Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

DMX?? co to takiego ?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> DMX?? co to takiego ?
Autor
Wiadomość
masteriusz
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Tarnowskie Góry

Post#1 Post autora tematu 26 Lut 2007 08:51   

DMX?? co to takiego ?

Witam, w dziedzinie efektów świetlnych jestem "zielony" wiem jak działa stroboskop czy kolorofon ale ostatnio przeglądając rózne efekty spotykałem się z pojęciem DMX interfejsy DMX i sterowniki DMX... o co w tym chodzi??? podejrzewam że jest to rodzaj sterowania ale na czym to polega??
Może kos mi to wytłumaczyc?? pozdrawiam
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 26 Lut 2007 08:51   

Powrót do góry

!katun!
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Gliwice

Post#2 26 Lut 2007 13:38   

Re: DMX?? co to takiego ?

DMX to takie inteligentne sterowanie urządzeniami. Załóżmy: masz 10 skanerów, każdy posiada DMX. I nie trzeba po kolei do każdego kabel podpinać, tylko wystarczy jeden kabel dmx 3żyłowy do pierwszego skanera, i potem każdy skaner z każdym. Aby nie uruchamiać wszystkich lecz poszczególne, każdemu sterownikowi ustawia się odpowiedni kanał. I na przykład jeżeli chcemy aby w 4 skanerze włączył się (załóżmy) efekt strobo, to przypisujemy temu skanerowi np. 9 kanał, i w sterowniku pod tym samym kanałem uruchamiamy pożądany efekt - przy czym reszta skanerów pozostaje w spoczynku.
Kurcze nie wiem czy mnie zrozumiesz, jakoś tak dzisiaj chaotycznie piszę... o, poczytaj Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany. Trochę tam jest wyjaśniona zasada działania dimmera, sterownika i podłączania parów.
Jakbyś miał jakieś pytania, wal śmiało.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 26 Lut 2007 13:38   

Powrót do góry

masteriusz
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Tarnowskie Góry

Post#3 Post autora tematu 26 Lut 2007 16:37   

aha czyli jest to swego rodzaju sterownik który może zsynchronizować kilka różnych urządzeń i sprawic aby współpracowały ze sobą... popraw mnie jesli mówię źle :) to mam jeszcze pytanko kiedyś wystawiłem posta na temat efektów świetlnych (niżej daje link) i czy za pomącą tego DMX'a mogę osiągnąć takie efekty?? Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 26 Lut 2007 16:37   

Powrót do góry

wtyko
Poziom 6
Poziom 6

Post#4 26 Lut 2007 23:30   

Jeśli będziesz miał odpowiednie światełka to pewnie że tak - pozatym jeśli masz sterownik i np: skanery to możesz robić cuda wianki :)
PS polecam przeczytać
Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

!katun!
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 27 Lut 2007 04:56   

masteriusz napisał:
aha czyli jest to swego rodzaju sterownik
Tak to jest sterownik. Może zsynchronizować różne światła ażeby świeciły razem, może zdziałać aby każde z osobna, żeby inne się po x czasie uruchamiały itd. To, jakie funkcje posiada cały zestaw zależy również (żeby nie powiedzieć przede wszystkim)od możliwości sterownika.
Hmm a co do żarówek: zakładając że żarówki będą na 230V, oprócz sterownika DMX potrzebny jest Dimmer. Już wyjaśniam o co chodzi:
Sterownik DMX podaje SYGNAŁ(nie napięcie). I tenże sygnał podany do świateł inteligentnych (jak np. głowa ruchoma bądź skaner) wywołuje konkretne efekty.
A jeżeli chcemy sterować na przykład sześcioma żarówkami poprzez ster. DMX potrzebny nam jest dimmer. Dimmer to takie urządzenie, które zamienia sygnał z dmx'a na odpowiednie napięcie. Samym sterownikiem nie zdziałasz nic przy żarówkach, bo on nie podaje prądu. On podaje sygnał, który podpinamy pod dimmer, i ten dimmer zamienia to na dany prąd pod odpowiedni kanał. Zróbmy małą "symulację".
Z pośród 6 żarówek które mamy, chcemy aby czwarta zaświeciła połową mocy (oczywiście żarówka jest na napięcie 230V). W sterowniku, pod kanałem 4 (załóżmy że taki zaprogramujemy) ustawiamy suwak na 50%. Sygnał ze sterownika przechodzi przez dimmer, ten (upraszczając) odczytuje to, że dla 4 kanału należy podać 50% mocy- więc pod 4 żarówkę dimmer podaje 115V. I żarówka 4 świeci połową mocy. Oczywiście możemy ustawiać żeby np. 2 żarówka świeciła na 70%, a czwarta i piąta na 100% - i to wszystko w jednym czasie.
masteriusz napisał:
czy za pomącą tego DMX'a mogę osiągnąć takie efekty??

Z samymi żarówkami wiele nie zrobisz: możesz jedynie programować kolejność wyświetlania, moc wyświetlania itd. Bo na przykład przy ruchomej głowicy masz praktycznie nieskończone możliwości - zmianę barw, moc lampy, obrót pion/poziom, gobo, no dosłownie wszystko.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> DMX?? co to takiego ?
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.073 seconds

elektroda.pl temat RSS