Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak podłączyć różnicówkę? Konkrety proszę

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Jak podłączyć różnicówkę? Konkrety proszę
Autor
Wiadomość
netp
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 27 Lut 2007 20:19   

Witam

Mam instalację elektryczną w domu, che na strychu zrobić pomieszczenia mieszkalne. Na razie to będą dwa pokoje i pokój, ale w przyszłości będzie łazienka i kuchnia. Dom na WSI

W tym celu chciałbym założyć różnicówkę już teraz. I podłączyć pod nią gniazdka w pokojach i korytarzu????

Już nie będę się chwalił, że jestem elektrykiem po szkole z uprawnieniami, ale po prostu nie pracowałem w zawodzie. Pracowałem z prądem, umiem się obchodzić z napięciem. Tylko braki ze szkoły sie ujawniają, mieliśmy jakieś inne pierdoły. Mało praktyki.

Teraz konkrety!!!!

To jak mówiłem. instalacja trójfazowa z neutralnym. Che wziąść jedną lub dwie fazy. To zależy jeszcze jedną na gniazda drugą na oświetlenie. Bo z tego co wiem tak sie robi. Bezpieczniki na gniazda 16 A na oświetlenie 10 A. Przekrój na gniazda 2.5 mm2 na oświetlenie 1.5 mm2. No itą nieszczęsną różnicówkę. Dlatego Proszę o konkrety jak to zrobić najlepiej schemat rozrysowany.
Powrót do góry

Mirek D
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Kleszczele

Post#2 27 Lut 2007 20:30   

Re: Jak podłączyć różnicówkę???? Konkrety proszę

Na początek zdecyduj instalacja jedno czy trzyfazowa. Inne różnicówki, a co do podłączenia, przeważnie jest schemat podłączenia w pudełku lub wręcz na samej różnicówce. Więc skoro nieobce są Tobie wiadomości z elektryki poradzisz bez problemu.
Powodzenia
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Lut 2007 20:30   

Powrót do góry

adamjur1
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Swarzędz

Post#3 27 Lut 2007 20:35   

Jezżeli masz instalację 4 żyłową z uziemionym N w złączu to róznicówkę możesz podłączyć wydzielając przewód PE ( do jednofazowej różnicówki pdłączasz L i N a PE wyprowadzasz z N przed rónicówką. pomysła z rozdziałem faz jest doby, stosuję jego bardziej zaawansowaną werję - oświetlenie w sąsiadujących pomieszczeniach jest na różnych fazach, wtedy jak jedna wywali to nie jest całkiem ciemno. Zastosuj dwie jednofazowe różnicówki np 25A/ 0.03A. Ni estosuj 3 fazowej bo jak coś w którejkolwiek fazie wyrzuci to ciemno wszędzie......
Pozdr.J.
ps - kiedy robiłeś te uprawnienia ?
Powrót do góry

netp
Poziom 4
Poziom 4

Post#4 Post autora tematu 27 Lut 2007 23:44   

Nie jasno sie wyraziłem różnicówka będzie jedna jedno fazowa. Ale mam pytanie czy to jest poprawne, jeżeli pociągne sobie dwie fazy jedną na oświetlenie drugą na gniazda??? Czyli 2 fazy i N. Są cztery przewody bez uziemienia. Uziemienie kiedyś będzie. Może za dużo kombiuje bo powinienem zrobić wszystko na jednej fazie na S 16A. Ale mnie to nie satysfakcjonuje. Jak robiłem pokój na parterze to już przygotowałem też wszystko osobno tzn. oświetlelnie i gniazda mogą być na osobnych fazach. tylko czekam z remontem korytarza, żeby puścić przewody od skrzynki. Już pod to co zrobiłem.

Wiem, że na jednym obwodzie może być do 10 gniazd. Ale to sie dowiedziałem od elektryka:)

A uprawnienia mam już chyba z 2 lata ale tylko "E" , ale ogólnie to sie hydrauliką zajmuje czasami podłączam instalacje do kotłów, pompy czujniki i takie tam bajery.

A tak elektryką to się w domu zajmuje, dużo rzeczy wiem ale czasami są braki, rzeczy których nie robiłem dlatego wolę zapytać żeby nie popełniać błędów.
Powrót do góry

Yca
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: PL

Post#5 27 Lut 2007 23:56   

No faktycznie troche przekombinowales:-) Jak chcesz dwu faz uzywac no to musza byc dwie roznicowki a nie jedna, a najlepiej to trzy i juz bedziesz mial kazda faze w roznicowke ubrana. Do tego daje sie zwykle osobna roznicowke na obwod w lazience. no i zeby roznicowka spelniala swoje zadanie to musi byc ten przewod PE. Tak swoja droga slyszalem druga wersje ze przewod ten sie poprostu uziema odpowiednim uziemieniem bez rozdzielania PENa i nie laczy sie z nim, ale ja preferuje rozdzielenie w rozdzielni:D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Lut 2007 23:56   

Powrót do góry

ekaand
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: lubelskie

Post#6 28 Lut 2007 00:42   

Tak to ma wyglądać.Jeśli chcesz drugą różnicówkę to analogicznie na drugą fazę.
Powrót do góry

wola
Poziom 19
Poziom 19

Post#7 28 Lut 2007 00:51   

Jak bedziesz dawał 2 fazy ;to i 2 neutralne; inaczej będziesz miał kłopot z róznicówką (ami),lub RCD 3~fazowe
:D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lut 2007 00:51   

Powrót do góry

skucinka
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wrocław

Post#8 28 Lut 2007 05:10   

Oczywiście jezeli jest to sieć TN-C to trzeba dokonac rozdzialu na PE i N aby przejść na układ sieci TN-S. POwinno to juz być wykonane w złaczu lub w rozdzielnicy głównej. I podłączyc tak jak na rysunk wyzej.

Dodano po 3 [minuty]:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/1_1438.jpg

zobacz tez na to
Powrót do góry

ANDYW6
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: białystok

Post#9 28 Lut 2007 21:55   

Re: Jak podłączyć różnicówkę? Konkrety proszę

Różnicówkę zakładaj tylko na obwody gniazdkowe gdzie będą bolce(łazienka,kuchnia,piwnica itp.)Na pozostałych oświetleniowych to zbędny wydatek.Zastosuj tam zwykłe esy.
Powrót do góry

skucinka
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 01 Mar 2007 15:44   

POwiedzcie mi jak to jest: jak będę chciał załozyć 2 różnicówki to musze jakoś podpiąc pod inne neutralne ( rozdzielic neutralna), to ma wpływ na błedne działania róznicówek?
Powrót do góry

Elektryk80
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Kraków

Post#11 01 Mar 2007 16:02   

skucinka w ten sposób możesz podłączyć 3 wyłączniki różnicowo-prądowe (lub dwa):

Każda sekcja odbiorników jest wtedy chroniona osobno i zadziałanie jednego wyłącznika nie powoduje przerwy w pracy innych. Oczywiście mowa tu o jednofazowych odbiornikach, przy 3-fazowych należy stosować wyłączniki różnicowo-prądowe 3-fazowe.
Aha, przewodów neutralnych za wyłącznikami nie wolno łączyć ze sobą! (spowoduje to wyłączenie różnicówek które "spiąłeś" ze sobą)
Powrót do góry

netp
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 Post autora tematu 01 Mar 2007 16:17   

skucinka napisał:
POwiedzcie mi jak to jest: jak będę chciał załozyć 2 różnicówki to musze jakoś podpiąc pod inne neutralne ( rozdzielic neutralna), to ma wpływ na błedne działania róznicówek?

Już wiem o co chodzi. Nie można zakładać dwóch różnicówek. Bo to nie spełniało by ich roli.

Na razie założę tylko esy i na tym sie zakończy ten etap.

Tylko mam jeszcze jedno pytanie:

Czy mogę wziąść dwie fazy razem z neutralnymi. Jedną na oświetlenie drugą na gniazda. Czy to w czymś przeszkadza, albo jest błędnym rozumowanie????

Bo jak tak to zaloże dwa esy 10A na oświetlenie a 16A na gniazda.

I tak kiedyś będę musiał przenieść główne zabezpieczenia na dół bo jest na strychu. Wtedy wykonam uziemienie i rozdziele na układ TN-S i wszystko gra.
Powrót do góry

ANDYW6
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: białystok

Post#13 01 Mar 2007 20:05   

Różnicówek założyć możesz ile chcesz tylko nie łącz neutralnych za nimi ze sobą w żadnym miejscu.
Powrót do góry

Yca
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: PL

Post#14 01 Mar 2007 22:12   

spokojnie mozesz wziasc jedna faze na gniazda a droga na oswietlenir tylko pamietaj zeby razem z przewodami fazowymi sciagnac neutralnie do rozdzielni i nie laczyc ich po drodze jesli planujesz roznicowki kiedys zalozyc
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Mar 2007 22:12   

Powrót do góry

skucinka
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 02 Mar 2007 04:50   

Śmiało możeć "wziąc" 2 fazy jedna na oświetlenie a druga na gniazda. JEst to oczywiście lepsze rozwiązanie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Jak podłączyć różnicówkę? Konkrety proszę
Strona 1 z 1