Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

przerzutnik astabilny

karolaq 09 Mar 2007 13:19
  • #1 09 Mar 2007 13:19
    karolaq
    Poziom 14  

witam!
    musze zrobicsprawozdanie z przerzutnika astabilnego. mielismy taki ukladzik, ktroy mial 6 przelacznikow (do rezystorow i kondensatorow).
    na obrazku prezentuje jego domyslne ustawienie.
    zbudowalem ten uklad w circuitmakerze tylko, kurde, strasznie wolno robi symulacje :/ moze wiecie jak to przyspieszyc?
    musze w sprawozdaniu opisac, na co wplywaja poszczegolne elementy.
    no a czas gerenrowania tych charakterystyk jest koszmarny. grzebalem, ustawialem, ale ciagle jest wolno. w przerzutniku, ktory jest w przykladach circuitmakera wszystko dziala bardzo szybko.
    wiem ze trzeba w analyses setup zmienic ustawienia, no ale nie wiem konkretnie co ustawic. metoda prob i bledow mi nie pomaga:/

http://img89.imageshack.us/my.php?image=astablebr3.jpg

// ai jeszcze takie cos. nie wiem konkretnie jakie tranzystory byly w tym ukladzie :/ nie wiem jaki to ma wplyw na uklad, ale z tego co zauwazylem na oscyloskopie to charaktertystyka kolektorowa troche bardziej przypominala prostokat.

• Pomocny post
    #2 09 Mar 2007 22:04
    PiRoman2
    Poziom 20  

Z symulacją będzie zawsze problem (strasznie się "ślimaczą" przy obliczaniu stanów przejściowych przy przełączaniu) jeżeli zwiększysz "krok symulacji" to mogą być błędy.

Ogólnie: na okres przebiegu mają wpływ stałe czasowe związane z ładowaniem kondensatorów przez rezystancje podłączone do baz. Sprawdź jeszcze czy dobre są modele tranzystorów (napięcie przebicia złącza baza emiter). W rzeczywistych tranzystorach wynosi ono około 6V, z tego powodu napięcie na bazie po wyłączeniu tranzystora nie może osiągnąć 12V tylko 6. Ma to wpływ na przebiegi i częstotliwość pracy generatora.

Przebieg na kolektorze będzie "zaokrąglony" przy wzroście napięcia (wyłączanie tranzystora), stała czasowa RC. Zwróć uwagę, że rezystor w bazie jest większy zaledwie 2,5 raza o rezystancji w kolektorze.

• Pomocny post
    #3 10 Mar 2007 06:30
    JediMaster
    Poziom 16  

Aby przyspieszyć przełączanie, zmniejsz pojemności kondensatorów, albo rezystory 5.6k daj na mniejsze. Zmiana taka sprawi, że stała czasowa ładowania kondensatora będzie mniejsza, a więc układ będzie si szybciej przełączała.

Wzór na szybkość przełączania.

T=ln(R*C)

R- odnosi sie to rezystora 5.6k
    C - wiadomo tylko jest jeden

Pamiętaj, że jest to układ symetryczny i elementy po lewej i prawej stronie układu muszą być zmieniane jednocześnie, tak by zachować symetryczność.

Pozdrawiam.

• #5 03 Cze 2007 11:43
    JediMaster
    Poziom 16  

Ten układ to popularny timer555, mogący pracować stabilnie i monostabilnie. Polecam jakąś książkę do elektroniki lub porostu wpisać na google TIMER555

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty