Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

przerzutnik astabilny

karolaq 09 Mar 2007 13:19
 • #1 09 Mar 2007 13:19
  karolaq
  Level 14  
  Helpful post? (0)
  witam!
  musze zrobicsprawozdanie z przerzutnika astabilnego. mielismy taki ukladzik, ktroy mial 6 przelacznikow (do rezystorow i kondensatorow).
  na obrazku prezentuje jego domyslne ustawienie.
  zbudowalem ten uklad w circuitmakerze tylko, kurde, strasznie wolno robi symulacje :/ moze wiecie jak to przyspieszyc?
  musze w sprawozdaniu opisac, na co wplywaja poszczegolne elementy.
  no a czas gerenrowania tych charakterystyk jest koszmarny. grzebalem, ustawialem, ale ciagle jest wolno. w przerzutniku, ktory jest w przykladach circuitmakera wszystko dziala bardzo szybko.
  wiem ze trzeba w analyses setup zmienic ustawienia, no ale nie wiem konkretnie co ustawic. metoda prob i bledow mi nie pomaga:/

  http://img89.imageshack.us/my.php?image=astablebr3.jpg

  // ai jeszcze takie cos. nie wiem konkretnie jakie tranzystory byly w tym ukladzie :/ nie wiem jaki to ma wplyw na uklad, ale z tego co zauwazylem na oscyloskopie to charaktertystyka kolektorowa troche bardziej przypominala prostokat.
 • Helpful post
  #2 09 Mar 2007 22:04
  PiRoman2
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  Z symulacją będzie zawsze problem (strasznie się "ślimaczą" przy obliczaniu stanów przejściowych przy przełączaniu) jeżeli zwiększysz "krok symulacji" to mogą być błędy.

  Ogólnie: na okres przebiegu mają wpływ stałe czasowe związane z ładowaniem kondensatorów przez rezystancje podłączone do baz. Sprawdź jeszcze czy dobre są modele tranzystorów (napięcie przebicia złącza baza emiter). W rzeczywistych tranzystorach wynosi ono około 6V, z tego powodu napięcie na bazie po wyłączeniu tranzystora nie może osiągnąć 12V tylko 6. Ma to wpływ na przebiegi i częstotliwość pracy generatora.

  Przebieg na kolektorze będzie "zaokrąglony" przy wzroście napięcia (wyłączanie tranzystora), stała czasowa RC. Zwróć uwagę, że rezystor w bazie jest większy zaledwie 2,5 raza o rezystancji w kolektorze.
 • Helpful post
  #3 10 Mar 2007 06:30
  JediMaster
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Aby przyspieszyć przełączanie, zmniejsz pojemności kondensatorów, albo rezystory 5.6k daj na mniejsze. Zmiana taka sprawi, że stała czasowa ładowania kondensatora będzie mniejsza, a więc układ będzie si szybciej przełączała.

  Wzór na szybkość przełączania.

  T=ln(R*C)

  R- odnosi sie to rezystora 5.6k
  C - wiadomo tylko jest jeden

  Pamiętaj, że jest to układ symetryczny i elementy po lewej i prawej stronie układu muszą być zmieniane jednocześnie, tak by zachować symetryczność.

  Pozdrawiam.
 • #4 03 Jun 2007 10:16
  Marian3641820
  Level 2  
  Helpful post? (0)
  Bardzo Proszę o pomoc. Prosze mi powiedzieć co to za schemat na scalonym 555 Dziękuję Wam za odpowiedzi. Sorry też że dałem do tego tematu ale wydaje mi sie ze to układ astabilny Ale proszę o pomoc Was do czego on służy.2.
  http://img299.imageshack.us/my.php?image=clipimage002pf3.jpg oto link
 • #5 03 Jun 2007 11:43
  JediMaster
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Ten układ to popularny timer555, mogący pracować stabilnie i monostabilnie. Polecam jakąś książkę do elektroniki lub porostu wpisać na google TIMER555
  Search 4 million + Products
Browse Products