Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Rozszerzanie zakresu prądowego stabilizatora - zadanie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Rozszerzanie zakresu prądowego stabilizatora - zadanie
Autor
Wiadomość
cackoarek
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: mazowieckie

Post#1 Post autora tematu 10 Mar 2007 14:12   

Witam

Dostałem na laboratorium zadanie tego typu:

Cytat:
Obliczyć wartość rezystancji R2 zakładając, że tranzystor BDP286 zaczyna przewodzić kiedy prąd wejściowy układu scalonego (pin 1 - 7805) jest równy około 150 mA.

Proszę o sprawdzenie mojego toku myślenia i poprawienia mnie jeśli zrobiłem błąd:

1) Skoro IR1≈IPIN 1=150mA to wywoła to spadek napięcia na R1 równy UR1=0,15A•12Ω=1,8V

2) Jako że rezystancja obciążenia ROBC=15Ω zaś napięcie stabilizacji ma wynosić 5V - to stąd wynika, że IOBC=0,33A

3) Zakładając że prąd wejścia stabilizatora IWEJŚCIA ≈ IWYJŚCIA=150mA to prąd kolektora tranzystora wynosić będzie:
IC T1=IOBC-ISTABILZATORA=0,33A-0,15A=0,18A

4) Aby tranzystor T1 był w stanie aktywnym na jego złączu baza-emiter musi być 0,6-0,7V. Wynika stąd że napięcie na poszukiwanym rezystorze R2 musi wynosić UR2=UR1-UB-E T1=1,8V-0,7V=1,1V

5) W związku z tym prąd kolektora tranzystora T1 równy w przybliżeniu prądowi emitera nie może wywołać większego spadku na R2 niż 1,1V bo to wyprowadzi tanzystor z pracy aktywnej i układ przestanie działać poprawnie:
a więc R2•IC T1<1,1V

stąd: R2<6,1Ω

Wydaje mi się że należałoby uwzględnić jeszcze prąd bazy który również płynie przez R2. No i nie wiem czy jeszcze gdzieś wsp. β tranzystora nie trzebaby użyć aby wynik był dokładniejszy. Jak myślicie?

Prosiłbym o uwagi. Za sensowną pomoc odwdzięczę się.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Mar 2007 14:12   

Powrót do góry

Marian83
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Wrocław

Post#2 10 Mar 2007 16:45pomocny post - solucja   

Re: Rozszerzanie zakresu prądowego stabilizatora - zadanie

Wychodzi na to ze wszystko jest dobrze w Twoim rozumowaniu.

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Mar 2007 16:45pomocny post - solucja   

Powrót do góry

jony
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Wrocław

Post#3 10 Mar 2007 16:58pomocny post - solucja   

Obliczenia są poprawne i nie trzeba przeprowadzać dokładniejszych obliczeń.
Bo i tak nie znasz dokładnej wartości bety czy Ube.
I prąd płynący przez R1 będzie mniejszy od 0.15A o prąd bazy T1
I punkt piąty jest błędny, jak dasz większy rezystor R2 to po prostu wzrośnie prąd wejściowy stabilizatora. I tranzystor dalej będzie przewodził
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Mar 2007 16:58pomocny post - solucja   

Powrót do góry

cackoarek
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: mazowieckie

Post#4 Post autora tematu 10 Mar 2007 22:25   

jony napisał:
I prąd płynący przez R1 będzie mniejszy od 0.15A o prąd bazy T1. I punkt piąty jest błędny, jak dasz większy rezystor R2 to po prostu wzrośnie prąd wejściowy stabilizatora. I tranzystor dalej będzie przewodził

:) Rzeczywiście. Po prostu wtedy potrzebny będzie większy prąd IR1 aby "uaktywnić" działanie tranzystora. Przeoczyłem to.

Zasada działania ogólnie jest bardzo prosta tylko bałem się niuansów jeśli chodzi o ten układ i nie chciałem się dać zaskoczyć przez prowadzącego.

Ale dzięki Wam wszystkim za pomoc. "Pomógł" się należy.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Rozszerzanie zakresu prądowego stabilizatora - zadanie
Strona 1 z 1