Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Ochronniki przeciw-przepieciowe

122 24 Feb 2007 22:02
 • #1 24 Feb 2007 22:02
  122
  Level 13  
  Helpful post? (0)
  Witam!
  Mam sklep spozywczy,a w nim taki sprzet: kase,komputer,lodowki,
  klima,wentylatory,oswietlenie,podgrzewacz wody.
  Mam w zwiazku z tym pytanie jaki powinien byc zastosowany ochronnik przeciwprzepieciowy,jak ma byc podlaczony i w ktorym miejscu ma sie znajdowac(skrzynka na sklepie czy w sklepie,bo tyle posiada ten sklep).

  Z gory dziekuje za odpowiedz.
 • #2 24 Feb 2007 22:16
  fredpostrach
  Level 27  
  Helpful post? (0)
  jakie masz przyłacze jednofazowe ??? i napisz czy masz uziemienie i rodzaj przyłacza ? ta skrzynka jak to wyglada i gdzie posadowione ?
 • #3 24 Feb 2007 22:35
  Tomex
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  Czy sklep jest zasilany linia kablowa czy napowietrzna.
  Czy jest piorunochron?

  Jesli napowietrzną lub piorunochron to B+C
  W przeciwnym wypadku wystarczy C

  Ochronniki B+C można zamontować jako 1 moduł , lub klasa B na zewnątrz, a klasa C w skrzynce wewnątrz

  Dodatkowo do zabezpieczenia, komputera i kasy dodatkowo w gniazdku można zainstalować ochronnik klasy D, ew listwę z ochronnikiem
 • #4 24 Feb 2007 22:44
  122
  Level 13  
  Topic author Helpful post? (0)
  Sklep jest zasilany linia kablową trojfazową,posiada piorunochron.

  W skrzynce na zewnatrz jest licznik i wyłacznik głowny a wewnatrz pozostałe zabezpieczenia na sklep.
 • #5 25 Feb 2007 00:33
  fantozzi
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  bardzo prosze wszystkich o zainteresowanie tym tematem to na czasie , mam domek jednorodzinny a wlasciwie blizniak , instalacja jest jak u kolegi wyzej ,zasilanie kablem pod ziemia , skrzynka z licznikiem i zabezpieczeniem glownym na zewnatrz na scianie domu , roznicowka i reszta w domu , jest instalacja odgromowa. Ja tez chcialbym zabezpieczyc instalacje przed przepieciami ze strony energetyki i piorunami. Na domu jest wspolny maszt antenowy na dwie rodziny i centralka wzmacniacz antenowy , maszt zostal podpiety do instalacji odgromowej. ale jak by piorun uderzyl w antene to nie spowoduje to przedostanie sie tego wyladowania do calej mojej instalcji elektrycznej z tej strony ? mam duzo obaw poniewarz szykuje sie do nowoczesnej kotlowni gas + panele slonacznei i bedzie duzo bardzo kosztownej elektroniki prosze o porady .
 • #6 25 Feb 2007 11:48
  fredpostrach
  Level 27  
  Helpful post? (0)
  oczywiscie ze ma prawo sie przedostac i wtedy zaczyan sie cyrk z instalacją .
  proponuje szukac w tym kierunku :
  http://cgi.ebay.de/Blitzschutz-DEHN-T-275-4-polig-fuer-Unterverteilung_W0QQitemZ290085448995QQihZ019QQcategoryZ36807QQrdZ1QQcmdZViewItem
  zaznaczam ze ochronniki przepieciowe warystory i inne odgromniki potrzebuja dobrego uziemienia.
 • #7 02 Mar 2007 13:27
  Tomex
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  Widze, ze temat cieszy sie zainteresowaniem. Obydwu kolegom proponuje umieszczenie w skrzynce na zewnątrz ochronnika klasy B, dla sieci 3 fazowej. np SPB-firmy Moeller, lub Dehnport-firmy DEHN. Najlepsze sa ochronniki firmy Phoenix, ale cena *2. Natomiast wewnątrz domku proponuję ochronniki klasy C, np SPC, lub dehnguard.

  W przypadku małej odległości między jedną a drugą skrzynką należy pamiętać by ochronniki klasy B miały wymuszony zapłon np SPI.

  należy tez pamiętać by przewody łączące ochronnik z siecią miały jak najkrótsze długości. najlepszym rozwiązaniem jest układ typy V.Ponadto należy zwrócić uwagę na przekroje przewodów.

  W niektórych przypadkach konieczne jest dobezpieczanie ochronników bezpiecznikami

  Ochronniki klasy "C" powinno sie instalować przed różnicówką, za licznikiem, a ochronniki klasy "B" między zabezpieczeniem przedlicznikowym a licznikiem. I tu sie pojawia problem, bo ingerujemy w obwody które sa własnością ZE. Możemy je zamontować za ich zgoda a ZE nam potem zaplombuje skrzynkę. A jak nie wyrażą zgody to pozostaje nam dać B+C w domu

  Dla zabezpieczenia TV, od przepięć, które mogą sie dostać kablem antenowym, stosuje sie specjalne ochronniki instalowane na kablu

  Poniżej zamieszczam krótką instrukcję instalacji ograniczników przepieć
  Search 4 million + Products
Browse Products