Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gawron77 - Kolumny domowe stereo 2,5 drożne, Tonsil + STX

gawron77 20 Lut 2007 01:40 4827 13
  • Witam szanownych Forumowiczów

Chciałbym Wam zaprezentować moje najświeższe dziecko. Są to kolumny 3 drożne, a właściwie mozna nazwać je 2 lub 2,5 drożnymi (jak kto woli) z dodatkowym głośnikiem niskotonowym z boku obudowy. Kolumienki robiłem na zamówienie dla kolegi. W kolumnie piszczy STX 14-50-8 SC, Tonsil GDWK 10/80/7 po małych modyfikacjach, ale o tym za chwilę oraz z boku niskotonowy rodem z altusów 140 Tonsil GDN 30/60/1.

Obudowa jak widać na zdjęciach jest wykonana bardzo solidnie. Jedna kolumna waży na tyle dużo, że ciężko było wnieść ją po schodach na górę a manewry skrzynią przy oklejaniu przyprawiały o ból pleców. Głośnik wysokotonowy umieszczony na lekko pochylonej ściance, w celu lepszego dopasowania charakterystyki fazowej do stx-a, usadowiony "metodą trójkąta prostokątnego" w celu lepszego rozkładu fal (baffle step). Przednia oraz boczna ścianka obudowy z głośnikiem niskotonowym skręcona jest z dwóch płyt wiórowych 18mm, co daje ściankę o grubości 36mm, dodatkowo powzmacniana poprzeczkami. Przednie kanty obudowy zaokrągliłem za pomocą frezarki ręcznej dla poprawy efektu wizualnego. Podfrezowania pod głośniki wycinałem najpierw za pomocą dremela i niezastąpionej przystawki cyrkiel to niego, następnie pogłbione frezarką ręczną. Obudowa posiada 2 komory, jedna na głosnik niskośredniotonowy stx, o pojemności na oko 3-5 litrów (nie liczyłem) oraz zamkniętą dla niskotonowca mierzącą 42 litry po odjęciu wszystkich wzmocnień, objętości głośników, zwrotnic itp.

Co do głośników. Przy pierwszej próbie podłączenia na szybko, czyli same stx + GDWK przez kondensator 2,2 mikro ZONK. Wysokotonowiec strasznie charczał. Okazało się, że uzwojenie cewki odkleiło się od karkasu do tego stopnia, że było nie do przyklejenia. GDWK oczywiście używane, wymontowane z porozbieranych kolumn Tonsil Scherzo. Zamiast tej kopułki wstawiłem mu pomarańczową z GDWT Taką miałem pod ręką a wycieczka 45 kilometrów w jedną stronę po nową za bardzo się nie opłaca, biorąc pod uwagę cenę za jaką sprzedaję kolumny i to, że kolega nie jest audiomaniakiem. Gra ostro i szczegółowo, ale denerwująco zniekształca charakterystykę częstotliwościową. Ogólnie nie jest bardzo strasznie. Co do stx-a nie byłem nim mile zaskoczony. Charakterystyka ucina się na 2 kilo, za pomocą zwrotnicy i małej obudowy dla niego (w zasadzie komory ciśnieniowej) wyciągnąłem ją na 3 kilo, żeby nie ścinać zbyt nisko wysokotonowca, zwłaszcza, że kolega lubi podkręcić gałkę od głośności. Od 3,5 kilo pojawia się nieprzyjemny rezonans, który nalezało wygasić za pomocą zwrotnicy. Niskotonowiec jak opisałem wyżej, znany wszystkich gdn z altusów, którego kumpel niegdyś kupił, by wyremontować swoje stare altusy, ale sprzedał je a głośniki zostały.

Zwrotnica nie była lekka do zestrojenia na w miarę płaską charakterystykę z powodu wad głośników i ograniczonej liczby kondensatorów. Drutu na cewki było pod dostatkiem, na szczęście :-) Do pomiarów specjalnie zatargałem skrzynię na salę widowiskową do miejskiego domu kultury, gdzie jest jak na amatorskie warunki pomiarowe ogromna przestrzeń i świetne wygłuszenie. Do zwrotnicy użyłem starych ruskich kondensatorów, odzyskanych z kolumn radiotechnika czy coś takiego. Pierwsze projekty zakładały zwortnicę dla stxa z układem linearyzacji piku rezonansu głośnika na 3,5 kilo. Ja to nazywam poprostu pułapką rezonansową, choć to zupełnie co innego ale tak mi się przyjęło. Niestety, z pustego nawet i Salomon nie nalej bo nie miałem kondensatorów a wycieczki po nie za dużo mnie kosztują, zaracając uwagę, że kolega targował cenę do najabsolutnijeszego minimum. Pozostałem więc przy klasycznej 2 drożnej zwrotnicy, która widnieje na schemacie poniżej. Co do zwrotki na niski ton, muszę się popisać przed Wami pomysłowością. Wiadomo,że trzeba go obciąć najniżej jak to tylko mozliwe. Drut jest, owszem, ale cewka powietrzna o indukcyjności około 7 milihenrów pożarła by conajmniej 2 kilo miedzi a rdzeni do cewek niestety brak. Ale cóż, miałem staryu silnik z odkurzacza zelmer ze spalonym wirnikiem. Nie pozostało nic innego niż go rzbebeszyć i przeciąć i stojan za pomocą szlifierki kontowaj rozciąć równiutko na dwie cześci. Na każdej z nich jest piękne uzwojenie. Ze stojana powstały dwie cewki do niskotonowców o indukcyjności 7,2 mH każda :):):).

Po poskładaniu wszystkiego do kupy przyszedł czasna odsłuch. Głośniki wysokotonowe nie były doparowane. Różniły się charakterystyką częsotliwościową, więc nie można było precyzyjnie zlokalizować instrumentów na scenie, ale kolumny w utworze Joe Satriani - Tears In The Rain zajeświetnie odtwarzały przesunięcie palców po strunach gitary. Było bardzo szczegółowe i wyraźne. Byłem w totalnym szoku. Średnie tony okej, chociaż kumpel mógłby się postarać o więcej funduszy i zainwestować w lepszy głośnik, niż stx. Bass nie schodził nisko ale za to krótki i bardzo dynamiczny. Stopa perkusisty brzmiała jak na żywo. Ogólnie przestrzenność w miarę dynamika dźwięku super, dźwięk szybki, dynamiczny, energiczny, liniowość charakterystyki pozostawia trochę do życzenia. Podsumowując. Za te pieniądze (500zł), nawet do 1000-ca napewno nie kupił by lepszych kolumn. Kolega zna wszystkie ich wady i zalety ale dla niego grają super.

Koszty:
    Dechy - pociąłem stare szafy
    Głosniki - GDWK - demontaż, STX mniej niż 50zl za 2, dokładnie nie pamiętam, tonsile kumpel dostarczył
    Okleina, szpachla wkręty wikol - 150
    Zwrotnica - Kondy (demontaż) Drut około 20zł
    Kabe gniazdka itp - 20zł
    Jazda samochodem w celu zorganizowanie tego wszystkiego - ok 50zł
    Pozostałe - 50zł + 2 tygodnie cężkiej pracy
    Dzięki za przeczytanie i proszę o komentarze.

Kolumny w trakcie budowy

Wynalazcze zwrotnice:D

Pierwsze Odsłuchy

W domu u zadowolonego klienta
    Schamat zwrotnicy. Oczyma wyobraźni dorzućcie cewkę do głosnika z boku obudowy sr - STX, WT - gdwk
    Charakterystyka wysokotonowca po wymianie cewki na pomarańczową z gdwt
    Charakterystyka częsotoliwościowa

Fajne!
  • #2 20 Lut 2007 08:56
    pawel6667
    Poziom 10  

Witam
    Bardzo ciekawa konstrukcja i dobrze wykonana w dac ze wlozyles w to sporo serca:) Sam sie zastanawiam czy nie zrobic kolumn z glosnikami basowymi z boku, mozna wtedy zaoszczedzic troche miejsca.

• #3 20 Lut 2007 09:05
    dayv
    Poziom 24  

mnie osobiscie wyglad sie nie podoba... tzn ten wysokotonowiec jak dla mnie lepiej by wygladal na srodku w czarnym kolorze. Bo strasznie sie to gryzie i rzuca w oczy. Pozatym z tego co wiem to wysokie nie powinny byc mocowane na "lustrzane odbicie" . pozatym napisales ze do 1000 pln nie kupilby leprzych kolumn.... oj kupilby kupil :) za 700 pln kupilby duzo leprze altusy 200 :)
    Konstrukcja starannie wykonana. Plus za pochyla scianke. jakos to urozmaica troche :)

• #4 20 Lut 2007 12:28
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przykro mi ele jeżeli brzmi ta konstrukcja jak wygląda wykres to porażka. Zastosowanie tego akurat gdn na średnie to najsłabszy pomysł.
    Jego efektywność jest fatalna. Gdybyś dał inny głośnik (nawet jakiś midwoofer tesli n.p. ARN-150-60/8) mógłbyś wyżej ciąć (np 6 kHz tak na "styk") i zlikwidował byś "pierwszą deprechę" na 5.5kHz :D.
    Trzeba się zastanowić również nad "wygładzeniem" tweetera.
    Na wykresie charakterystyki częsotoliwościowej brakuje mi niskotonówki :D.
    Moim skromnym zdaniem jest to konstrukcja 2.5 drożna (jak w temacie).
    Czytałem, że najlepiej sprawdzają się zwrotnice 1-go rzędu + filtry RLC w konstrukcjach koherentnych czasowo. Ale jeszcze raz najsłabszym ogniwem jest ten STX. Pare złotych jeszcze trzeba doinwestować i na pewno fajnie zagra. :spoko:
    Włożyłeś w nie sporo serca i to widać. Ciekawy pomysł i najważniejsze: bardzo podobają mi się kondy. Rewelacja.

dayv napisał:
    Pozatym z tego co wiem to wysokie nie powinny byc mocowane na "lustrzane odbicie"

To źle wiesz :wink:

• #5 20 Lut 2007 13:08
    dayv
    Poziom 24  

jeszcze nie spotkalem seryjnych kolumn ktore mialby tak rozmieszczone glosniki :) ale byc moze masz racje sprzeczac sie nie ebde bo nie warto :)

• #7 21 Lut 2007 00:29
    gawron77
    Poziom 11  

Niestety człowiek uczy się na błędach. Pierwszy raz miałem tego stx-a w ręku. Pojechałem do sklepu z myślą o tesli ARX 150 ale nie było, więc musiałem szybko podejmować decyzję. Padło na stx-a i zaraz po podłączeniu go okazało się, że to był bardzo niedobry pomysł. że też nie zerknąłem sobie na charakterystykę wcześniej. Z charakterystyką wysokotonowca nic się nie zrobi bo miał powymieniane kopułki na pomarańczowe gdwt i ratują go tylko nowe do gdwk. Co do basu to altusowski głośnik na 1 calowej cewce też rewelacji nie daje ale jest okej. Najważniejsze, że koleś zadowolony :-).

Dodano po 4 [minuty]:

Z drugiej strony kumplowi nie przeszkadza pofałdowana charakterystyka. Spójrzcie na ostatnim zdjęciu co stoi po prawej stronie mojej kolumny. On twierdzi, że to gra super i jest bardzo zadowolony:D

• #9 21 Lut 2007 15:57
    TYMON-tychy
    Poziom 11  

fajne kolumienki moja ocena to 10 na 10 ma podobne zrobione wytstawie tesz je ocenisz tylko brak mi frezów jeszce pozdrawiam konstrukcja ogulnie fajna :) niema sie doczego przyczepic

• #10 22 Lut 2007 00:24
    gawron77
    Poziom 11  

Co do frezów i frezarki. Z czystym sumieniem mogę polecić tanie frezarki TOYA. Do kupienia są w auchanie razem z kompletem frezów za ok 100 - 150 zł. Mam taką od 4 lat, jadę nią naprawdę duużo i nawet jeszcze szczotek nie wymieniałem.

• #11 22 Lut 2007 10:23
    15jacek15
    Poziom 21  

witam

napewno jest to niekonwencjonalna konsrukcja ale mi sie podobaja wlasnie kolumny z glosnikiem basowym z boku :D fajnie to wyglada :)

widze ze co do obudowy postarales sie, pozadne wzmpocnienia i ogolnie ladne wykonanie obudów ;)

dla mnie to 5/6 :)

POzdrawiam Jacek

• #12 22 Lut 2007 19:49
    dayv
    Poziom 24  

heheh Siemasz jacek :D widze ze to Ciebie szukalem caly czas :D ze niby miales miec ten sam glosnik ktorego parametrow poszukuje :D Ty jednak masz innego magnata:D
    A moze slyszales o xforce3000 ?

• #13 23 Lut 2007 12:07
    15jacek15
    Poziom 21  

z gory przepraszam za OfT ;)

dayv odedzwij sie na gg 5618590

POzdrawiam

• #14 23 Lut 2007 12:26
    Pogromca
    Poziom 15  

yyy ja tu widze ktos tu widze wspomnial o Altusach 200 jak komus slon nadepnal na ucho to altusy pieknie graja :-/ altusy to dla mnie lipa syki to sa swistki ja niemoge tego sluchac bas to jest walenie w pluca a nie sfobodny bas przy glosnym sluchaniu slychac wiencej walenie ni| rytmu . ale to moje zdanie a teraz do zeczy osobiscie ladna kastukcja ladnie sie prezentuje robiles to z mysla na wzorku cus hifi tylko glosnik niskotonowy troche zbyt obszerny jak dla mnie nie jestem zwolenikiem bocznych basow ale napewno lepiej kolumny graja od altusow moze mocowo fakt slabsze ale na poziomie gustu muzyki :) na 10 daje 8 pozdrawiam

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme