Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

LAD, FBD, STL, SFC, w którym piszesz?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> LAD, FBD, STL, SFC, w którym piszesz?
Autor
Wiadomość
BGrzes
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 14 Mar 2007 19:08   

LAD, FBD, STL, SFC, w którym piszesz?

Witam.
Piszę obecnie prace magisterską i do napisania jej potrzebuję Waszych opini Szanowni Programiści PLC.
Praca będzie opierać się o Simatica S7-300, ale ogólnie chodzi o technike programowania a nie o konkretny sprzęt.
A więc pytanie, które do Was kieruje:
Jaką technike programowania PLC wybieracie LAD (drabinka), FBD (bloki), STL (tekstowa) czy może SFC (metoda graficzna) i dlaczego właśnie taką?
Praca ma za zadanie porównać techniki, czy w każdej można napisać ten sam algorytm, która lepiej nadaje się na skomplikowane algorytmy, a która na proste ("przełączeniówki") itp.
Jeśli macie jakieś inne uwagi i spostrzeżenia, których nie wymieniłem to prosze o nie.
W sieci nie znalazłem za dużo materiałów czysto teoretycznych na ten temat, ale jakies linki mile widziane.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Mar 2007 19:08   

Powrót do góry

Sapekk
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#2 16 Mar 2007 19:59pomocny post - solucja   

Re: LAD, FBD, STL, SFC, w którym piszesz?

Witam

Równierz jestem studentem i też piszę i robię pracę magisterską. Muszę zrobić model sterowany PLC GE Fanuc i zwizualizowac go w In Touchu.

Ja wybrałem język drabinkowy gdyż jest on moim skromnym zdaniem najłatwiejszy i szybko można nauczyć się jego podstaw. Przypomina schematy przekażniowo- stycznikowe.

Na zajęciach w szkole też mieliśmy S7-300. Programowaliśmy w też w lad i ze dwa razy w stl. Prowadzący mówił że lad jest najłatwiejszy.

Może wymienilibyśmy się jakimiś spostrzeżeniami albo materiałami do naszych prac? Jeśłi chcesz to pisz na PW albo email.
Powrót do góry

andy1955
Specjalista Automatyk
Specjalista Automatyk

Miasto: Coburg

Post#3 17 Mar 2007 14:47pomocny post - solucja   

do programowania Mitsibishi Fx używam drabinki , do programowania S7-300 używam wszystkich pozostałych metod dodając jeszcze SCL (scrypt Pascalo-podobny).
Zdarzy się, że mój program zawiera bloki napisane wszystkimi metodami.
Główny przebieg procesu w S7Graph, obliczenia matematyczne w AWL (pradopodobnie jest to STL), logiczne powiązania,porównania w FUP (FBD),
kiedy zachodzą skomplikowane uwarunkowania lub też przekształcenia np. Word na Byte to SCL (~Pascal).
Metodę graficzną wybieram z powodów czasowych oraz uwarunkowań "zewnętrznych" :D
Często jest tak, że przebieg procesu muszę zmienić dosłownie w 5 minut ponieważ ten ,który uzgodniłem wcześniej z produkcją (technologiem, kierownikami itd.) , jest wadliwy tzn. maszyna produkuje buble.
Zaznaczam, że każda taka maszyna to prototyp, która stworzona zostaje do określonego produktu. Przy standardowym programowaniu zmiana programu w tak szybkim czasie byłaby niemożliwa ale w S7Graph nie ma problemu.
Powrót do góry

Sapekk
Poziom 16
Poziom 16

Post#4 23 Mar 2007 18:20   

Rozmawiałem z czlowiekiem z ASTORA i on prowadzi tam szkolenia z programowania PLC. Też poleca jezyk drabinkowy bo jest najprostszy i da się w miarę szybko i łatwo poznać podstawy.
W większości dostępnych książek na temat programowania też jest omawiany język drabinkwy.

PLC i języki programowania przyszły a raczej mają swoje korzenie w USA a wiadomo że amerykani nie lubią sie przemęczać i robią wszystko po najmniejszej lini oporu.

Polecam drabinkę dla przyszłych programistów PLC.
Powrót do góry

jahoo
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kraków

Post#5 23 Mar 2007 19:01pomocny post - solucja   

Spotykam się głównie z LAD i STL, reszta bardzo rzadko.
Powrót do góry

step
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Świdnik

Post#6 26 Mar 2007 22:15   

Do programowania sterowników siemensa używam LAD bo jest bardzo przejrzysty. Nie uważam siebie za speca ale jak widzę wypociny w STL i jak ktoś próbował zrobić coś i zajmuje mu 50 linijek a ja to załatwiam w dwóch networkach w LAD. Po prostu lepiej widać.Jednak gdy chodzi o przepisywanie jakiś danych (hurtem) to wole STL po prostu szybciej a po za tym ma więcej funkcji które i tak rzadko używam.Pozdrawiam i Życzę sukcesów.
Powrót do góry

Serienko
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Ełk

Post#7 28 Mar 2007 22:40   

Ja pracuję tylko w LAD i SFC.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

elCiapek
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Wa-wa

Post#8 29 Mar 2007 09:26pomocny post - solucja   

Najczęściej ANSI C lub inne wyższego rzędu jeśli są dostępne w danym sterowniku. LAD bardzo rzadko, a to z prostego powodu - nie wszystkie skomplikowane operacje na sterowniku da się wykonać w drabince, a jeśli się już da to na pewno nie ma to nic wspólnego z łatwością pisania kodu.

Jeśli chodzi o dobór języka do konkretnej aplikacji to nie ma jakiś sztywnych reguł. Nie mniej jednak uważam, że do aplikacji działających w sposób cykliczny super nadaje się SFC.
Powrót do góry

daro_127
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Brzesko

Post#9 30 Mar 2007 22:11pomocny post - solucja   

Witam,
Ja zajmuję się programowaniem sterowników PLC na co dzień i różnych producentów i nie mam ulubionego języka wszystko zależy od danego projektu, nie skomplikowane rzeczy piszę w drabince – łatwo szybko i program łatwy do serwisowania przez przyszłą obsługę, ale skomplikowane algorytmy zdecydowanie piszę w STL, w przypadku układów cyklicznych używam SFC, wszystko zależy od problemu do rozwiązania :)

Pozdrawiam.
Powrót do góry

cmariusz
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 01 Kwi 2007 12:23pomocny post - solucja   

jezeli chodzi o siemensa to dosc popularny ostanio jest CFC, od LAD i FBD powinno zaczac nauke programowania PLC a pozniej przejsc na jezyk wyzszego
rzedu
Powrót do góry

Andrzej-65
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: okolice Kalisza

Post#11 01 Kwi 2007 20:33pomocny post - solucja   

Witam.
Ja używam LAD-a, gdyż nie umiem posługiwać się innymi językami.
Nie kończyłem żadnych kursów , a drabinka jest poprostu zwykłym schematem elektrycznym. Więc będąc elektrykiem nie musiałem się dokształcać. Ale do skomplikowanych programów LAD jest niewystarczający.
Pozdrawiam
Powrót do góry

krzychol66
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: -

Post#12 02 Kwi 2007 17:58pomocny post - solucja   

Siemens S7:
Do pisania zdecydowanie STL, bo szybko się pisze i nie trzeba tracić czasu na "malarstwo" i szukanie elementów w bibliotekach; tym niemniej zawsze staram się tak pisać, aby w miarę możliwości móc przejść na LAD.
Do uruchamiania zdecydowanie LAD, bo czytelniejszy.
(dla niezorientowanych: systemy Siemensa mają tę cudowną właściwość, że w większości przypadków można przekonwertować bloki między STL, LAD i FBD w trakcie projektowania, naciskając 2 klawisze)
SCL-a i Grapha używam czasami, gdy muszę (bo np. adaptuję bloki wcześniej napisane w tych językach). FBD używam, jak się pomylę ;)
Inne systemy:
zdecydowanie LAD, bo jest intuicyjny i nie trzeba czytać 500 stron podręcznika, żeby coś napisać. Ale krew mnie zalewa, jak dostaję edytor drabinki w tzw. standardzie ISO ileśtam, w którym to edytorze rozmieszczenie styków na ekranie jest ważniejsze, niż logika połączeń między nimi.
Powrót do góry

andy1955
Specjalista Automatyk
Specjalista Automatyk

Post#13 03 Kwi 2007 05:59   

proponuję żeby zwolennicy drabinki przedstawili nam przykład adresowania pośredniego np. wpisanie do DB ciągu liczbowego 1,3,5,7,9... o skoku jednego słowa (word). Dla bardziej zaawansowanych mam inne zadanie w drabince: stworzyć DB-Magazyn części zamiennych i za pomocą drabinki zaprogramować funkcję wyszukiwania według początkowych liter.
Typuję np. literę "D" i naciskam "szukaj". Program powinien wylistować wszystkie podzespoły o nazwie zaczynającej się na literze "D".Musi istnieć możliwość podania większej ilości liter lub pełnej nazwy np. "Dł" i potem "szukaj". Jeśli się z tym uporacie to napiszcie ile czasu wam to zajęło.

do krzychola66:
Cytat:
Do pisania zdecydowanie STL, bo szybko się pisze i nie trzeba tracić czasu na "malarstwo"

Dobrze to ująłeś :D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Kwi 2007 05:59   

Powrót do góry

Morpher
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Post#14 17 Kwi 2009 14:08   

Dyskusja o przewadze jednych języków nad innymi jest sama w sobie bezsensowna, gdyż każdy z języków powstał z myślą o innych potrzebach. Prekursorem i „oczywistym” wyborem w pierwszych latach istnienia kontrolerów „swobodnie-programowalnych” znanych obecnie jako PLC (a w Niemczech SPS – oni muszą mieć swoje 3 grosze) jest język mnemoników znany jako STL (AWL), IL (Instruction List) itp. który jest oczywiście adaptacją Asemblera do potrzeb programowania sterowników przemysłowych. Tworzenie programu w takim języku jest oczywiście „szybkie”, programy działają szybko i mamy do dyspozycji wszelkie możliwości procesowa, ale … życzę powodzenia wszystkim, którzy będą chcieli zdiagnozować program umieszczony w jednym bloku z użyciem adresowania pośredniego, dynamicznego tworzenia DB (w Siemensie) i siatką skoków warunkowych i bezwarunkowych w tym do etykiet poza magiczne :BE lub :BEU mieszczących się w tymże bloku choć normalnie niewidocznych. Broń Boże przed próbą „kompresji” pamięci sterownika. No cóż guru Stepa potrafią zmusić procesor do „normalnej” pracy gdy ten nie sygnalizuje ani stanu Stop ani Run. Potrafią stworzyć program tak, że jego backup ściągnięty ze sterownika spowoduje jego zatrzymanie po próbie jego wgrania albo też program będzie totalnie za krótki lub dziwny, by w ogóle działać.
Języki drabinkowe powstały jako oczywisty zamiennik dla szaf projektowanych przez elektryków złożonych z przekaźników i jak się okazuje programy takie są dużo łatwiejsze (co nie znaczy łatwe) do diagnostyki niż STL (w którym i tak trzeba realizować obliczenia i inne „konieczne” funkcje). To nie jest do końca prawdą gdyż na rynku nie istnieje jedynie Simens i w przypadku sterowników konkurencji obliczenia i inne magiczne funkcje zrealizować możemy prosto w drabince. Język drabinkowy został zaadaptowany przez elektroników i rozszerzony o elementy wielokrotnego użytku takie jak bramki logiczne, przerzutniki, rejestry i w końcu całe bloki operacyjne (funkcyjne). Przez takie rozszerzenie powstał język bloków funkcyjnych w diagnostyce równie przyjemny jak język drabinkowy. Do sprawy wtrącili swoje trzy grosze informatycy, którym (o dziwo) trudno było zrozumieć łopatologię drabinek, a wielu okazywało (i nadal okazuje) nieukrywaną niechęć i odrazę do assembleropodobnego języka STL. Chwała im za wprowadzenie strukturyzacji i języków „wysokiego” poziomu do sterowników PLC co o dziwo nie ułatwia diagnostyki „działającego” programu w odmawiającej współpracy maszynie. Tu pojawia się miła alternatywa (z deczka olewczo traktowana przez Siemensa a ładnie zaimplementowana w sterownikach Telemecanique) czyli Grafach Sekwencyjnych. W tym miejscu ja muszę zadać pytanie – Czy ktoś z Was zna może jakiekolwiek sensowne zastosowanie sterownika PLC, które nie da się zapisać jako sekwencję następujących po sobie kroków uzależnionych od stanu obliczeń, sygnałów itp. ?
Owszem można wyobrazić sobie sterowanie zdarzeniami – brawo – ale to nadal jest system sekwencyjny, jedynie wyzwolenie danej sekwencji odbywa się przez wystąpienie jakiegoś zdarzenia, czyli wystąpienia pewnego układu sygnałów - czyż nie?
Ja osobiście preferuję użycie tego ostatniego języka w wykonaniu zaimplementowanym w sterownikach Telemecanique. Można tu znaleźć kilka pól do poprawy, ale w obecnej postaci ten język z jego elementami i oprogramowaniem PL7 lub Unity dają wspaniałe narzędzie zarówno programiście czy projektantowi systemu w oparci o taki sterownik, jak również „magikom” z utrzymania ruchu, którzy muszą przywracać do (u)życia maszyny odmawiające posłuszeństwa lub uśmiercone nieprawidłowym działaniem, ustawieniem (nie wspomnę o „niecelowej” zamianie wtyczek na modułach koncentracyjnych) różnorakich czujników czy wystąpieniem „przypadkowych” zwarć 24V do „masy” w czasie gdy dysponujemy „kompletną” dokumentacją maszyny, w której dziwnym trafem nie ma potrzebnych nam informacji… Szkoda tylko, że wszyscy tak bardzo się uparli na tego Siemensa, z bardzo mało zrozumiałych dla mnie względów. Cóż o gustach się nie dyskutuje …
Reasumując – dla każdego coś dobrego, ale jeśli o mnie chodzi to jasność, przejrzystość, prostota łatwość wyszukiwania usterek powinny być wyznacznikami jakości programów w PLC. Diagnostyka uszkodzenia pochłania czas, a czas w przemyśle to bardzo łatwo kalkulowany i szybko rosnący (w funkcji tego czasu) pieniądz oraz jeszcze szybciej rosnące zdenerwowanie przełożonych.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Kwi 2009 14:08   

Powrót do góry

pcichomski
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Piaseczno

Post#15 18 Kwi 2009 20:19   

Panowie,
Co to jest ten "S7Graph". Ja nie mogę tego u siebie w STEP`ie znaleźć. Kilka razy to określenie już się przewijało i brzmi zachęcająco. Czy jest to środowisko zintegrowane ze STEP`em i czy jakieś osobne narzędzie?

Pozdrawiam
Powrót do góry

andy1955
Specjalista Automatyk
Specjalista Automatyk

Post#16 19 Kwi 2009 06:37   

S7graph jest właściwie dodatkowym narzędziem. Na wyposażeniu "Step7 Profesional" jest też S7Graph. Można też osobno kupić ten panel i zainstalować do Step7 Standard.
W chwili obecnej programuję przebieg główny maszyny tylko w z S7 Graph.
Programuje się szybko ,łatwo. Nawet większe zmiany przebiegu procesu w trakcie uruchomiania maszyny (ludzie z produkcji potrafią nadszarpnąć nerwy - to mogę wam powiedzieć) dokonuje się bardzo szybko.
S7Graph jest językiem graficznym. Więcej w temacie Link
Powrót do góry

*paweł*
Specjalista Automatyk
Specjalista Automatyk

Post#17 23 Kwi 2009 22:20   

Co do ludzi z produkcji się zgodzę;-) Co do języka to jestem rodowitym elektrykiem więc dla większości sterowników których używam Lad i czasem Fbd.
Powrót do góry

arkady_pl
Poziom 18
Poziom 18

Post#18 24 Kwi 2009 10:26   

Witaj *paweł* - zmiana designu ?! Nono :) Ale ja wolę poprzedni avatar.

A w temacie....
Każdy człowiek ma jakieś preferencje. Każdy ma jakąś swoją drogę rozwoju i to ta droga rozwoju ma duzy wpływ.

Tak jak paweł jest rodowitym elektrykiem i uzywa LAD a czasem FBD, tak ja, rodowity elektronik używam FBD a czasem LAD.

A inne języki? W moim przypadku poprostu nie ma takiej potrzeby abym inne stosował.
Powrót do góry

lata1984
Poziom 9
Poziom 9

Post#19 30 Kwi 2009 11:58   

witam wszystkich mam następujące pytanie. otóż jestem studentem piszącym pracę dyplomową. potzebuję informacji na temat programowania w STL(jakies podstawy) czy ktos ma cos takiego.prosze o jakies namiary jak zaczac pisac. nie wiem czy stl jest uniwersalny dla wszystkich steronikow ale ja potzebuje jakis bloczek w stl napisac dla rx3i firmy GE. bede wdzieczny za szybka pomoc. w odpowiedzi na pytanie z tematu ja pisze w lad
Powrót do góry

skuras
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Połaniec

Post#20 30 Kwi 2009 13:06   

Ja ostatnio bardzo dużo siedzę w DCS i tam najlepszym dla mnie językiem jest FBD. Szybko i bardzo przejrzyście dla późniejszej diagnostyki. W mniejszych sterownikach to przeważnie LAD, rzadko IL.
Co do adresowania pośredniego w LAD to tylko chyba Siemens ma z tym problem :)
Powrót do góry

thn.technik
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Radom

Post#21 13 Wrz 2009 20:01   

Witam, stary temat ale skoro go juz przeczytalem to wtrace swoje 3 grosze:
nikt zwas nie wspomnial o zastosowaniu aplikacji, czy jest to proces np grzania pieca, czy proces malowania, czy proces transportu, a okazuje sie ze ze wzgledu na to tez mozna przypisac jezyki programowania, w ukladach w miare statycznych takich jak np grzanie pieca nie liczy sie zbytnio petla programu, znaczy sie to czy jest stala czy zmiena a wiec mozna pozwolic sobie na pisanie programu w STL czy SCL by zrobic petle, wybieranie, obliczenia itd, ale juz np w transporcie petla programu powinna byc stala i do tego swietnie nadaje sie FBD i LAD, pozatem dla mnie latwosc pozniejszej diagnostyki problemu stawia FBD i LAD ponad jezykami "wyzszego" rzedu, i to nie prawda ze nie da sie wszystkiego napisac w FBD i LAD, poprostu zajmuje to wiecej miejsca, (a w FBD da sie napisac wiecej niz w LAD), dla ludzi po studiach ktorym wpaja sie algorytmy swietnym jezykiem bedzie SFC, dla ludzi po elektroniku najlepszy bedzie FBD (cyfrowka) dla elektrykow LAD, dla programistow SCL.
Tak ze wszystko to kwestja zastosowania, doswiadczenia i checi.

Dla poczatkujacych polecam Step7 LAD (latwo wyobrazic sobie linie jako wode i zawory na rurkach hehehe).

Ja osobiscie preferuje FBD Siemensa ;-)
Powrót do góry

kaltron
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Stargard

Post#22 14 Wrz 2009 08:11   

Osobiście używam LAD'a - prosty, przejrzysty, a w przypadku pracy na obiekcie niezastąpiony (chyba że oprogramowanie nie umożliwia podglądu online - takie to tylko o kant d..y rozbić)
Powrót do góry

viper_lasser
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Elbląg

Post#23 14 Sty 2010 19:41   

LAD - najlepszy i przejrzysty do prostych procesów przemysłowych. W niektórych prostych sterownikach jest to jedyny język programowania

FBD - umożliwia tworzenie w dosyć elegancki sposób skomplikowanych algorytmów poprzez odpowiednie rozmieszczenie zarówno gotowych bloków funkcyjnych jak i swoich.

STL (IL) znam tylko pobieżnie, przypomina asemblera z uC ale osobiście nie stosowałem

w ST można za to pisać w języku przypominającym pascala ale w debugowaniu programu trzeba mieć trochę wprawy.
Przynajmniej w mitsubishi bloczki FBD można pisać właśnie w ST ale również w IL, LAD...

Moim zdaniem najlepiej stosować ST + FBD do imlementowania skomplikowanych algorytmów a LAD'era do prostych zadań
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Sty 2010 19:41   

Powrót do góry

gandalftaurus
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Chełm

Post#24 01 Maj 2010 11:12   

Witam,
podobnie jak kilka osób wypowiadających się w temacie jestem studentem. Programowania dopiero się uczę - zaczynam od LAD.

Kilka osób pisało o adresowaniu pośrednim i związanych z nim problemach w LAD. Czy mógłby ktoś z całkowitą pewnością odpowiedzieć czy można to zrobić w drabince czy też nie? Szukałem już informacji na ten temat ale wszystko się sprowadza do jednego punktu - jak wprowadzić do drabinki przykładowy zapis QB [MD 100]?
Powrót do góry

pawel_konin
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Konin

Post#25 01 Maj 2010 12:11   

Witam

Jeżeli ktoś jest logikiem jak ja to lepiej się pisze w FBD choć każdy automatyk powinien umieć ten sam kod przenieść w LD(!) a nie LAD LAD to lipny system pisanie programów to jest mieszanka FBD z elementami LD jeżeli pisać w drabinkę to tylko i wyłącznie w czystej drabince a nie jakiś tworach STL znowu jest bardzo problematyczny przypominający pisanie starych .bat z dosa tylko bardziej zamieszane SFC dobry system ale do czynnośći wykonywanych w powtarzalny sposób np uruchamianie np kruszarki a nie do pisania zwykłych programów gorzej jest to poskładać.

Pozdrawiam
Powrót do góry

shogun78
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Hollywood, Floryda

Post#26 03 Cze 2011 21:45   

Witam wszystkich

Serwisowałem wiele maszyn opartych na różnych sterownikach. Nic mnie tak nie irytowało jak programy napisane w STL. Osobiście uważam, że nie ma rzeczy, której nie można napisac w LAD. Jest to najbardziej przejrzysty język a dzięki temu najsprawniej można w nim znaleźć błąd, przyczynę awarii maszyny itd. Gdy staje linia produkcyjna i każda minuta to znaczne straty, czas jest najważniejszy. Wtedy właśnie docenia się LAD. Pisanie, że to język dla początkujących jest nieprawdziwe. Uważam, że dla przejrzystości kodu najlepiej stosować LAD implementując do niego co bardziej skomplikowane funkcje jako bloki ST (robię tak dla przykładu w sterownikach ABB).

Pozdrawiam
Powrót do góry

bhtom
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Post#27 04 Cze 2011 08:31   

Witam,
Myśląc, że w LADzie napiszesz wszystko, jesteś w błędzie (przynajmniej, jeśli chodzi o S7). Spróbuj chociażby napisać funkcję XOR ;)
Pozdrawiam.
Powrót do góry

unrated
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Wrocław

Post#28 04 Cze 2011 09:58   

bhtom napisał:
Witam,
Myśląc, że w LADzie napiszesz wszystko, jesteś w błędzie (przynajmniej, jeśli chodzi o S7). Spróbuj chociażby napisać funkcję XOR ;)
Pozdrawiam.

dziesiatki tematow o tym jest:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1970205&highlight=przycisk&sid=
wystarcza 2 linie LAD sprytnie napisane.
pozdrawiam
Powrót do góry

TJordan
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: -

Post#29 04 Cze 2011 13:33   

W Fatek-u, wystarczy jedna :)

Załączniki:
Powrót do góry

acid12
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Katowice

Post#30 04 Cze 2011 13:33   

W LAD problemem nie jst to, że czegoś sie nie da zrobić, tylko, że czasem trzeba coś zrobić na kilku liniach, gdzie w jezykach tekstowych to 1, 2 operacje.

Jeżeli mam coś pisać w językach graficznych to zdecydowanie wole FBD niż LAD. LAD jest pozostałością po starych przekaźnikach programowalnych aby automatycy/mechanicy rozumieli co tam pisze. I niech LAD będzie używany sobie dalej w przekaźnikach programowalnych, prostych programach, nie mam nic przeciwko, ale gdy mamy większy program, to przewijanie się przez setki networków może zmęczyć.

SFC jest specyficznym językiem, do specyficznych rzeczy. Tak jak do obróki dźwięku użyjesz procesora DSP a nie zwykłego, tak w przypadku gdy aplikacje można podzielić na kilka/naście kroków/etapów SFC jest idealny. Oczywiście, że to samo można napisać w innych językach, ale łatwiej i czytelniej w SFC.

Takich tematów było już przecież dużo, każdy pisze w tym co umie albo lubi. Najlepiej jak się potrafi w kilku i można dostosować język do aplikacji/procesu/zlecenia a nie twardo starać się napisać w jednym bo reszta jest zła i niepotrzebna.

Kwestia analizy i zrozumienia kodu to przecież jest subiektywne. Dla mnie np nie ma niczego trudnego aby zrozumieć kod w STL/IL bądz ST.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> LAD, FBD, STL, SFC, w którym piszesz?
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny