Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochronniki przeciw-przepieciowe

122 24 Lut 2007 22:02 6003 6
  • #1 24 Lut 2007 22:02
    122
    Poziom 13  

Witam!
    Mam sklep spozywczy,a w nim taki sprzet: kase,komputer,lodowki,
    klima,wentylatory,oswietlenie,podgrzewacz wody.
    Mam w zwiazku z tym pytanie jaki powinien byc zastosowany ochronnik przeciwprzepieciowy,jak ma byc podlaczony i w ktorym miejscu ma sie znajdowac(skrzynka na sklepie czy w sklepie,bo tyle posiada ten sklep).

Z gory dziekuje za odpowiedz.

• #2 24 Lut 2007 22:16
    fredpostrach
    Poziom 27  

jakie masz przyłacze jednofazowe ??? i napisz czy masz uziemienie i rodzaj przyłacza ? ta skrzynka jak to wyglada i gdzie posadowione ?

• #3 24 Lut 2007 22:35
    Tomex
    Poziom 20  

Czy sklep jest zasilany linia kablowa czy napowietrzna.
    Czy jest piorunochron?

Jesli napowietrzną lub piorunochron to B+C
    W przeciwnym wypadku wystarczy C

Ochronniki B+C można zamontować jako 1 moduł , lub klasa B na zewnątrz, a klasa C w skrzynce wewnątrz

Dodatkowo do zabezpieczenia, komputera i kasy dodatkowo w gniazdku można zainstalować ochronnik klasy D, ew listwę z ochronnikiem

• #4 24 Lut 2007 22:44
    122
    Poziom 13  

Sklep jest zasilany linia kablową trojfazową,posiada piorunochron.

W skrzynce na zewnatrz jest licznik i wyłacznik głowny a wewnatrz pozostałe zabezpieczenia na sklep.

• #5 25 Lut 2007 00:33
    fantozzi
    Poziom 12  

bardzo prosze wszystkich o zainteresowanie tym tematem to na czasie , mam domek jednorodzinny a wlasciwie blizniak , instalacja jest jak u kolegi wyzej ,zasilanie kablem pod ziemia , skrzynka z licznikiem i zabezpieczeniem glownym na zewnatrz na scianie domu , roznicowka i reszta w domu , jest instalacja odgromowa. Ja tez chcialbym zabezpieczyc instalacje przed przepieciami ze strony energetyki i piorunami. Na domu jest wspolny maszt antenowy na dwie rodziny i centralka wzmacniacz antenowy , maszt zostal podpiety do instalacji odgromowej. ale jak by piorun uderzyl w antene to nie spowoduje to przedostanie sie tego wyladowania do calej mojej instalcji elektrycznej z tej strony ? mam duzo obaw poniewarz szykuje sie do nowoczesnej kotlowni gas + panele slonacznei i bedzie duzo bardzo kosztownej elektroniki prosze o porady .

• #7 02 Mar 2007 13:27
    Tomex
    Poziom 20  

Widze, ze temat cieszy sie zainteresowaniem. Obydwu kolegom proponuje umieszczenie w skrzynce na zewnątrz ochronnika klasy B, dla sieci 3 fazowej. np SPB-firmy Moeller, lub Dehnport-firmy DEHN. Najlepsze sa ochronniki firmy Phoenix, ale cena *2. Natomiast wewnątrz domku proponuję ochronniki klasy C, np SPC, lub dehnguard.

W przypadku małej odległości między jedną a drugą skrzynką należy pamiętać by ochronniki klasy B miały wymuszony zapłon np SPI.

należy tez pamiętać by przewody łączące ochronnik z siecią miały jak najkrótsze długości. najlepszym rozwiązaniem jest układ typy V.Ponadto należy zwrócić uwagę na przekroje przewodów.

W niektórych przypadkach konieczne jest dobezpieczanie ochronników bezpiecznikami

Ochronniki klasy "C" powinno sie instalować przed różnicówką, za licznikiem, a ochronniki klasy "B" między zabezpieczeniem przedlicznikowym a licznikiem. I tu sie pojawia problem, bo ingerujemy w obwody które sa własnością ZE. Możemy je zamontować za ich zgoda a ZE nam potem zaplombuje skrzynkę. A jak nie wyrażą zgody to pozostaje nam dać B+C w domu

Dla zabezpieczenia TV, od przepięć, które mogą sie dostać kablem antenowym, stosuje sie specjalne ochronniki instalowane na kablu

Poniżej zamieszczam krótką instrukcję instalacji ograniczników przepieć

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME