Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DMX?? co to takiego ?

masteriusz 26 Lut 2007 07:51 4530 4
 • #1 26 Lut 2007 07:51
  masteriusz
  Poziom 21  

  Witam, w dziedzinie efektów świetlnych jestem "zielony" wiem jak działa stroboskop czy kolorofon ale ostatnio przeglądając rózne efekty spotykałem się z pojęciem DMX interfejsy DMX i sterowniki DMX... o co w tym chodzi??? podejrzewam że jest to rodzaj sterowania ale na czym to polega??
  Może kos mi to wytłumaczyc?? pozdrawiam

 • #2 26 Lut 2007 12:38
  !katun!
  Poziom 22  

  DMX to takie inteligentne sterowanie urządzeniami. Załóżmy: masz 10 skanerów, każdy posiada DMX. I nie trzeba po kolei do każdego kabel podpinać, tylko wystarczy jeden kabel dmx 3żyłowy do pierwszego skanera, i potem każdy skaner z każdym. Aby nie uruchamiać wszystkich lecz poszczególne, każdemu sterownikowi ustawia się odpowiedni kanał. I na przykład jeżeli chcemy aby w 4 skanerze włączył się (załóżmy) efekt strobo, to przypisujemy temu skanerowi np. 9 kanał, i w sterowniku pod tym samym kanałem uruchamiamy pożądany efekt - przy czym reszta skanerów pozostaje w spoczynku.
  Kurcze nie wiem czy mnie zrozumiesz, jakoś tak dzisiaj chaotycznie piszę... o, poczytaj Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany. Trochę tam jest wyjaśniona zasada działania dimmera, sterownika i podłączania parów.
  Jakbyś miał jakieś pytania, wal śmiało.

 • #3 26 Lut 2007 15:37
  masteriusz
  Poziom 21  

  aha czyli jest to swego rodzaju sterownik który może zsynchronizować kilka różnych urządzeń i sprawic aby współpracowały ze sobą... popraw mnie jesli mówię źle :) to mam jeszcze pytanko kiedyś wystawiłem posta na temat efektów świetlnych (niżej daje link) i czy za pomącą tego DMX'a mogę osiągnąć takie efekty?? Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

 • #4 26 Lut 2007 22:30
  wtyko
  Poziom 11  

  Jeśli będziesz miał odpowiednie światełka to pewnie że tak - pozatym jeśli masz sterownik i np: skanery to możesz robić cuda wianki :)
  PS polecam przeczytać
  Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

 • #5 27 Lut 2007 03:56
  !katun!
  Poziom 22  

  masteriusz napisał:
  aha czyli jest to swego rodzaju sterownik
  Tak to jest sterownik. Może zsynchronizować różne światła ażeby świeciły razem, może zdziałać aby każde z osobna, żeby inne się po x czasie uruchamiały itd. To, jakie funkcje posiada cały zestaw zależy również (żeby nie powiedzieć przede wszystkim)od możliwości sterownika.
  Hmm a co do żarówek: zakładając że żarówki będą na 230V, oprócz sterownika DMX potrzebny jest Dimmer. Już wyjaśniam o co chodzi:
  Sterownik DMX podaje SYGNAŁ(nie napięcie). I tenże sygnał podany do świateł inteligentnych (jak np. głowa ruchoma bądź skaner) wywołuje konkretne efekty.
  A jeżeli chcemy sterować na przykład sześcioma żarówkami poprzez ster. DMX potrzebny nam jest dimmer. Dimmer to takie urządzenie, które zamienia sygnał z dmx'a na odpowiednie napięcie. Samym sterownikiem nie zdziałasz nic przy żarówkach, bo on nie podaje prądu. On podaje sygnał, który podpinamy pod dimmer, i ten dimmer zamienia to na dany prąd pod odpowiedni kanał. Zróbmy małą "symulację".
  Z pośród 6 żarówek które mamy, chcemy aby czwarta zaświeciła połową mocy (oczywiście żarówka jest na napięcie 230V). W sterowniku, pod kanałem 4 (załóżmy że taki zaprogramujemy) ustawiamy suwak na 50%. Sygnał ze sterownika przechodzi przez dimmer, ten (upraszczając) odczytuje to, że dla 4 kanału należy podać 50% mocy- więc pod 4 żarówkę dimmer podaje 115V. I żarówka 4 świeci połową mocy. Oczywiście możemy ustawiać żeby np. 2 żarówka świeciła na 70%, a czwarta i piąta na 100% - i to wszystko w jednym czasie.
  masteriusz napisał:
  czy za pomącą tego DMX'a mogę osiągnąć takie efekty??

  Z samymi żarówkami wiele nie zrobisz: możesz jedynie programować kolejność wyświetlania, moc wyświetlania itd. Bo na przykład przy ruchomej głowicy masz praktycznie nieskończone możliwości - zmianę barw, moc lampy, obrót pion/poziom, gobo, no dosłownie wszystko.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME