Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja pierwsza konstrukcja. Subwoofer aktywny na LW800

Shanleaf 18 Mar 2007 12:10 8411 25
  • Przedstawiam moją pierwszą poważną konstrukcję. Jest to subwoofer aktywny, zbudowany na głośniku Alphard LW800, a napędzany kością TDA2052 (około 30W RMS, przy 8 omach, trafo 50VA) . Za filtr aktywny posłużył mi kit Altrona AL-18. Obudowa została wykonana z płyty wiórowej o grubości 18 mm. Obicie, to wykładzina z Castoramy : P. Pojemność (25l) była liczona w WinIsd Pro Alpha. Zdecydowałem się umieścić ten głośnik w obudowie zamkniętej, ze względu na (podobno) troszkę niższe zejście, oraz lepszą odpowiedź impulsową. Jako, że nie posiadam warsztatu, a tym bardziej umiejętności stolarskich, "skrzynkę" pomógł mi zrobić znajomy (a także udostępnił miejsce pracy : ] ).

Koszt oceniam na około 150-180 zł.

(ten po lewo to ja : P )

Fajne!
  • #2 18 Mar 2007 12:26
    gucio.
    Poziom 22  

witam

wykończenie staranne :) ale wzmak to słabizna :(

do LW800 to minimum TDA7294 :)

• #3 18 Mar 2007 12:56
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
  • #4 18 Mar 2007 14:13
    dayv
    Poziom 24  

ten sub ma isc do domu ? jezeli tak to po co go kocem okrywac.... ta kosteczka tda jest za slaba nawet pod lw.
    Wydaje mi sie ze otwor pod glosnik nie est symetrycznie wyciety.
    A jak tam wrazenia odsluchowe ? dzieje sie cos ? ma slyzyc jako glowne zrodlo basu czy tylko dodatek do kina domowego ?

• #5 18 Mar 2007 14:52
    Shanleaf
    Poziom 17  

A wiec, od początku. W tej chwili sluzy, jako uzupełnienie głośników telewizora Gra wg. mnie bardzo ładnie, i "miękko". Co prawda nie mam możliwości porównania go z jakimiś pofesjonalnymi konstrukcjami, ale wydaje mi się, że nie jest źle. Moc jest wystarczająca, do małego pokoju w bloku. Zważyc go nie mogę, bo nie mam wagi w domu, ani w pobliżu : P Kocyk wybrałem dlatego, iż był tani, oraz łatwy "w użyciu" Otwór jest dokładnie na środku przedniej ścianki (teraz dochodzę do wniosku, że można było głośnik umieścić troszkę wyżej). W tej chwili jest głównym źródłem basu, ale w przyszłości planuję zestawić go z kinem domowym.

• #6 19 Mar 2007 00:29
    Grzegorz1989
    Poziom 11  

witam!
    150-180zl za calosc? troszke nie chce mi sie wierzyć, bo Alphardy LW800 sa dosc tanie..no i wzmak tez nie jest duzo wart.Wykonczenie niedopracowane(chodzi mi o brzegi scianki frontowej), mogles podfrezowac pod glosnik, slaby przetwornik... ale jak na pierwszy raz wyszlo Ci calkiem calkiem +3/6
    pozdrawiam

• #7 08 Maj 2007 18:00
    duchno
    Poziom 1  

Byłem, widziałem, słyszałem tego suba i stwierdzam, że ładnie gra. Obejrzałem go dokładnie z bliska i b.starannie jest zrobiony.
    Możliwe, że w przyszłości sam takiego do domu sobie zrobię.
    Pozdrawiam

• #8 11 Maj 2007 19:47
    inkognito09
    Poziom 29  

Eh... Wywal tego TDA (skrót od: Tylko Dla Amatorów) i złóż porządną końcówkę na tranzystorach. Polecam do tego np. Konstrukcję PERUN, cały temat o niej jest na elektrodzie. Uruchomiłem 3 takie i nigdy nie było problemu. Do suba nadaje się tym bardziej że ma potężny bas nawet bez wspomagania filtrami czy korektorami. Zrobione bardzo ładnie, ale ja jakoś ani nie przepadam za TDA, ani tym bardziej za alphierdem. Wstawiłbyś porządny głośnik Tonsila, albo coś takiego (oczywiście konieczna by była korekta pojemności obudowy). Grają lepiej, a wcale nie są dużo droższe od alphierdów. Pomijając średniej jakości głośnik i wzmak - nie ma się do czego przyczepić. Pochwalam użycie zdrowego rozsądku i zastosowanie zamkniętej obudowy, w domu są znacznie leprze, mają ładniejsze charakterystyki i przyjemniej mruczą. Widać że robiony z myślą o jakości, a nie o łojeniu basami. Dobijają mnie ludzie co pchają wszystko co się da w BR tylko dla tego że się wszystko trzęsie od natłoku zniekształceń :P. Jak na pierwszą konstrukcję - elegancka. Mało kto robi pierwszą konstrukcję z taką starannością i dbałością o jakość. Co do filtru - normalny :P. Można to montować bez większych zmartwień o zniekształcenia czy szumy. Na upartego można dać niskoszumowe wzmacniacze operacyjne, ale nie jest to konieczne i tak gra dobrze.

• #9 12 Maj 2007 00:24
    wzmak123
    Poziom 18  

no fajny sprzęcik

a co do głośników tonsila to jedyny sensowny głośnik do suba to gdn20\80\2.

który kosztuje 120zł, a te tanie tonsile się nie nadają do suba, bardziej do kolumn.
    te lw800 nie są złe, trzeba poprostu zrobić porządną bude i będzie dobrze.

• #10 12 Maj 2007 08:55
    inkognito09
    Poziom 29  

wzmak123 napisał:
    a co do głośników tonsila to jedyny sensowny głośnik do suba to gdn20\80\2.

który kosztuje 120zł, a te tanie tonsile się nie nadają do suba, bardziej do kolumn.

Czy ja wiem. 120zł kosztuje "nowy". Z łatwością można z allegro kupić taki za mniej niż 20-30zł, z rozsypanym zawieszeniem i/lub rozszarpaną membraną. Niedawno jeden łepek z osiedla przyniósł mi GDN20/40/10 za 2 papierosy (dałem mu 50gr), w sklepie z głośnikami (na kunickiego w Lublinie) za przerażającą sumę 8zł kupiłem nową membranę z górnym zawieszeniem i nakładkę przeciw pyłową. Rozliczając dalej dwa różne kleje, mieszankę kilku rozpuszczalników - mam go za 10zł :P. Choć ma tylko 40W, do domu nadaje się doskonale. Autor napisał że współpracuje z telewizorem. Do telewizorów pchają zazwyczaj jakieś TDA lub pochodne których moc rzeczywista rzadko kiedy przekracza 5W, więc taki by bez problemu wystarczył. Do domowego sprzętu mocy 25-35W (czy do średnio głośnego posłuchania, a nie robienia dyskoteki) są świetne. Można nawet kupić sam kosz za 15zł, membranę z zawieszeniem (taką jak u mnie) za 8zł, cewka i dolne zawieszenie jakieś 15-20zł z przesyłką. Możliwości jest sporo.

• #11 12 Maj 2007 09:45
    Shadowek
    Poziom 31  

Cytat:
    Czy ja wiem. 120zł kosztuje "nowy". Z łatwością można z allegro kupić taki za mniej niż 20-30zł, z rozsypanym zawieszeniem i/lub rozszarpaną membraną.

Ciekawe czy wiesz że ten głośnik ma zawieszenie na gumie? Więc się nie rozsypie. Poza tym ciekawe gdzie znajdziesz taki głośnik który ma więcej niż 5 lat...

Co do suba, jak do pokoju to trochę szpeci wyglądem, wykończony wykładziną, już bym wolał go pomalować

Pozdrawiam

• #12 12 Maj 2007 10:04
    inkognito09
    Poziom 29  

Hm. http://www.dexon.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=591
    Ja tu wyraźnie widzę piankę. Wielu ludzi wsadza do tonsilów zawieszenie gumowe, ale jak widać na zdjęciu oryginalna jest tu pianka. Guma ma ten + względem pianki że nie rozsypuje się. Być może były dwie wersje, ja widywałem parę razy piankę, gumę - tylko w remontowanych.

• #14 12 Maj 2007 12:45
    inkognito09
    Poziom 29  

No tak. Mój błąd, pomyliłem oznaczenie. Co do nadawania się, to fakt. Z niego można robić coś konkretnego, niższe jako sub do małego pomieszczenia jeszcze jakoś by może wyrabiały, choć bardziej widzę je w konstrukcjach 2-3 drożnych. Szkoda że tonsile mają taki niski Xmax. Ale z drugiej strony nie tylko o wychylenie chodzi, nie zawsze słucha się na całym regulatorze patrząc tylko skaczącą membranę. Plusem tonsilów są względnie prawdziwe parametry, pozwala to na ustalenie najdogodniejszej obudowy, w niektórych chińszczyznach liczenie na podstawie podanych parametrów jest niemal równe robieniu na oko. A co myślisz o np. użyciu 2 głośników między GDN20/40 a 60? Łączna powierzchnia membran częściowo nadrobiła by niski Xmax. Miało by to spory wpływ na rozmiary i było trochę nieporęczne ale efekt mógłby już być względnie znośny.

• #15 12 Maj 2007 13:04
    wzmak123
    Poziom 18  

głupota pakować naprawiane głośniki do subwoofera czy nawet kolumn

proponuje polutować układzik z avt2652, czyli prądowe sprzężenie prądowe, daje to nawet niezłe efekty, szczególnie kontrola nad głośnikiem, oraz sub nie buczy, myśłe że koszt całego układu nie powinien przekroczyć 10zł.

• #16 12 Maj 2007 13:16
    inkognito09
    Poziom 29  

wzmak123 napisał:
    głupota pakować naprawiane głośniki do subwoofera czy nawet kolumn

OOoo, nieee. Z tym to ja się w żaden sposób nie zgodzę. Jak myślisz, dlaczego większość starych głośników w rękach elektroników czy audiofili idzie do renowacji? Bo po co wydawać fortunę za nowy głośnik, skoro to co się ma można doprowadzić do świetnego stanu? W ogóle nie rozumiem o co ci chodzi. Jak się nie umie remontować głośnika jak należy i daje pierwsze leprze elementy z bazaru za 3zł - to owszem, można takim głośnikiem sobie ty##k podetrzeć. Ale niektórzy mają dość cierpliwości żeby zrobić głośnik porządnie i nie oszczędza 5zł na częściach podpisanych "identyczne z oryginałem" czy "Współpracuje ze wszystkimi głośnikami tego rozmiaru", tylko starannie wybiera części od producenta, bądź od możliwie jak najbardziej zbliżonych parametrami. Sam remontuje czasem głośniki i nie licząc nietypowych chińszczyzn, można często znaleźć nawet oryginalne części, co praktycznie nie zmienia ani jakości grania, ani parametrów. Może ktoś się zapyta "dlaczego by po prostu nie kupić alpharda za 35zł? Hmm.. Może dla tego, że to badziew jakich mało i ich parametry są brane z kosmosu, bo na pewno nie z pomiarów wykonanych przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Jeżeli ma się z czego i umie się zachować precyzję w pracy - twoje słowa nie mają racji bytu.

• #17 12 Maj 2007 20:31
    galad
    Poziom 18  

i tu zgodzę się z kolegą głośnik naprawiany nie jest wcale gorszy od nowego a co do alphardów cz inni gówie...n to faktycznie szkoda na nie kasy acha wracając do tematu potrzebuję orginalne membrany do tonsili 20/20(już ich nie produkują od xx lat) bo te kupone na allegro to badziew są poprostu za krótkie musiałbym przedłużać cewką a ponadto średnica zawieszenia jest górnego jest za mała i nie pokrywa się z koszem głośnika czy wie ktoś gdzie mogę zdobyć orginał

• #18 12 Maj 2007 20:44
    inkognito09
    Poziom 29  

galad napisał:
    potrzebuję orginalne membrany do tonsili 20/20(już ich nie produkują od xx lat) bo te kupone na allegro to badziew są poprostu za krótkie musiałbym przedłużać cewką a ponadto średnica zawieszenia jest górnego jest za mała i nie pokrywa się z koszem głośnika czy wie ktoś gdzie mogę zdobyć orginał

Chodzi ci o GD 20/20, czy GDN 20/20. Jeżeli GDN, a membranę wepchnęli ci z GD - to ja się nie dziwię że nie pasuje. Głośniki są łudząco podobne (mam oba), GD jest chyba trochę niższy od GDN (aż pójdę jutro do piwnicy i porównam). Upewnij się co ci dali, bo być może to wcale nie jest badziew, tylko od innego głośnika część.
    P.S. - Renowacja głośników nie jest tu głównym tematem :P:P:P

• #19 12 Maj 2007 21:39
    wzmak123
    Poziom 18  

jak ktoś potrafi zregenerować głośnik to nie mam nic przeciwko,
    z tego co wiem głośniki estradowe regenerują i z dobrymi skutkami, tylko tam przetworniki kosztuja troszke więcej i tam się opłaca.

• #20 13 Maj 2007 10:15
    inkognito09
    Poziom 29  

Opłaca się zawsze, gdy głośnik jest dobrej firmy. Made in china - nie opłaca się naprawiać, bo i tak jakości na tym nie zyskają, a są tak tanie że lepiej wychodzi kupić nowy (tylko po co śmiecie kupować?). Dobre głośniki, rzadko wychodzi taniej kupić nowe, lepiej naprawiać, zwłaszcza że wcale nie jest to takie trudne jak by się mogło wydawać, wystarczy kartka papieru, trochę cierpliwości i wypracowana metoda.

• #21 13 Maj 2007 10:26
    czaroslaww
    Poziom 26  

inkognito09 napisał:
    Opłaca się zawsze, gdy głośnik jest dobrej firmy. Made in china - nie opłaca się naprawiać, bo i tak jakości na tym nie zyskają, a są tak tanie że lepiej wychodzi kupić nowy (tylko po co śmiecie kupować?). Dobre głośniki, rzadko wychodzi taniej kupić nowe, lepiej naprawiać, zwłaszcza że wcale nie jest to takie trudne jak by się mogło wydawać, wystarczy kartka papieru, trochę cierpliwości i wypracowana metoda.

a czy nie pomyslales o tym ze twórca tego suba chcial miec poprostu delikatny miękki basik na nowym glosniku, a nie bawić się w regeneracje starych głośników... fakt że ma to lepszy efekt nie oznacza ze ktoś musi to lubic.

• #22 13 Maj 2007 14:36
    galad
    Poziom 18  

sorry wszystkich że wepchnołem się z moim problemem tam gdzie nie trzeba ale jak już zaczołem pisać to dajcie skończyć ok
    dobra masz rację głośnik to gd 20/20 i jest mniejszy od gdn 20/20 ale to nie zmienia faktu że membrana jest do bani jest zamała do gd 20/20 a do gdn20/20 to by była przepaść więc wie ktoś może gdzie kupić orginał? przedstawię kilka fotek i jeszcze raz sorry za to że to w nie tym dziale sorry

• #23 13 Maj 2007 14:39
    galad
    Poziom 18  

ten po lewej to gdn a po prawej winowajca gd20/20 i reszta zdjęć jest od gd20/20

• #24 13 Maj 2007 20:26
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przenioslem z Akustyki...

• #25 13 Maj 2007 22:56
    Shanleaf
    Poziom 17  

dziękuję wszystkim za komentarze. W chwili, gdy robiłem ten subwoofer, nie czułem się jeszcze, na tyle, na siłach by brać się za tranzystory. Sporo wysiłku zajęło mi wpakowanie całej elektroniki na płytkę i do obudowy (trafo przykręcone do płyty wiórowej), więc chyba już nie będę nic ruszał. Sam dźwięk wydaje mi się miły i przyjemny, a gdy trzeba, to potrafi zatrząść meblami : P

• #26 30 Maj 2007 23:01
    Nep
    Poziom 11  

Suba słyszałem na żywo. Gra bardzo ładnie, potrafi zatrząść portkami, przy czym nie charczy i nie trzeszczy. Wykończenie staranne, jednak nie podoba mi się obicie (kocyk) - jestem zwolennikiem naturalnego drewna ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME