Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Mosfet 2*200W/4R + odtwarzacz CD

G.A.P.A 22 Lut 2007 15:30 11040 52
  • Witam!
    Chciałem przedstawić mój zestawik
    WZMACNIACZ:
    Założenie:
    Założeniem było zbudowanie ładnego, mocnego i porządnego wzmacniacza tak aby starczył mi na długie lata.
    Elektronika:
    Jako koncówek mocy użyłem wzmacniacz oferowany przez firmę Altron. Jest to 200W układ zbudowany na tranzystorach MOSFET. Płytka kupiona w w/w firmie ze względu na profesjonalne wykonanie i dobrą jakość, reszta elementów osobno. Nie stosowałem żadnych rezystorów metalizowanych itp. całoś złożona z ogólno dostępnych elementów.
    Zasilacz składa się z 450W transformatora toroidalnego (2x40V), dwóch mostków prostowniczych na 25A, czterech elektrolitów 10000uF/63V (po dwa na kanał), i 16 kondensatorów 100nF (po 8 na kanał). We wzmacniaczu został wykorzystany także mały transformator (z odzysku) i stabilizator 7824 służący do zasilania przedwzmacniacza.
    Za przedwzmacniacz posłużył kit NE025 firmy Nord Elektronik. Jest to układ zbudowany z elementów dyskretnych, o dobrych parametrach i bardzo dobrze współpracuje z resztą wzmacniacza.
    Obudowa:
    Została wykonana głównie z aluminium. Przód, góra i tył to 2mm alumium. Boki stanowią 4 radiatorki o profilu A5724 L=10cm skręcone ze sobą (po dwie sztuki) za pomocą kątownika. Na pokrywie górnej zostały wywiercone otwory wentylacyjne aby elektronika nie „kisiła” się w środku. Gałki użyte we wzmacniaczu (jak i w odtwarzaczu) zostały wykonane według mojego rysunku przez firmę zajmującą się obróbką precyzyjną metali. Duża gałka służy do zmiany poziomu głośności, dwie małe odpowiadają za regulacje barwy tonu, plus jedna najmniejsza służy do włączania. Za stópki posłużyły śruby imbusowe M8. Sygnał doprowadzany jest przez gniazda chinch (złocone), a gniazda głośnikowe to pozłacane,śrubowe terminale głośnikowe. Napisy zostały wykonane za pomocą „kalkomani”, a następnie polakierowane (za pomocą pistoletu) półmatowym lakierem do parkietów. Wymiary:400x100x250mm
    Koszty:
    Trafo + 4x10000uF – 211zł (z przesyłką)
    Płytki końcówek mocy – 30zł
    Przedwzmacniacz – 0zł (miałem)
    Elementy do końcówek mocy – 100zł
    Radiatorki – 60zł
    Gałki – 30zł
    Terminale, kable, śruby, potencjometr, kątownik itp. – ok. 80zł
    Aluminum – 0zł (miałem)
    Może o czymś zapomniałem, w sumie coś ok. 550zł

ODTWARZACZ:

Założenie:
    Zbudowanie odtwarzacza CD aby można było odtwarzać płyty audio, a także aby pasował do wzmacniacza tworząc tym samym zestaw.
    Elektronika:
    Za cały mechanizm odtwarzający posłużył mi komputerowy cd-rom 52x. Do zasilania wykorzystałem transformator (mocy nie znam) dający napiecie 21VAC, dwa stabilizatory 7812 i 7805, kondenatory filtrujące 2x4700uF/50V i po 2 kondensatory 100nF na stabilizator w celu odfiltrowania „śmieci”. Ze wzglęu na grzanie się stabilizatorów zastosowałem niewielki radiator.
    Obudowa:
    Podobnie jak we wzmacniaczu została ona wykonana z aluminium ale także z płyty wiórowej. Przód, góra i tył to 2mm alumium. Boki zostały wykonane z laminowanej płyty wiórowej. Na każdy bok przypadają skręcone ze sobą dwie płyty 18mm. Z tego samego względu jak we wzmacniaczu na pokrywie górnej wywierciłem otwory wentylacyjne. Przyciski znajdujące się na przednim panelu służa do włączania odtwarzacza, zmiany utworu i zatrzymania/otworzenia. Sygnał doprowadzany jest przez gniazda chinch. Wymiary:300x100x250mm
    Koszty:
    Płyta wiórowa + okleina na ranty – 4,5zł
    Gniazda chinch – 1zł
    Reszte elementów miałem.

Fotki całości:

Wszelkie kopiowanie wyglądu bez zgody zabronione!!

Fajne!
  • #2 22 Lut 2007 15:54
    marihires
    Poziom 29  

Piękna konstrukcja :) gratuluje pomysłu...
    prosta solidna obudowa...
    Szkoda że odtwarzacz CD nie jest sterowany uC z wyświetlaczem :)
    może w przyszłości wykonasz takie cudo :)
    pozdrawiam...

• #3 22 Lut 2007 15:58
    stanleymarc
    Poziom 15  

bardzo mi sie podoba proste,skromne bez lampek choinkowych no i najwazniejsze wykonane wlasnoreczne- to musi cieszyc

co do przednich paneli to mogles wykonac je na krotka ryse satyniarka wyglada to jak drzwi lodowki ale i tak jest super

• #4 22 Lut 2007 16:08
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Witam!
    Już powstaje nowy pomysł całego zestawu: preamp na OPA2134 troche inny zasilacz, przełącznik wejść i inna obudowa choć wyglądająca prawie identycznie (inne wymiary i kilka przycisków) a odtwarzacz tak jak napisał kolega wyżej z uP+wyświetlacz+pilot i może słuchawkowiec na TPA6120 ale to jeszcze zobaczymy:D

• #5 22 Lut 2007 16:46
    Bartas14pn
    Poziom 14  

Jestem pod wrażeniem :) Jedna z najlepszych konstrukcji na elce!
    Solidne wykonanie choć trochę surowo wygląda i nie za bardzo pasują te drewniane boczki cd'ka do radiatorów wzmaka. Za to gałki potencjometrów są cudne (można wiedzieć gdzie dokładnie wykonane?)

Cytat:
    Przyciski znajdujące się na przednim panelu służa do włączania odtwarzacza, zmiany utworu i zatrzymania/otworzenia.

Mam pytanie które przyciski służą do zmiany utworu w cd'ku i jak to sie dokładnie odbywa bo widze tylko 2 przyciski

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na przeróbki

• #6 22 Lut 2007 20:18
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Witam!!
    Co do zmiany utworku to wygląda to następująco:służą do tego te dwa przyciski pod klapką cd. Jeden (ten od lewej) służy jako play/następna piosenka (kolejne naciśnięcie - kolejna piosenka - szkoda że nie można cofać i przewijać) a ten drugi przycisk to stop/pause (jedno nacisniecia pausa/dwa otwieranie). A co do gałek to zrobiła je zakład zajmujący się obróbką precyzyjną metali (taki mały chyba 3-osobowy).

• #7 22 Lut 2007 20:26
    ALTON
    Poziom 38  

Jestem w szoku. Cudowne wykonanie. Rewelacja !

Jak mówi marihires dodaj z czasem sterowanie cd romem i do tego np pilot ;).Swoją droga .. Czy CD rom jest dobrym źródłem dźwięku pod względem jakości ? - można dorobić przetwornik cyfrowo analogowy.

• #8 22 Lut 2007 20:39
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Witam!
    Dzieki wszystkim za pochwały i cieszę się że sie wam podoba!
    Szczerze mówiąc nigdy nie wpadłem na pomyśł aby dołożyć taki przetwornik ale może faktycznie było by to ciekawe rozwiązanie. Masz może kolego ALTON jakieś namiary na schematy, projekty itp takiego przetwornika??Sądze że warto było by rozbudować troche cd.

• #9 22 Lut 2007 21:09
    wojtek999
    Poziom 16  

Super konstrukcje. Jak gra ten wzmacniacz?
    Wydaje mi się że lepiej by to wyglądało jakbyś pomalował sprayem na czarno. Chyba, że poprawiłbyś te poziome rysy na aluminium.

• #10 22 Lut 2007 21:23
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Witam!
    Co do pytania jak gra ten wzmacniacz to nie wiem o co Ci dokładnie chodzi ale mi wystarcza, nie szumi, nie ma przydźwięku, nie "siada" przy głośniejszym graniu, dźwięk jest czysty, nie harczy. A co do obudowy to w sumie jestem przeciwnikiem malowanie spray`em jak już to malowanie proszkowe (drogie) a tak wogóle to bardzo lubie "czyste" alu. Co do rys to była to moja pierwsza przygoda, teraz zrobiłbym to zupełnie inaczej ale to następnym razem.

• #11 22 Lut 2007 21:43
    slr82
    Poziom 12  

Witam.
    Konstrukcja pierwsza klasa. Surowo ale z klasą - brawa za pomysł.
    Sam pomysł z połączeniem wzmacniacza z Cd-romem nie jest nowy, ale Twoje wykonanie bije wszystkie inne na głowę.

Czy przy terminalach od podłączenia głośników widoczne są ślady zwarć?

Pozdrawiam.

• #12 23 Lut 2007 00:48
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Koniecznie postaraj sie o porzadny przetwornik CA do tego cd-roma bo wiekszosc wbudowanych jest fatalna. Czy ten cd nie pracuje zbyt glosno? Reszta gites:)

• #13 23 Lut 2007 14:21
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Witam!
    Tak to są ślady od zwarcia :D bo tył nie jest polakierowany (to z lenistwa). Jeden przewów był w zacisku a drugi dotknął się obudowy :D. a co do głośności to może super cicho to nie jest ale jest ok. Chciałbym go trochę wyciszyć ale nie bardzo wiem jak.

• #14 23 Lut 2007 18:31
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Dla mnie bomba! 2x200w to jest coś. Ja mam podobny wzmacniacz tylko trafo 600w napięcia te same i 2x tyle pojemności. Radiatory widzę po dwa łączone. http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=RadDL250&sid=7e85fb8d Każdy ma u mnie po takim - złączone żeberkami do siebie i powietrze przezeń przerzuca wiatrak. Lepszy zasilacz - większa moc.

• #15 23 Lut 2007 21:18
    lacu14
    Poziom 14  

hmm napiszcie dokładnie jak to jest z tym cd. Chodzi mi o wyswietlacz sterowanie ten przetwornik poprostu sam chciałbym zbudować cd do swojej wieży

• #16 23 Lut 2007 22:04
    Ooz
    Poziom 12  

Jak juz kolega chaka wspomnial nie boisz sie ze tak szybki cd zacznie za jakis czas halasowac ? Z wlasnego doswiadczenia wiem ze to norma raczej i skutecznie psuje relaks przy muzyczce :)
    Calkiem niezle wygladal by pewnie cd bez tacki.

• #17 23 Lut 2007 22:11
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Witam
    Ja używam go już od ponad roku i niczego takiego nie zauważylem.

• #18 24 Lut 2007 09:22
    lacu14
    Poziom 14  

Niezapominajcie że cd od kompa czyta cały czas płyty z predkoscią 1x. A więc raczej niepowinien przy tej predkosci zacząć chałasować tymbardziej że jest przystosowany do szybszych prędkości. A co z tą obsługą??

• #19 24 Lut 2007 10:02
    maxrider
    Poziom 20  

chyba nie umiesz porwadzić przewodów sygnałowych i kto to widział dać przewód sygnałowy ze zwykłej plecionki!!
    obudowa bardzo ładna ale w środku nie za fajnie

• #20 24 Lut 2007 12:05
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Witam
    Co do tego kabla sygnałowego to masz racje. Teraz jest już kabel sygnałowy tylko nie mam jak zrobić fotek bo mi sie cyfrówka rozwaliła. A co do obudowy to faktycznie jest troche mało miejsca - taki bład konstrukcyjny.

• #23 24 Lut 2007 16:30
    gucio.
    Poziom 22  

witam

obudowy mi sie podobaja ale ten cd-rom to niema za dobrej jakosci

p.s jak sie sprawuje ten przedwzmak??

• #24 24 Lut 2007 16:33
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Z tym dźwiękiem CD nie jest tak źle :D A co do przedwzmacniacza to nie moge narzekać jest dość dobry, nie szumi, ogólnie fajny :D

• #25 24 Lut 2007 18:26
    gawron77
    Poziom 10  

Konstrukcja super. Widac, ze wlozyles w to wiele pracy. Mam mala prosbe. Moglbys wzstawic to na allegro (sam wzmak) tak na probe, ciekawy jestem za ile pojdzie.

• #26 24 Lut 2007 19:05
    Turbo92
    Poziom 17  

Fajna konstrukcja:) Sam chcę zbudować wzmacniacz na tych końcówkach.
    gawron77 Z tym allegro to chyba nie najlepszy pomysł... Jeszcze będą jakieś kłopoty...

• #27 24 Lut 2007 19:11
    gawron77
    Poziom 10  

jakie kłopoty?? Przeciż sam wzmak mozna wystawić tak na próbę. Nawet cały zestaw. Ustawić wysoką cenę minimalną i będą się bić:) Albo przed czasem zakończyć aukcję i wycofać oferty.

• #28 24 Lut 2007 19:16
    gucio.
    Poziom 22  

no to jest dobry pomysł z allegro ale nie pujdzie wiecej niz 600zł tak mysle

• #29 24 Lut 2007 20:19
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Z tym allegro to chyba nie za dobry pomysł - nie wiem czy słyszeliście o ostatnich aferach z wystawianiem sprzętu na "próbe". Wiec ja się na to nie pisze, choć nie mówie że nie jestem ciekaw za ile by poszlo :D

• #30 24 Lut 2007 23:08
    damiani22
    Poziom 16  

jak dla mnie odtwarzacz CD to juz relikt z przeszlosci, tak samo jak zwyekle kaseciaki :) nigdy nie uzywalem odtwarzacza cd do sluchania muzyki i nie jestem zbytnio przekonany co do niego, jak dla mnie starta czasu i pieniedzy :) sa tansze, cichsze i mniejsze nosniki z ktorych mozna otrzymac sygnal z porownywalna jakoscia

co do wzmacniacza to lepszego bym nie zrobil, zreszta przekonamy sie bo wlasnie jestem na etapiekonstruowania obudowy do swojego :) kaski narazie brakuje ale napewno go dokoncze, wracajac do tematu to moja ocena 5+/6, szczegoly niedopracowane, przedewszystkim te srobki na gornym panelu, morzna bylo to inaczej zrobic ale ogolnie bomba, bede sie na nim wzorowal robiac obudowe do swojego :D

ps. szukam jakiegos serwisu ktory zrobil by mi galki z aluminium i wyciol laserem przedni i gorny panel, wie moze ktos czy i gdzie jest taka firma? miwszkaw w polnocnej wielkopolsce, ale zawsze mozna to zalatwic przez poczte polska, prosil bym o jakies namiary

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme