Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumna centralny 2xARN116+ARV104

brunon71 12 Lut 2007 21:09 3249 11
  • Założenia konstrukcyjne:
    Wykonanie kolumny głośnikowej centralnej do kina domowego, budżetowej, dobrze odtwarzajacej dialogi i ogólnie “dobrze radzącej sobie w swojej roli”.W zasadzie jest to kopia centralnej kolegi FSOL-a, tyle ze różni sie wymiarami, zwrotnicą i wykończeniem, aczkolwiek pomysł jest kolegi FSOL-a.

Przetworniki:
    1 x ARV-104-63/8
    2 x ARN-116-60/4
    Głośniki firmy budżetowej, mimo to zbierające dobre opinie na forum, pierwsza moja konstrukcja była na czeskiej kopułce i jestem z niej do dzisiaj zadowolony.

Zwrotnica:
    Schemat zwrotnicy podaje w niżej, jest to zwrotnica ze strony naszych południowych sąsiadów http://diyfans.org/tp-vyhybky2.htm

Obudowa:
    Obudowa zamknięta, wykonana z płyty wiórowej ze starej meblościanki o grubości 20mm , wymiary zewnętrzne to 410 x 260 x 140 mm co daje wewnątrz koło 8 litrów, wykończona fornirem olchowym, klejomym “momentem”, całośc polakierowałem nitrolakiem.
    Z wazniejszych faktów fornirowania to w momencie samego przyłożenia dobry i przede wszystkim dokładny docisk forniru do powierzchni ( nie miałem wałka do ciasta wiec uzyłem butelki ), jako prasy uzyłem kołnierzy do rur jako ze pracuje na wodociągach, z ich wypożyczeniem nie miałem problemu, między płyte dociskową a fornir włożyłem piankę aby dokładniej wszyskto przylegało, jeżeli chodzi o samo klejenie, to najważniejsze są wszelkie rogi i kanty ponieważ przy traktowaniu forniru papierem sciernym szczególnie włókna biegnace w poprzeg do kierunku szlifowania lubią się wyłamywac gdy dobrze nie trzymaja się podłoża ( mówię o szlifowaniu resztki po obcięciu ). Przycinałem fornir używając do tego nożyka do tapet i przyłożonej do powierzchni skrzynki1,5 mm blachy aby wystająca częśc forniru do zeszlifowania miała 1,5 mm.

Odsłuch:
    Jako zestaw centralny spisuje się dość dobrze, dialogi czyste, zrozumiałe, klarowne, przyjemnie się go słucha, nie gra “telewizorowo”.

Kosztorys:
    Głośniki + przesyłka 122 zł
    fornir 5 zł
    klej ,,moment” 22 zł
    lakier ,,nitrolak” 18 zł
    wkręty 2.5 zł
    części do zwrotnicy + przesyła 40 zł
    papier ścierny 10 zł

RAZEM: 219,5 zł

PS. Następny “klocek” ale jakoś tak mam sentyment do tego typu obudowy lubię proste,zwarte, nawet surowe konstrukcje, miałem już ścięte boki (taka faza była zrobiona), ale jakoś to do mnie nie przemawiało, więc zrobiłem kwadraciaka.
    Pozdrawiam

Fajne!
  • #4 13 Lut 2007 08:06
    Paweł007
    Poziom 22  

Witam.

Jak dlamnie z optycznego punktyu widzenie to tyko wejścia na kable żeby były inne i znaczek i na półke do sklepu;) Gratulacje.

Pozdrawiam.

• #6 13 Lut 2007 10:42
    dayv
    Poziom 24  

hymm dla mnie zbyt wyrażny kontrast... ale to zależy jakiego koluru masz reszte kolumn :] Ciemny fornir wyglądałby dużo lepiej (jak dla mnie :p ) Jako całośc bardzo dokładnie :) 5/6 :]

• #7 13 Lut 2007 13:37
    koyotee_pw
    Poziom 16  

Nareszcie coś normalnego. Już nie mogłem patrzeć na skrzynie w kształcie Altusów krzywo poskręcane i oklejone PCV do szafek łazienkowych.
    Jednym słowem uznanie dla pomysłowości i precyzji wykonania.
    Jedna uwaga: czemu ARV? wystarczy dołożyć dwie dychy do Visatona a dźwięk o niebo lepszy.

Nie rozumem o co chodzi z tymi "wejściami", moim zdaniem gniazda są jak najbardziej konkretne, porządne zaciski akceptujące widły i banany to już nie w kij dmuchał.

• #8 14 Lut 2007 08:12
    brunon71
    Poziom 15  

Dziękuje za spostrzeżenia i sugestie, jeżeli chodzi o ten okrągły terminal to jakoś mi się bardziej podoba niż kwadratowy made by stx mimo że ten pierwszy mam w zestawie podłogowym. Fornir chciałem jasny (pasuje do wystroju mieszkania) ale myślałem że nie malując olche (która za jasna też nie jest) caponem trochę ściemnieje, ale widać za słaba ściemniał.
    Pozdrawiam

• #9 14 Lut 2007 12:22
    flashrider1989
    Poziom 17  

Central bardzo mi się podoba , mógłbyś dać razem foty centrala i frontów??

• #10 14 Lut 2007 17:14
    Marcin_126
    Poziom 16  

Jedynie czego mógłbym się doczepić to: cewki w zwrotnicy powinny być prostopadle do siebie.
    Tak to mi się bardzo podoba.

• #11 14 Lut 2007 17:43
    koyotee_pw
    Poziom 16  

Marcin_126 napisał:
    Jedynie czego mógłbym się doczepić to: cewki w zwrotnicy powinny być prostopadle do siebie.
    Tak to mi się bardzo podoba.

Są na tyle rozsunięte że nawet równolegle położone nie oddziaływują między sobą. Ogólna zasada której trzeba się trzymać przy bliskim położeniu cewek to: osie cewek nie mogą się krzyżować, nie powinny też być równolegle i broń Boże cewki nie powinny być jedna nad drugą.

• #12 14 Gru 2007 01:58
    Farmi18
    Poziom 14  

hmm, kurcze, też chcę dać te ARN na centralny ,zeby byl jak najnuzszy, ale kurde sopranik by mi bardizej mnijeszy srednicowo pasowal w niej. Sa takie jakies sopraniki? Znacie modele jakies mnieszje od tonislow GDWK 90?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME