Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

DMX?? co to takiego ?

masteriusz 26 Feb 2007 07:51
 • #1 26 Feb 2007 07:51
  masteriusz
  Level 21  
  Helpful post? (+1)
  Witam, w dziedzinie efektów świetlnych jestem "zielony" wiem jak działa stroboskop czy kolorofon ale ostatnio przeglądając rózne efekty spotykałem się z pojęciem DMX interfejsy DMX i sterowniki DMX... o co w tym chodzi??? podejrzewam że jest to rodzaj sterowania ale na czym to polega??
  Może kos mi to wytłumaczyc?? pozdrawiam
 • #2 26 Feb 2007 12:38
  !katun!
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  DMX to takie inteligentne sterowanie urządzeniami. Załóżmy: masz 10 skanerów, każdy posiada DMX. I nie trzeba po kolei do każdego kabel podpinać, tylko wystarczy jeden kabel dmx 3żyłowy do pierwszego skanera, i potem każdy skaner z każdym. Aby nie uruchamiać wszystkich lecz poszczególne, każdemu sterownikowi ustawia się odpowiedni kanał. I na przykład jeżeli chcemy aby w 4 skanerze włączył się (załóżmy) efekt strobo, to przypisujemy temu skanerowi np. 9 kanał, i w sterowniku pod tym samym kanałem uruchamiamy pożądany efekt - przy czym reszta skanerów pozostaje w spoczynku.
  Kurcze nie wiem czy mnie zrozumiesz, jakoś tak dzisiaj chaotycznie piszę... o, poczytaj To view the material on this forum you must be logged in.. Trochę tam jest wyjaśniona zasada działania dimmera, sterownika i podłączania parów.
  Jakbyś miał jakieś pytania, wal śmiało.
 • #3 26 Feb 2007 15:37
  masteriusz
  Level 21  
  Topic author Helpful post? (0)
  aha czyli jest to swego rodzaju sterownik który może zsynchronizować kilka różnych urządzeń i sprawic aby współpracowały ze sobą... popraw mnie jesli mówię źle :) to mam jeszcze pytanko kiedyś wystawiłem posta na temat efektów świetlnych (niżej daje link) i czy za pomącą tego DMX'a mogę osiągnąć takie efekty?? To view the material on this forum you must be logged in.
 • #4 26 Feb 2007 22:30
  wtyko
  Level 11  
  Helpful post? (0)
  Jeśli będziesz miał odpowiednie światełka to pewnie że tak - pozatym jeśli masz sterownik i np: skanery to możesz robić cuda wianki :)
  PS polecam przeczytać
  To view the material on this forum you must be logged in.
 • #5 27 Feb 2007 03:56
  !katun!
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  masteriusz wrote:
  aha czyli jest to swego rodzaju sterownik
  Tak to jest sterownik. Może zsynchronizować różne światła ażeby świeciły razem, może zdziałać aby każde z osobna, żeby inne się po x czasie uruchamiały itd. To, jakie funkcje posiada cały zestaw zależy również (żeby nie powiedzieć przede wszystkim)od możliwości sterownika.
  Hmm a co do żarówek: zakładając że żarówki będą na 230V, oprócz sterownika DMX potrzebny jest Dimmer. Już wyjaśniam o co chodzi:
  Sterownik DMX podaje SYGNAŁ(nie napięcie). I tenże sygnał podany do świateł inteligentnych (jak np. głowa ruchoma bądź skaner) wywołuje konkretne efekty.
  A jeżeli chcemy sterować na przykład sześcioma żarówkami poprzez ster. DMX potrzebny nam jest dimmer. Dimmer to takie urządzenie, które zamienia sygnał z dmx'a na odpowiednie napięcie. Samym sterownikiem nie zdziałasz nic przy żarówkach, bo on nie podaje prądu. On podaje sygnał, który podpinamy pod dimmer, i ten dimmer zamienia to na dany prąd pod odpowiedni kanał. Zróbmy małą "symulację".
  Z pośród 6 żarówek które mamy, chcemy aby czwarta zaświeciła połową mocy (oczywiście żarówka jest na napięcie 230V). W sterowniku, pod kanałem 4 (załóżmy że taki zaprogramujemy) ustawiamy suwak na 50%. Sygnał ze sterownika przechodzi przez dimmer, ten (upraszczając) odczytuje to, że dla 4 kanału należy podać 50% mocy- więc pod 4 żarówkę dimmer podaje 115V. I żarówka 4 świeci połową mocy. Oczywiście możemy ustawiać żeby np. 2 żarówka świeciła na 70%, a czwarta i piąta na 100% - i to wszystko w jednym czasie.
  masteriusz wrote:
  czy za pomącą tego DMX'a mogę osiągnąć takie efekty??

  Z samymi żarówkami wiele nie zrobisz: możesz jedynie programować kolejność wyświetlania, moc wyświetlania itd. Bo na przykład przy ruchomej głowicy masz praktycznie nieskończone możliwości - zmianę barw, moc lampy, obrót pion/poziom, gobo, no dosłownie wszystko.
  Search 4 million + Products
Browse Products