Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inDMX?? co to takiego ?


  Main Page -> Forum Index -> Bin -> Bin Archives ->DMX?? co to takiego ? Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
masteriusz
Level 21
Location: Tarnowskie Góry
Joined: 28 Sep 2006
Posts: 566
Helped: 3
Post rating: 8
masteriusz
Level 21
Post#1 26 Feb 2007 07:51  Topic author   

DMX?? co to takiego ?


Witam, w dziedzinie efektów świetlnych jestem "zielony" wiem jak działa stroboskop czy kolorofon ale ostatnio przeglądając rózne efekty spotykałem się z pojęciem DMX interfejsy DMX i sterowniki DMX... o co w tym chodzi??? podejrzewam że jest to rodzaj sterowania ale na czym to polega??
Może kos mi to wytłumaczyc?? pozdrawiam

Helpful post? + +1
Back to top

Ad
Ad


Back to top
!katun!
Level 22
Location: Gliwice
Joined: 22 Feb 2006
Posts: 673
Helped: 19
Post rating: 3
!katun!
Level 22
Post#2 26 Feb 2007 12:38    

Re: DMX?? co to takiego ?


DMX to takie inteligentne sterowanie urządzeniami. Załóżmy: masz 10 skanerów, każdy posiada DMX. I nie trzeba po kolei do każdego kabel podpinać, tylko wystarczy jeden kabel dmx 3żyłowy do pierwszego skanera, i potem każdy skaner z każdym. Aby nie uruchamiać wszystkich lecz poszczególne, każdemu sterownikowi ustawia się odpowiedni kanał. I na przykład jeżeli chcemy aby w 4 skanerze włączył się (załóżmy) efekt strobo, to przypisujemy temu skanerowi np. 9 kanał, i w sterowniku pod tym samym kanałem uruchamiamy pożądany efekt - przy czym reszta skanerów pozostaje w spoczynku.
Kurcze nie wiem czy mnie zrozumiesz, jakoś tak dzisiaj chaotycznie piszę... o, poczytaj To view the material on this forum you must be logged in.. Trochę tam jest wyjaśniona zasada działania dimmera, sterownika i podłączania parów.
Jakbyś miał jakieś pytania, wal śmiało.

Helpful post? + 0
Back to top

Ad
Ad


Back to top
masteriusz
Level 21
Location: Tarnowskie Góry
Joined: 28 Sep 2006
Posts: 566
Helped: 3
Post rating: 8
masteriusz
Level 21
Post#3 26 Feb 2007 15:37  Topic author   

Re: DMX?? co to takiego ?


aha czyli jest to swego rodzaju sterownik który może zsynchronizować kilka różnych urządzeń i sprawic aby współpracowały ze sobą... popraw mnie jesli mówię źle :) to mam jeszcze pytanko kiedyś wystawiłem posta na temat efektów świetlnych (niżej daje link) i czy za pomącą tego DMX'a mogę osiągnąć takie efekty?? To view the material on this forum you must be logged in.

Helpful post? + 0
Back to top
wtyko
Level 11
Location: Gliwice
Joined: 16 Jul 2004
Posts: 18
Helped: 3
wtyko
Level 11
Post#4 26 Feb 2007 22:30    

Re: DMX?? co to takiego ?


Jeśli będziesz miał odpowiednie światełka to pewnie że tak - pozatym jeśli masz sterownik i np: skanery to możesz robić cuda wianki :)
PS polecam przeczytać
To view the material on this forum you must be logged in.

Helpful post? + 0
Back to top
!katun!
Level 22
Location: Gliwice
Joined: 22 Feb 2006
Posts: 673
Helped: 19
Post rating: 3
!katun!
Level 22
Post#5 27 Feb 2007 03:56    

Re: DMX?? co to takiego ?


masteriusz wrote:
aha czyli jest to swego rodzaju sterownik
Tak to jest sterownik. Może zsynchronizować różne światła ażeby świeciły razem, może zdziałać aby każde z osobna, żeby inne się po x czasie uruchamiały itd. To, jakie funkcje posiada cały zestaw zależy również (żeby nie powiedzieć przede wszystkim)od możliwości sterownika.
Hmm a co do żarówek: zakładając że żarówki będą na 230V, oprócz sterownika DMX potrzebny jest Dimmer. Już wyjaśniam o co chodzi:
Sterownik DMX podaje SYGNAŁ(nie napięcie). I tenże sygnał podany do świateł inteligentnych (jak np. głowa ruchoma bądź skaner) wywołuje konkretne efekty.
A jeżeli chcemy sterować na przykład sześcioma żarówkami poprzez ster. DMX potrzebny nam jest dimmer. Dimmer to takie urządzenie, które zamienia sygnał z dmx'a na odpowiednie napięcie. Samym sterownikiem nie zdziałasz nic przy żarówkach, bo on nie podaje prądu. On podaje sygnał, który podpinamy pod dimmer, i ten dimmer zamienia to na dany prąd pod odpowiedni kanał. Zróbmy małą "symulację".
Z pośród 6 żarówek które mamy, chcemy aby czwarta zaświeciła połową mocy (oczywiście żarówka jest na napięcie 230V). W sterowniku, pod kanałem 4 (załóżmy że taki zaprogramujemy) ustawiamy suwak na 50%. Sygnał ze sterownika przechodzi przez dimmer, ten (upraszczając) odczytuje to, że dla 4 kanału należy podać 50% mocy- więc pod 4 żarówkę dimmer podaje 115V. I żarówka 4 świeci połową mocy. Oczywiście możemy ustawiać żeby np. 2 żarówka świeciła na 70%, a czwarta i piąta na 100% - i to wszystko w jednym czasie.
masteriusz wrote:
czy za pomącą tego DMX'a mogę osiągnąć takie efekty??

Z samymi żarówkami wiele nie zrobisz: możesz jedynie programować kolejność wyświetlania, moc wyświetlania itd. Bo na przykład przy ruchomej głowicy masz praktycznie nieskończone możliwości - zmianę barw, moc lampy, obrót pion/poziom, gobo, no dosłownie wszystko.

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Bin -> Bin Archives -> DMX?? co to takiego ?
Page 1 of 1Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.046 seconds