mi tylko skąd masz głośnik nisko- i średnio- tonowy ;)

• #6 09 Lut 2007 16:13
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

kpot napisał:
    Hmm, jak nisko jest ten GDN cięty??
    Jak powyżej 200-300Hz, to ten układ głośników jest dość niekorzystny

Nawet bardzo "niekorzystny". :D
    Ale bardzo starannie jest to wykonane. I to trzeba przyznać. Pod względem akustycznym porażka. Zwrota do wymiany.

• #7 09 Lut 2007 17:03
    piotrek_z_puław
    Poziom 9  

witajcie ponownie

Odpowiadam i ustosunkowuję się do wszystkich dotychczasowych postów:

1. Konstrukcja miała być bezkosztowa i żadnych dodatkowych rzeczy nie dokupowałem do niej typu maskownica i inne takie. Chciałem się pobawić w fornirowanie, sprawdzić się czy uda mi się zrobić coś co będzie ładnie wyglądało.

2. Nie wiem jak GDN jest cięty poniewać zwrotnica jest wzięta z altusów oryginalna.

3. Podfrezowania niemożliwe ponieważ nie miałem frezu, nie chciałem dodatkowo doklejać płyty (żeby uzyskać efekt frezu).

4. Owszem piezo głośnik jest do bani ale gra.

5. Głośnik GDN i Tesla były założone w altusach już jak je kupowałem czyli około 5-6 lat temu.

6. Gdybym chciał zrobić kolumienki akustycznie wzorowe to skopiowałbym sprawdzone wzorce pokazywane już na elektrodzie na TVM, Visatonie, Scan Speaku itp. Nie widziałem jednak takiej potrzeby ponieważ te altuski grają w biurze na 1/20 gwizdka.

Dziękuję za opinie i oceny, szczególnie za informacje typu "jeśli Ci się podoba to najważniejsze". Pierwsze forum audio, na którym ludzie się szanują. Super!

• #8 09 Lut 2007 17:11
    koyotee_pw
    Poziom 16  

no to jest kupa z tym filtrowaniem niestety. bo GDN gra przy tej zwrotnicy do 1KHz!!! (GDM nie zejdzie niżej), czyli ogólnie rzecz biorąc sporo z tego co powinno dotrzeć do Ciebie z głośnika niskotonowego leci w ścianę i masz:
    1 straszne dziury w charakterystyce (nie mówiąc o tym co było z tą ch-ką wcześniej)
    2. spore rozjechania fazowe

jak temu zaradzić?
    wymiana średniaka na coś co zejdzie niżej i wymiana zwrotnicy tak żeby cięcie było na 200-300Hz
    No ale to już koszty.
    Jak na razie to sporo poprawiłeś z wyglądem poczciwych Altusików ale niestety prawdopodobnie nieźle zepsułeś brzmienie.
    nie wystawię oceny dopóki nie zrobisz czegoś z brzmieniem ;)

• #9 09 Lut 2007 17:46
    kpot
    Poziom 14  

Prawda jest taka, że jak ktoś się przyłoży do wykonania to zbluzgany nie zostanie. Szczególnie jak stworzy coś nowego, ciekawego. Ale prawdę powiedziawszy troche ta zwrota felerna jest. Jakbyś kiedyś jeszcze to przerobił to by fajne kolumienki wyszły.

• #10 09 Lut 2007 17:51
    koyotee_pw
    Poziom 16  

Ja powiedziałem że wygląd poprawiony (albo przynajminej dość niekonwencjonalnie zmieniony). Masz dobre pomysły i widzę sporo zapału, a co najważniejsze umiesz tak pokombinować żeby wyszło tanio i dobrze. Niestety (ze zwykłej nieświadomości) dźwięk troche popsuty. Co nie znaczy że nie da się poprawić. Moją krytykę podparłem kilkoma podpowiedziami co i jak zrobić żeby było jeszcze lepiej. Jeśli ja wystawiłbym swoją konstrukcje na forum to czekałbym nie na puste pochwały i cukierkowanie sobie nawzajem ale właśnie na propozycję poprawy tego co zrobiłem (nie uważam się za kogoś kto wszystko wie).

• #11 09 Lut 2007 18:08
    piotrek_z_puław
    Poziom 9  

koyotee_pw napisał:
    Ja powiedziałem że wygląd poprawiony (albo przynajminej dość niekonwencjonalnie zmieniony). Masz dobre pomysły i widzę sporo zapału, a co najważniejsze umiesz tak pokombinować żeby wyszło tanio i dobrze. Niestety (ze zwykłej nieświadomości) dźwięk troche popsuty. Co nie znaczy że nie da się poprawić. Moją krytykę podparłem kilkoma podpowiedziami co i jak zrobić żeby było jeszcze lepiej. Jeśli ja wystawiłbym swoją konstrukcje na forum to czekałbym nie na puste pochwały i cukierkowanie sobie nawzajem ale właśnie na propozycję poprawy tego co zrobiłem (nie uważam się za kogoś kto wszystko wie).

Wszystko się zgadza. Na pochwałę nie liczyłem ponieważ altus to altus. Chciałem bardziej podsunąć pomysł. Ale nie wydaje mi się że znacznie zepsułem dźwięk. Wszystko co widać było w altusach. Nic do nich nie kupowałem. Jeśli ta tesla jest słaba czy GDN nie taki to już nie moja wina.

Co do Twoich sugestii założenia zwrotnicy 200-300 Hz to jest to naprawdę dobry pomysł. Na subie Yamahy w domu mam płynną regulację odcięcia i mogę sobie wyobrazić co dałoby się osiągnąć. Z tym że zwrotnica to koszt spory.

Oczywiście tweeter warto byłoby też zamienić na prawdziwy z cewką i jedwabną kopułką może z stxa lub tesli. Do tego średni ton kupić niżej schodzący też lepszy.

W sumie to za głośniki i zwrotnice trzebaby było już trochę wydać. Ten GDN jest kłopotliwy do zabudowy więc i na jego miejsce trzebaby znaleźć coś mniejszego. W takim układzie bez sensu byłoby poprawianie obudowy altusa. Lepiej już robić od podstaw bo akurat płyta, wkręty, fornir to już najtańszy element układanki.

Gdyby się udało jakoś sprytnie przemodyfikować tą zwrotnicę altusową to chętnie posłucham Twoich sugestii. Ewentualnie może zasugeruj tanią opcję budowy takiej zwrotnicy od podstaw. Lutować umiem - to jedyna moja elektroniczna umiejętność :).

• #12 09 Lut 2007 18:18
    koyotee_pw
    Poziom 16  

w tym momencie najtaniej wyjdzie ci wymiana wysokotonówki na kopułkowy model (Tonsil i nic innego! żaden STX ani Alphard) GDWK1 0/80/7 kosztuje 50zł sztuka (a jak poszukałem na wolumenie to kupiłem ostatnio za niecałę 40) i gra z tymi Altusami rewelacyjnie. Jest cięty przez oryginalną zwrotnicę dość wysoko więc trudno spalić. W zwrotnicy wystarczy wyrzucić tłumik (z tego co widzę już to zrobiłeś) i zamontować L-pada na słuch. To powinno dać ci najwięcej na początku z tego co widzę. Ale ogólnie rzecz biorąc już łatwiej będzie zmontować coś od nowa.

• #13 09 Lut 2007 18:45
    piotrek_z_puław
    Poziom 9  

koyotee_pw napisał:
    w tym momencie najtaniej wyjdzie ci wymiana wysokotonówki na kopułkowy model (Tonsil i nic innego! żaden STX ani Alphard) GDWK1 0/80/7 kosztuje 50zł sztuka (a jak poszukałem na wolumenie to kupiłem ostatnio za niecałę 40) i gra z tymi Altusami rewelacyjnie. Jest cięty przez oryginalną zwrotnicę dość wysoko więc trudno spalić. W zwrotnicy wystarczy wyrzucić tłumik (z tego co widzę już to zrobiłeś) i zamontować L-pada na słuch. To powinno dać ci najwięcej na początku z tego co widzę. Ale ogólnie rzecz biorąc już łatwiej będzie zmontować coś od nowa.

W perspektywie nowych kolumn które może kiedyś zrobię to zakup GDWK jest zasadny. I to chyba jedyna przeróbka którą teraz zrobię.

Może ktoś jeszcze pomoże w tym rozważaniach?

• #14 09 Lut 2007 18:51
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Piotrku z puław
    A czy możesz dokładniej podać jakie tam są głośniki?
    Bo mam wrażenie, że z tych altusów pozostała obudowa i zwrota (ze starych).
    Bo jakoś nie pamiętam tego średniaka, czy to nie jest ARZ 3608?
    Bo jeśli tak to z tym glosnikiem nic już nie zrobisz. Fatalna efektywność i dociągnie do 500Hz (może). Jeśli tak to niweielkim kosztem dokupisz ARP150 lub ARX150 (pociągną niżej i będzie można ciąć na 200Hz) No i jak pisaleś piezak do wymiany. Może to być wspomniany wcześniej altus. W tej cenie kupisz też SC10N8 visatona. I tak zwrotę raczej zrobisz na oko przy pomocy kalkulatorów, ale myślę, że powinno wtedy zagrać dużo lepiej.
    Ale przypominam:
    czy możesz dokładniej podać jakie tam są głośniki?

• #15 09 Lut 2007 19:27
    piotrek_z_puław
    Poziom 9  

przemo-lukas napisał:
    Piotrku z puław
    A czy możesz dokładniej podać jakie tam są głośniki?
    Bo mam wrażenie, że z tych altusów pozostała obudowa i zwrota (ze starych).
    Bo jakoś nie pamiętam tego średniaka, czy to nie jest ARZ 3608?
    Bo jeśli tak to z tym glosnikiem nic już nie zrobisz. Fatalna efektywność i dociągnie do 500Hz (może). Jeśli tak to niweielkim kosztem dokupisz ARP150 lub ARX150 (pociągną niżej i będzie można ciąć na 200Hz) No i jak pisaleś piezak do wymiany. Może to być wspomniany wcześniej altus. W tej cenie kupisz też SC10N8 visatona. I tak zwrotę raczej zrobisz na oko przy pomocy kalkulatorów, ale myślę, że powinno wtedy zagrać dużo lepiej.
    Ale przypominam:
    czy możesz dokładniej podać jakie tam są głośniki?

Witaj

Głośnik tesla jest prawdopodobnie właśnie taki. Musiałbym wykręcić i sprawdzić ale to dopiero w poniedziałek. Co do GDN to jest to Tonsil GDN 25/40/3 - taki ma symbol.

• #16 09 Lut 2007 20:00
    kpot
    Poziom 14  

hmmm, no to tak:
    1. każdy (prawie) głośnik kopułkowy zagra lepiej od tego co masz teraz.
    2. GDWK 10/80/7 jest w porządku (można by się zastanowić nad GDWK 11/100 albo wymienionymi SC 10n.
    3. jeżeli wymienisz zwrotkę to będziesz miał bardzo przyzwoite kolumny.
    4. Sprawdź oznaczenia śreniotonowego.
    5. Zwrotkę przydałoby się wymienić ze względnu na dziury w pasmie przenoszenia (jeżeli niskotonowy w bocznej ścianie to cięty max na 200-300Hz, powyżej tej granicy, nie wiem jak to nazwać, dźwięk staje się już bardziej kierunkowy).

• #17 09 Lut 2007 20:38
    piotrek_z_puław
    Poziom 9  

kpot napisał:
    hmmm, no to tak:
    1. każdy (prawie) głośnik kopułkowy zagra lepiej od tego co masz teraz.
    2. GDWK 10/80/7 jest w porządku (można by się zastanowić nad GDWK 11/100 albo wymienionymi SC 10n.
    3. jeżeli wymienisz zwrotkę to będziesz miał bardzo przyzwoite kolumny.
    4. Sprawdź oznaczenia śreniotonowego.
    5. Zwrotkę przydałoby się wymienić ze względnu na dziury w pasmie przenoszenia (jeżeli niskotonowy w bocznej ścianie to cięty max na 200-300Hz, powyżej tej granicy, nie wiem jak to nazwać, dźwięk staje się już bardziej kierunkowy).

Szukałem trochę zwrotnic ale nie znalazłem takiej co tnie bass na 200-300 HZ. Możecie polecić coś niedrogiego?

• #18 09 Lut 2007 21:17
    zeberko
    Poziom 31  

Stary licznik energii elek. (uszkodzony) posiada (jak 3fazowy, aż trzy) cewki prądowe (z rdzeniem), drut miedziany coś koło 4mm2, pomiar tego dał około 15,7 mH przy 0,15 Oma, pomiar za pomocą SW
    Więc przy możliwości pomiaru indukcyjności takie cewki rozwiązują problem niskiego cięcia głośników subbasowych bo dla 8 omów filtr 6dB przy 15mH daje nam coś koło 85Hz o 4 Omowych można nie pisać (1/2*85Hz)

• #19 09 Lut 2007 21:39
    demanufacture
    Poziom 17  

zacznijmy od tego ze zwrotnica w A110 nie moze ciac na 200-300Hz gdys GDM nie przenosi juz takich wartosci. mozesz wymienic sredniaka ale powiedzmy sobie szczerze... to nie bedzie juz altus 110.

tu masz bardzo ciekawy projekt zwrotki do A110:
    http://www.kolisz.pl/alt18.htm

• #20 10 Lut 2007 09:56
    piotrek_z_puław
    Poziom 9  

demanufacture napisał:
    zacznijmy od tego ze zwrotnica w A110 nie moze ciac na 200-300Hz gdys GDM nie przenosi juz takich wartosci. mozesz wymienic sredniaka ale powiedzmy sobie szczerze... to nie bedzie juz altus 110.

tu masz bardzo ciekawy projekt zwrotki do A110:
    http://www.kolisz.pl/alt18.htm

Podsumowując, należałoby kupić:

1. Tesla ARP 150/25/
    2. GDWK 10/80/7
    3. zrobić zwrotnicę Alt 18

Jaki jest koszt wykonania takiej zwrotnicy? Może ktoś by się podjął wykonania jej dla mnie i czy ona będzie pasować do w/w głośników średnio i wysokotonowych?

• #21 10 Lut 2007 10:25
    qscgu
    Poziom 34  

Nie podoba mi sie dzwięk z tego GDWK... jakis taki ostry jest... jesli mam byc szczery to znacznie bardziej wolalbym ARV...
    ARP moze pozostac no i zwrotnica tazke... albo prosciej... napisac do firmy zajmującej sie tym zeby ci zrobili zwrotnice na odpowiednie cięcia i zeby ci podali kosztorys... mysle ze cena bedzie oscylowala w granicach 100zl.

• #22 10 Lut 2007 10:31
    Caleb_
    Poziom 33  

a ja bym kupil zwykly GDN, nie bedzie problemu z rezonansem wysoko polozonym, odkladajacym sie na ch-ce. GDWK 10 moze byc. zwrotnica Alt 18 sie nie nada. Musisz sam recznie wykonac taka o cieciu na 200hz, a pozniej w zaleznosci od wykorzystanego srednioniskotonowego...

• #23 10 Lut 2007 14:35
    Szwed32
    Poziom 10  

Wszystko ok ale pierscienie mogles sobie podarowac, nie potrzebnie burza harmonie kolumny...

• #24 10 Lut 2007 17:39
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam! rozumiem że przód to strona z średniakiem i wysokotonowym głośnikiem ładniej by on wyglądał jak byś pod średniakiem wsadził b-r bo w tym przypadku dziwnie to troche wygląda ale do estetyki nie mam zastrzeżeń widać że jest starannie i estetycznie

• #25 10 Lut 2007 19:36
    piotrek_z_puław
    Poziom 9  

Mc`sFrYcO napisał:
    Witam! rozumiem że przód to strona z średniakiem i wysokotonowym głośnikiem ładniej by on wyglądał jak byś pod średniakiem wsadził b-r bo w tym przypadku dziwnie to troche wygląda ale do estetyki nie mam zastrzeżeń widać że jest starannie i estetycznie

No własnie każdy ma jakieś swoje preferencje wyglądowe. Jedni tak drudzy tak radzą. Ja jednak zostawię tak jak jest. Wstawie głośniki które mi sugerowano i zmienię zwrotnicę.

Gdybym robił od zera to na pewno z gotowego pomysłu od kogoś z forum. Na pewno byłby to całkiem nowe wyższe obudowy i głośniki maks. 18 cm średnicy.

Ciągle jednak nie mogę znaleźć schematu zwrotnicy tnącej na 200-300 Hz. Więc gdyby ktoś miał taki schemacik to proszę. Zrobię sobie taką pajęczynkę na desce i będzie też ok.

• #26 11 Lut 2007 09:33
    demanufacture
    Poziom 17  

na stronece tego goscia od alt-18 masz program do obliczania i projektowania zwrotnicy o nachyleniu 18db/okt. wystarczy poszukac.

• #27 11 Lut 2007 10:28
    Caleb_
    Poziom 33  

tylko przy cieciu sredniowysokotonowym uwzglednij indukcyjnosc cewki glosnika sredniotonowego...

• #28 15 Lut 2007 22:57
    piotrek_z_puław
    Poziom 9  

Caleb_ napisał:
    tylko przy cieciu sredniowysokotonowym uwzglednij indukcyjnosc cewki glosnika sredniotonowego...

Kompletnie jestem "nie abla".
    Jednakowoż zupełnie po laicku przyjrzałem się zwrotnicy oryginalnej z altusa. Zauważyłem że pomiędzy sygnałem a głośnikiem jest tylko cewka (rolka z nawiniętym drutem). Skoro tak to może udałoby się ją tylko wymienić , dowinąć lub odwinąć i to pozwoliłoby na cięcie niskich tonów na poziomie 200 Hz.

Czy dobrze mniemam?

• #29 16 Lut 2007 09:57
    thebeast
    Poziom 16  

Niestety Piotrku z Puław źle mniemasz gdyż musiałbyś zmienić częstotliwość podziału reszty przetworników bo powstanie dziura, i tak już wszechobecna... ;)

• #30 16 Lut 2007 10:20
    cassius17
    Poziom 17  

Witam,

Wykonanie bardzo staranne, nie ma się do czego przyczepić. Co do brzmienia nie mogę się wypowiadać, ponieważ nie słuchałem Altusów w oryginale, ani też nie jestam akustykiem :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME